YaST2 (bootloader) - en to ca translation catalogue (2273 entries)

note: Radio button for LILO installation on floppy only
en: Create a boot &floppy
ca: Crear un disquet d'engegada

note: Radio button for LILO installation on floppy only
en: Create a boot &floppy
ca: Crear un disquet d'engegada

note: Text input field to enter additional boot parameters
en: &Kernel boot parameters:
ca: Paràmetres d'engegada del kernel:

note: check box: use the 'linear' option?
en: Use the '&linear' option
ca: Utilitzar l'opció 'linear'

note: custom LILO help text, 2 of 10
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with LILO. The old MBR
    should be saved to disk, as a precaution.
    </p>
ca: <p>
    - Al <b>MBR</b> (registre mestre d'engegada). Aquesta és l'opció recomanada
    quan el Linux de SuSE és l'únic sistema operatiu del disc, o bé quan sabeu
    <em>segur</em> que podeu engegar els altres sistemes operatius amb el LILO.
    Per precaució, és convenient desar el MBR antic al disc.
    </p>

note: custom LILO help text, 3 of 10
en: <p>
    - On a <b>floppy</b> disk (if your system has a floppy disk drive),
    if you want to avoid the risk of interfering with an already existing
    boot mechanism. You may need to enable booting from floppy disk in
    your system's BIOS when you select this option.
    </p>
ca: <p>
    - En un <b>disquet</b> (si el vostre sistema té una disquetera),
    si voleu evitar el risc d'interferir amb mecanismes d'engegada
    preexistents.
    </p>

note: custom LILO help text, 4 of 10
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  You can always choose this option if you
    have installed several operating systems on your hard drive and if you wish to
    continue using your old boot manager, or <tt>loadlin</tt>, for instance. This
    method has the advantage of not making any changes to the MBR that is already
    available. The LILO machinery is already processed in the <b>/boot</b>
    partition; configure your <b>other boot manager</b> so that LILO can be started
    from there.
    </p>
ca: <p>
    - A la partició <b>/boot</b>.  Podeu triar aquesta opció sempre que
    tingueu diferents sistemes operatius intal·lats al vostre ordinador
    i desitgeu seguir utilitzant el vostre antic gestor d'engegada o, per
    exemple, <tt>loadlin</tt>.  Això té l'avantatge de no fer cap canvi al
    MBR actual.  El mecanisme del LILO es processa en la partició <b>/boot</b>;
    configureu el vostre <b>altre gestor d'engegada</b> per tal que el LILO
    es pugui executar des d'allà.
    </p>

note: custom LILO help text, 8 of 10
en: <p>
    If your system requires additional <b>kernel parameters</b>,
    enter them in the corresponding input field. Most users will not need this.
    </p>
ca: <p>
    Si el vostre sistema requereix <b>paràmetres addicionals del kernel</b>,
    introduïu-los en el camp d'entrada corresponent.  A la majoria d'usuaris,
    això no els caldrà.
    </p>

note: custom LILO help text, 9 of 10
en: <p>
    The <b>linear option</b> is for backwards compatibility. Use this to make LILO
    cooperate with older hardware when the default doesn't work.
    Most users will not need this.
    </p>
ca: <p>
    L'<b>opció lineal</b> hi és per compatibilitat anterior.  Feu-la servir
    per tal que el LILO cooperi amb maquinari antic quan l'opció per omissió
    no funcioni.  A la majoria d'usuaris, això no els caldrà.
    </p>

en: Custom LILO installation
ca: Instal·lació personalitzada del LILO

note: User MUST choose one of the options
en: You have to choose one of the
    options in order to continue.
ca: Heu de triar una de les opcions
    per tal de continuar.

en: You did not enter a partition
ca: No heu introduït una partició

note: Button to branch into LILO expert configuration dialog
en: &Custom LILO installation...
ca: Instal·lació &personalitzada del LILO...

note: help part 2 of 6
en: <p>
    A reasonable LILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested LILO installation,
    select <b>custom LILO installation</b>.
    </p>
ca: <p>
    Aquí se suggereix una configuració raonable del LILO que funciona per
    a la majoria de sistemes. Si no us agrada la instal·lació suggerida,
    seleccioneu <b>instal·lació personalitzada del LILO</b>.
    </p>

note: Just for safety
en: The LILO boot sector will be written on a floppy disk.
    Please insert a formatted floppy and confirm with 'OK'.
ca: El sector d'engegada del LILO s'escriurà en un disquet.
    Inseriu un disquet formatat, si us plau, i confirmeu amb 'Bé'.

note: data saved to floppy disk
en: The LILO boot sector has been written to floppy disk.
ca: El sector d'engegada del LILO ha estat escrit al disquet.

note: "Yes" button: Answer to the dialog question
en: &Yes
ca: &Sí

en: The LILO boot sector has been written to disk. You can restore
    the old boot sector in the installed system with "lilo -u %1"
ca: El sector d'engegada del LILO s'ha escrit al disc. Podeu restaurar
    l'antic sector d'engegada al sistema instal·lat amb "lilo -u %1"

note: title for selection box 'keyboard layout'
en: Keyboard layout
ca: Configuració del teclat

note: title for selection box 'timezone'
en: Timezone
ca: Zona horària

note: title for input field to test the keyboard setting
en: &Test your keyboard:
ca: &Proveu el vostre teclat

note: help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use during
    installation and for the installed system.
    </p>
ca: <p>
    Trieu la <b>disposició del teclat</b> que voleu utilitzar durant
    la instal·lació i més endavant, al sistema instal·lat.
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
ca: <p>
    Llavors, seleccioneu la <b>zona horària</b>.
    </p>

en: <p>
    Please select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu la <b>zona horària</b> apropiada, si us plau.
    </p>

en: Choose the country or region where you are located.
    </p>
ca: Trieu el país o regió on esteu ubicats.
    </p>

en: <p>
    If you are unsure, please use the default values already selected.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Si no n'esteu segur/a, utilitzeu els valor seleccionats per omissió.
    </p>
    <br>

note: Screen title for keyboard and timezone screen
en: Basic Configuration
ca: Configuració Bàsica

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    You may log in as `%1'.
ca: El vostre sistema ja està instal·lat.
    Podeu entrar com a `%1'.

note: this is a multiprocessor system the installed kernel modules are smp but the running kernel is still uniprocessor (from installing) configuration now does not work, because the smp modules can't be loaded while the uniprocessor kernel is running. tell the user to reboot (with the smp kernel) and do 
en: This is a multiprocessor system.
    
    
    
    You must finish the installation now,
    
    reboot and use YaST2 later
ca: Això és un sistema multiprocessador.
    
    
    
    Heu d'acabar la instal·lació ara,
    
    reengegar i utilitzar YaST2 més endavant

note: The default text below "Detected:" for printers:
en: No printer detected
ca: No s'ha detectat cap impressora.

note: The default text below "Detected:" for sound:
en: No sound card detected
ca: No s'ha detectat cap targeta de so.

note: The default text below "Detected:" for network/modem/ISDN:
en: No ethernet card, modem
    or ISDN card detected
ca: No s'ha detectat cap targeta ethernet,
    mòdem ni targeta XDSI

note: symbol size_policy = `packed;
en: Printer
ca: Impressora

en: &Printer
ca: Im&pressora

en: Sound
ca: So

en: &Sound
ca: &So

en: Modem / ISDN / Network
ca: Mòdem / XDSI / Xarxa

note: Radio button for installation from network
en: &Network
ca: &Xarxa

note: This is a special case launcher = add( launcher, `VSpacing(0.5) );
en: Vendor Driver CD
ca: CD de drivers del fabricant

en: Load device driver from vendor CD
ca: Carregar driver del CD del fabricant

en: Load &CD...
ca: Carregant &CD...

note: Help text for inst_ask_config_x11.ycp: The user is prompted to branch into various configuration dialogs. Help text (HTML-like) START
en: <p>
    Configure any of the system components shown.
    </p>
ca: <p>
    Configurar qualsevol dels components del sistema mostrats.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip the configuration of these devices and 
    instead finish the installaton</i></b>.
    It is not neccessary that these devices be configured now. They may be 
    configured at any time after installation is complete.
    </p>
ca: <p>
    Si voleu, podeu <b><i>ometre ara aquestes configuracions i en lloc d'això acabar 
    la instal·lació</i></b>.
    No és necessari configurar ara aquests dispositius. Podeu efectuar aquestes 
    configuracions en qualsevol moment més endavant després de completar l'instal·lació.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    All of the configuration dialogs will bring you back to this screen after 
    they are finished.
    </p>
ca: <p>
    Tots els diàlegs de configuració us portaran de tornada a aquesta pantalla 
    quan hagin acabat.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please realize that not all hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you will still be able to configure it 
    manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
ca: <p>
    Tingueu en compte que no tota mena de maquinari pot ser detectada de forma
    automàtica. Si el vostre dispositiu no apareix aquí, podeu configurar-lo
    manualment. 
    Només us cal prémer el botó de configuració apropiat en aquest diàleg.
    </p>

note: Headline for gerneral configuration screen: The user can perform various configurations from here, e.g. printer, sound, internet, network.
en: System Component Configuration
ca: Configuraciò de Components del Sistema

note: new caption for "Next" button ("&Installation abschliessen" in german !)
en: &Finish installation
ca: &Acabar la instal·lació

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain unchanged.
ca: Si avorteu ara la instal·lació,
    SuSE Linux no s'instal·larà.
    El vostra disc romandrà tal com està.

note: Warning text for aborting an installation during the install process - After some installation steps have been performed - e.g. disks formatted / some packages already installed
en: If you abort the installation now, you will
    have an incomplete SuSE Linux system
    which may or may not be usable.
    You may need to reinstall.
ca: Si avorteu ara la instal·lació, tindreu
    un sistema Linux de SuSE incomplet
    que pot no ser utilitzable.
    Pot ser que l'hagueu de tornar a instal·lar.

note: Warning text for aborting an installation during the install process right in the middle of some critical process (e.g. formatting)
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will be unusable.
    You will need to reinstall.
ca: Si avorteu ara la instal·lació,
    el Linux de SuSE no es podrà utilitzar.
    L'haureu de tornar a instal·lar.

note: Warning text for aborting an installation during a partition resizing etc.
en: If you abort the installation now,
    your hard disk may be corrupted -
    all systems on this disk may be unusable.
    You may have to reinstall all systems.
ca: Si avorteu ara la instal·lació, 
    podeu corrompre el vostre disc dur -
    i haver d'instal·lar tots els sistemes
    operatius una altra vegada.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort the installation?
ca: De debò voleu avortar la instal·lació?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Installation
ca: &Avortar la Instal·lació

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Installation
ca: &Continuar la Instal·lació

note: show the user the final username used for login
en: Your user name will be '%1'.
ca: El vostre nom d'usuari serà '%1'

en: Linux will be installed on harddisk
    %1
ca: Linux s'instal·larà al disc dur
    %1

note: inform about which partitions will be erased (i.e. re-used) for linux
en:   Erasing partition %1 (%2), was '%3'
ca:   Esborrant la partició %1 (%2), era '%3'.

note: inform about which partitions will be created for linux
en:   Creating partition %1 (%2), as %3 (%4)
ca:   Creant la Partició %1 (%2) com a %3 (%4)

note: Installed software
en: %1 MB software will be installed
ca: S'instal·laran %1 Mb de programari

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be installed on your hard disk.
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà al disc dur.

note: show where lilo will be installed, this means just on floppy
en: The Linux boot manager will be installed on a floppy disk.
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà en un disquet.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be installed on a linux partition.
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà només a la partició de linux.

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be installed on %1
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà només a %1

en: Pressing "Next" will start the installation.
ca: La instal·lació començarà prement "Següent"

note: Push button: Save the settings (i.e. everything entered during installation) to a floppy disk.
en: &Save settings to floppy disk
ca: De&sar les preferències en un disquet

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the information carefully</i></b> before you 
    continue.
    </p>
ca: <p>
    YaST2 té tota la informació demanada.
    <b><i>Si us plau, llegiu atentament totes les dades </i></b>abans 
    de continuar.
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget this information! (But do not write them on a post-it
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
ca: <p>
    Us caldrà el vostre <b>nom d'usuari</b>, la vostra <b>contrasenya</b> i -més
    important- la <b>contrasenya de root</b> per a treballar amb el sistema
    instal·lat. No oblideu aquests valors! (Però tampoc no els escriviu en una
    nota enganxada a la vostra pantalla -això representa un forat de seguretat força 
    habitual).
    </p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This initiates the actual
    installation: your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
ca: <p>
    Si esteu satisfet(a) amb els valors, seleccioneu <b>següent</b> en aquest
    diàleg per a <b><i>iniciar la instal·lació</i></b>. Aquí és quan tot succeïrà
    de debò: El vostre disc dur es prepararà d'acord amb les vostres seleccions,
    i s'instal·larà el programari.
    </p>

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to return to this screen again.
    </p>
ca: <p>
    Si voleu canviar qualsevol dels valors, utilitzeu <b>anterior</b> per tornar
    al(s) diàleg(s) respectiu(s), canvieu-ne les opcions i llavors utilitzeu
    <b>següent</b> per tornar altre cop a aquesta pantalla.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save the settings to a floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need these in the future.
    </p>
ca: <p>
    <b>Deseu les configuracions en un disquet</b> si voleu reutilitzar més
    endavant aquest valors.  Si us plau, feu servir un disquet nou - <em>no</em>
    el disquet "Boot disk" ni el disquet "Modules" subministrats per SuSE.
    Pot ser que els hagueu de menester algun dia.
    </p>

note: part 6 of 6
en: <p>
    If you wish to abort the installation entirely, select <b>Abort
    installation</b>.  You will lose all settings chosen so far,
    but your hard disk will remain untouched.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Si voleu avortar la instal·lació completament, seleccioneu <b>Avortar
    la instal·lació</b>.  Perdreu totes les configuracions triades fins ara,
    però el vostre disc dur romandrà tal com està.
    </p>
    <br>

note: screen title
en: Confirm installation
ca: Confirmar la instal·lació

en: Warning:
    
    YaST2 has all necessary information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    selections made in the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
ca: Atenció:
    
    El YaST2 té tota la informació per instal·lar el Linux de SuSE.
    La instal·lació es farà d'acord amb les vostres
    preferències fetes als diàlegs anteriors.
    Per procedir a la instal·lació amb les opcions
    actuals, trieu "si".  Trieu "no" per tornar
    al diàleg anterior.
    
    Començo la instal·lació?

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - install
ca: &Sí - instal·la-ho

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The current configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
ca: Les preferències i la configuració seleccionades es desaran
    en un disquet.  Si us plau, inseriu un disquet formatat.
    
    Gravo ara les dades al disquet?

note: msgbox data saved to floppy disk
en: Your settings have been written to floppy disk.
ca: Les vostres preferències s'han gravat al disquet.

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Please check to make sure that the floppy is
    formatted and that the write protection is removed.
ca: No s'han pogut gravar les vostres preferències al disquet.
    Asseguri's que el disquet està formatat i sense protecció 
    contra escriptura.

en: Couldn't find a valid floppy disk.
    Are you sure, you've entered a floppy disk?
    Is the disk formatted and verified?
ca: No s'ha trobat un disquet vàlid.
    Segur que heu inserit un disquet?
    El disquet, està formatat i verificat?

note: Error msg
en: The root password could not be set!
    You won't be able to login!
ca: No s'ha pogut establir la contrasenya de "root"!
    No podreu entrar al sistema!

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config
ca: No s'han pogut desar els valors a /etc/rc.config

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config
ca: No s'han pogut desar els valors a /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config

note: Error msg
en: An error occurred during creation of the user login!
ca: S'ha produït un error en crear la identificació de l'usuari!

en: Now booting your system...
ca: Engegant el vostre sistema...

note: for s390:
en: Now shutting down your system.
    After shut down, you have to load the image anew,
    with the load address of your root dasd ...
ca: Ara tancaré el sistema.
    Després de tancar-lo, heu de carregar la imatge anew,
    amb l'adreça de càrrega del vostre DASD arrel...

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
ca: Si us plau, seleccioneu

note: label for radiobutton 1, New installation
en: New &installation
ca: &Instal·lació nova

note: label for radiobutton 2, update
en: &Update an existing system
ca: &Actualitzar un sistema existent

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>instal·lació nova</b> si no hi ha cap sistema Linux de SuSE
    a la vostra màquina, o bé voleu reeemplaçar completament un sistema Linux
    de SuSE que hi hagi instal·lat, perdent totes les seves configuracions.
    </p>

note: FIXME: Remove <br> in the above paragraph (changed paragraph order - ( <br> intentionally left right now to prevent all translations from breaking prior to the 7.0 release - sh@suse.de Jul 05, 2000)
en: <p>
    Select <b>update an existing system</b> to upgrade a SuSE Linux system
    already installed on your machine. This option will preserve
    configuration settings from your existing system whenever possible.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>actualitzar un sistema existent</b> per actualitzar un
    sistema Linux de SuSE que ja estigui instal·lat a la vostra màquina.
    Aquesta opció respectarà les configuracions existents del vostre
    sistema sempre que sigui possible.
    </p>

note: screen title for installation method
en: Install SuSE Linux
ca: Instal·lar el Linux de SuSE

note: startup text, same as in installation.ycp
en: YaST2
    Initializing ...
ca: YaST2
    Inicialitzant ...

note: label to progress bar for startup initialization
en: Checking system
ca: Comprovant el sistema

note: no storage controllers found, where are the hard disks attached ?
en: No hard disks could be found for installation
    Please check your hardware
ca: No s'ha trobat cap disc per a la instal·lació
    Comproveu el vostre maquinari, si us plau

en: Installation Logging
ca: Registre de la Instal·lació

en: Short info
ca: Informació breu

note: e.g. `Richtext()
en: OK
ca: Bé

en: Long info
ca: Informació extensa

en: Would you like to see the installation logging ?
ca: Voleu veure el registre de la instal·lació ?

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this process can take some time.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Normalment, això portarà un parell de minuts. Espereu, si us plau...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> ha d'inicialitzar el vostre sistema Linux SuSE. Depenent
    de la CPU i de la quantitat de memòria, aquest procés pot trigar una mica.
    </p>
    <br>

en: Finishing the installation
ca: Acabant la instal·lació

en: You have to reboot your system 
     in order to activate the new kernel.
ca: Heu de reengegar el sistema 
     per tal d'activar el nou kernel.

note: somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer doesn't fulfill all requirements to allow
    a graphical installation. Either you have less than 48 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback the text backend of YaST2 will guide you
    through the installation. Please note that this backend
    will offer the same functionality like the graphical one,
    but the screens will look different than in the manual.
ca: El vostre ordinador no compleix tots els requisits per
    permetre una instal·lació gràfica.  O bé teniu menys de
    48 Mb de memòria, o bé no es pot engegar el servidor X.
    
