zypp - en to fi translation catalogue (727 entries)

en: Unknown language:
fi: Tuntematon kieli:

en: noCode
fi: eikoodia

en: Afar
fi: afar

en: Abkhazian
fi: abhaasi

en: Achinese
fi: aceh

en: Acoli
fi: acholi

en: Adangme
fi: adangme

en: Adyghe
fi: adyge

en: Afro-Asiatic (Other)
fi: muut afroaasialaiset kielet

en: Afrihili
fi: afrihili

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Ainu
fi: ainu

en: Akan
fi: akan

en: Akkadian
fi: akkadi

en: Albanian
fi: albania

en: Aleut
fi: aleutti

en: Algonquian languages
fi: algonkin-kielet

en: Southern Altai
fi: altai, etelä-

en: Amharic
fi: amhara

en: English, Old (ca.450-1100)
fi: muinaisenglanti

en: Apache languages
fi: apaššikielet

en: Arabic
fi: arabia

en: Aramaic
fi: aramea

en: Aragonese
fi: aragonia

en: Armenian
fi: armenia

en: Araucanian
fi: araukaani

en: Arapaho
fi: arapaho

en: Artificial (Other)
fi: muut keinotekoiset kielet

en: Arawak
fi: arawak

en: Assamese
fi: assami

en: Asturian
fi: asturia

en: Athapascan languages
fi: athabasca-kielet

en: Australian languages
fi: australialaiset kielet

en: Avaric
fi: avaari

en: Avestan
fi: avesta

en: Awadhi
fi: awadhi

en: Aymara
fi: aymara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Banda
fi: banda

en: Bamileke languages
fi: bamileke-kielet

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Baluchi
fi: belutši

en: Bambara
fi: bambara

en: Balinese
fi: bali

en: Basque
fi: baski

en: Basa
fi: basa

en: Baltic (Other)
fi: muut balttilaiset kielet

en: Beja
fi: beja

en: Belarusian
fi: valkovenäjä

en: Bemba
fi: bemba

en: Bengali
fi: bengali

en: Berber (Other)
fi: muut berberikielet

en: Bhojpuri
fi: bhojpuri

en: Bihari
fi: bihari

en: Bikol
fi: bikol

en: Bini
fi: bini

en: Bislama
fi: bislama

en: Siksika
fi: mustajalka

en: Bantu (Other)
fi: muut bantukielet

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Braj
fi: braj

en: Breton
fi: bretoni

en: Batak (Indonesia)
fi: batak

en: Buriat
fi: burjaatti

en: Buginese
fi: bugi

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Burmese
fi: burma

en: Blin
fi: blin

en: Caddo
fi: caddo

en: Central American Indian (Other)
fi: muut Keski-Amerikan intiaanikielet

en: Carib
fi: karibi

en: Catalan
fi: katalaani

en: Caucasian (Other)
fi: muut kaukasialaiset kielet

en: Cebuano
fi: cebuano

en: Celtic (Other)
fi: muut kelttiläiset kielet

en: Chamorro
fi: chamorro

en: Chibcha
fi: chibcha

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Chagatai
fi: tšagatai

en: Chinese
fi: kiina

en: Chuukese
fi: chuuk

en: Mari
fi: mari

en: Chinook jargon
fi: chinook-jargon

en: Choctaw
fi: choctaw

en: Chipewyan
fi: chipewyan

en: Cherokee
fi: cherokee

en: Church Slavic
fi: kirkkoslaavi

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Cheyenne
fi: cheyenne

en: Chamic languages
fi: cham-kielet

en: Coptic
fi: kopti

en: Cornish
fi: korni

en: Corsican
fi: korsika

en: Creoles and pidgins, English based (Other)
fi: muut englantiin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and pidgins, French-based (Other)
fi: muut ranskaan perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based (Other)
fi: muut portugaliin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Cree
fi: cree