    Com a alternativa, la versió mode text text de YaST2 us guiarà
    a través de la instal·lació.  Tingueu en compte que aquesta
    alternativa us donarà la mateixa funcionalitat que la versió gràfica,
    però les pantalles es veuran diferent de com són al manual.

note: "back" button: Return to the previous dialog
en: &Back
ca: &Endarrere

note: "next" button: Proceed to the next dialog
en: &Next
ca: &Següent

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
ca: Si us plau insereixi el CD-ROM del fabricant

note: "OK" button for timeout message: Close popup dialog (i.e. confirm the message)
en: &OK
ca: &Bé

note: Cancel button
en: &Cancel
ca: &Cancel·lar

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Couldn't find driver data on the CD-ROM
    Aborting now.
ca: No s'ha pogut trobar dades de drivers al CD-ROM
    Avortant ara.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: CD-ROM data doesn't match running SuSE Linux
    Aborting now.
ca: Les dades del CD-ROM no concorden amb la versió
    actual de SuSE Linux. Avortant ara.

en: Installing driver...
ca: Instal·lant driver...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: Installation failed
    Please contact the address given on the CD
ca: Error en la instal·lació
    Si us plau contacti amb l'adreça que apareix al CD

en: Installed %1 drivers from CD
ca: Instal·lats %1 drivers des del CD

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain untouched.
ca: Si avorteu ara la instal·lació,
    el Linux de SuSE mo s'instal·larà.
    El vostra disc romandrà tal com està.

note: "Stop" button for timeout message: Stop counting down (i.e. leave the popup message open without timeout)
en: &Stop
ca: &Aturar

note: KiloByte abbreviated
en: KB
ca: Kb

note: MegaByte abbreviated
en: MB
ca: Mb

note: GigaByte abbreviated
en: GB
ca: Gb

note: Button label for detected devices. %1 will be substituted with the device category, e.g. "&Printer". Translators: Please don't let this grow too wide - rather include a newline "\n" for a two-line button text. If you do that , please do it as well for the other button ("Manual %1 Setup...").
en: Activate %1...
ca: Activar %1...

note: Button label for devices categories where nothing was detected. %1 will be substituted with the device category, e.g. "&Printer". Translators: Please don't let this grow too wide - rather include a newline "\n" for a two-line button text. If you do that , please do it as well for the other button ("
en: Manual %1 Setup...
ca: Configuració manual %1...

en: Welcome to YaST2 - the SuSE Linux
    installation / system administration program.
ca: Benvingut/da al YaST2 - el Linux de SuSE
    programa d'instal·lació / administració del sistema.

en: Select your language:
ca: Seleccioneu el vostre idioma:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and for
    the installed system.
    </p>
ca: <p>
    Trieu l'<b>idioma</b> a utilitzar durant la instal·lació, i més tard
    en el sistema instal·lat.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to continue with the next dialog. If you wish to
    change your selections in a later dialog, you can use the <b>back</b>
    and <b>next</b> buttons to switch back and forth between the
    installation dialogs.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>següent</b> per a continuar amb el proper diàleg. Si voleu 
    canviar les vostres seleccions més endavant, podeu utilitzar els botons 
    <b>anterior</b> i <b>següent</b> per tirar endavant i enrere entre els 
    diàlegs successius.
    </p>

en: <p>
    <b><i>Nothing will happen</i></b> to your computer until you confirm
    all your selections in the last installation dialog.
    </p>
    
    <p>
    You can select <b>Abort Installation</b> at any time to abort the
    installation process.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    <b>Al vostre ordinador, <i>no li passarà res</i></b> fins que no confirmeu
    les vostres seleccions en el darrer diàleg d'instal·lació.
    </p>
    
    <p>
    Podeu seleccionar <b>Avortar la Instal·lació</b> en qualsevol moment
    per avortar el procés d'instal·lació.</p>
    <br>

note: title for selection box 'mouse'
en: Please choose your mouse type from the list
ca: Trieu el tipus del vostre ratol?de la llista

note: Push button to test the selected settings: starts the selected X server and 'xfine'
en: &Test
ca: &Provar

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
ca: <p>
    El YaST2 no ha pogut identificar el vostre ratol?
    Trieu el <b>tipus de ratol?/b> connectat al vostre ordinador.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the arrow keys to select a mouse. If the selection bar does not
    move, hit the <b><i>Tab</i></b> key (maybe repeatedly) until it does.
    </p>
ca: <p>
    Utilitzeu les fletxes per seleccionar un ratol? Si la barra de selecci
    no es mou, premeu la tecla <b><i>Tabulador</i></b> fins que ho faci.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the <b>Test</b> button to apply and test the selected settings.
    </p>
ca: <p>
    Utilitzeu el bot <b>Provar</b> per aplicar i provar la selecci.
    </p>

note: Help text - END
en: <p>
    If you select <b>None</b>, you have to use the keyboard as
    described in the manual.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Si seleccioneu <b>Cap</b>, haureu d'utilitzar el teclat
    tal i com es descriu al manual.
    </p>
    <br>

en: Mouse configuration
ca: Configuraci del ratol?

note: helptext (help1) reports packages will be installed or removed (module called in running system) help1 part 1 of 2
en: <p>
    On the first run, all additional selected software packages will be 
    installed.
    After that, packages marked for deletion in the previous dialog will be
    removed from your system.
    </p>
ca: <p>
    A la primera passada, s'instal·laran tots els paquets addicionals de
    programari seleccionats. 
    Després d'això, els paquets marcats per a la seva eliminació en el diàleg 
    anterior s'eliminaran de la vostra instal·lació.
    </p>

note: help1 part 2 of 2
en: <p>
    The whole procedure may take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
ca: <p>
    El procediment complet pot trigar una mica.  Si voleu saber més coses
    sobre el programari que ve amb el <b>Linux de SuSE</b>, no dubteu a
    donar una ullada a la <em>Base de Dades de Suport de SuSE</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>

note: helptext (help2) reports packages will be installed help2 part 1 of 2
en: <p>
    The selected software will be installed.
    </p>
    
    <p>
    And if you're feeling bored watching this screen take the time to
    browse through appendix F of
    the manual; this appendix tries to answer <em>Frequently Asked
    Questions</em> (FAQ).
    </p>
ca: <p>
    El programari seleccionat s'instal·larà ara.
    </p>
    
    <p>
    Si us avorriu d'estar mirant aquesta pantalla, aprofiteu el
    temps per a fullejar l'apèndix F del manual; aquest apèndix
    prova de contestar les <em>Preguntes Més Freqüents</em> (PMF).
    </p>

note: help2 part 2 of 2
en: <p>
    Don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de) if you want to know more about the
    software coming with <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    No dubteu a donar una ullada a la <em>Base de Dades de Suport de SuSE</em>
    (http://sdb.suse.de) si voleu saber més coses sobre el programari que ve
    amb el <b>Linux de SuSE</b>.
    </p>
    <br>

note: Label for disk usage progress bar
en: Disk Usage
ca: Ús del disc

note: inform user about installation or deinstallation progress, so the label have to be a common expression for how many packages are already worked trough (german: abgearbeitet)
en: %1 packages processed
ca: %1 paquet(s) processat(s)

note: warn user about exhausted diskspace during installation of packages this is a popup with options "continue" and "cancel"
en: Diskspace exhausted !
ca: Espai de disc exhaurit !

note: Continue button
en: C&ontinue
ca: C&ontinuar

note: in case of cancel ask user if he really wants to quit installation
en: Do you really want
    to quit the installation?
ca: Segur que voleu
    abandonar la instal·lació?

note: Announce number of packages that will be installed
en: Installing %1 software packages
ca: Instal·lant %1 paquet(s) de programari

en: RPM returned an error
ca: RPM ha retornat un error

en: The packager returned an unknown code
ca: L'empaquetador ha retornat un codi d'error desconegut

note: Announce number of packages that will be removed
en: Removing %1 packages
ca: Eliminant %1 paquet(s)

note: Inform user about mount does not work
en: Could not find SuSE installation-directory.
ca: No he pogut trobar el directori d'instal·lació SuSE.

en: &CD installation
ca: Instal·lació &CD

en: Software Source Media
ca: Mitjà Font del Programari

en: Select location of source
ca: Seleccioni orígen de la font

note: Input field label for IP of server to install from for network installation
en: &IP address or name of server:
ca: Direcció &IP o nom del servidor:

note: Input field label for (remote) directory for network installation
en: Directory on the &server:
ca: Directori al &servidor:

note: Radio button for installation from local hard disk
en: &Harddisk
ca: &Disc dur

note: Input field label for local directory
en: &Directory:
ca: &Directori:

note: help
en: <p>
    Software packages can be installed from CD, via
    Network or from harddisk. Even if you only want to remove
    some packages, YaST2 needs some information from the source media.</p>
    <p>
    <b>CD</b> installation always starts with the first CD;
    insert CD 1 before proceeding.
    </p>
ca: <p>
    Els paquets de programari es poden instal·lar des de CD, via Xarxa
    o des de disc dur.  Fins i tot si només voleu treure alguns paquets,
    el YaST2 necessita alguna informació sobre el mitjà font.</p>
    <p>
    La instal·lació des de <b>CD</b> es comença sempre amb el primer CD;
    inseriu el CD 1 abans de procedir.
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    <b>Harddisk</b> You can copy your SuSE CDs to the
    harddisk and use that source for installation.<br>
    Insert the pathname, where the contents of first
    CD is located, e.g. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>
    </p>
ca: <p>
    <b>Disc dur</b> Podeu copiar els vostres CDs de SuSE al
    disc dur i utilitzar aquesta font per a la instal·lació.<br>
    Inseriu el camí on hi ha el contingut del primer CD, p. ex.
    /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    <b>Network</b> installation requires a working network connection
    (possibly you have to do YaST2 "Network/Base"
    configuration first). 
    Specify the directory where the packages of the first CD are
    located, e.g. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>. Only the base path is
    required if packages are not split, e.g. /usr/full-i386.
    The directory must be listed in the file <i>/etc/exports</i>
    on NFS server.  
    </p>
ca: <p>
    La instal·lació via <b>Xarxa</b> necessita una connexió de xarxa
    (possiblement hagueu de configurar abans "Xarxa Bàsica").
    Especifiqueu el directori on estan ubicats els paquets del
    primer CD, p. ex. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>.  Si els paquets no
    estan escampats, només cal que dongueu el camí bàsic, p. ex.
    /usr/full-i386.  El directori ha d'estar llistat al fitxer
    <i>/etc/exports</i> del servidor NFS.  
    </p>

en: &Save and Exit
ca: &Desar i Sortir

note: push button
en: &Abort
ca: &Avortar

note: Button: install selected package
en: &Install
ca: &Instal·lar

en: Do you want to save the settings and exit the dialog?
ca: Voleu desar les configuracions i sortir del diàleg?

note: screen title for detailed software selection
en: Detailed Software Selection
ca: Selecció Detallada de Programari

note: Check box for installing all source code packages
en: &Install available sources
ca: &Instal·lar els fonts disponibles

en: %1 required disk space
ca: Espai de disc requerit: %1

en: &Commercial software...
ca: Programari &Comercial...

en: Select &single packages...
ca: &Seleccionar paquets individuals...

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The base system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu les categories de programari a instal·lar.
    </p>
    
    <p>
    El sistema bàsic sempre s'instal·larà. Les categories de programari
    inclouen automàticament altres components del sistema quan cal, o sigui:
    si seleccioneu un escriptori com <i>KDE</i> o <i>GNOME</i>, el sistema
    X Window s'instal·larà automàticament.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    Software categories may overlap, i.e. there may be software packages
    that belong to <i>Multimedia</i> as well as to <i>KDE</i>.
    That's why the required disk space is not displayed along with the
    categories - the total disk space required depends on the combination
    of selected categories.
    </p>
ca: <p>
    Les categories de programari es poden solapar, això és, hi ha paquets
    que poden pertànyer tant a <i>Multimèdia</i> com a <i>KDE</i>.
    Això és la raó per la qual l'espai de disc requerit no es mostra amb
    les categories - l'espai total en disc depèn de la combinació de les
    categories seleccionades.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all the source code, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    El Linux de SuSE ve amb tots els fonts lliures, així que teniu l'opció
    d'<b>instal·lar els fonts disponibles</b> per als components seleccionats
    Tingueu en compte, però, que els fonts no estan disponibles per a
    programari comercial.
    </p>
    <br>

note: Construct a popup like: +-----------------------------------------------+ | Partition / needs 200 KB more disk space.     | | Partition etc needs 40 MB more disk space.    | |                                               | | Please deselect some packages.                |
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
ca: La Partició "%1" necessita %2 més d'espai al disc.

en: Please deselect some packages.
ca: Si us plau, desestimeu alguns paquets.

note: ------------------------------------------------------------------------ Dialog title for software selection
en: Software Selection
ca: Selecció de Programari

note: Explain selectable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help text
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    selection for most users. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Additional software from the
    other CDs can always be installed later. 
    </p>
ca: <p>
    El sistema Linux de SuSE per <b>Omissió</b> és una bona base de programari
    per a la majoria de sistemes. Per a aquesta selecció, no us caldrà inserir
    tots els CDs que vénen amb el Linux de SuSE. El programari addicional dels
    altres CDs sempre s'hi pot afegir més endavant.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    <b>Default with Office</b> extends this default system to include
    powerful graphical office applications.
    </p>
ca: <p>
    <b>Omissió amb Ofimàtica</b> amplia aquest sistema per omissió per a
    incloure aplicacions gráfiques d'ofimàtica potents.
    </p>

note: help part 3 of 4
en: <p>
    The <b>Minimal</b> system includes just the bare essentials necessary
    to safely run SuSE Linux. Please notice that this selection <b><i>does not include
    graphical desktop environments</i></b>, i.e. no X11, no KDE, no Gnome etc.
    Select this option as a base for your own custom selection, for
    dedicated server systems that don't need a graphical desktop or for
    systems that are short on disk space and/or memory.
    </p>
ca: <p>
    La instal·lació <b>Mínima</b> inclou els elements essencials necessaris
    per a executar el Linux de SuSE. Tingueu en compte que aquesta selecció
    <b><i>no inclou entorns gràfics d'usuari</i></b>, això és, X11, KDE, Gnome, etc.
    Seleccioneu aquesta opció com a base per la vostra selecció personalitzada,
    per a sistemes servidors dedicats que no necessiten un entorn gràfic, o per
    a sistemes amb un espai de disc i/o una memòria limitats.
    </p>

note: help text, continued
en: <p>
    <b>All packages</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    <b>Gairebé tot</b> inclou tots els paquets que vénen amb el Linux de SuSE
    excepte els fonts. Assegureu-vos que teniu molt espai disponible al disc
    si seleccioneu aquesta opció.
    </p>
    
    <p>
    Per tenir més control sobre el programari a instal·lar, seleccioneu
    <b>Selecció detallada</b>.
    </p>
    <br>

note: Intermediate contents of the software selection screen
en: Reading package database...
ca: Llegint la base de dades de paquets...

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
ca: Ja heu triat alguna cosa de "Selecció detallada"
    Perdreu aquesta selecció si canvieu la selecció bàsica.

note: Frame caption for software selection
en: Software
ca: Programari

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
ca: Selecció &Detallada...

en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
ca: Segur que voleu reiniciar
    la vostra selecció detallada?

note: Neither kernel was choosen, user must check either kernel 2.2 or kernel 2.4 or both.
en: Please choose a kernel to install
ca: Trieu un kernel per instal·lar, si us plau

note: We need a short (about 25 characters) description for all following sets ( Linux Base System to List of all Packages ). Linux Base System (You need it!)
en: Linux Base System
ca: Sistema Bàsic Linux

note: Programs that don't need X
en: Programs without X
ca: Programes que no necessiten X

note: Tools provided by Compaq
en: Compaq tools
ca: Eines Compaq

note: Development (C, C++, Lisp, etc.)
en: Development (C, C++, Lisp)
ca: Desenvolupament (C, C++, Lisp)

note: Documentation
en: Documentation
ca: Documentació

note: Emulators
en: Emulators
ca: Emuladors

note: Games and more
en: Games and more
ca: Jocs i altres

note: All about graphics
en: All about graphics
ca: Tot sobre gràfics

note: Amateur Radio (AX.25, CW, Logs, etc.)
en: Amateur Radio (AX.25, CW)
ca: Ràdio Afeccionat (AX.25, CW)

note: Korean packages
en: Korean packages
ca: Paquets coreans

note: Japanese packages
en: Japanese packages
ca: Paquets japonesos

note: KDE 2 Desktop
en: KDE 2 Desktop
ca: Escriptori KDE 2

note: K Desktop Environment
en: K Desktop Environment
ca: Entorn d'Escriptori K (KDE)

note: installable kernels
en: Installable kernels
ca: Kernels instal·lables

note: KDE alpha applications
en: KDE alpha applications
ca: Aplicacions KDE alfa

note: Network-Support (TCP/IP, UUCP, Mail, News)
en: Network (TCP/IP, UUCP)
ca: Xarxa (TCP/IP, UUCP)

note: Commercial Software
en: Commercial Software
ca: Programari Comercial

note: Perl modules
en: Perl modules
ca: Mòduls per Perl

note: Security related software
en: Security
ca: Seguretat

note: Components for a SGML system
en: Components for SGML
ca: Components per SGML

note: Sound related stuff
en: Sound related stuff
ca: Material relacionats amb so

note: Spell checking utilities and databases
en: Dictionaries
ca: Diccionaris

note: SuSE internal Software
en: SuSE internal Software
ca: Programari intern SuSE

note: TeX/LaTeX and applications
en: TeX/LaTeX and appl.
ca: TeX/LaTeX i aplicacions

note: Base X Window System - XFree86\tm 3.3
en: Base X Window System
ca: Sistema X Window Bàsic

note: 3D stuff for X11 and console
en: 3D stuff for X11
ca: Material 3D per X11

note: X Applications
en: X Applications
ca: Aplicacions X

note: Development under X11
en: Development under X11
ca: Desenvolupament en X

note: Several X Servers (XFree86\tm 3.3 and other)
en: X Servers (XFree86[tm]
ca: Servidors X (XFree86[tm])

note: Window Manager and Desktop
en: Window Manager
ca: Gestor de Finestres

note: YaST2 Components
en: YaST2 Components
ca: Components de YaST2

note: Additional packets for SuSE Linux IMAP Server
en: SuSE IMAP Server
ca: Servidor IMAP SuSE

note: Source packages
en: Source packages
ca: Paquets font

note: All packages
en: List of all Packages
ca: Llista de tots els Paquets

note: result of package search
en: Result of Search
ca: Resultat de la Recerca

en: Evaluate update-packages; One moment please...
ca: Evaluant actualitzacions de paquets; Un moment, si us plau...

en: description not found
ca: descripció no trobada

en: Notify
ca: Notificació

en: Warning
ca: Atenció

note: helptext in popup Searching for packages
en: <p>Enter a keyword for your package search.
    It is possible to put in only parts of a package name,
    e.g. searching all 3D packages with "3d".
    If you are looking for a term in package description, click on checkbox.
    The result of search is stored in set "z??".
    </p>
ca: <p>Introduïu una paraula clau per a la vostra recerca de paquets.
    És possible posar-hi només parts d'un nom de paquet,
    p. ex. buscar tots els paquets 3D amb "3d".
    Si busqueu algun terme en la descripció dels paquets, feu clic a la
    casella de verificacio.
    El resultat de la recerca s'emmagatzema al conjunt "z??".
    </p>

note: headline search popup
en: Searching for packages
ca: Buscant paquets

note: label for inputfield search keyword, term, phrase
en: Enter a search phrase
ca: Insereixi una paraula de cerca

note: label checkbox search package descriptions
en: look into &descriptions
ca: Mireu a les &descripcions

note: label checkbox ignore upper/lower case
en: &ignore case
ca: &ignorar caixa

en: &Search
ca: &Recerca

note: Button: close dialog
en: &Close
ca: &Tancar

note: Notify popup informs the user about existing package dependencies. text part 11 is used in already installed system
en: Your existing installation
ca: La instal·lació existent

note: text part 12 is used when doing new installation
en: Your former selection
ca: La vostra selecció anterior

note: text part 2 of notify popup which informs that there are packages which conflict - or additional packages are needed. But normally this is not a problem and the user can go on with installation.
en: contains packages which
    interact or require additional packages.
    
    This is usually not a serious problem.
    
    - You may continue without thinking about that fact
    - or YaST2 will show the actual dependencies now.
ca: conté paquets que interaccionen
    o requereixen paquets addicionals.
    
    Habitualment, això no és un problema seriós.
    
    - Podeu seguir sense pensar-hi més
    - o YaST2 us mostrarà ara les dependències actuals.

en: &Continue
ca: C&ontinuar

en: &Show dependencies
ca: &Mostrar les dependències

note: The user have to choose an additional package from a list of packages
en: Additional package required
ca: Paquet addicional requerit

en: Package "%1" requires an additional package.
    Please select one from list below.
ca: El paquet "%1" requereix un paquet addicional.
    Si us plau, trieu-ne un de la llista de sota.

note: This is the headline of popup "package1 interferes with other packages".
en: Package conflict
ca: Conflicte de paquets

note: packages should not be installed together
en: Package <b>%1</b> interferes with:<br>
ca: El paquet <b>"%1"</b> interfereix amb:<br>

note: Popup text: User deselected the package before but it is an automatically needed one and it should be installed
en: 
    You wanted to deselect "%1" due to package
    conflicts. But nevertheless it is recommended
    to install the package because it is needed from
    other package(s).
    
    Do you want to install "%1"?
ca: 
    Heu volgut desseleccionar "%1" degut a conflictes
    entre paquets.  No obstant això, es recomana que
    instal·leu el paquet, ja que és necessari per a
    altres paquets.
    
    Voleu instal·lar "%1"?

note: Popup text: additional packages should be installed
en: Additional package(s) needed, because
    other package(s) depend(s) on it/them.
ca: Paquet(s) addicional(s) necessaris, ja que
    hi ha altres paquets que en depenen.

en: Should YaST2 install this package(s)?
ca: Cal que YaST2 instal·li aquests paquets?

note: This are the column headers of a list with several packages. The user should choose a package from list.
en: Name
ca: Nom

note: more column headers
en: Description
ca: Descripció

note: Button: don't install a package from list
en: &Discard
ca: &Descartar

en: Do you want to install "%1"?
ca: Segur que voleu instal·lar "%1" ?

note: This are the buttons of popup "package1 interferes with other packages". Yes, install package1
en: &Install package
ca: &Instal·lar el Paquet

note: Do not install package1
en: &No installation
ca: &No instal·lar-lo

note: question to user: install the package?
en: Package "%1" may conflict with certain
    package(s) installed with it.
ca: El paquet "%1" pot entrar en conflicte amb
    certs paquets que s'hi estan instal·lant en conjunt.

en: That means there could be unexpected
    side effects if the packages are installed together.
ca: Això vol dir que podrien haver-hi efectes secundaris
    inesperats si els paquets s'instal·len conjuntament.

note: package is already installed, give some more user informations
en: This package conflict cannot be resolved
    automatically.
ca: Aquest conflicte entre paquets no es pot
    resoldre de forma automàtica.

en: Normally the conflict doesn't cause a problem.
    You only need to manually delete unwanted packages
    if you notice any undesirable behavior.
ca: Normalment, el conflicte bi causa cap problema.
    Només cal que suprimiu manualment els paquets que no voleu
    si trobeu algun comportament indesitjat.

note: Descriptions of lists for dialog Update follow. list1:  packages which must be manually checked
en: <p>This packages need a manual decision
    whether to do the update or not. The packages are signed with "m".
    Double click on line in list to select the package for update (the status
    will change to "u").</p>
ca: <p>Aquests paquets requereix que es decideixi manualment
    si s'ha d'actualitzar o no.  Els paquets estan marcats amb "m".
    Feu doble clic a la línia de la llista per a actualitzar el paquet
    (el seu estat es canviarà a "u").</p>

note: list2: containing packages selected for update
en: <p>The list shows all packages which were automatically
    selected for update as well as packages you manually
    decided to update. They are signed with "u".
    Double click on the package line to change its status to "i",
    i.e. do not update the package, retain the currently installed one.</p>
ca: <p>La llista mostra tots els paquets automàticament seleccionats
    per actualitzar, així com els paquets que heu decidit d'actualitzar
    manualment.  Estan marcats amb "u".
    Feu doble clic a la línia de la llista per a canviar el seu estat a "i",
    o sigui, no actualitzar el paquet sinó dixar-lo tal com està.</p>

note: list 3: packages don't need an update
en: <p>It is not necessary (or not possible) to
    update these installed packages. Packages are signed with "i".
    Double clicking on a package changes its status to "u", if
    an update for the package is available.</p>
ca: <p>No és necessari (o no és possible)
    actualitzar aquests paquets instal·lats.  Els paquets estan marcats amb "i".
    Fent doble clic sobre un paquet canvia el seu estat a "u",
    si hi ha disponible alguna actualització del paquet.</b>

note: The short description of the package set e.g. "dev", "x". Please keep it short, it's a column header ( up to 6 chars )
en: Set
ca: Sèrie

en: Package
ca: Paquet

note: popup create partition: Frame description Start/End cylinder
en: Size
ca: Mida

en: Group
ca: Grup

note: title dialog Software Single Selection
en: Software Single Selection
ca: Selecció Detallada de Programari

note: title dialog Commercial Package Selection
en: Commercial Package Selection
ca: Selecció de Paquets Comercials

note: title dialog post installation
en: Single Package Selection
ca: Selecció de Paquets Individuals

note: title dialog Update
en: Select packages to update
ca: Seleccioneu els paquets per a actualitzar

en: Old version
ca: Versió antiga

en: New version
ca: Versió nova

note: headline selection box package sets (the box isn't wide, please keep it short (up to 20 characters)
en: Please select a set
ca: Seleccioneu una sèrie, si us plau

note: headline selection box packages belonging to selected set (up to 65 characters)
en: Please select or deselect a package with double click
ca: Seleccioneu o desestimeu un paquet amb doble clic

en: Show group tags
ca: Mostrar les etiquetes de grup

en: Partition
ca: Partició

en: Free space
ca: Espai lliure

en: Required: %1
ca: Requerit: %1

en: &Description
ca: &Descripció

en: &Apply
ca: A&plicar

en: &Help
ca: &Ajuda

note: marking a frame with 3 buttons representing 3 lists of packages
en: Classification of packages
ca: Classificació de paquets

note: user has to decide manually
en: &Manual selection
ca: Selecció &Manual

note: packages are supposed to be updated
en: Selected for &Update
ca: Seleccionats per a &Actualització

note: packages will not be updated
en: &No Update
ca: &No Actualitzar

en: U&pdate all
ca: Actualitzar-los &tots

en: Check &Installation
ca: Verificar la &Instal·lació

en: "%1" is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    
    Do you really want to deselect it?
ca: "%1" és un paquet seleccionat automàticament,
    cosa que vol dir que hi ha un altre paquet que en depèn.
    
    De debò que el voleu desestimar?

note: Message popup after package search came up without any matching result
en: No matching result found.
ca: No s'ha trobat cap resultat.

en: Everything OK with your installation.
    All required packages are installed,
    there are no package conflicts.
ca: Tot està correcte a la vostra instal·lació.
    Tots els paquets requerits estan instal·lats,
    no hi ha conflictes entre paquets.

en: No additional dependencies found.
    If you want to check your installation again,
    enter YaST2 Menu, Install/Remove packages
    after doing the UPDATE.
ca: No s'ha trobat cap dependència addicional.
    Si voleu comprovar altre cop la vostra instal·lació,
    entreu al menú de YaST2 Instal·lar/Eliminar Paquets
    després de fer l'ACTUALITZACIÓ.

note: helptext is splitted into components which are added to get the different text for single / pay / post install / update package selection help part1
en: <p>
    This dialog is divided into two sections: 
    
    on the left is a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space. On the
    right is a list with <b>every package</b>
    belonging to the selected set. 
    </p>
ca: <p>
    Aquest diàleg està dividit en dues seccions: 
    
    a l'esquerra, hi ha una llista amb totes les <b>sèries
    de paquets</b> i informació sobre l'espai al disc,
    a la dreta hi ha una llista amb <b>cada paquet</b> 
    pertanyent a la sèrie seleccionada. 
    </p>

note: help part2
en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>All packages</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages are already preselected.
    You now have the option to make your
    own decision about installing a particular
    package or not.
    YaST2 will show you the total <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partition with
    each change. 
    </p>
ca: <p>
    Amb la vostra selecció bàsica <i>Mínima</i>, <i>Omissió</i>
    o <i>Gairebé Tot</i> i la vostra tria de les categories
    <i>Multimèdia</i>, <i>Jocs</i>, etc. , teniu un cert
    nombre de paquets preseleccionats.
    Ara teniu la possibilitat de prendre la vostra pròpia
    decisió sobre si instal·lar un cert paquet o no.
    El YaST2 us mostrarà amb cada canvi l'<b>espai requerit</b>
    total per a tots els paquets seleccionts i l'espai
    <b>lliure</b> de cada partició.
    </p>

note: help part3
en: <p>
    How it works:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set from the list on
    the left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
ca: <p>
    Com fer-ho:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Seleccioneu una sèrie de paquets a la llista
    de l'esquerra i el YaST2 mostrarà els paquets corresponents
    amb la informació de l'estat:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : el paquet està seleccionat per a ser instal·lat
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : el paquet no està seleccionat
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : El YaST2 ha seleccionat automàticament aquest
               paquet perquè hi ha un altre paquet seleccionat
               que en depèn
    </p>

note: help part4
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation, double click on the corresponding line in the package
    list. You can also remove a selected package from the
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, meaning that
    all needed packages will be automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded packages will be deselected.
    </p>
ca: <p>
    <tt>2.</tt> Per seleccionar un paquet addicional per a
    instal·lar-lo, feu doble clic sobre la línia corresponent
    de la llista. També podeu eliminar un paquet seleccionat
    de la llista d'instal·lació.
    El YaST2 sempre comprova les dependències, de manera que
    tots els paquets necessaris es marcaran automàticament amb
    una <b>a</b> i tots els innecessaris seran desestimats.
    </p>

note: help part5 of 6
en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In this case, you can choose
    from a list in the <em>Additional package required</em> popup.
    Please note: the package shown in the popup is possibly
    not the selected one, but a package which was automatically
    selected for installation.
    
    On the other hand some packages cannot be installed together. They 
    are shown in the <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
ca: <p>
    <tt>3.</tt> Per a alguns paquets, us caldran a més un o més
    paquets addicionals. En aquest cas, podeu triar d'una
    llista emergent els <em>Paquets addicionals requerits</em>.
    Prengueu nota: El paquet mostrat a la llista possiblement
    no sigui el seleccionat, sinó un d'automàticament necessari.
    
    Hi ha altres paquets que no es poden instal·lar alhora.
    Es mostren a la llista emergent <em>Conflicte de paquets</em>
    i podeu decidir si voleu instal·lar el paquet o no.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    For a detailed description of each package
    press <b>Description</b> button.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selections.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Per obtenir una descripció detallada de cada paquet,
    premeu el botó <b>Descripció</b>.
    Amb el botó <b>Cancel·lar</b> tornareu a
    <b>Selecció Detallada de Programari</b> sense desar
    cap de les vostres opcions, <b>Bé</b> les desarà.
    </p>
    <br>

note: title for popup with helptext
en: Help Software Single Selection
ca: Selecció Individual de Programari / Ajuda

note: additional help pay selection
en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Warning: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration or license, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select or deselect a package by clicking on its corresponding line.
    </p>
    <p> The packages are shown with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
ca: <p>
    Aquí es pot escollir quins paquets comercials instalar.
    </p>
    <p>
    Atenció: No tots els paquets son versions complertes, alguns requereixen
    algun tipus de registre o licència, alguns son per temps limitat.
    </p>
    <p>
    Es pot seleccionar o deseleccionar un paquet fent clic a la seva linia.
    </p>
    <p> Els paquets mostren informació sobre el seu estat:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : el paquet està seleccionat per a ser instal·lat
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : el paquet no està seleccionat
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : El YaST2 ha seleccionat automàticament aquest
               paquet perquè hi ha un altre paquet seleccionat
               que en depèn
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Commercial Package Selection
ca: Selecció de Paquets Comercials / Ajuda

note: additional help for post install
en: <p>
    You have the possibility to install additional
    packages or to delete installed ones.
    Please be careful when deleting packages and always
    pay attention to <em>Warning</em> popups.
    Do not remove Linux Base System packages ( set 'a' ).
    </p>
ca: <p>
    Teniu la possibilitat d'instal·lar paquets
    addicionals o eliminar-ne d'instal·lats.
    Aneu amb compte en esborrar paquets, i pareu
    atenció sempre als missatges d'<em>Avís</em>.
    No elimineu paquets del Sistema Bàsic Linux ( sèrie 'a' ).
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <b>i</b> : package is installed
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : package will be deleted 
    </p>
ca: <p>
    <b>i</b> : el paquet està instal·lat
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : el paquet s'eliminarà 
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an unmarked package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. YaST2 will automatically select
    additional needed packages.
    You can also remove already installed packages
    from your system ( they will be marked for
    deleting ).
    </p>
ca: <p>
    <tt>2.</tt> Per a seleccionar un paquet per a instal·lar-lo,
    feu doble clic sobre la línia corresponent o bé seleccioneu
    la línia i utilitzeu el botó o la drecera <b>Aplicar</b>.
    El YaST2 seleccionarà automàticament els paquets addicionals
    necessaris.
    També podeu eliminar paquets ja instal·lats del
    vostre sistema (es marcaran per a ser esborrats).
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    For a detailed description of each package
    press the <b>Description</b> button.
    With the <b>Cancel</b> button you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selections.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Per obtenir una descripció detallada de cada paquet,
    premeu el botó <b>Descripció</b>.
    Amb el botó <b>Cancel·lar</b> tornareu a
    <b>Selecció Detallada de Programari</b> sense desar
    cap de les vostres opcions, <b>Bé</b> les desarà.
    </p>
    <br>

note: title for popup with help text
en: Help Single Package Selection
ca: Selecció de Paquets Individuals / Ajuda

note: additional help for update
en: <p>
    YaST2 Single Update Selection shows 3 lists of packages.
    </p>
    <p>
    <b>"m"</b>: these packages should be checked manually
    whether to do the update or not. Double click once to
    change the status to "u" (update the package), double
    click again to get status "i" (retain the installed one).
    </p>
ca: <p>
    La Selecció Detallada d'Actualitzacions del YaST2 mostra 3 llistes de paquets.
    </p>
    <p>
    <b>"m"</b>: per a aquests paquets, s'hauria de comprovar manualment
    si se n'ha de fer l'actualització o no.  Feu-hi un doble clic
    per canviar l'estat a "u" (actualitzar el paquet), doble clic
    un altre cop per passar-lo a estat "i" (deixar-lo tal com està).
    </p>

en: <p>
    <b>"u"</b>: all packages automatically selected for update
    (newer version is available) and packages for which it was
    manually decided to do the update.
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: contains installed packages which
    don't need to be updated (already up to date) and
    packages for which a newer version is not available.
    </p>
ca: <p>
    <b>"u"</b>: tots els paquets seleccionats automàticament per a
    actualitzar (la versió nova està disponible) i paquets per als quals
    s'ha decidit manualment l'actualització.
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: conté paquets instal·lats que no necessiten
    actualització (ja estan actualitzats) i paquets per als quals
    no hi ha cap nova versió disponible.
    </p>

en: <p>
    Press button <b>Cancel</b> to exit the dialog without
    saving any of your choices. <b>OK</b> will start the update.
    </p>
ca: <p>
    Premeu el botó <b>Cancel·lar</b> per sortir del diàleg
    sense desar la vostra tria.  <b>Bé</b> començarà l'actualització.
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Select Packages to update
ca: Ajuda a la selecció de Paquets per a actualitzar

note: Warning popup if user pressed Cancel
en: Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
ca: La vostra selecció de paquets individuals i totes les
    vostres tries es perdran si sortiu amb `Cancel·lar'!
    
    De debò voleu sortir?

en: Show &details
ca: Mostrar els &detalls

note: inform user that currently inserted CD has other release number than CD 1 (all CDs must be from same set)
en: CD %1 has different release number than CD 1.
    Please insert appropriate CD.
ca: El CD %1 té un número de  versió diferent que el CD 1.
    Inseriu el CD adequat, si us plau.

note: Dialog, sentence 4 of 3 `Left(`Label(_("Do you want to use it for your system?"))),
en: &Skip
ca: &Ometre

note: advise user to insert the right CD
en: Please insert CD %1.
ca: Introduïu el CD %1, si us plau.

note: inform user "something is wrong" with mounting CD-ROM or NFS directory
en: Could not mount source media.<br>
ca: No s'ha pogut muntar el mitjà font<br>

note: inform user about current CD
en: %1
    Currently CD %2 is inserted.
ca: %1
    Actualment hi ha inserit el CD %2.

en: %1
    Currently directory with packages from CD %2 is mounted.
ca: %1
    Actualment hi ha muntat el directori amb els paquets del CD %2.

en: Source media could not be mounted correctly.
    Please insert CD with appropriate number.
ca: El mitjà font no s'ha pogur muntar correctament.
    Inseriu el CD amb el número apropiat, si us plau.

en: &Eject
ca: &Expulsar

note: column description, if disk space is not known
en: unknown
ca: desconegut

en: DISK %1
ca: DISC %1

en: The mount point is already in use, please choose another moint point
ca: El punt de muntatge ja està en ús. Trieu-ne un altre, si us plau

en: You cannot use one of the following mountpoints:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found
ca: No podeu utilitzar cap dels següents punts de muntatge:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found

en: Your mountpoint must start with a "/"
ca: El punt de muntatge ha de començar amb "/".

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &ReiserFS
ca: Dades amb &ReiserFS

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &Ext2
ca: Dades amb &Ext2

note: popup create partition: Type of Filesystem: Linux Swap
en: &Swap
ca: Àrea d'&Intercanvi

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog for editing and creation of partitions /////////////////////////////////////////////////////////// Now create "main" dialog with all elements needed - first  create all elements, - second choose th
en: Type
ca: Tipus

note: popup create partition: frame description "Format partition or not"
en: 2:Format
ca: 2:Formatar

note: popup create partition: Dont format partition
en: Do &not format
ca: &No formatar

note: popup create partition: Format partition (Vocative)
en: &Format
ca: &Formatar

note: popup create partition: frame description Choose Mountpoint
en: Mount Point
ca: Punt de Muntatge

note: popup create partition: Description Input field
en: S&tart cylinder:
ca: &Cilindre inicial:

en: Wrong input for the start of the partition, 
    you must must enter the start cylinder (e.g. 77).
ca: Entrada incorrecta per a l'inici de la partició; 
    heu d'introduir el cilindre inicial (p. ex., 77).

en: Caution: You have changed the start/end cylinders.
    Please make sure that all logical partitions 
    fit into this new extended partition.
ca: Atenció: heu canviat els cilindres inicial/final.
    Si us plau, assegureu-vos que totes les particions 
    lògiques encaixen dins d'aquesta nova partició extesa.

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &ReiserFS
ca: Formatar amb &ReiserFS

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &Ext2
ca: Formatar amb &Ext2

en: Format &Swap
ca: Formatar Àrea d'&Intercanvi

note: popup edit existing partition: Description
en: Type of filesystem:
ca: Tipus del sistema de fitxers:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    Start cylinder:
ca: 
    Cilindre inicial:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    End cylinder:
ca: 
    Cilindre final:

note: popup edit existing partition: Description to  edit Mount Point
en: &Mount Point:
ca: Punt de &Muntatge:

en: On which disk do you want to create the partition?
ca: A quin disc voleu crear la partició?

en: &Primary partition
ca: Partició &Primària

en: &Logical partition
ca: Partició &Lògica

en: &Extended partition
ca: Partició &Extesa

en: Which type of partition do you want to create?
ca: Quin tipus de partició voleu crear?

en: No extended partition exists.
ca: No existeix cap partició extesa.

en: Too many logical drives already exist .
ca: Ja existeixen massa unitats lògiques.

en: No space remaining
ca: No queda espai.

en: An extended partition already exists
ca: Ja existeix una partició extesa.

en: Primary partition creation: Is possible
ca: Creació de partició primària: És possible.

note: example "No primary partition: No space left"
en: No primary partition:
ca: No hi ha cap partició primària:

en: Logical  partition creation: Is possible
ca: Creació de partició lògica: És possible.

note: example "No logical partition: No space left
en: No logical- partition:
ca: No hi ha cap partició lògica:

en: Extendend partition creation: Is possible
ca: Creació de partició extesa: És possible.

note: example "No extended partition: No space left
en: No extended partition:
ca: No hi ha cap partició extesa:

note: Column header
en: Device
ca: Dispositiu

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Start
ca: Inici

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: End
ca: Fi

note: Column header: centered / minimum = 11 characters /  fill with space if needed
en:      Size
ca:      Mida

note: Column header: centered / minimum = 7 characters /  fill with space if needed
en:  Mount
ca:  P. Mnt.

note: main dialog: Button Create partition
en: &Create
ca: &Crear

note: main dialog: Button Delete partition
en: &Delete
ca: &Suprimir

note: main dialog: Button Edit partition
en: &Edit
ca: &Editar

note: main dialog: Button Reset current changes and then read partition table
en: &Reset and Re-Read
ca: &Rellegir

note: %1 and %3 are not neccecary anymore, dur to the translation, i have not changed it. Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are free space,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a primary partition on %2 %3
ca: %1 Crear una partició primària sobre %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a logical partition on %2 %3
ca: %1 Crear una partició lògica sobre %2 an %3

note: description for the partition type in the patition table
en: Extended
ca: Extesa

note: ////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit an extended partition
ca: Editar una partició extesa

en: An already existing extended partition cannot be changed!
    You must delete this partition and then create a new one with the new parameters.
    All data in this partition will be LOST!
ca: No es pot canviar una partició extesa existent! Heu de suprimir
    aquesta partició i crear-ne una de nova amb els nous paràmetres.
    Totes les dades d'aquesta partició ES PERDRAN!

note: //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit an already existing partition
ca: Editar una partició existent

note: ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit a partition
ca: Editar una partició

en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only delete a partition like %11, %12, ...
ca: 
     Heu seleccionat el disc %1, però només podeu 
      suprimir una partició com ara %11, %12, ...

en: Do you really want to reread the partiton table?
    All current changes will be lost!
ca: De debò que voleu rellegir la taula de particions?
    Es perdran tots els canvis actuals!

note: hard disk will be made ready for installing Linux
en: Preparing Your Harddisk
ca: Preparant el vostre disc dur

en: The disk has an unsupported partition table
    Please re-partition disk %1
ca: El disc té una taula de particions no suportada
    Reparticioneu el vostre disc %1, si us plau

en: Couldn't setup swap partition %1
ca: No s'ha pogut preparar la partició d'intercanvi %1

en: Formatting %1 as %2
ca: Formatant %1 com a %2

note: user must mark partitions for deletion. This must start with the highest numbered partition since we can't install 'in the middle'
en: You must start your selection with the highest numbered partition.
ca: Heu de començar la selecció amb la partició que tingui el número més alt.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not contiguous.
ca: Les particions seleccionades no son contigües

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: There are too many partitions left in order to create the required partitions for Linux.
ca: Hi ha massa particions per tal de crear les particions necessàries per al Linux.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not big enough to contain a minimal installation.
ca: Les particions seleccionades no són prou grans per a una instal·lació mínima.

en: Your partition table on %1 is corrupt. 
    To fix your partition table, you have to save your data and delete the partition table.
    