en: Crimean Tatar
fi: krimintataari

en: Creoles and pidgins (Other)
fi: muut kreolit ja pidginit

en: Kashubian
fi: kašubi

en: Cushitic (Other)
fi: muut kuušilaiset kielet

en: Czech
fi: tšekki

en: Dakota
fi: dakota

en: Danish
fi: tanska

en: Dargwa
fi: dargva

en: Dayak
fi: dayak

en: Delaware
fi: delaware

en: Slave (Athapascan)
fi: slave

en: Dogrib
fi: dogrib

en: Dinka
fi: dinka

en: Divehi
fi: divehi

en: Dogri
fi: dogri

en: Dravidian (Other)
fi: muut dravidakielet

en: Lower Sorbian
fi: alasorbi

en: Duala
fi: duala

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
fi: keskihollanti

en: Dutch
fi: hollanti

en: Dyula
fi: dyula

en: Dzongkha
fi: dzongkha

en: Efik
fi: efik

en: Egyptian (Ancient)
fi: muinaisegypti

en: Ekajuk
fi: ekajuk

en: Elamite
fi: elami

en: English
fi: englanti

en: English, Middle (1100-1500)
fi: keskienglanti

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro

en: Ewe
fi: ewe

en: Ewondo
fi: ewondo

en: Fang
fi: fang

en: Faroese
fi: fääri

en: Fanti
fi: fanti

en: Fijian
fi: fidži

en: Filipino
fi: filippiini

en: Finnish
fi: suomi

en: Finno-Ugrian (Other)
fi: muut suomalais-ugrilaiset kielet

en: Fon
fi: fon

en: French
fi: ranska

en: French, Middle (ca.1400-1600)
fi: keskiranska

en: French, Old (842-ca.1400)
fi: muinaisranska

en: Frisian
fi: friisi

en: Fulah
fi: fulani

en: Friulian
fi: friuli

en: Ga
fi: gã

en: Gayo
fi: gayo

en: Gbaya
fi: gbaya

en: Germanic (Other)
fi: muut germaaniset kielet

en: Georgian
fi: georgia

en: German
fi: saksa

en: Geez
fi: ge'ez

en: Gilbertese
fi: kiribati

en: Gaelic
fi: gaeli

en: Irish
fi: iiri

en: Galician
fi: galicia

en: Manx
fi: manx

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
fi: keskiyläsaksa

en: German, Old High (ca.750-1050)
fi: muinaisyläsaksa

en: Gondi
fi: gondi

en: Gorontalo
fi: gorontalo

en: Gothic
fi: gootti

en: Grebo
fi: grebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
fi: muinaiskreikka

en: Greek, Modern (1453-)
fi: kreikka

en: Guarani
fi: guarani

en: Gujarati
fi: gujarati

en: Gwich'in
fi: gwich'in

en: Haida
fi: haida

en: Haitian
fi: haiti

en: Hausa
fi: hausa

en: Hawaiian
fi: havaiji

en: Hebrew
fi: heprea

en: Herero
fi: herero

en: Hiligaynon
fi: hiligaynon

en: Himachali
fi: himachali

en: Hindi
fi: hindi

en: Hittite
fi: heetti

en: Hmong
fi: hmong

en: Hiri Motu
fi: hiri-motu

en: Upper Sorbian
fi: yläsorbi

en: Hungarian
fi: unkari

en: Hupa
fi: hupa

en: Iban
fi: iban

en: Igbo
fi: igbo

en: Icelandic
fi: islanti

en: Ido
fi: ido

en: Sichuan Yi
fi: sichuanin-yi

en: Ijo
fi: ijo

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Interlingue
fi: interlingue

en: Iloko
fi: iloko

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fi: interlingua

en: Indic (Other)
fi: muut indoarjalaiset kielet

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Indo-European (Other)
fi: muut indoeurooppalaiset kielet