    Now you have to abort the installation
ca: La vostra taula de particions de %1 és corrupta. 
    Per arranjar la taula de particions, heu de desar les vostres dades i suprimir la taula de particiions.
    
    Ara cal que avorteu la instal·lació

note: Check box for expert partitioning mode rather than just selecting one of the hard disks and use a standard partitioning scheme
en: &Custom partitioning - for experts
ca: Partició &Personalitzada - per a experts

note: This dialog selects the target disk for the installation. Below this label, all targets are listed that can be used as installation target
en: Choose a hard disk
ca: Tria del disc

note: normally the target is located on hard disks. Here no hard disks can be found. YaST2 cannot install - now the fallback YaST must be used
en: No disks found, please use the update CD for installation.
ca: No s'ha trobat cap disc. Si us plau, utilitzeu el CD d'actualització.

note: There are several hard disks found. Linux is completely installed on one hard disk - this selection is done here "Preparing Hard Disk - Step 1" is the description of the dialog what to do while the following locale is the help description help part 1 of 3
en: <p>
    All hard disks that have been automatically detected on your system
    are shown here. Please select the hard disk to install SuSE Linux on.
    </p>
ca: <p>
    Aquí es mostren tots els discs durs del vostre sistema que s'han detectat
    automàticament. Seleccioneu el disc per a instal·lar-hi el Linux de SuSE.
    </p>

note: first step of hd prepare, select a single disk or "expert" partitioning
en: Preparing Hard Disk - Step 1
ca: Preparació del Disc Dur - Pas 1

note: There is a consistency check for the selection. Next is the message, that is displayed. The reason is determined within this consistency check and then the message is passed through this interface transparently
en: The current selection is not valid:
    %1
ca: La selecció actual no és vàlida:
    %1

note: This is a warning message that pops up when the selection does not include a bootable disk region (< 1024 cylinders).
en: Warning: with the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable.
ca: Atenció: amb la selecció actual, la instal·lació del
    Linux de SuSE no es podrà engegar directament.

note: list of partition checkboxes: show partition as unassigned
en: &%1:    %2, unassigned
ca: &%1:    %2, sense assignar

note: we found an unassigned partition which is large enough for a minimal installation
en: There is free space on the disk.
    Should YaST2 use this for SuSE Linux?
ca: Hi ha espai lliure al disc.
    Voleu que YaST2 l'utilitzi per a instal·lar-hi el Linux de SuSE?

note: This disk has an unsupported partition scheme and must be partitioned with the custom partitioner (i.e. Apple Mac)
en: Warning: This disk has foreign partitions and
    must be handled by the custom partitioner.
ca: Atenció: Aquest disc té particions estranyes i ha
    de ser manipulat amb el particionador apropiat.

note: Message between the full name of the hard disk to use and the "Use entire hard disk" button - please avoid excessively long lines - rather, include a newline
en: Choose partitions that can be erased
    to make room for SuSE Linux:
ca: Trieu les particions que es poden esborrar
    per fer lloc al Linux de SuSE:

note: pushbutton to choose the entire disk, erasing all data on the disk this is an easy way to select all partitions on the target disk
en: Use &entire hard disk
ca: &Utilitzar tot el disc dur

note: There were no prior partitions on this disk. No partitions to choose from will be displayed.
en: There are no partitions on this disk yet.
    The entire disk will be used for SuSE Linux.
ca: Aquest disc encara no té cap partició.
    S'utilitzarà tot el disc per al Linux de SuSE.

note: helptext for semi-automatic partitioning part 1 of 5
en: <p>
    Please select where on your hard disk SuSE Linux is to be
    installed.
    </p>
ca: <p>
    Si us plau, seleccioneu a quin lloc del disc dur s'ha d'instal·lar
    el Linux de SuSE
    </p>

note: helptext, part 3 of 5
en: <p>
    You <i>must</i> start your selection with the highest numbered partition.
    You can't select partitions 'in the middle'.
    </p>
ca: <p>
    <i>Cal</i> que comenceu la vostra selecció amb la partició que té
    el número més alt. No podeu seleccionar particions 'del mig'.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    Notice: If you select a region that is not shown as <i>free</i>, you
    might loose existing data on your hard disk. This may even affect
    other operating systems.
    </p>
ca: <p>
    Avís: Si seleccioneu una regió que no es mostra com a <i>lliure</i>,
    podeu perdre dades del vostre disc dur. Això pot afectar fins i tot
    altres sistemes operatius.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    <b><i>The marked regions will be deleted. All data within them will be
    lost. </i></b> There will be no way to recover this data.
    </p><br>
ca: <p>
    <b><i>Les regions marcades s'eliminaran. Totes les dades que contenen
    es perdran. </i></b> No hi haurà manera de recuperar aquestes dades.
    </p><br>

note: Information what to do, background information
en: Preparing Hard Disk - Step 2
ca: Preparant el Disc Dur - Pas 2

note: Frame title for installation target hard disk / partition(s)
en: Installing on:
ca: Instal·lant a:

en: YaST2 needs at least one partition to install SuSE Linux:
    the root "/" partition.
    Please create the requested mountpoint.
ca: El YaST2 necessita almenys una partició per instal·lar el Linux de SuSE:
    la partició arrel "/".
    Si us plau, creeu el punt de muntatge demanat.

en: You have not created and activated a swap partition. There is nothing wrong with that,
    but in common it is highly recommended to create an activate a swap partition.
    Created swap partitions are listed in the main window with the type "Linux Swap".
    An activated swap partition have a mountpoint "swap"
ca: No heu creat i activat cap partició d'intercanvi. Això no té res de dolent,
    però en general és altament recomanable que en creeu i activeu una.
    Les particions d'intercanvi creades es mostren a la finestra principal amb
    el tipus "Linux Swap". Les particions d'intercanvi activades porten "swap"
    com a punt de muntatge.

en: 
    WARNING:
    
    You chose to use an existing partition that will not be formatted.
    YaST2 cannot guarantee a correct installation, particularly in any
    of the following cases:
ca: 
    ATENCIÓ:
    
    Ha escollit una partició ja existent que no serà formatejada.
    YaST" no pot asegurar una instal·lació correcta, particularment
    en qualsevol dels casos següents:

en: - if this is an existing ReiserFS partition
    - if this partition contains a Linux distribution that is to be
      overwritten (symlinks, space, ...)
    - if this partition does not contain a file system yet.
ca: - si es tracta d'una partició ReiserFS existent
    - si la partició conté una distribució Linux que ha de ser
      sobreescrita (symlinks, espai, ...)
    - si la partició no disposa encara d'un sistema de fitxers.

en: If in doubt, you might want to go back and mark this partition for
    being formatted - especially if it is a standard path like /, /boot,
    /usr, /opt or /var.
ca: En cas de dubte, sempre pot tornar i marcar aquesta partició 
    per a formatejar-la - especialment si es tracta d'un directori especial
    com /, /boot, /usr, /opt o /var.

en: All data on the partition will be lost if you choose to format it.
    
    Do you wish to go back and change your selections?
ca: Totes les dades de la partició es perdran si es formateja.
    
    Vol tornar enrera i canviar les seves seleccions?

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: <p>First, please choose the type of the new partiton and whether this partition should be formatted or not.</p>
ca: <p>Si us plau, trieu primer el tipus de la nova partició i si aquesta partició ha de ser formatada o no.</p>

note: helptext for popup create partition line 2 of 6
en: <p>Then you must enter the mount point ( /, /boot, /usr, /var ... )</p>
ca: <p>Llavors, heu d'introduir el punt de muntatge (/, /boot, /usr, /var...)</p>

note: helptext for popup create partition line 3 of 6
en: Now you can enter the location of the new partition on your hard disk.
ca: Ara podeu introduir la ubicació de la nova particio en el disc dur.

note: helptext for popup create partition line 5 of 6
en: After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
ca: Després d'això, podeu especificar el número del cilindre final o bé la distància a partir del cilindre inicial (p. ex., +66).

note: helptext for popup create partition line 6 of 6
en: It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +20000K))</p>
ca: També és possible especificar directament la mida de la partició (p. ex., +100M or +20000K)</p>

note: helptext for popup create extended  partition line
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
    After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
    It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +2G or +100M or +20000K)</p>
ca: <p>Si us plau, introduïu el número del cilindre inicial de la partició.
    Després d'això, podeu especificar el número del cilindre final o bé la 
    distància a partir del cilindre inicial (p. ex., +66).També és possible 
    especificar directament la mida de la partició (p. ex., +100M or +20000K)</p>

note: helptext for popup edit already existing partition line 1 of 3
en: <p>For an already existing partition you can only change the mount point and format.</p>
ca: <p>D'una partició existent, només en podeu canviar el punt de muntatge i el formatat.</p>

note: helptext line 2 of 3
en: <p>If you want to change the type or the start/end cylinder, you must delete this partition and then create a new one with the new parameters. All data in this partition will be LOST!</p>
ca: <p>Si voleu canviar el tipus o el cilindre inicial/final, heu de suprimir aquesta partició i llavors crear-ne una de nova amb els nous paràmetres. Totes les dades d'aquesta partició ES PERDRAN!</p>

note: helptext expert partitioning. 1 of 16
en: <p> Partition your hard disk(s).. </p>
ca: <p> Particionar els disc(s) dur(s).. </p>

note: helptext expert partitioning. 2 of 16
en: <p>
    This is intended for <b>experts</b>.
    If you are not familiar with the concepts of hard disk <b>partitions</b>
    and how to use them, you might want to go back and select <b>automatic</b>
    partitioning.
    </p>
ca: <p>
    Això està encarat a gent <b>experta</b>.
    Si no esteu familiaritzats amb els conceptes de <b>partició</b> del disc dur
    i el seu ús, potser que torneu enrere i seleccioneu partició <b>automàtica</b>
    </p>

note: helptext expert partitioning. 3 of 16
en: <p>
    Please note that <b>nothing will be written to your hard disk</b>
    until you confirm the entire installation in the last installation dialog.
    Until that point, you can safely abort the installation.
    </p>
ca: <p>
    Tingueu en compte que <b>no s'escriurà res al disc dur</b> fins que no
    confirmeu tota la instal·lació en l'últim diàleg de la instal·lació.
    Fins aquest punt, podeu avortar tranquilament la instal·lació.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 4 of 16
en: <p>
    The table to the right shows the current partitions of all of your hard disks.
    </p>
ca: <p>
    La taula de la dreta mostra les particions actuals dels vostres discs durs.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 5 of 16
en: <p><b>Hard disks</b> are designated like this </p>
    <tt>/dev/hda </tt>1st EIDE disk
    <tt>/dev/hdb </tt>2nd EIDE disk
    <tt>/dev/hdc </tt>3rd EIDE disk
    <p>etc.</p>
    <p>- or - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>1st SCSI disk
    <tt>/dev/sdb </tt>2nd SCSI disk
    <tt>/dev/sdc </tt>3rd SCSI disk
ca: <p>Els <b>discs durs</b> és designen així </p>
    <tt>/dev/hda </tt>1er disc EIDE
    <tt>/dev/hdb </tt>2on disc EIDE
    <tt>/dev/hdc </tt>3er disc EIDE
    <p>etc.</p>
    <p>- o - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>1er disc SCSI
    <tt>/dev/sdb </tt>2on disc SCSI
    <tt>/dev/sdc </tt>3er disc SCSI

note: helptext expert partitioning. 6 of 16
en: <p>etc.</p>
    <p>
    This notation always refers to the entire disk.
    </p>
ca: <p>etc.</p>
    <p>
    Aquesta notació sempre es refereix al disc sencer.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 7 of 16
en: <p>
    <b>Partitions</b> are designated like this:
    </p>
ca: <p>
    Les <b>particions</b> es designen així:
    </p>

note: helptext expert partitioning. 8 of 16
en: <p><tt>/dev/hda1 </tt>1st primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>2nd primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>1st logical partition within the extended partition on
    the first EIDE disk. <b>Note:</b> this is always #5, even if there are less than four
    primary partitions.</p>
ca: <p><tt>/dev/hda1 </tt>1a partició primària del 1er disc EIDE.</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>2a partició primària del 1er disc EIDE.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>1a partició lògica de la partició extesa del
    primer disc EIDE. <b>Nota:</b> aquesta sempre és #5, encara que hi
    hagi menys de quatre particions primàries.</p>

note: helptext expert partitioning. 9 of 16
en: <p><tt>/dev/hda6 </tt>2nd logical partition</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>etc. accordingly for SCSI.</p>
ca: <p><tt>/dev/hda6 </tt>2a partició lògica</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>etc. de forma similar per a SCSI.</p>

note: helptext expert partitioning. 10 of 16
en: <p>
    On the i386 platform (i.e. normal PCs), there can be no more than four
    <b>primary partitions</b> on any hard disk (since the respective table in the
    master boot record can hold no more than four entries).
    </p>
ca: <p>
    En plataformes i386 (això és, PCs corrents), no hi pot haver més de quatre
    <b>particions primàries</b> en cap disc dur (ja que les respectives taules
    del registre mestre d'engegada no poden contenir més de quatre entrades).
    </p>

note: helptext expert partitioning. 11 of 16
en: <p>
    Please note that most PCs have a <b>BIOS</b> limitation that restricts bootable
    partitions to cylinders <b>1024</b> and below.
    </p>
ca: <p>
    Tingueu en compte que la majoria de PCs tenen una limitació de la <b>BIOS</b>
    que restringeix les particions d'engegada a <b>1024</b> cilindres.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 12 of 16
en: <p>
    In order to be able to boot from a partition, make sure it ends below this
    cylinder 1024 boundary. Create a separate partition and mount it as
    <b>/boot</b>, if necessary. A partition consisting of one single cylinder
    (at least 2 MB) is usually sufficient for that.
    </p>
ca: <p>
    Per tal d'engegar des d'una partició, cal que us assegureu que aquesta queda
    per sota d'aquest límit de 1024 cilindres. Si convé, creeu una partició
    separada i munteu-la com a <b>/boot</b>. Per a això, habitualment n'hi ha
    prou amb una partició consistent en un sol cilindre (almenys 2 Mb).
    </p>

note: helptext expert partitioning. 13 of 16
en: <p>
    One of the four primary partitions may be an <b>extended partition</b>.
    This extended partition can contain one or more <b>logical partitions</b>.
    </p>
ca: <p>
    Una de les quatre particions primàries pot ser una <b>partició extesa</b>.
    Aquesta partició extesa pot contenir una o més <b>particions lògiques</b>.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 14 of 16
en: <p>
    The extended partition itself cannot hold any data.
    In order to use it, you must create logical partitions within it.
    Those logical partitions may contain any kind of Linux partition (Linux
    file systems or Linux swap partition) as well as partitions for other
    operating systems.
    </p>
ca: <p>
    La partició extesa per ella mateixa no pot contenir dades.
    Per poder-la utilitzar, hi heu de crear particions lògiques.
    Aquestes particions lògiques poden contenir qualsevol tipus de partició
    Linux (sistemes de fitxers Linux o partició d'intercanvi), així com
    particions per a altres sistemes operatius.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 15 of 16
en: <p>
    In connection with advanced boot managers such as <b>LILO</b>, you can even
    boot your computer from a logical partition.
    </p>
ca: <p>
    En connexió amb gestors d'engegada avançats, com ara <b>LILO</b>, podeu
    fins i tot engegar el vostre sistema des d'una partició lògica.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 16 of 16
en: <p>
    Please note that the extended partition will <b>overlap</b> with the logical
    partitions: For an extended partition from cylinder 200 to 500, logical
    partitions could range from (say) 200 to 250, 251 to 400 and 401 to 500.
    </p>
ca: <p>
    Tingueu en compte que la partició extesa està <b>solapada</b> amb les
    particions lògiques: Per a una partició extesa que va del cilindre
    200 al 500, les particions lògiques es podrien extendre (diguem) del
    200 al 250, del 251 al 400, i del 401 al 500.
    </p>

en: Error Logging
ca: Registre d'Errors

en: Would you like to see the logging ?
ca: Voleu veure el registre?

en: Not shown
ca: No mostrat

en: There is nothing to be updated.
ca: No hi ha res per actualitzar

en: SuSE Linux Kernel
ca: Kernel del Linux de SuSE

en: Select the desired kernel:
ca: Seleccioneu el kernel desitjat:

en: <p>
    Select <b>next</b> to start the update.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>Següent</b> per a començar l'actualització.
    </p>

en: You have to select one Kernel.
ca: Heu de seleccionar un Kernel.

en: No fstab found !!
ca: No s'ha trobat cap fstab!!

en: No LINUX-Root-Partition found.
ca: No s'ha trobat cap partició arrel Linux

en: SuSE YaST2 - Update
ca: SuSE YaST2 - Actualització

en: Following package has not been deleted:
ca: El paquet següent no ha estat suprimit:

en: Please check logging at the end of the update.
ca: Comproveu el registre al final de l'actualització, si us plau.

en: Reading package information; One moment please...
ca: Llegint la informació del paquet; Un moment si us plau...

en: Following packages have been installed with errors:
ca: Els paquets següents s'han instal·lat amb errors:

en: Please check logging at the end of update.
ca: Comproveu el registre al final de l'actualització, si us plau.

en: Every package has been updated.
ca: Tots els paquets han estat actualitzats.

en: Following packages have not been deleted:
ca: Els paquets següents no han estat suprimits:

en: Every package has been updated without errors.
ca: Tots els paquets han estat instal·lats sense errors.

note: screen title for software selection
en: Backup System Before Update
ca: Fer una Còpia de Seguretat del Sistema Abans d'Actualitzar

en: The version of installation-medium is too old:
ca: La versió del mitjà d'instal·lació és massa antic:

en:     installed version :
ca:     versió instal·lada :

en:     update version :
ca:     versió d'actualització :

en: Please change CD or cancel update.
ca: Canvieu el CD o cancel·leu l'actualització, si us plau.

en: Old Version
ca: Versió Antiga

en: Please cancel update and choose another install-medium.
ca: Cancel·leu l'actualització i trieu un altre mitjà, si us plau.

note: explain choosable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1
en: <p>
    The update process recognize packages which have to be updated.
    Sometimes there are packages recognized where the user have to decide
     by using the button "Detailed selection", if these packages have to be updated.
    </p>
ca: <p>
    El procés d'actualització reconeix els paquets que han estat actualitzats.
    De vegades, hi ha paquets que necessiten que l'usuari en decideixi la seva
    actualització utilitzant el botó "Selecció Detallada".
    </p>

en: Dummy
ca: Prova

en: <p>
    This is a dummy test module.
    It does nothing.
    </p>
    <p>
    Should you ever read this text in a real YaST2 environment (even
    during Beta testing), please report it immediately. 
    </p>
ca: <p>
    Això és un mòdul de prova.
    No fa res.
    </p>
    <p>
    Si per casualitat llegiu aquest text en un entorn real YaST2 (fins
    i tot durant proves Beta), informeu-ne immediatament, si us plau. 
    </p>

note: Title for root-password dialogue
en: Password for "root", the system administrator
ca: Contrasenya per a "root", l'administrador del sistema

note: advise user to remember his new password
en: Don't forget what you enter here!
ca: No oblideu el que introduïu aquí!

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for the root user:
ca: In&troduïu una contrasenya per al usuari "root":

note: Label: get same password again for verification Please use newline if label is longer than 40 characters
en: Re-enter the password for &verification:
ca: Torneu a entrar la contrasenya per a &verificar-la:

note: help text ( explain what the user "root" is and does ) help part 1 of 4
en: <p>
    Unlike normal users of the system, who for instance write texts, create
    graphics or browse the Internet, the user "root" exists on
    every system and is called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
ca: <p>
    A part dels usuaris normals del sistema, que, per exemple, escriuen textos,
    creen gràfics o busquen informació a Internet, existeix un usuari "root" a
    tots els sistemes. L'usuari "root" es posa en acció sempre que cal executar
    tasques administratives. En altres paraules: identifiqueu-vos com a root
    quan us calgui o vulgueu ser l'administrador del sistema, i només llavors.
    </p>

note: help part 2 of 4
en: <p>
    Because the root user is equipped with extensive permissions, the password
    for "root" should be carefully chosen . A combination of letters and numbers
    is recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are
    asked to repeat the process in a second field.
    </p>
ca: <p>
    Donat que l'administrador està equipat amb permisos extensius, la contrasenya
    de "root" s'ha de triar acuradament. Es recomana una combinació de lletres
    i números. Per assegurar que la contrasenya s'ha entrat correctament, se us
    demana que repetiu el procés en un segon camp.
    </p>

note: help part 3 of 4
en: <p>
    All the rules for the example user password apply to the "root" password:
    you must distinguish between upper and lower case; a password should have at
    least 5 characters, and as a rule, not contain any special characters
    (e.g. accented letters).
    </p>
ca: <p>
    Recordeu les regles per a la
    contrasenya de l'usuari - els mateixos símbols són vàlids per a la contrasenya
    de "root": heu de distingir entre majúscules i minúscules; la contrasenya
    ha de tenir almenys 5 caràcters i, com a norma, no ha de contenir caràcters
    accentuats.
    </p>

note: help part 4 of 4
en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
ca: <p>
    Els possibles caràcters addicionals són
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt>, espais i els dígits <tt>0</tt> al 
    <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    No oblideu aquesta contrasenya de "root"!
    </p>

note: report misspellings of the password
en: The first and the second version
    of the password are different!
    Please try again.
ca: La primera versió de la contrasenya
    i la segona són diferents!
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: report if user forgot to enter a password
en: You didn't enter a password
    Please try again.
ca: No heu introduït una contrasenya
    proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: explain how a password has to be formed
en: The password must have at least 5 characters
    Please try again.
ca: La contrasenya ha de tenir almenys 5 caràcters
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete The root password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
     0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
ca: La contrasenya només pot contenir els caràcters següents:
     0..9, a..z, A..Z, i "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: Information about the user.  This info is used to create an initial user account: first name, surname, login name and password.  Data will be written to /etc/passwd. "Personify" is also the name of the dialog.
en: Personalize
ca: Dades Personals

note: User account information, forename or first name
en: &First name:
ca: &Primer cognom:

note: User account information, surname or family name
en: &Last name:
ca: &Segon cognom:

note: input field for login name
en: &User login:
ca: Identificació d'&usuari:

note: push button to generate a login name from first and last name
en: &Suggestion
ca: Su&ggeriment

note: User account information, first version of user password, both versions must match
en: &Enter a password:
ca: &Introduïu una contrasenya:

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can be logged in the
    system at the same time.  In order to avoid confusion, each user must have
    a unique identity if they want to use Linux.
    </p>
ca: <p>
    Linux és un sistema multiusuari; diferents usuaris poden entrar al sistema
    i treballar-hi. Per tal d'evitar confusions amb les dades, cada usuari ha
    de tenir una identificació única si vol utilitzar Linux.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>), an
    account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule, not contain any
    special characters (e.g. accented characters).
    </p>
ca: <p>
    Si empleneu els camps (<b>Primer Cognom</b> i <b>Segon Cognom</b>),
    es crearà un compte per a un usuari amb aquest nom i una <b>Contrasenya</b>.
    En entrar una contrasenya, cal que distingiu entre majúscules i minúscules;
    una contrasenya ha de tenir almenys 5 caràcters i, com a norma,
    no ha de contenir accents ni caracters especials.
    </p>

note: help part 3 of 5
en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    It's enough to use a password with a length of approximately 8 alpha-numeric
    characters. To ensure that the password was entered correctly, you are asked to
    repeat it exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
ca: <p>
    Els caràcter possibles a introduir són
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt>, espais i els dígits
    <tt>0</tt> al <tt>9</tt>.
    Normalment, és suficient una longitud aproximada de 8 signes per a la
    contrasenya. Per assegurar que la introduïu correctament, se us demana que
    la repetiu exactament en un segon camp. No oblideu la vostra contrasenya!
    </p>

note: help part 4 of 5
en: <p>
    The so-called username is created from components of the full name and
    presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let YaST2
    <tt>suggest</tt> a username.  You're allowed to modify it, but only use
    <em>lower</em> case letters (no accented characters!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, usernames have stricter restrictions than passwords!
    </p>
ca: <p>
    L'anomenat 'nom d'usuari' es crea a partir d'elements del nom complet,
    i se us presentarà en un dels diàlegs següents. Si no n'esteu segur(a),
    el YaST2 us <tt>suggerirà</tt> un nom.  El podeu modificar, però només
    podeu utilitzar lletres <em>minúscules</em> (sense accents!), dígits i <tt>._-</tt>
    - sí,  els noms d'usuari són més restrictius que les contrasenyes!
    </p>

note: help part 5 of 5
en: <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
ca: <p>
    Si voleu treballar amb Linux, primer heu d'entrar un nom d'usuari i
    la contrasenya; aquest procediment es coneix tradicionalment com a
    <b>Registre</b> (Login).
    </p>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The name information is not complete, the user is asked to complete the information
en: Please enter your name.
ca: Introduïu el vostre nom, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname is empty (no user input).
en: You didn't enter a username.
    Please try again.
ca: No heu introduït un nom d'usuari.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The username must be between 2 and 8 characters in length.
    Please try again.
ca: El nom d'usuari ha de tenir una mida d'entre 2 i 8 caràcters.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The username may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
ca: El nom d'usuari només pot contenir
    lletres minúscules i dígits,
    i ha de començar amb una lletra.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined username.
    
    Please try another one.
ca: Hi ha un conflicte entre el nom d'usuari
    introduït i un altre definit prèviament.
    
    Proveu-ne un altre, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The two user password information do not match
en: The first and the second version
    of the password are different.
    Please try again.
ca: La primera versió de la contrasenya
    i la segona són diferents.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The first user password information is empty (no user input)
en: You didn't enter a password.
    Please try again.
ca: No heu entrat una contrasenya.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password information must have a minimal size - 5 characters.
en: The password must have at least 5 characters.
    Please try again.
ca: La contrasenya ha de tenir almenys 5 caràcters.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
    0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
ca: La contrasenya només pot contenir els caràcters següents:
    0..9, a..z, A..Z, i "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the Module to use (e.g. "nvidia").
en: XFree86 4 module: %1
ca: Mòdul XFree86 4: %1

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the X server to use (e.g. "SVGA").
en: XFree86 3 server: %1
ca: Servidor XFree86 3: %1

en: 3D support for your graphics adapter is still in an experimental
    state and not recommended for mission critical machines.
    
    Please also notice that this driver is not OpenSource. Therefor we
    can only offer very limited support in case of problems.
    
    If you do not need 3D acceleration please switch it off.
ca: El suport 3D per al seu adaptador gràfic encara es troba en estat
    experimental i no el recomanem per a màquines encarregades de 
    missions crítiques.
    Noteu també que el driver no és OpenSource. Per aquest motiu, no podem
    oferir-vos un ampli suport en cas de problemes.
    
    Si no necessita acceleració 3D, si us plau desconnecti'l.

note: Check box to skip X configuration alltogether (will disable all other settings in this dialog when checked)
en: No &X11 configuration
ca: Sense configuració &X11

note: Frame title for screen resolution radio box
en: Resolution
ca: Resolució

en: Use 3D acceleration
ca: Utilitzar acceleració 3D

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text for inst_config_x11.ycp: The user selects video resulution and color depth. Window layout: <Information about automatically detected video car
en: <p>
    Please choose the X-Windows <b>Desktop Settings</b>
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu les <b>Configuracions d'Escriptori</b> pel Sistema X-Windows.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    The video card shown has automatically been detected.
    The appropriate X server for this video card has been chosen accordingly.
    </p>
ca: <p>
    S'ha detectat de forma automàtica la targeta de vídeo que es mostra.
    S'ha triat el servidor X apropiat d'acord amb aquesta targeta de vídeo.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can manually configure X11 later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>Sense configuració X11</b> per ometre la configuració X Window.
    Podreu configurar manualment X11 més endavant, si voleu (utilitzant <b><i>sax</i></b>).
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color Depth</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu una de les possibles <b>Resolucions</b> de pantalla de la caixa
    del cantó esquerre i un dels possibles valors per al <b>Color</b> de la caixa
    de la dreta.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Please notice that not all combinations of color depths and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is 
    required.
    </p>
ca: <p>
    Tingueu en compte que no totes les combinacions de colors i resolucions
    poden ser vàlides per a la vostra targeta de vídeo; això depèn de la
    quantitat de memòria de la targeta (mostrada més amunt).
    Com més alta sigui la resolució i el nombre de colors, més memòria caldrà.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable 3D hardware acceleration.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>Utilitzar acceleració 3D</b> per activar els gràfics
    accelerats 3D. No totes les targetes suporten aquesta característica.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    When you are satisfied with your selections, make sure to select
    <b>Test</b> to check the settings.
    </p>
ca: <p>
    Quan hagueu decidit les vostres seleccions, assegureu-vos que
    seleccioneu <b>Provar</b> per provar la configuració.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END The screen that is being referred to is 'xfine' - a tool that displays a full screen image and some arrow buttons to adjust image sizes and position.
en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical size and position
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
ca: <p>
    Ajusteu la mida i les posicions horitzontal i vertical de la imatge
    que se us mostrarà en prémer aquest botó.
    </p>

note: Headline for X11 configuration screen: The user selects screen resolution and color depth.
en: Desktop Settings
ca: Configuracions d'Escriptori

en: Please test your selected video mode first.
ca: Proveu primer el mode de vídeo seleccionat, si us plau.

note: Warning message dialog before starting 'xfine'
en: The selected video mode will now be tested.
    If you do not see the test picture, press the
    ESC key to return to this screen immediately.
ca: Ara es provarà el mode de vídeo seleccionat.
    Si no veieu la imatge de prova, premeu la tecla
    ESC per tornar tot seguit a aquesta pantalla.

en: &No X11 configuration
ca: Sense configuració &X11

en: &Write XF86Config
ca: &Gravar XF86Config

note: Special monitor list entry for users who don't want to install X11 at all
en: No X11
ca: Sense X11

note: Headline for monitor vendor selection box
en: Vendor
ca: Venedor

note: Frame title for horizontal frequency input fields
en: Horizontal frequency
ca: Freqüència Horitzontal

en: min
ca: mín.

en: max
ca: màx.

note: Frame title for vertical frequency input fields
en: Vertical frequency
ca: Freqüència Vertical

note: Push button for monitor driver disk
en: Driver disk
ca: Disquet de programa

note: help text for monitor configuration dialog help part 1 of 7
en: <p>
    Your monitor type could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply with this standard.
    </p>
ca: <p>
    El tipus del vostre monitor no s'ha pogut determinar de forma automàtica.
    Si us plau, seleccioneu el <b>fabricant</b> i el <b>model</b> del vostre monitor.
    </p>
    
    <p>
    Si el vostre monitor no està llistat aquí, utili¡tzeu <b>VESA</b>
    - la majoria de monitors compleixen amb aquest estàndard.
    </p>

note: help part 2 of 7
en: <p>
    You can use a monitor <b>driver disk</b> to import the monitor's
    technical data. Notice that you do not need a special Linux monitor
    driver disk; most common monitor driver disks will do. Just try the
    floppy that came with your monitor.
    </p>
ca: <p>
    Podeu utilitzar el <b>disquet de programa</b> del monitor per a importar
    dades tècniques. Tingueu en compte que no necessiteu un programa especial
    per a Linux, la majoria de disquets de monitors corrents faran el fet.
    Proveu simplement el disquet que venia amb el vostre monitor.
    </p>

note: help part 3 of 7
en: <p>
    If you do not wish to use the X Window System (X11), select
    <b>no X11</b>.
    </p>
ca: <p>
    Si no voleu fer servir el Sistema X Window (X11), seleccioneu
    <b>Sense X11</b>.
    </p>

note: help part 4 of 7
en: <p>
    You can modify the monitor's frequencies in the respective input
    fields below the selection boxes.
    Refer to your monitor manual for your monitor's maximum
    frequencies. <b><i>Do not exceed</i></b> the values specified there -
    otherwise, there is a serious risk of <b><i>damaging your monitor</i></b>.
    </p>
ca: <p>
    Podeu modificar les freqüències del monitor als respectius camps d'entrada
    sota les caselles de selecció.
    Consulteu el manual del monitor per a saber-ne les freqüències màximes.
    <b><i>No excediu</i></b> els valors que hi ha especificats - altrament,
    hi ha un risc important de <b><i>fer malbé el monitor</i></b>.
    </p>

note: help part 5 of 7
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor, independent of the screen resolution.
    </p>
ca: <p>
    La <b>freqüència horitzontal</b> (en kHz) especifica quants cops
    per segon el monitor pot escriure una ratlla horitzontal. Això és un
    límit físic del monitor independent de la resolució de pantalla.
    </p>

note: help part 6 of 7
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how how many times per
    second the image on the screen is refreshed. This value depends on the
    screen resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.
    </p>
ca: <p>
    La <b>freqüència vertical</b> (en Hz) especifica quants cops
    per segon es refresca la pantalla. Aquest valor depèn de la resolució
    de la pantalla i de la màxima freqüència horitzontal del monitor.
    </p>

note: help part 7 of 7
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
ca: <p>
    Si sentiu un xiulet constant d'altra freqüència procedent del monitor,
    millor que utilitzeu una freqüència lleugerament més baixa que la màxima
    especificada al manual del vostre monitor. Habitualment, això ajuda molt
    a reduir el soroll.
    </p>

note: Title for monitor configuration dialog: The user is prompted for vendor and model of his monitor. He also has the option of entering video frequencies or using a monitor driver disk.
en: Configure Monitor
ca: Configurar el Monitor

en: Please insert a monitor drivers floppy.
ca: Inseriu un disquet de programa per al monitor, si us plau.

en: Driver disk could not be mounted
ca: No s'ha pogut muntar el disquet de drivers

en: No monitor information file found on this disk
ca: No s'ha trobat cap informació de monitor en aquest disquet

en: Minimal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ca: La freqüència horitzontal mínima no és un valor numèric.
    Proveu-ho altre cop, si us plau.

en: Maximum horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ca: La freqüència horitzontal máxima no és un valor numèric.
    Proveu-ho altre cop, si us plau.

en: Minimal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ca: La freqüència vertical mínima no és un valor numèric.
    Proveu-ho altre cop, si us plau.

en: Maximum vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ca: La freqüència vertical màxima no és un valor numèric.
    Proveu-ho altre cop, si us plau.

note: we called isax (to generate a XF86Config file), isax failed MsgBox
en: Error creating X11 configuration.
    Please use SaX (sax) to configure XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 later.
ca: Error en crear la configuració de X11.
    Utilitzeu SaX (sax) més endavant per a configurar XFree86 V3 o SaX2 (sax2) per a XFree86 V4

en: English (US)
ca: Anglès (US)

en: English (UK)
ca: Anglès (UK)

en: German
ca: Alemany

en: German (Swiss)
ca: Alemany (Suís)

en: French
ca: Francès

en: French (Switzerland)
ca: Francès (Suïssa)

en: Spanish
ca: Espanyol

en: Italian
ca: Italià

en: Portugese
ca: Portuguès

en: Portugese (Brazil)
ca: Portuguès (Brasil)

en: Greek
ca: Grec

en: Dutch
ca: Holandès

en: Danish
ca: Danès

en: Norwegian
ca: Noruec

en: Swedish
ca: Suec

en: Finnish
ca: Finès

en: Czech
ca: Txec

en: Czech (qwerty)
ca: Txec (qwerty)

en: Hungarian
ca: Hongarès

en: Polish
ca: Polac

en: Russian
ca: Rus

en: Japanese
ca: Japonès

en: PS/2 mouse (Aux-port)
ca: Ratolí PS/2 (port Aux)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS0 - COM1)
ca: Ratolí sèrie compatible Microsoft - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS1 - COM2)
ca: Ratolí sèrie compatible Microsoft - (ttyS1 -COM2)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS0 - COM1)
ca: Microsoft Intellimouse - 3 botons i roda - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS1 - COM2)
ca: Microsoft Intellimouse - 3 botons i roda - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS0 - COM1)
ca: Ratolí sèrie Mouse Systems - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS1 - COM2)
ca: Ratolí sèrie Mouse Systems - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS0 - COM1)
ca: Protocol Mouse Man (ratolí sèrie Logitech) - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS1 - COM2)
ca: Protocol Mouse Man (ratolí sèrie Logitech) - (ttyS1 - COM2)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS0 - COM1)
ca: Ratolí sèrie Logitech antic (sèrie 9) - (ttyS0 - COM1)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS1 - COM2)
ca: Ratolí sèrie Logitech antic (sèrie 9) - (ttyS1 - COM2)

en: Logitech busmouse
ca: Ratolí de bus Logitech

en: Sun Mouse - (/dev/sunmouse)
ca: Ratolí Sun - (/dev/sunmouse)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS0 - COM1)
ca: Ratolí sèrie antic de 2 botons - (ttyS0 - COM1)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS1 - COM2)
ca: Ratolí sèrie antic de 2 botons - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft busmouse
ca: Ratolí de bus Microsoft

en: ATI XL busmouse
ca: Ratolí de bus ATI XL

en: Plug-and-Play mice - (ttyS0 - COM1)
ca: Ratolins Plug&Play - (ttyS0 - COM1)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS1 - COM2)
ca: Ratolins Plug&Play - (ttyS1 - COM2)

en: C&T 82C710 mouse
ca: Ratolí C&T 82C710

en: NONE
ca: CAP

en: Africa/Addis_Ababa
ca: Africa/Addis-Abeba

en: Africa/Algiers
ca: Africa/Alger

en: Africa/El_Aaiun
ca: Africa/Aaiun

en: Africa/Khartoum
ca: Africa/El-Khartum

en: Africa/Ndjamena
ca: Africa/N'djamena

en: Africa/Porto-Novo
ca: Africa/Porto_Novo

en: Africa/Timbuktu
ca: Africa/Tombouctou

en: Africa/Cairo
ca: Africa/El_Caire

en: America/Asuncion
ca: America/Asunción

en: America/Cayman
ca: America/Caiman

en: America/Martinique
ca: America/Martinica

en: America/St_Lucia
ca: America/Sta_Lucia

en: America/Havana
ca: America/L'Havana

en: America/Mexico_City
ca: America/Ciutat_de_Mèxic

en: America/New_York
ca: America/Nova_York

en: Antarctica/Casey
ca: Antartida/Casey

en: Antarctica/Davis
ca: Antartida/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
ca: Antartida/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
ca: Antartida/Mawson

en: Antarctica/Palmer
ca: Antàrtida/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
ca: Antartida/Pol_Sud