en: Ingush
fi: inguuši

en: Inupiaq
fi: iñupiak

en: Iranian (Other)
fi: muut iranilaiset kielet

en: Iroquoian languages
fi: irokeesikielet

en: Italian
fi: italia

en: Javanese
fi: jaava

en: Lojban
fi: lojban

en: Japanese
fi: japani

en: Judeo-Persian
fi: juutalaispersia

en: Judeo-Arabic
fi: juutalaisarabia

en: Kara-Kalpak
fi: karakalpakki

en: Kabyle
fi: kabyyli

en: Kachin
fi: kachin

en: Kalaallisut
fi: kalaallisut

en: Kamba
fi: kamba

en: Kannada
fi: kannada

en: Karen
fi: karen

en: Kashmiri
fi: kashmiri

en: Kanuri
fi: kanuri

en: Kawi
fi: kavi

en: Kazakh
fi: kazakki

en: Kabardian
fi: kabardi

en: Khasi
fi: khasi

en: Khoisan (Other)
fi: muut khoisan-kielet

en: Khmer
fi: khmer

en: Khotanese
fi: khotani

en: Kikuyu
fi: kikuju

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Kirghiz
fi: kirgiisi

en: Kimbundu
fi: kimbundu

en: Konkani
fi: konkani

en: Komi
fi: komi

en: Kongo
fi: kongo

en: Korean
fi: korea

en: Kosraean
fi: kosrae

en: Kpelle
fi: kpelle

en: Karachay-Balkar
fi: karatšai-balkaari

en: Kru
fi: kru-kielet

en: Kurukh
fi: kurukh

en: Kuanyama
fi: kwanyama

en: Kumyk
fi: kumykki

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Kutenai
fi: kutenai

en: Ladino
fi: ladino

en: Lahnda
fi: lahnda

en: Lamba
fi: lamba

en: Lao
fi: lao

en: Latin
fi: latina

en: Latvian
fi: latvia

en: Lezghian
fi: lezgi

en: Limburgan
fi: limburg

en: Lingala
fi: lingala

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Mongo
fi: mongo

en: Lozi
fi: lozi

en: Luxembourgish
fi: luxemburg

en: Luba-Lulua
fi: luba (Lulua)

en: Luba-Katanga
fi: luba (Katanga)

en: Ganda
fi: ganda

en: Luiseno
fi: luiseño

en: Lunda
fi: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fi: luo

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Madurese
fi: madura

en: Magahi
fi: magahi

en: Marshallese
fi: marshall

en: Maithili
fi: maithili

en: Makasar
fi: makassar

en: Malayalam
fi: malayalam

en: Mandingo
fi: mandingo

en: Maori
fi: maori

en: Austronesian (Other)
fi: muut austronesialaiset kielet

en: Marathi
fi: marathi

en: Masai
fi: maasai

en: Malay
fi: malaiji

en: Moksha
fi: mokša

en: Mandar
fi: mandar

en: Mende
fi: mende

en: Irish, Middle (900-1200)
fi: keski-iiri

en: Mi'kmaq
fi: micmac

en: Minangkabau
fi: minangkabau

en: Miscellaneous languages
fi: luokittelemattomat kielet

en: Mon-Khmer (Other)
fi: muut mon-khmer-kielet

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Maltese
fi: malta

en: Manchu
fi: mantšu

en: Manipuri
fi: manipuri

en: Manobo languages
fi: manobo-kielet

en: Mohawk
fi: mohawk

en: Moldavian
fi: moldavia

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Mossi
fi: mossi

en: Multiple languages
fi: monia kieliä

en: Munda languages
fi: mundakielet

en: Creek
fi: creek

en: Mirandese
fi: mirandi

en: Marwari
fi: marwari

en: Mayan languages
fi: maya-kielet

en: Erzya
fi: ersä

en: Nahuatl
fi: nahuatl

en: North American Indian
fi: Pohjois-Amerikan intiaanikielet

en: Neapolitan
fi: napoli

en: Navajo
fi: navajo

en: Ndebele, South
fi: ndebele, etelä-

en: Ndebele, North
fi: ndebele, pohjois-

en: Ndonga
fi: ndonga

en: Low German
fi: alasaksa

en: Nepali
fi: nepali

en: Nepal Bhasa
fi: newari

en: Nias
fi: nias

en: Niger-Kordofanian (Other)
fi: muut nigeriläis-kongolaiset kielet

en: Niuean
fi: niue

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja (nynorsk)

en: Norwegian Bokmal
fi: norja (bokmål)

en: Nogai
fi: nogai

en: Norse, Old
fi: muinaisnorja

en: Norwegian
fi: norja

en: Northern Sotho
fi: sotho, pohjois-

en: Nubian languages
fi: nubialaiset kielet

en: Classical Newari
fi: klassinen newari

en: Chichewa
fi: nyanja

en: Nyamwezi
fi: nyamwezi

en: Nyankole
fi: nyankole

en: Nyoro
fi: nyoro

en: Nzima
fi: nzima

en: Occitan (post 1500)
fi: oksitaani

en: Ojibwa
fi: ojibwa

en: Oriya
fi: oriya

en: Oromo
fi: oromo

en: Osage
fi: osage

en: Ossetian
fi: osseetti

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
fi: osmani

en: Otomian languages
fi: otomi-kielet

en: Papuan (Other)
fi: muut papualaiset kielet

en: Pangasinan
fi: pangasinan

en: Pahlavi
fi: pahlavi

en: Pampanga
fi: pampanga

en: Panjabi
fi: panjabi

en: Papiamento
fi: papiamentu

en: Palauan
fi: palau

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
fi: muinaispersia

en: Persian
fi: farsi

en: Philippine (Other)
fi: muut filippiiniläiset kielet

en: Phoenician
fi: foinikia

en: Pali
fi: paali

en: Polish
fi: puola

en: Pohnpeian
fi: pohnpei

en: Portuguese
fi: portugali

en: Prakrit languages
fi: prakrit-kielet

en: Provencal, Old (to 1500)
fi: muinaisprovensaali

en: Pushto
fi: pašto

en: Quechua
fi: quechua

en: Rajasthani
fi: rajasthani

en: Rapanui
fi: rapanui

en: Rarotongan
fi: rarotonga

en: Romance (Other)
fi: muut romaaniset kielet

en: Raeto-Romance
fi: retoromaani

en: Romany
fi: romani

en: Romanian
fi: romania

en: Rundi
fi: rundi

en: Russian
fi: venäjä

en: Sandawe
fi: sandawe

en: Sango
fi: sango

en: Yakut
fi: jakuutti

en: South American Indian (Other)
fi: muut Etelä-Amerikan intiaanikielet

en: Salishan languages
fi: sališilaiset kielet

en: Samaritan Aramaic
fi: samarianaramea

en: Sanskrit
fi: sanskrit

en: Sasak
fi: sasak

en: Santali
fi: santali

en: Serbian
fi: serbia

en: Sicilian
fi: sisilia

en: Scots
fi: skotti

en: Croatian
fi: kroatia

en: Selkup
fi: selkuppi

en: Semitic (Other)
fi: muut seemiläiset kielet

en: Irish, Old (to 900)
fi: muinaisiiri

en: Sign Languages
fi: viittomakielet

en: Shan
fi: shan

en: Sidamo
fi: sidamo

en: Sinhala
fi: sinhali

en: Siouan languages
fi: sioux-kielet

en: Sino-Tibetan (Other)
fi: muut sinotiibetiläiset kielet

en: Slavic (Other)
fi: muut slaavilaiset kielet

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Southern Sami
fi: saame, etelä-