en: Antarctica/McMurdo
ca: Antartida/McMurdo

en: Antarctica/Syowa
ca: Antartida/Syowa

en: Arctic/Longyearbyen
ca: Artic/Longyearbyen

en: Asia/Baghdad
ca: Asia/Bagdad

en: Asia/Calcutta
ca: Asia/Calcuta

en: Asia/Damascus
ca: Asia/Damasc

en: Asia/Jakarta
ca: Asia/Djakarta

en: Asia/Kamchatka
ca: Asia/Kamtxatka

en: Asia/Karachi
ca: Asia/Karatxi

en: Asia/Krasnoyarsk
ca: Asia/Krasnojarsk

en: Asia/Muscat
ca: Asia/Mascat

en: Asia/Riyadh
ca: Asia/Riyad

en: Asia/Samarkand
ca: Asia/Samarcanda

en: Asia/Tashkent
ca: Asia/Taixkent

en: Asia/Ulan_Bator
ca: Asia/Ulan-Bator

en: Asia/Yerevan
ca: Asia/Erevan

en: Asia/Tehran
ca: Asia/Teheran

en: Asia/Tokyo
ca: Asia/Toquio

en: Asia/Riyadh87
ca: Asia/Riyad87

en: Asia/Riyadh88
ca: Asia/Riyad88

en: Asia/Riyadh89
ca: Asia/Riyad89

en: Asia/Taipei
ca: Asia/T'aipei

en: Asia/Seoul
ca: Asia/Seul

en: Asia/Singapore
ca: Asia/Singapur

en: Atlantic/Azores
ca: Atlantic/Acores

en: Atlantic/Bermuda
ca: Atlantic/Bermudes

en: Atlantic/Canary
ca: Atlantic/Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
ca: Atlantic/Cap_Verd

en: Atlantic/Faeroe
ca: Atlantic/Fer-Oer

en: Atlantic/South_Georgia
ca: Atlantic/Georgia_del_Sud

en: Atlantic/St_Helena
ca: Atlantic/Sta_Helena

en: Australia/North
ca: Australia/Nord

en: Australia/South
ca: Australia/Sud

en: Australia/West
ca: Australia/Oest

en: Brazil/Acre
ca: Brasi/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ca: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
ca: Brasil/Est

en: Brazil/West
ca: Brasil/Oest

en: Canada/Eastern
ca: Canada/Oriental

en: Canada/Mountain
ca: Canada/Muntanya

en: Canada/Newfoundland
ca: Canada/Terranova

en: Canada/East-Saskatchewan
ca: Canada/Saskatchewan-Est

en: Chile/Continental
ca: Xile/Continental

en: Chile/EasterIsland
ca: Xile/Illa_de_Pasqua

en: Global/Egypt
ca: Global/Egipte

en: Global/Eire
ca: Global/Irlanda

en: Global/Iceland
ca: Global/Islandia

en: Global/Japan
ca: Global/Japo

en: Global/Libya
ca: Global/Libia

en: Global/Poland
ca: Global/Polonia

en: Global/Singapore
ca: Global/Singapur

en: Global/Turkey
ca: Global/Turquia

en: Europe/Netherlands
ca: Europa/Paisos_Baixos

en: Europe/Andorra
ca: Europa/Andorra

en: Europe/Greece
ca: Europa/Grecia

en: Europe/Northern-Ireland
ca: Europa/Irlanda_del_Nord

en: Europe/Yugoslavia
ca: Europa/Jugoslavia

en: Europe/Germany
ca: Europa/Alemanya

en: Europe/Slovakia
ca: Europa/Eslovaquia

en: Europe/Belgium
ca: Europa/Belgica

en: Europe/Romania
ca: Europa/Romania

en: Europe/Hungary
ca: Europa/Hongria

en: Europe/Moldova
ca: Europa/Moldavia

en: Europe/Denmark
ca: Europa/Dinamarca

en: Europe/Ireland
ca: Europa/Irlanda

en: Europe/Gibraltar
ca: Europa/Gibraltar

en: Europe/Finland
ca: Europa/Finlandia

en: Europe/Turkey
ca: Europa/Turquia

en: Europe/Ukraine
ca: Europa/Ucraina

en: Europe/Portugal
ca: Europa/Portugal

en: Europe/Slovenia
ca: Europa/Eslovenia

en: Europe/United_Kingdom
ca: Europa/Regne_Unit

en: Europe/Luxembourg
ca: Europa/Luxemburg

en: Europe/Spain
ca: Europa/Espanya

en: Europe/Malta
ca: Europa/Malta

en: Europe/Monaco
ca: Europa/Monaco

en: Europe/Russia
ca: Europa/Russia

en: Europe/Norway
ca: Europa/Noruega

en: Europe/France
ca: Europa/Franca

en: Europe/Czech_Republic
ca: Europa/Republica_Txeca

en: Europe/Latvia
ca: Europa/Letonia

en: Europe/Italy
ca: Europa/Italia

en: Europe/Bosnia & Herzegovina
ca: Europa/Bosnia_i_Hercegovina

en: Europe/Macedonia
ca: Europa/Macedonia

en: Europe/Bulgaria
ca: Europa/Bulgaria

en: Europe/Sweden
ca: Europa/Suecia

en: Europe/Estonia
ca: Europa/Estonia

en: Europe/Albania
ca: Europa/Albania

en: Europe/Liechtenstein
ca: Europa/Liechtenstein

en: Europe/Vatican
ca: Europa/El_Vatica

en: Europe/Austria
ca: Europa/Austria

en: Europe/Lithuania
ca: Europa/Lituania

en: Europe/Poland
ca: Europa/Polonia

en: Europe/Croatia
ca: Europa/Croacia

en: Europe/Switzerland
ca: Europa/Suissa

en: Indian/Antananarivo
ca: Indic/Antananarivo

en: Indian/Chagos
ca: Indic/Chagos

en: Indian/Christmas
ca: Indic/Nativitat

en: Indian/Cocos
ca: Indic/Cocos

en: Indian/Comoro
ca: Indic/Comoro

en: Indian/Kerguelen
ca: Indic/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ca: Indic/Mahe

en: Indian/Maldives
ca: Indic/Maldives

en: Indian/Mauritius
ca: Indic/Maurici

en: Indian/Mayotte
ca: Indic/Mayotte

en: Indian/Reunion
ca: Indic/Reunio

en: Mexico/BajaNorte
ca: Mexic/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ca: Mexic/BajaSur

en: Mexico/General
ca: Mexic/General

en: Mideast/Riyadh87
ca: Orient Mitjà/Riyad87

en: Mideast/Riyadh88
ca: Orient Mitjà/Riyad88

en: Mideast/Riyadh89
ca: Orient Mitjà/Riyad89

en: Pacific/Easter
ca: Pacific/Pasqua

en: Pacific/Marquesas
ca: Pacific/Marqueses

en: US/Alaska
ca: USA/Alaska

en: US/Aleutian
ca: USA/Aleutianes

en: US/Arizona
ca: USA/Arizona

en: US/Central
ca: USA/Central

en: US/East-Indiana
ca: USA/Indiana-Est

en: US/Hawaii
ca: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
ca: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
ca: USA/Michigan

en: US/Mountain
ca: USA/Muntanya

en: US/Pacific
ca: USA/Pacific

en: US/Samoa
ca: USA/Samoa

en: US/Eastern
ca: USA/Oriental

en: <P>Launch this module to update existing packages.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
ca: <p>Executeu aquest mòdul per a actualitzar els paquets existents.
    </p>
    Inseriu el <b>CD 1</b> abans de procedir, si us plau.
    <p>Cal que us hagueu registrat com a <i>root</i>
    per tal de poder-ho fer.</p>

en: <p>Please insert <b>CD 1</b> for CD installation.</p>
ca: <p>Inseriu el <b>CD 1</b> per a la instal·lació de CD.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Launch this module if you want to choose the
    source of installation. It is possible to install packages from CD,
    via the network or from harddisk.</p>
    <p>You can specify the source media and install
    packages with this module.
    </p>
ca: <p>Executeu aquest mòdul si voleu triar el mitjà
    d'instal·lació.  És possible instal·lar paquets des de CD,
    des de xarxa o des del disc  dur.</p>
    <p>Podeu especificar el mitjà font i instal·lar els paquets
    amb aquest mòdul>.
    </p>

en: Package %1 not found.
ca: No s'ha trobat el paquet %1

en: No access to source media used on previous installation.
    Continue with choosing new installation source?
ca: No s'ha utilitzat cap accés a caop mitjà font en la darrera instal·lació.
    Continuo amb la tria d'una nova font d'instal·lació?

note: Popup informs the user that he/she wants to install an older versions
en: The version of SuSE distribution on source media
    must NOT be older than the installed one.
ca: La versió de la distribució SuSE del mitjà font
    NO pot ser més antiga que la que hi ha instal·lada.

en: Installed version: %1
ca: Versió instal·lada: %1

en: Version on source media: %1
ca: Versió del mitjà font: %1

en: Please insert current CD or specify path of current sources.
ca: Inseriu el CD actual o especifiqueu el camí dels fontd, si us plau.

en: File %1 not found.
ca: No s'ha trobat el fitxer %1.

en: Error while reading configuration-file.
ca: Error en llegir el fitxer de  configuració.

note: dummy message, which will be used in the future, but have to be traslated into other languages.
en: Dailing....
ca: Trucant...

en: Hang up....
ca: Penjant...

en: Could not dial to internet. Please check your settings.
ca: No he pogut connectar amb Internet.  Comproveu la vostra configuracio, si us plau.

en: Could not dial to internet. Please connect manually.
ca: No he pogut connectar amb Internet.  Proveu de connecatr a mà, si us plau.

en: Error occured while closing connection to internet.
ca: S'ha produït un error en tancar la connexió amb Internet

en: Do not show this message again.
ca: No tornis a mostrar aquest missatge.

note: Skip - button label
en: Skip
ca: Ometre

en: The package "%1" is not a SuSE package.
    Should  I install nevertheless ?
ca: El paquet "%1" no és un paquet de SuSE.
    L'instal·lo, tanmateix?

en: There is no connection to internet. Trying to connect.
ca: No hi ha connexió a Internet.  Provaré de connectar-hi.

en: Cannot check the packages cause there has not be found
    any PGP configuration or key. So SuSE cannot guarantee that 
    the packages are created by SuSE
ca: No puc verificar els paquets perquè no s'ha trobat cap
    configuració ni clau PGP, així que SuSE no pot garantir
    que els paquets hagin estat creats per SuSE

en: New Version
ca: Nova versió

en: Package Update information
ca: Informació d'actualització del paquet

en: Update is finished.
ca: L'actualització ha acabat.

en: Status of last update:
ca: Estat de la darrera actualització:

en: ALL installed security patches:
ca: TOTS els pedaços de seguretat instal·lats:

en: ALL installed recommended patches:
ca: TOTS el pedaços recomanats instal·lats:

en: &Details
ca: &Detalls

en: Remove source-packages after update.
ca: Eliminar els paquets font després de l'actualització.

note: helptext  update is finished
en: <p>
    Online Update is finished.
    Your installation is up to date now.
    It is recommended to check if there are
    new patches available in regular periods.<br></p>
ca: <p>
    L'Actualització en Línia s'ha acabat.
    La vostra instal·lació està actualitzada.
    Us recomanem que comproveu d'una forma regular
    si hi ha pedaços disponibles.<br></p>

en: <p>
    If any error occurs during download or installation
    of the patches, you can check the <b>Details</b>
    for further information.
    </p>
ca: <p>
    Si es produeix algun error durant la descàrrega o la
    instal·lació dels pedaços, podeu verificar.ne els <b>Detalls</b>
    per a més informació.
    </p>

en: <p>
    Please try to do the update again, if important
    patches could not be installed.
    </p>
ca: <p>
    Proveu de fer l'actualització un altre cop si no
    s'han pogut instal·lar pedaços importants, si us plau.
    </p>

note: changing Label to Finish for the last step
en: &Finish
ca: &Fi

en: Days since update:
ca: Dies des de la darrera actualització:

en: Status of last update:
ca: Estat de la darrera actualització:

en: Number of recommended patches:
ca: Nombre de pedaços recomanats:

en: Number of security patches:
ca: Nombre de pedaços de seguretat:

en: Last update information
ca: Informació de la darrera actualització

en: Data
ca: Dades

en: Information about all installed patches
ca: Informació sobre tots els pedaços instal·lats

en: YYYY.MM.DD
ca: AAAA.MM.DD

en: Status
ca: Estat

en: &Show patch information
ca: &Mostrar la informació del pedaç

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>
    This dialog shows detailed information about the
    last package update and about all patches
    installed on your system.
    </p>
ca: <p>
    Aquest diàleg mostra informació detallada sobre
    la darrera actualització de paquets i sobre tots els
    pedaços instal·lats al vostre sistema.
    </p>

en: <p>
    More detailed information about a special patch can
    be obtained. First select the patch from the list and then
    click on the <b>Show Patch Info</b> button.
    </p>
ca: <p>
    Podeu obtenir informació més detallada sobre un pedaç en
    particular.  Primer, seleccioneu el pedaç de la llista,
    i després feu clic al botó <b>Mostrar la informació del pedaç</b>.
    </p>

en: Connected to
ca: Connectat a

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>After connecting to SuSE server,
    YaST2 will download all available patches.
    This could take some time. Several details are shown.</p>
ca: <p>Després de connectar amb el servidor de SuSE,
    YaST2 descarregarà tots els pedaços disponibles.
    Això pot portar temps.  Es mostren diversos detalls.</p>

en: <p>
    The fields above show information about the connection and
    time of data transfer.
    The box below displays data from ftp logfile. If something
    goes wrong, please check this source of information. 
    </p>
ca: <p>
    Els camps superiors mosren informació sobre la connexió i
    la duració de la transferència de dades.
    La caixa inferior mostra les dades des del fitxer de registre FTP.
    Si quelcom va malament, comproveu aquesta font d'informació, si us plau.
    </p>

en: <p>
    If you decide to <b>Abort Update</b>, the download of
    patches will be interrupted. No patch will be installed.
    The ftp connection will be closed. 
    </p>
ca: <p>
    Si decidiu <b>Avortar la instal·lació</b>, s'interromprà
    la descàrrega de pedaços.  No s'instal·larà cap pedaç.
    La connexió FTP es tancarà. 
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: Connection and Data transfer
ca: Connexió i Transferència de Dades

en: closed
ca: tancada

en: active
ca: activa

en: Can't get patch "%1" from
    server "%2".
    You may try to download remaining patches or
    go on with installing of already got ones.
    In manual mode click on Next to proceed.
ca: No puc baixar el pedaç "%1" del
    servidor "%2".
    Podeu provar de baixar la resta de pedaços o
    seguir amb la instal·lació dels ja baixats.
    En mode manual, feu clic a Següent per a procedir.

en: &Download
ca: &Descarregar

en: Download of patches will be stopped.
    You may continue with installation of already
    loaded patches or abort update completely.
ca: La descàrrega de pedaços s'aturarà.
    Pots seguir amb la instal·lació dels pedaços
    ja baixats o avortar completament l'actualització.

en: The patch %1 will not be installed 
    cause package %2 is corrupted
ca: El pedaç %1 no s'instal·larà
    perquè el paquet %2 està corrupte

en: Warning for patch %1
ca: Avís del pedaç %1

en: Information for patch %1
ca: Informació del pedaç %1

en: The patch %1 needs the version %2 of YaST2.
    You have installed version %3
ca: El pedaç %1 necessita la versió %2 de YaST2.
    Teniu instal·lada la versió %3

en: Connection to ftp server failed.
    Please try to get connection to another SuSE ftp server.
ca: La connexió amb el servidor FTP ha fracassat.
    Proveu de connectar-vos a un altre servidor FTP de SuSE, si us plau.

en: Can't get patches from server.
    Please try to get patches from another SuSE ftp server.
ca: No puc baixar els pedaços del servidor.
    Proveu de baixar-los d'un altre servidor FTP de SuSE, si us plau.

en: There is no patch which will have to be installed.
ca: No hi ha cap pedaç que pugui ser instal·lat

en: No patch will be installed.
ca: No s'instal·larà cap pedaç.

en: <p>This dialog shows all patches which are
    available for download on SuSE ftp server.<br>
    Mode "recommended" means you should install the patch.
    "security" is a security patch and it is highly recommended to install it.
    </p>
ca: <p>Aquest diàleg mostra tots els pedaços disponibles
    per a la seva descàrrega al servidor FTP de SuSE.<br>
    Mode "recommended" vol dir que hauríeu d'instal·lar el pedaç.
    "security" és un pedaç de seguretat i és altament recomanable instal·lar-lo.
    </p>

en: <p>Meaning of the status flags:</p>
    <p>
    <b>X</b>: Patches concerning your installation are preselected.
    They will be downloaded and installed on your system.
    If you don't want a certain patch, double
    click on line to deselect it (or select line and use Crtl A).
    </p>
ca: <p>Significat de les marques d'estat:</p>
    <p>
    <b>X</b>: Els pedaços que afecten la vostra instal·lació estan preseleccionats.
    Es descarregaran i s'instal·Laran al vostre sistema.
    Si no voleu un pedaç determinat, feu doble clic a la línia
    per a desestimar-lo (o seleccioneu le línia i premeu Ctrl-A).
    </p>

en: <p>
    <b>G</b>: patch is available but not relevant for your installation
    (concerns packages which are not installed).
    You can download the patch but it will not be installed.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>: you have deselected this patch, it will neither
    be downloaded nor installed.
    </p>
ca: <p>
    <b>G</b>: el pedaç està disponible però no és rellevant per a la vostra instal·lació
    (afecta a paquets que no estan instal·lats).
    Podeu descarregar el pedaç. però no s'instal·larà.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>: heu desestimat aquest pedaç, ni es descarregarà ni s'instal·larà
    </p>

en: This patch needs the version %1 of YaST2.
    You have installed version %2
ca: Aquest pedaç necessita la versió %1 del YaST2.
    Teniu instal·lada la versió %2

note: Popup is shown if the yast2 component responsible for the ftp update cannot be initialised. This does not mean, connection failed to ftp server, but any other error occured.
en: Initialisation of ftp server failed.
    
    Please check www.suse.de
    for further information .
ca: La inicialitzatió del servidor FTP ha fracassat.
    
    Doneu una ullada a www.suse.de
    per a més informació.

en: Last update was executed
     %1 days ago.
ca: La darrera actualització es va executar
    fa %1 dies.

en: Choice of update mode
ca: Tria del mode d'actualització

en: Choice of installation-source
ca: Tria de la font d'actualització

note: helptext dialog online update start screen
en: <p>
    SuSE online update is the easy way to get all recommended
    patches and security fixes from SuSE ftp server.<br>
    <b>Automatic Update</b> will connect to the server,
    fetch the files and install the patches.</p>
ca: <p>
    L'actualització en línia de SuSE es la forma fàcil d'obtenir tots
    els pedaços i arranjaments de seguretat del servidor FTP de SuSE.<br>
    <b>Actualització Automàtica</b> us connectarà al servidor,
    baixarà tots els fitxers i instal·larà els pedaços.</p>

en: <p>
    <b>Manual Update</b> will display all available patches
    and you can choose which patches should be installed.<br>
    Information about the last update will be shown
    if you click on the <b>Details</b> button.
    </p>
ca: <p>
    <b>Actualització Manual</b> mostrarà tots els pedaços disponibles
    i podreu triar quins d'ells han de ser instal·lats.<br>
    La informació sobre la darrera actualització es mostrarà
    si feu clic sobre el botó <b>Detalls</b>.
    </p>

en: <p>
    If you click on button <b>Expert</b> you can select an local
    installation-source instead of a ftp-server or select another ftp-server.
    </p>
ca: <p>
    Si feu clic sobre el botó <b>Expert</b>, podeu seleccionar una font
    d'instal·lació local en lloc d'un servidor FTP o bé triar un altre servidor.
    </p>

en: Initialization failed - please try again.
    If failure continues, please choose
    another SuSE ftp server.
ca: La inicialització ha fracassat - Proveu-ho un altre cop. si us plau.
    Si el problema persisteix,
    trieu un altre servidor FTP de SuSE, si us plau.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Online Update
ca: Actualització en Línia

en: Launch this module to get patches (online update).
    A patch updates, improves or corrects your existing installation.
ca: Executeu aquest mòdul per a obtenir pedaços (actualització en línia).
    Un pedaç actualitza, millora o corregeix la vostra instal·lació existent.

en: <p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
ca: <p>Cal que us hagueu registrat com a <i>root</i> per fer-ho.</p>

note: optional warning dialog text
en: Error code %1
ca: Codi d'error %1

note: description of input field
en: &User
ca: &Usuari

note: description of input field
en: &Password
ca: &Contrasenya

note: description of input field
en: &Ethernet card
ca: Targeta &Ethernet

note: description of Checkbox
en: Configure A&DSL as default for internet connection
ca: Configurar A&DSL com a connexi a Internet per omissi

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p><b>First</b> you have to configure your ethernet card.</p>
ca: 
    <p><b>Primer</b> heu de configurar la vostra targeta Ethernet.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p><b>Second</b> you have to enter your registration data.
    You have to enter your <i>user name</i> and your <i>password</i>.</p>
ca: 
    <p><b>En segon lloc</b>, heu d'introduir les vostres dades de registre.
    Heu d'introduir el vostre <i>nom d'usuari</i> i la vostra <i>contrasenya</i>.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: <p>Then you have to enter the device of your ethernet card, e.g. <i>eth0</i>
    or if you have two cards, it could also be <i>eth1</i>.</p>
ca: <p>Llavors heu d'introduir el dispositiu de la vostra targeta, p. ex. <i>eth0</i>
    o, si teniu dues targetes, podria ser tamb?<i>eth1</i>.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p>If you choose <i>Configure ADSL as default</i>, your system uses ADSL for the
    dial into the internet. After you log in, you will see an icon on your KDE panel.
    With that icon, you can easily turn your internet connection on or off.
    If you do not use KDE, a little window appears, with the same functionality</p>
ca: 
    <p>Si trieu <i>Configuarar ADSL per omissi</i>, el sistema utilitzar?ADSL 
    per a connectar-se a Internet.  Despr? de registrar-vos, veureu una icona 
    panell del KDE.  Amb aquesta icona, podeu activar i desactivar f?ilment 
    la connexi a Internet.  Si no utilitzeu el KDE,  us apareixer?una petita 
    finestra amb la mateixa funcionalitat</p>

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Configuration for ADSL
ca: Configuraci d'ADSL

en: Error: ADSL is not configured.
    Could not write the configuration file /etc/pppoed.conf.
ca: Error: l'ADSL no est?configurada.
    No he pogut escriure el fitxer de configuraci /etc/pppoed.conf.

en: 
    Perhaps this module was not started as root.
    
    To configure ADSL, please start this module again
ca: 
    Potser no heu executat aquest mdul com a root.
    
    Per a configurar l'ADSL, executeu aquest mdul altre cop

en: ADSL is now configured and usable,
    You will get your dial-in icon at the next login,
    where you can turn on/off your internet connection
ca: L'ADSL ja est?configurada i a punt per fer servir.
    Trobareu la vostra icona a la prxima entrada al sistema,
    on podreu activar/desactivar la vostra connexi a Internet.

en: ADSL is now configured and usable
ca: L'ADSL ja est?configurada i a punt per fer servir

note: No line is selcted:
en: One input field is missing.
    Please enter username and password.
ca: Falta un camp d'entrada.
    Introdu? el nom d'usuari i la contrasenya, si us plau.

en: Launch this module to configure your ADSL internet
       connection. This module is ONLY for Germany.
ca: Executeu aquest mdul per a configurar la vostra connexi
    ADSL a Internet. Aquest mdul NOM? ? per a Alemanya.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your ADSL connection with ppp over ethernet
       (ADSL/pppoed is used in germany, but not in the U.S.
ca: Configurar la vostra connexi ADSL amb ppp sobre ethernet
       (ADSL/pppoed s'utilitza a Alemanya, pero no als E.U.A.

note: description of input field
en: &Line ID
ca: ID de la &L?ia

note: description of input field
en: &T-Online ID
ca: ID de &T-Online

note: description of input field
en: &Usercode
ca: &Codi d'usuari

note: description of Checkbox
en: Configure T-&DSL as default for internet connection
ca: Configurar T-&DSL com a connexi a Internet per omissi

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: <p>This module is ONLY used for the <b>GERMAN T-Online T-DSL</b> service.
    For example, in the U.S. your DSL connection is NOT configured in this dialogue, you only need to
    configure your ethernet card in the "Network/Base" module within YaST2.
    </p>
ca: <p>Aquest mdul NOM? s'utilitza per al servei <b>T-Online T-DSL ALEMANY</b>.
    Per exemple, als E.U.A. la vostra connexi DSL NO es configura en aquest di?eg,
    nom? us cal configurar la targeta Ethernet al mdul "Xarxa B?ica" de YaST2.
    </p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>First you have to configure your ethernet card.</p>
ca: 
    <p>Primer heu de configurar la targeta Ethernet.</p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>Second you have to enter your registration data.
    You have to enter your <i>Line ID</i> (Anschlusskennung) e.g. 00056780362,
    the <i>T-Online ID</i> e.g. 870008594732, the <i>usercode</i> (Mitbenutzernummer),
    typically 0001, and your <i>password</i>.</p>
ca: 
    <p>Despr?, heu d'introduir les vostres dades de registre.
    Heu d'introduir l'<i>ID de la L?ia</i> (Anschlusskennung) p. ex. 00056780362,
    l'<i>ID T-Online</i> p. ex. 870008594732, el <i>Codi d'usuari</i> (Mitbenutzernummer),
    t?icament 0001, i la vostra <i>contrasenya</i>.</p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>If you choose <i>Configure T-DSL as default</i>, your system uses T-DSL 
    for 
    dialing into the internet. After you log in, you will see an icon on your KDE 
    panel.
    With that icon, you can easily turn your internet connection on or off.
    Even if you do not use KDE, a little window will appear on your desktop
     with the same functionality</p>
ca: 
    <p>Si trieu <i>Configurar T-DSL per omissi</i>, el sistema utilitzar?T-DSL 
    per a connectar-se a Internet.  Despr? de registrar-vos, veureu una icona 
    panell del KDE.  Amb aquesta icona, podeu activar i desactivar f?ilment 
    la connexi a Internet.  Si no utilitzeu el KDE,  us apareixer?una petita 
    finestra amb la mateixa funcionalitat</p>

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Configuration for GERMAN T-DSL / ADSL
ca: Configuraci per a T-DSL /ADSL ALEMANYA

en: Error: TDSL is not configured.
    Could not write the configuration file /etc/pppoed.conf.
ca: Error: La TDSL no est?configurada.
    No he pogut escriure el fitxer de configuraci /etc/pppoed.conf.

en: 
    Perhaps this module was not started as root.
    
    To configure TDSL, please start this module again
ca: 
    Potser no heu executat aquest mdul com a root.
    
    Per a configurar la TDSL, executeu aquest mdul altre cop

en: T-DSL is now configured and usable,
    You will get your dial in icon at the next login,
    where you can turn on/off your internet connection
ca: La T-DSL ja est?configurada i a punt per fer servir.
    Trobareu la vostra icona a la prxima entrada al sistema,
    on podreu activar/desactivar la vostra connexi a Internet.

en: T-DSL is now configured and usable
ca: La T-DSL ja est?configurada i a punt per fer servir

note: No line is selcted:
en: One input field is missing.
    Please enter Line ID, T-Online ID, usercode and password.
ca: Falta un camp d'entrada.
    Introdu? ID de l?ia, ID T-Online, Codi d'usuari i contrasenya, si us plau.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: German T-DSL
ca: T-DSL Alemanya

note: explanation of yast2 menueentry
en: Launch this module to configure your T-DSL (TDSL) internet
       connection. This module is ONLY for Germany.
ca: Executeu aquest mdul per a configurar la vostra connexi
       T-DSL (TDSL) a Internet. Aquest mdul NOM? ? p? a Alemanya.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your T-DSL modem
ca: Configurar el mdem T-DSL

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Configure boot mode
ca: Configurar el mode d'engegada

en: <p>Launch this module to configure the boot-loader.
    </p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
ca: <p>Executeu aquest mòdul per a configurar el mode d'engegada.
    <p>Cal que us hagueu registrat com a <i>root</i> per fer-ho.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Change your lilo configuration
ca: Canviar la configuració de LILO

en: Enable/disable inetd:
ca: Activar/desactivar inetd:

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: O&ff, don't start inetd
ca: &No engegar inetd

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with d&efault configuration
ca: &Engegar amb la configuració per omissió

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with c&ustom configuraton ...
ca: Engegar amb la configuració &personalitzada

note: helptext inetd configuration
en: 	
    <p>
    If you want to start the inetd, you can choose
    the SuSE default configuration. If you choose
    the custom configuration, you can edit the default
    configuration for your needs in the next step.
    </p>
ca: 	
    <p>
    Si voleu engegar inetd, podeu triar la
    configuració per omissió de SuSE.  Si trieu
    la configuració personalitzable, podeu editar la
    configuració per omissió a conveniència en el proper pas.
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Network services
ca: Serveis de xarxa

note: helptext for popup create inetd-service
en: 
    <p>To create a valid entry i.e. service for the inetd you
    have to enter</p> 
    <ul>
    <li>service name            
    <li>socket type		    
    <li>protocol		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    <p>To specify an Sun-RPC based service, the entry would contain these
    fields:</p>
    <ul>
    <li>service name/version    
    <li>socket type		    
    <li>rpc/protocol	    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    
    <p>Here a short description, for details see <b>info inetd.conf</b>
    </p>
    
    <p>The <b>service-name</b> entry is the name of a valid service
    </p>
    
    <p>The <b>socket-type</b> should be one of stream, dgram, raw, rdm,
    or seqpacket, depending on whether the socket is a stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, or sequenced packet socket.
    
    </p>
    <p>The <b>protocol</b> must be a valid protocol as given in /etc/protocols. 
    Examples might be <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> or <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p>The <b>wait/nowait</b> entry is applicable to datagram sockets only.
    The optional <i>max</i> suffix specifies the maximum number of
    server instances that may be spawned from inetd within an interval of 60
    seconds. 
    </p>
    
    <p>The <b>user</b> entry should contain the user name of the user as whom the 
    server should run.
    </p>
    
    <p>The <b>server-program</b> entry should contain the pathname of the program which
    is to be executed by inetd when a request is found on its socket. 
    
    </p>
    <p>---</p>
ca: 
    <p>Per crear una entrada vàlida, això és, servei d'inetd, heu d'introduir</p> 
    <ul>
    <li>nom del servei            
    <li>tipus de sòcol		    
    <li>protocol		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>usuari[.grup]	    
    <li>programa servidor	    
    <li>arguments del programa servidor
    </ul>
    <p>Per especificar un servei basat en RPC de Sun,  l'entrada ha de contenir 
    aquests camps:</p>
    <ul>
    <li>versió/nom del servei    
    <li>tipus de sòcol		    
    <li>rpc/protocol	    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>usuari[.grup]	    
    <li>programa servidor	    
    <li>arguments del programa servidor
    </ul>
    
    <p>Aquí una petita descripció, vegeu <b>info inetd.conf</b> per a detalls
    </p>
    
    <p>L'entrada <b>nom del servei</b> és el nom d'un servei vàlid
    </p>
    
    <p>El <b>tipus de sòcol</b> ha de ser 'stream', 'dgram', 'raw', 'rdm',
    o 'seqpacket', depenent de si el sòcol es un stream, un datagrama, pelat,
    un missatge lliurat fiablement, o un sòcol de paquets seqüenciats.
    
    </p>
    <p>El <b>protocol</b> ha de ser un protocol vàlid donat a /etc/protocols. 
    Per exemple, pot ser <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> o <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p>L'entrada <b>wait/nowait</b> només es pot aplicar a sòcols de datagrames.
    El sufix opcional <i>max</i> especifica el nombre màxim d'instàncies del
    servidor que es poden executar des d'inetd en un interval de 60 segons. 
    </p>
    
    <p>L'entrada <b>usuari</b> ha de contenir el nom d'usuari sota el qual
    cal executar el servidor.
    </p>
    
    <p>L'entrada <b>programa servidor</b> ha de contenir el nom complet del
    programa a executar des d'inetd quan es troba una petició al seu sòcol.
    
    </p>
    <p>---</p>

note: popup create edit service: Framedescription here values for the inetd service can be set
en: Edit service
ca: Editar el servei

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Service
ca: &Servei

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Type
ca: &Tipus

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Flags
ca: &Paràmetres

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: S&erver / Args
ca: S&ervidor / Arguments

note: popup create
en: &Comment
ca: &Comentari

note: `VWeight( 0,`Frame( _("Previous block comment in inetd.conf"), `Label( previous_comment )))
en: Previous block comment in inetd.conf
ca: Comentari de bloc previ a inetd.conf

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Service
ca: Servei

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: Type
ca: Tipus

note: Column header: Abbrev. for protocol
en: Proto
ca: Protocol

note: Column header: minimum = 4 characters /  fill with space if needed
en: Flags
ca: Paràmetres

note: Column header
en: User
ca: Usuari

en: Server / Args
ca: Servidor / Arguments

note: main dialog: Button Edit service
en: &Activate/Inactivate
ca: &Activar/Desactivar

note: helptext  "main dialog edit inetd.conf"
en: <p>In the listbox you see all services preconfigured by SuSE</p>
ca: <p>Podeu veure a la llista tots els serveis preconfigurats per SuSE</p>

en: <p>All services marked with "#" are <i>inactive</i> (locked).
    All services marked with "Active!" are <i>active</i> (unlocked).</p>
ca: <p>Tots els serveis marcats amb "#" estan <i>inactius</i> (bloquejats).
    Tots els serveis marcats amb "Actiu!" estan <i>actius</i> (desbloquejats).</p>

en: <p>Inactive means, that these services are preconfigured in the configuration
    file of inetd (/etc/inetd.conf), but they are locked.</p>
ca: <p>Inactiu vol dir que aquests serveis estan preconfigurats en el fitxer de
    configuració d'inetd (/etc/inetd.conf), però que estan bloquejats.</p>

en: <p>With a click to this entry, and a second click
    on the button activate/inactivate you can unlock an inactive entry, or
    lock an active entry.</p>
ca: <p>Fent clic sobre aquesta entrada i un segon clic sobre el
    botó Activar/Desactivar podeu desbloquejar una entrada inactiva,
    o bloquejar-ne una d'activa</p>

en: <p>With a click to an entry, and a second click
    on the button edit you can change parameters of this service
    </p>
ca: <p>Fent clic sobre una entrada i un segon clic sobre el
    botó Editar podeu canviar els paràmetres d'aquest servei
    </p>

note: using SetContents (define in lan_inetd.ycp)
en: Enable/disable network services
ca: Activar/desactivar serveis de xarxa

note: ///////////////////////////////////////// - create line and comment - insert line in Database - compute comment
en: Create a new service entry
ca: Crear una nova entrada de servei

note: No line is selcted:
en: To delete a service, you have to select one in main dialog
ca: Per suprimir un servei, heu de seleccionar-lo al diàleg principal

note: No line is selcted:
en: To activate/inactivate a service, you have to select one in main dialog
ca: Per des/activar un servei, heu de seleccionar-lo al diàleg principal

note: edit line and comment
en: Edit a service entry
ca: Editar una entrada de servei

note: No line is selcted:
en: To edit a service, you have to select one in main dialog
ca: Per editar un servei, heu de seleccionar-lo al diàleg principal

en: Launch this module to configure your network services.
ca: Executeu aquest mòdul per a configurar els serveis de xarxa.

note: help text 1/2
en: <p>The network card was
     found. If you want to configure this network card press <b>Next</b>
     use <b>Back</b> button to go back.</p>
ca: <p>S'ha trobat la targeta de xarxa.
    Si voleu configurar aquesta targeta de xarxa, premeu <b>Següent</b>;
    utilitzeu el botó <b>Endarrere</b> per tornar endarrere.</p>

note: help text 2/2
en: <p>Press <b>Skip</b> button to skip the configuration of this card.</p>
ca: <p>Premeu el botó <b>Ometre</b> per ometre la configuració d'aquesta targeta.</p>

note: To translators: label message 1/2 The network card XY will be configured
en: The network card
ca: La targeta de xarxa

en: IO address
ca: Adreça E/S

en: IRQ
ca: Interrupció (IRQ)

en: MemBase
ca: Memòria Base

note: help text 1/4
en: <p>Please select ISDN card from the list.</p>
ca: <p>Seleccioneu una targeta XDSI de la llista, si us plau.</p>

en: Euro-ISDN (EDSS1)
ca: Euro-XDSI (EDSS1)

en: Leased line
ca: Línia llogada

en: ISDN module options (only needed in special cases!!)
ca: Opcions del mòdul XDSI (necesari només en casos especials!!)

note: Dial mode selection
en: Dial mode
ca: Mode de marcatge

note: Automatic dial mode
en: Automatic
ca: Automàtic

note: Dial mode off
en: Off
ca: Desactivada

en: Start ISDN during system boot
ca: Iniciar XDSI en engegar el sistema

en: ISDN connection parameters
ca: Paràmetres de connexió XDSI

en: You have to fill in Local and Remote IP addresses correctly
ca: Heu d'emplenar correctament les adreces IP Local i Remota

en: Local IP address of your machine
ca: Adreça IP local de la vostra màquina

note: IP address of Peer for Point-to-Point connection
en: Remote IP address
ca: Adreça IP remota

en: Dynamic IP address
ca: Adreça IP dinàmica

en: Dynamic DNS assignment
ca: Assignació dinàmica de DNS

en: Callback Off
ca: Desactivar Retorn de Trucada

en: Callback Server
ca: Servidor de Retorn de Trucada

en: Callback Client
ca: Client de Retorn de Trucada

note: help text for ip address setup dialog part 1 of 9
en: <p>This dialog allows you to configure your IP address.</p>
ca: <p>Aquest diàleg us ajudarà a configurar la vostra adreça IP.</p>

note: part 4 of 9, keep the leading space
en:  Network addresses will then be obtained <b>automatically</b> from the server.
ca:  Llavors, les adreces de xarxa s'obtindran <b>automàticament</b> des del servidor.

note: part 5 of 9
en: Configuration will be finished by clicking the <b>Next</b> button.</p>
ca: La configuració s'acabarà en fer clic sobre el botó <b>Següent</b>.</p>

note: part 6 of 9
en: <p>Otherwise, you must assign the network addresses <b>manually</b>.
ca: <p>Altrament, podeu assignar l'adreça de xarxa <b>manualment</b>.

note: part 8 of 9, keep the leading space
en:  The name server setup dialog follows.</p>
ca:  A continuació, teniu el diàleg del serviodr de noms.</p>

note: frame label
en: Dynamic address
ca: Adreça dinàmica

note: radio button label
en: Automatic address setup (via DHCP)
ca: Assignació automàtica d'adreça (via DHCP)

note: radio button label
en: Static address setup
ca: Assignació d'adreça estàtica

note: text entry label for ip address
en: IP Address
ca: Adreça IP

note: text entry label for network mask
en: Subnet mask
ca: Màscara de subxarxa

note: main dialog label
en: Network address setup
ca: Assignació de l'adreça de xarxa

note: warning dialog message
en: You need to install the dhclient or dhcpcd package for dynamic IP address setup. It's located in the series 'n'
ca: Per assignar l'adreça IP dinàmicament, heu d'instal·lar el paquet dhcpcd o dhclient.  És a la sèrie 'n'.

note: warning dialog message
en: The default gateway is incorrect
ca: El portal per omissió no és correcte

note: warning dialog message
en: The subnet mask is incorrect
ca: La màscara de subxarxa no és correcta

note: warning dialog message
en: The IP address is incorrect
ca: L'adreça IP no és correcta

note: number table entry - card is running
en: Active
ca: Activa

note: ipaddr table entry - card is/is not PCMCIA
en:     Yes
ca:     Sí

note: ipaddr table entry - card is/is not PCMCIA
en:      Yes
ca:      Sí

note: help text 2/4
en: <p>If the list contains <b>autodetected</b> (and not yet configured) cards, select one and go ahead.
ca: <p>Si la llista conté targetes <b>autodetectades</b> (i no configurades encara), seleccioneu-na una i prosseguiu.</p>

note: help text 3/4
en: Choose <b>compiled in the kernel</b> if you know that your network card has support included in your Linux kernel.
ca: Trieu <b>compilada al kernel</b> si sabeu que la vostra targeta de xarxa està suportada pel kernel del Linux.