en: Northern Sami
fi: saame, pohjois-

en: Sami languages (Other)
fi: muut saamelaiskielet

en: Lule Sami
fi: saame, luulajan-

en: Inari Sami
fi: saame, inarin-

en: Samoan
fi: samoa

en: Skolt Sami
fi: saame, koltan-

en: Shona
fi: shona

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Soninke
fi: soninke

en: Sogdian
fi: sogdi

en: Somali
fi: somali

en: Songhai
fi: songhai

en: Sotho, Southern
fi: sotho, etelä-

en: Spanish
fi: espanja

en: Sardinian
fi: sardi

en: Serer
fi: serer

en: Nilo-Saharan (Other)
fi: muut niililäis-saharalaiset kielet

en: Swati
fi: swazi

en: Sukuma
fi: sukuma

en: Sundanese
fi: sunda

en: Susu
fi: susu

en: Sumerian
fi: sumeri

en: Swahili
fi: swahili

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Syriac
fi: syyria

en: Tahitian
fi: tahiti

en: Tai (Other)
fi: muut thaikielet

en: Tamil
fi: tamil

en: Tatar
fi: tataari

en: Telugu
fi: telugu

en: Timne
fi: temne

en: Tereno
fi: tereno

en: Tetum
fi: tetum

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Tagalog
fi: tagalog

en: Thai
fi: thai

en: Tibetan
fi: tiibet

en: Tigre
fi: tigre

en: Tigrinya
fi: tigrinya

en: Tiv
fi: tiv

en: Klingon
fi: klingon

en: Tlingit
fi: tlingit

en: Tamashek
fi: tamashek

en: Tonga (Nyasa)
fi: tonga (Malawi)

en: Tonga (Tonga Islands)
fi: tonga (Tonga)

en: Tok Pisin
fi: tok-pisin

en: Tsimshian
fi: tsimshian

en: Tswana
fi: tswana

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Tumbuka
fi: tumbuka

en: Tupi languages
fi: tupi-kielet

en: Turkish
fi: turkki

en: Altaic (Other)
fi: muut altailaiset kielet

en: Twi
fi: twi

en: Tuvinian
fi: tuva

en: Udmurt
fi: udmurtti

en: Ugaritic
fi: ugarit

en: Uighur
fi: uiguuri

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Umbundu
fi: umbundu

en: Undetermined
fi: määrittämätön

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Vai
fi: vai

en: Venda
fi: venda

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Volapuk
fi: volapük

en: Votic
fi: vatja

en: Wakashan languages
fi: wakash-kielet

en: Walamo
fi: walamo

en: Waray
fi: waray

en: Washo
fi: washo

en: Welsh
fi: kymri

en: Sorbian languages
fi: sorbin kielet

en: Walloon
fi: valloni

en: Wolof
fi: wolof

en: Kalmyk
fi: kalmukki

en: Xhosa
fi: xhosa

en: Yao
fi: yao

en: Yapese
fi: yap

en: Yiddish
fi: jiddiš

en: Yoruba
fi: joruba

en: Yupik languages
fi: jupikkikielet

en: Zapotec
fi: sapoteekki

en: Zenaga
fi: zenaga

en: Zhuang
fi: zhuang

en: Zande
fi: zande

en: Zulu
fi: zulu

en: Zuni
fi: zuni

en: Cannot aquire zypp lock.
fi: zypp lukon hankkiminen ei onnistu

en: Changed configuration files for %s:
fi: Muuttuneet määritystiedostot paketille %s:

en: rpm saved %s as %s but it was impossible to determine the difference
fi: rpm tallensi tiedoston %s tiedostona %s, mutta erojen selvittäminen on mahdotonta

en: rpm saved %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
fi: rpm tallensi tiedoston %s tiedostona %s.
    Tässä on ensimmäiset 25 erilaista riviä:

en: rpm created %s as %s but it was impossible to determine the difference
fi: rpm loi tiedoston %s tiedostona %s, mutta erojen selivttäminen on mahdotonta

en: rpm created %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
fi: rpm loi tiedoston %s tiedostona %s.
    Tässä on ensimmäiset 25 erilaista riviä:

en: %s install failed
fi: %s asennus epäonnistui

en: rpm output:
fi: rpm-tuloste:

en: %s installed ok
fi: %s asentui

en: Additional rpm output:
fi: rpm-lisätuloste:

en: %s remove failed
fi: %s poistaminen epäonnistui

en: %s remove ok
fi: %s poistaminen onnistui

en: The package is not OK for the following reasons:
fi: Paketti ei ole kunnossa seuraavista syistä:

en: The package contains different version than expected
fi: Paketti sisälsi eri version kuin odotettiin

en: The package file has incorrect MD5 sum
fi: Pakettitiedoston MD5-summa on väärä

en: The package is not signed
fi: Paketti ei ole allekirjoitettu

en: The package has no MD5 sum
fi: Paketissa ei ole MD5-summaa

en: The package has incorrect signature
fi: Paketin allekirjoitus on virheellinen

en: The package archive has incorrect MD5 sum
fi: Pakettiarkistolla on väärä MD5-summa

en: rpm failed for unkown reason, see log file
fi: rpm epäonnistui tuntemattomasta syystä, katso lokitiedosto

en: created backup %s
fi: luotiin varmuuskopio %s

en: Target commit aborted by user.
fi: Käyttäjä keskeytti kohteen kirjoituksen.

en: %s is replaced by %s
fi: %s korvataan osalla %s

en: %s replaced by %s
fi: %s korvataan osalla %s

en: Invalid information
fi: Epäkelvot tiedot

en: %s is needed by other resolvables
fi: Muut osat tarvitsevat osaa %s

en: %s is needed by %s
fi: Osaa %s tarvitaan %s toimesta

en: %s is needed by:
    %s
fi: %s tarvitaan osien toimesta:
    %s

en: %s conflicts with other resolvables
fi: %s on ristiriidassa muiden osien kanssa

en: %s conflicts with %s
fi: %s on ristiriidassa osan %s kanssa

en: %s conflicts with:
    %s
fi: %s on ristiriidassa:
    %s

en: %s obsoletes other resolvables
fi: %s vanhentaa muut osat

en: %s obsoletes %s
fi: %s vanhentaa %s

en: %s obsoletes:%s
fi: %s vanhentaa:%s

en: 
    These resolvables will be deleted from the system.
fi: 
    Nämä osat poistetaan järjestelmästä.

en: %s depends on other resolvables
fi: %s on riippuvainen muista osista

en: %s depends on %s
fi: %s on riippuvainen osasta %s

en: %s depends on:%s
fi: %s on riippuvainen:%s

en: Child of
fi: Vanhempi

en: Cannot install %s
fi: Ei voida asentaa %s

en: None provides %s
fi: Mikään ei tarjoa %s

en: 
    There is no resource available which support this requirement.
fi: 
    Ei ole saatavilla osaa, joka täyttäisi tämän vaatimuksen.

en: Due problems which are described above/below this resolution will not solve all dependencies
fi: Yllä tai alla kuvattujen ongelmien takia tämä ehdotus ei ratkaise kaikkia riippuvuuksia

en: Cannot install %s because it is conflicting with %s
fi: Ei voida asentaa osaa %s, koska se on ristiriidassa osan %s kanssa

en: %s is not installed and has been marked as uninstallable
fi: %s ei asennettu ja se on merkitty ei asennettavissa olevaksi

en: Cannot install %s due to dependency problems
fi: Ei voida asentaa %s riippuvuusongelmien takia.

en: delete %s
fi: poista %s

en: do not install %s
fi: älä asenna %s

en: %s has unfulfilled requirements
fi: Osalla %s on täyttämättömiä vaatimuksia

en: %s has missing dependencies
fi: Osalla %s on puuttuvia riippuvuuksia

en: %s cannot be installed due to missing dependencies
fi: Osaa %s ei voida asentaa puuttuvien riippuvuuksien takia

en: %s fulfil dependencies of %s but will be uninstalled
fi: Osa %s täyttää osan %s riippuvuudet, mutta se poistetaan

en: No need to install %s
fi: Ei tarvetta asentaa %s

en: Cannot install %s to fulfil the dependencies of %s
fi: Ei voida asentaa osaa %s täyttämään osan %s riippuvuudet

en: Cannot be install %s to fulfil the dependencies of %s
fi: Ei voida asentaa osaa %s täyttämään osan %s riippuvuudet

en: %s will not be uninstalled cause it is still required
fi: %s ei poisteta, koska sitä tarvitaan edelleen

en: %s obsoletes %s. But %s cannot be deleted because it is locked.
fi: %s vanhentaa %s. Mutta %s ei voida poistaa koska se on lukittu.

en: %s is uninstallable due to conflicts with %s
fi: %s ei ole poistettavissa, koska se on ristiriidassa osan %s kanssa

en: Ignore this requirement just here
fi: Jätä tämä vaatimus huomiotta vain tässä

en: Ignore this requirement generally
fi: Jätä tämä vaatimus huomiotta yleisesti

en: Install %s although it would change the architecture
fi: Asenna %s vaikka se muuttaisi arkkitehtuurin

en: %s provides this dependency but would changed the architecture of the installed item
fi: %s tarjoaa tämän riippuvuuden mutta vaihtaa asennetun kohteen arkkitehtuurin

en: Ignore this conflict of %s
fi: Jätä osan %s ristiriitaa huomiotta

en: Ignore the obsolete %s in %s
fi: Jätä osan %s vanhetuminen %s huomiotta

en: Ignore that %s is already set to install
fi: Jätä huomiotta että %s on jo asetettu asennettavaksi

en: Do not install or delete concerning resolvables
fi: Älä asenna tai poista osia joita tämä koskettaa

en: for requiring %s for %s when upgrading %s
fi: tarvitaan %s %s varten kun päivitetään %s

en: %s is missing the requirement %s
fi: %s puuttuu vaatimus %s

en: , Action:
fi: , Toimenpide:

en: , Trigger:
fi: , Laukaisu:

en: package
fi: paketti

en: selection
fi: esivalinta

en: pattern
fi: käyttötarkoitus

en: product
fi: tuote

en: patch
fi: korjaus

en: script
fi: komentojono

en: message
fi: sanoma

en: atom
fi: atomi

en: system
fi: järjestelmä

en: Marking this resolution attempt as invalid.
fi: Merkitään tämä ratkaisuyritys epäkelvoksi.

en: Marking resolvable %s as uninstallable
fi: Merkitään osa %s ei asennettavissa olevaksi

en: %s is scheduled to be installed, but this is not possible because of dependency problems.
fi: %s on tarkoitus asentaa, mutta se ei ole mahdollista riippuvuusongelmien vuoksi.

en: Can't install %s since it is already marked as needing to be uninstalled
fi: Ei voida asentaa osaa %s, koska se on jo merkitty poistetttavaksi

en: Can't install %s since it is does not apply to this system.
fi: Ei voida asentaa osaa %s, koska sitä ei käytetä tässä järjestelmässä.

en: Can't install %s, since %s is already marked as needing to be installed
fi: Ei voida asentaa osaa %s, koska %s on jo merkitty tarvitaan asennettavaksi

en: This would invalidate %s.
fi: Tämä muuttaisi osan %s epäkelvoksi.

en: Establishing %s
fi: Valmistellaan %s

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

en: Updating %s to %s
fi: Päivitetään %s --> %s

en: Skipping %s: already installed
fi: Ohitetaan %s: jo asennettu

en: There are no alternative installed providers of %s
fi: Mikään muu osa ei tarjoa osaa %s

en: for %s
fi: %s:lle

en: There are no installable providers of %s
fi: Mikään osa ei tarjoa osaa %s

en: Upgrade to %s to avoid removing %s is not possible.
fi: Päivitä osaan %s välttääksesi osan %s poistamisen, mikäli mahdollista.

en: %s provides %s, but is scheduled to be uninstalled.
fi: Osa %s tarjoaa osan %s, mutta se on tarkoitus poistaa.

en: %s provides %s, but another version of that %s is already installed.
fi: Osa %s tarjoaa osan %s, mutta toinen versio %s on jo asennettu.

en: %s provides %s, but it is uninstallable.  Try installing it on its own for more details.
fi: Osa %s tarjoaa osan %s, mutta sitä ei voida poistaa. Yritä asentaa se yksinään saadaksesi lisätietoja.

en: %s provides %s, but it is locked.
fi: Osa %s tarjoaa osan %s, mutta se on lukittu.

en: %s provides %s, but has another architecture.
fi: Osa %s tarjoaa osan %s, mutta se on eri arkkitehtuuria.

en: Can't satisfy requirement %s for %s
fi: Ei voida tyydyttää vaatimusta %s osalle %s

en: %s is required by other to-be-installed resolvable, so it won't be unlinked.
fi: Muut asennettavat osat vaativat osan %s, joten sen linkitystä ei pureta.

en: %s is required by other installed resolvable, so it won't be unlinked.
fi: Muu asennettava osa vaatii osan %s, joten sen linkitystä ei pureta.

en: %s is locked and cannot be uninstalled.
fi: %s on lukittu ja sitä ei voida poistaa.

en: A conflict over %s (%s) requires the removal of to-be-installed %s
fi: Ristiriita osasta %s (%s) vaatii asennettavaksi päätetyn %s poistamista

en: Marking %s as uninstallable due to conflicts over %s
fi: Merkitään %s ei asennettavissa olevaksi osasta %s olevan ristiriidan takia

en: from %s
fi: %s:sta

en:  Error!
fi:  Virhe!

en:  Important!
fi:  Tärkeä!

en: keep %s
fi: pidä %s

en: Keep resolvables
fi: Pidä osat

en: install %s
fi: asenna %s

en: Install missing resolvables
fi: Asenna puuttuvat osat

en: %s depended on %s
fi: %s on riippuvainen osasta %s

en: %s dependend on %s
fi: %s riippuu osasta %s

en: %s needed by %s
fi: Osaa %s tarvitaan %s toimesta

en: %s part of %s
fi: Osa %s kuuluu osaan %s

en: unlock %s
fi: Poista osan %s lukitus

en: Unlock these resolvables
fi: Poistetaan näiden osien lukitus

en: Signed repomd.xml file fails signature check
fi: Allekirjoitetun repomd.xml tiedoston allekirjoituksen tarkistus epäonnistui

en: fails checksum verification.
fi: tarkistussumman varmistaminen epäonnistui.

en: Failed check for the metadata file check sum
fi: Metadata-tiedoston tarkistussumman tarkistus epäonnistui

en: Failed check for the script file check sum
fi: Komentojonon tarkistussumman tarkistus epäonnistui

en: Unknown country:
fi: Tuntematon maa:

en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikunnat

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: Antarctica
fi: Antarktis

en: Argentina
fi: Argentiina

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Austria
fi: Itävalta

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Belgium
fi: Belgia

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Bouvet Island
fi: Bouvetinsaari

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Canada
fi: Kanada

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret

en: Congo
fi: Kongo

en: Centruual African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Cote D'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: China
fi: Kiina

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Serbia and Montenegro
fi: Serbia ja Montenegro

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tšekki

en: Germany
fi: Saksa

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Estonia
fi: Viro

en: Egypt
fi: Egypti

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Spain
fi: Espanja

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Finland
fi: Suomi

en: Fiji
fi: Fidži

en: Falkland Islands (Malvinas)
fi: Falklandinsaaret

en: Federated States of Micronesia
fi: Mikronesia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: France
fi: Ranska

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: French Guiana
fi: Ranskan Guayana

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Greece
fi: Kreikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonaldinsaaret

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Hungary
fi: Unkari

en: Ireland
fi: Irlanti

en: India
fi: Intia

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Iraq
fi: Irak

en: Iceland
fi: Islanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Jordan
fi: Korea

en: Japan
fi: Japani

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Comoros
fi: Komorit

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Lao People's Democratic Republic
fi: Laos

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Morocco
fi: Marokko

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Macao
fi: Macao, Kiinan e.h.a.

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Norway
fi: Norja

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Poland
fi: Puola

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

en: Palestinian Territory
fi: Palestiina

en: Portugal
fi: Portugali

en: Reunion
fi: Réunion

en: Russian Federation
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Huippuvuoret ja Jan Mayen

en: Sao Tome and Principe
fi: São Tomé ja Príncipe

en: Syria
fi: Syyria

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Chad
fi: Tšad

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: East Timor
fi: Itä-Timor

en: Turkey
fi: Turkki

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Holy See (Vatican City State)
fi: Vatikaani

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: Virgin Islands, U.S.
fi: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi: Jemen

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Zambia
fi: Sambia

en: Unable to restore all sources.
fi: Kaikkia lähteitä ei voida palauttaa.

en: At least one source already registered, cannot restore sources from persistent store.
fi: Ainakin yksi lähde on jo rekisteröity, lähteiden palauttaminen pysyvästä varastosta ei onnistu.