note: help text 4/4
en: Otherwise use <b>manual selection</b>.</p>
ca: Altrament, utilitzeu <b>selecció manual</b>.</p>

note: frame label
en: Configure
ca: Configurar

note: selection box label
en: List of autodetected
ca: Llista d'autodetecció

note: dialog title
en: Network configuration
ca: Configuració de la xarxa

note: help text 1/4
en: <p>The base configuration of your network devices is set here. Use <b>Edit</b> button to 
    edit the network device address, <b>Delete</b> button to remove the entry.</p>
ca: <p>Aquí s'estableix la configuració bàsica de la vostra xarxa. Utilitzeu el botó <b>Editar</b>
    per a editar les adreces de xarxa, el botó <b>Suprimir</b> per a eliminar l'entrada.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Use <b>Add</b> button to configure your hardware and 
    set-up device address.</p>
ca: <p>Utilitzeu el botó <b>Afegir</b> per a configurar el 
    maquinari i l'adreá del dispositiu.</p>

en: &Hardware
ca: &Maquinari

note: button label
en: &Add
ca: &Afegir

en: This entry can not be edited!
ca: Aquesta entrada no es pot editar!

en: ISDN Raw IP
ca: IP XDSI Pelada

note: help text 1/3
en: <p>Please select the appropriate <b>provider</b>.</p>
ca: <p>Seleccioneu el <b>proveidor</b> apropiat, si us plau.</p>

note: help text 2/3
en: <p>Choose the country or region where you are located and than choose one of the listed providers.</p>
ca: <p>Trieu el país o regió un esteu ubicat/da i llavors trieu un dels proveidors llistats.</p>

note: help text 3/3
en: <p>Use the <b>New</b> button to add provider that cannot be found in the list.</p>
ca: <p>Utilitzeu el botó <b>Nou</b> per afegir un proveidor que no apareix a la llista.</p>

en: Country
ca: País

en: Provider
ca: Proveidor

en: ISP selection
ca: Selecció d'ISP

note: help text 2/4
en: <p>Please select the type of packet-encapsulation. <b>RawIP</b> means that MAC-headers are stripped off, <b>SyncPPP</b> stands for Synchronous PPP.</p>
ca: <p>Seleccioneu el tiùs d'encapsulació de paquets, si us plau. <b>IP Pelada</b> vol dir que s'eliminen les capçaleres MAC, <b>SyncPPP</b> significa PPP Síncron.</p>

note: help text 4/4
en: <p>Enter the <b>user name</b> and the <b>password</b> that will be used for logging in (ask your provider if you are not sure).</p>
ca: <p>Introduïu el <b>nom d'usuari</b> i la <b>contrasenya</b> que s'utilitzaran per connectar-se (pregunteu al vostre proveidor).</p>

en: ISDN SyncPPP
ca: SyncPPP XDSI

en: Connection Name
ca: Nom de la Connexió

en: Phone number
ca: Número de telèfon

en: Password
ca: Contrasenya

en: Always ask me
ca: Pregunta'm sempre

note: help text 4/4
en: <p>Check the <b>Ask</b> button to always ask for the password.</p>
ca: <p>Marqueu la casella <b>Preguntar</b> per a requerir sempre la conrasenya</p>

en: ISP parameters
ca: Paràmetres de l'ISP

en: Name for dialing can't contains spaces
ca: El nom per trucarno pot tenir espais

en: Name %1 already exist
ca: El nom %1 ja existeix

en: You have to fill in all input boxes
ca: Heu d'emplenar tots els camps  d'entrada

en: &Change hostname via DHCP
ca: &Canviar el nom de host via DHCP

note: error label message
en: The tertiary search domain is not correct
ca: El domini de recerca terciari no és correcte

note: error label message
en: The secondary search domain is not correct
ca: El domini de recerca secundari no és correcte

note: error label message
en: The primary search domain is not correct
ca: El domini de recerca primari no és correcte

note: error label message
en: The tertiary nameserver is not correct
ca: El servidor de noms terciari no és correcte

note: error label message
en: The secondary nameserver is not correct
ca: El servidor de noms secundari no és correcte

note: error label message
en: The primary nameserver is not correct
ca: El servidor de noms primari no és correcte

note: error label message
en: The domain name is not correct
ca: El nom del domini no és correcte

note: error label message
en: The host name is not correct
ca: El nom d'ordinador no és correcte

en: The values were saved.
ca: Els valors s'han desat.

en: Warning: all devices are configured to use DHCP.
ca: Atenció: tots els dispositius estan configurats per a  utilitzar DHCP.

note: help text 2/2
en: <p>Use the <b>Edit</b> button to modify existing hardware setting, use the <b>Delete</b> button to remove it.</p>
ca: <p>Utilitzeu el botó <b>Editar</b> per a modificar la configuració existent; el botó <b>Suprimir</b> per eliminar-la</p>

en: Edit
ca: Editar

note: Delete - button label
en: Delete
ca: Suprimir

note: help text 1/3
en: <p>Here you can set-up your networking device. The values will be written into <i>/etc/modules.conf</i>.</p>
ca: <p>Aquí podeu configurar el vostre dispositiu de xarxa.  Els valors s'escriuran a <i>/etc/modules.conf</i>.</p>

note: help text 2/3
en: <p>Options for the module should be written in format 
    <i>option</i>=<i>value</i> and each entry should be space separated, 
    e.g. <i>io=220 irq=5</i>. <b>Note:</b> If you will configure two cards with 
    the same module name, options will be merged during saving.</p>
ca: <p>Cal escriure les opcions del mòdul en el format 
    <i>opció</i>=<i>valor</i>, i les entrades han d'anar separades per espais, 
    p.ex. <i>io=220 irq=5</i>. <b>Nota:</b> Si configureu dues targetes amb el 
    mateix nom de mòdul, les opcions es barrejaran en desar-les.</p>

note: help text 3/3
en: <p>You can get a list of available network cards by pressing the <b>List</b> button.</p>
ca: <p>Podeu obtenir una llista de targetes disponibles prement el botó <b>Llista</b>.</p>

note: frame label
en: Kernel module
ca: Mòdul del kernel

note: textentry label
en: Options
ca: Opcions

note: error popup
en: Database can not found.
ca: No puc trobar trobar la base de dades.

note: text entry field
en: Search
ca: Recerca

en: First serial port
ca: Primer port sèrie

en: Second serial port
ca: Segon port sèrie

en: Third serial port
ca: Tercer port sèrie

en: Fourth serial port
ca: Quart port sèrie

en: First USB port
ca: Primer port USB

en: Second USB port
ca: Segon port USB

en: Third USB port
ca: Tercer port USB

en: Fourth USB port
ca: Quart port USB

note: help text 1/5
en: <p>Please enter all modem configuration values.</p>
ca: <p>Introduïu tots els valors de configuració del mòdem.</p>

note: Area Code prefix
en: Dial prefix(if needed)
ca: Prefix de trucada (si cal)

en: Tone dialing
ca: Marcatge per tons

en: Pulse dialing
ca: Marcatge per polsos

en: Modem parameters
ca: Paràmetres del mòdem

en: Modem Name can't contains spaces
ca: El nom del modem no pot tenir espais

en: This modem name already exist
ca: Aquest mòdem ja existeix

note: help text 2/2
en: <p>You should find all the relevant information about <b>init strings</b> in your modem manual.</p>
ca: <p>Trobareu informació relativa a les <b>cadenes d'inicialització</b> al manual del vostre mòdem.</p>

note: Modem BaudRate
en: BaudRate
ca: Velocitat en Bauds

en: Modem initialization strings
ca: Cadenes d'inicialització del mòdem

en: Default modem for this provider
ca: Mòdem per omissió d'aquest proveidor

en: Set this provider as default
ca: Establir aquest proveidor per omissió

en: Execute after connect
ca: Executar després de connectar

en: Nothing
ca: Res

en: Connection parameters
ca: Paràmetres de connexió

en: <p>Check the buttons for reestablishing connection and modifying DNS according to your wish.</p>
ca: <p>Marqueu els botons per reestablir la connexió i modificar el DNS d'acord amb les vostres preferències.</p>

en: Reconnect when the connection is lost
ca: Reconnectar en perdre la connexió

en: Modify DNS when connected
ca: Modificar els DNS en connectar

en: You have to set Idle seconds field
ca: Heu d'establir el camp de Temps d'espera inactiva

en: Can't delete all modems, delete providers first
ca: No puc suprimir tots els mòdems, suprimiu primer els proveidors

en: The entered values will be written now.
    Do you really want to use the new settings?
ca: Ara es desaran els valors introduïts.
    Segur que voleu utilitzar les noves configuracions?

en: All the settings were written
    and are ready to use.
ca: Totes les configuracions estan desades
    i llestes per ser utilitzades.

en: <P>A special configuration dialog will be opened for it after pressing
    <B>Next</B>.</P>
ca: <P>Per a això, s'obrirà un diàleg especial de configuració en prémer
    <B>Següent</B>.</P>

note: frame label
en: NFS client
ca: Clients NFS

note: radio button label
en: &Mount NFS directories
ca: &Muntar els directoris NFS

note: radio button label
en: &Remove all NFS mounts from fstab
ca: &Eliminar tots els muntatges NFS de fstab

en: Configuration of the NFS client
ca: Configuració del client NFS

en: Directories
ca: Directoris

note: error popup message
en: You entered a wrong path. It must be
    shorter than 70 characters, it must begin
    with a / and it must not contain spaces.
ca: Heu introduït un camí incorrecte.  Ha de tenir
    menys de 70 caràcters, ha de començar amb
    una / i no pot contenir espais.

note: error popup message
en: You entered a wrong wildcard or options string.
    It must be shorter than 70 characters and it
    must not contain spaces.
ca: Heu introduït una cadena comodí o opció incorrecta.
    Ha de tenir menys de 70 caràcters, ha de
    començar amb una / i no pot contenir espais.

note: error popup message
en: The exports table already
    contains this directory.
ca: Aquesta taula d'exportacions
    ja conté aquest directori.

note: text entry label
en: &Hosts wildcard:
ca: Comodí d'&ordinadors

note: text entry label
en: &Options:
ca: &Opcions:

note: error popup message
en: Options for this wildcard
    are already set.
ca: Les opcions d'aquest comodí
    ja s'han establert.

note: push button label
en: Ed&it
ca: &Editar

note: table headers "Host wildcards", "Options"
en: Hosts wildcard
ca: Comodí d'ordinadors

note: button label
en: &New
ca: &Nou

note: dialog title
en: Directories to export to the others
ca: Directoris per exportar als altres

note: error popup message
en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can use
    just 0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
ca: Heu introduït un nom de host incorrecte.  Ha de
    tenir menys de 50 caràcters i només podeu fer
    servir 0..9, A..Z, a..z, punts, - i _.

note: error popup message
en: You entered a wrong options string.
    It must be shorter than 70 characters 
    and it must not contain spaces.
ca: Heu introduït una cadena d'opció incorrecta.
    Ha de tenir menys de 70 caràcters, ha de començar
    amb una / i no pot contenir espais.

note: selection box label
en: &Remote hosts
ca: Ordinadors &Remots

en: &Hostname of the NFS server:
ca: &Nom del servidor NFS:

note: pushbutton label
en: &Choose
ca: &Triar

note: textentry label
en: &Remote filesystem:
ca: Sistema de fitxers &Remot

note: textentry label
en: &Mountpoint (local):
ca: Punt de &Muntage (local):

note: label message
en: Scanning for hosts on this LAN...
ca: Escanejant ordinadors a la xarxa local...

note: table headers: "Server", "Remote filesystem", "Mountpoint", "Options"
en: Server
ca: Servidor

en: Remote filesystem
ca: Sistema de fitxers remot

en: Mountpoint
ca: Punt de muntatge

note: dialog title
en: NFS related entries in /etc/fstab
ca: Entrades NFS relacionades a /etc/fstab

en: <P>Here you can choose whether you want to start NFS server on your computer
    and export some of your directories to the others.
ca: <p>Aquí podeu triar si voleu engegar el servidor NFS al vostre ordinador
    i exportar alguns dels vostres directoris als altres.

en: <P>If you choose <B>Start NFS server</B>, the <B>Next</B> button will open
    a configuration dialog where you can specify the directories to export.
ca: <p>Si trieu <b>Engegar el servidor NFS</b>, el botó <b>Següent</b> obrirà
    un diàleg de configuració per especificar els directoris per exportar.

note: frame label
en: NFS server
ca: Servidor NFS

note: radio button label
en: &Start NFS server
ca: Engegar el &Servidor NFS

note: radio button label
en: Do &not start NFS server
ca: &No engegar el servidor NFS

note: dialog title
en: Configuration of the NFS server
ca: Configuració del servidor NFS

note: error popup message
en: I was unable to write to /etc/exports.
    There will be no changes in the exported
    directories.
ca: No he pogut escriure /etc/exports.
    No hi haurà canvis en els directoris exportats.

note: error popup message
en: I was unable to restart the NFS server.
    Your changes will be active after reboot.
ca: No he pogut reengegar el servidor NFS.
    Els canvis seran actius a la propera engegada del sistema.

note: error popup message
en: I was unable to create
    directory '%1'.
ca: No he pogut crear el
    directori '%1'.

note: error popup message
en: I was unable to write to /etc/fstab.
    There will be no changes in the
    configuration of the NFS client.
ca: No he pogut escriure /etc/fstab.
    No hi haurà canvis en la 
    configuració del client NFS.

note: error popup message
en: I was unable to mount the NFS
    entries from /etc/fstab.
ca: No he pogut muntar les entrades
    NFS del fitxer /etc/fstab.

en: Destination
ca: Destinació

en: Dummy/Gateway
ca: Dummy/Portal per omissió

en: Device (optional)
ca: Dispositiu (opcional)

note: text entry label
en: Default gateway
ca: Portal per omissió

en: Routing table
ca: Taula de rutes

note: help text 1/2 for sendmail configuration
en: <p>Sendmail needs a configuration file (/etc/sendmail.cf). You will probably find one of the configurations below suits your needs.</p>
ca: <p>Sendmail necessita un fitxer de configuració (/etc/sendmail.cf). Segurament trobareu més avall alguna configuració que s'adiu amb les vostres necessitats.</p>

note: frame label
en: Sendmail Configuration
ca: Configuració de Sendmail

note: radio button label
en: Host with permanent network connection (SMTP)
ca: Ordinador amb una connexiço de xarxa permanent (SMTP)

note: radio button label
en: Single user machine without network connection
ca: Ordinador personal sense connexió de xarxa

note: radio button label
en: Host with temporarily network connection (Modem or ISDN).
ca: Ordinador amb connexió de xarxa temporal (Mòdem o XDSI).

note: radio button label
en: Use UUCP to send mail
ca: Usar UUCP per enviar correu

note: radio button label
en: Expert mode for sendmail configuration
ca: Mode expert per a la configuració de sendmail

note: radio button label
en: Do not install /etc/sendmail.cf
ca: No instal·lar /etc/sendmail.cf

note: dialog title
en: Configuration of sendmail
ca: Configuració de sendmail

note: help text 1/1, expert settings
en: <p>In this dialog you can view and modify all variables in /etc/rc.config which are relevant for sendmail.</p>
ca: <p>En aquest diàleg podeu veure i modificar totes les variables de /etc/rc.config relatives a sendmail.</p>

note: text entry label
en: Domain names for local delivery
ca: Noms de domini per al lliurament local

note: text entry label
en: Host for all outward E-Mail
ca: Ordinador per a tot el correu extern

note: text entry label
en: Host for all E-Mail
ca: Ordinador per a tot el correu

note: check box label
en: Only place mail in queue
ca: Posar només el correu en cua

note: check box label
en: No canonify of the host names
ca: No canonitzar els noms d'ordinador

note: check box label
en: Start sendmail as an smtp daemon
ca: Engegar sendmail com un dimoni SMTP

note: text entry label
en: Command line parameters for sendmail
ca: Paràmetres de la línia d'ordres de sendmail

note: text entry label
en: Domains which can be modified in the generics table
ca: Dominis que es poden modificar a la taula genèrica

note: popup dialog message
en: The configuration of sendmail will be saved.
ca: La configuració de sendmail es desarà.

note: error popup message
en: Error while writing to
    /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config.
ca: Error en escriure a
    /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config.

note: warning dialog message
en: Error while running SuSEconfig
ca: Error en executar SuSEconfig

note: error message
en: It was not possible to cleanly unmount all NFS mounts.
     The configuration changes will take effect
    after rebooting the machine.
ca: No ha estat possible de desmuntar correctament tots els
    directoris NFS.  Els canvis en la configuració tindran lloc
    després de reengegar la màquina.

note: error message
en: Running DHCP client failed.
ca: L'execució del client DHCP ha fracassat.

note: error message
en: Device %1 is not running.
ca: El dispositiu %1 no està disponible.

note: help text 1/1
en: <p>Please wait until the configuration is saved.</p>
ca: <p>Espereu que la configuració es desi, si us plau.</p>

note: label message
en: Stopping network...
ca: Aturant la xarxa...

note: label message
en: Saving file %1...
ca: Desant el fitxer %1...

note: label message
en: Running SuSEconfig...
ca: Executant SuSEconfig...

note: label message
en: Restarting ISDN...
ca: Reengegant XDSI...

note: final message
en: These errors occurred during saving configuration:
    %1
ca: S'han produït aquests errors en desar la configuració:
    %1

note: just for test mode
en: (TEST MODE)
ca: (MODE TEST)

note: frame label
en: NIS client
ca: Client NIS

note: dialog title
en: Configuration of NIS client
ca: Configuració del client NIS

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The configuration of the NIS client will be saved
    and the client will be restarted.
ca: La configuració del client NIS es desarà
    i el client es reiniciarà.

note: error popup message
en: Error while saving /etc/rc.config.
    Please check out that you are running this as a "root"
ca: Error en desar /etc/rc.config.
    Comproveu que esteu executant això com a "root"

note: error popup message
en: NIS server not found.
ca: No s'ha trobat el servidor NIS

note: ISP country to translate
en: Germany
ca: Alemanya

en: Launch this module to configure NFS client and server.
ca: Executeu aquest mòdul per a configurar el client i el servidsor NFS

en: Launch this module to configure sendmail.
ca: Executeu aquest mòdul per a configurar sendmail.

en: Launch this module to configure the NIS client.
ca: Executeu aquest mòdul per a configurar el client NIS.

en: YaST2 System Configuration and Administration
ca: Configuraci i Administraci del Sistema YaST2

en: Available modules
ca: Mduls disponibles

en: &Launch module
ca: &Executar mdul

en: &Quit
ca: &Abandonar

en:  WELCOME
ca:  BENVINGUT/DA

en: Welcome to YaST2!
ca: Benvingut/da al YaST2!

en: YaST2/Remote Administration
ca: YaST2/Administraci Remota

en: This module lets you start YaST2 components on a remote machine 
    via a network connection or on the local machine as a different
    user. Several protocols are supported.
ca: Aquest mdul us permet d'iniciar components del YaST2 en una m?uina remota
    via connexi de xarxa o a la m?uina local com un usuari diferent.
    Hi ha diversos protocols suportats.

en: remote host
ca: host remot

en: Login name
ca: Usuari

en: Module to start
ca: Mdul a executar

en: &Do it now
ca: &Fer-ho ara

en: YaST2/Remote Install
ca: YaST2/Installaci Remota

en: Launch this module, if you want to install a
    computer with YaST2 that is connected to this computer
    via serial null modem cable.
ca: Executeu aquest mdul si voleu installar un
    ordinador amb YaST2 que est?connectat a aquest
    via cable s?ie.

en: Choose the serial interface to use
ca: Trieu la interf?ie s?ie a utilitzar

en: &Other:
ca: &Altres:

en: Hardware
ca: Maquinari

en: Misc
ca: Miscell?ia

en: Network
ca: Xarxa

en: YaST2 Control Center
ca: Centre de COntrol YaST2

en: Please enter keywords:
ca: Introdu? les paraules clau:

en: Reading module list...
ca: Llegint la llista de mduls...

en: *** Reading module list failed ***
ca: *** La lectura de la llista de mduls ha fracassat ***

en: Quit
ca: Abandonar

en: calling module %1 ...
ca: cridant el mdul %1...

en: Ok
ca: B?

en: By clicking on icons on the left side, you can choose the type
    of the displayed configuration modules (e.g. Hardware or Software).
ca: Fent clic a les icones de l'esquerra, podeu triar el tipus de
    mduls de configuraci mostrats (p. ex., Maquinari o Programari).

en: To run one of the modules on the right side, simply click once on it's icon.
    Be patient, starting of modules can take some seconds.
ca: Per executar un dels mduls de la banda dreta, feu clic sobre la seva icona.
    Tingueu paci?cia, la c?rega dels mduls pot trigar uns segons.

en: You can also search for keywords (e.g. internet) by clicking on the "Search" button
ca: Tamb?podeu triar paraules clau (.p ex., Internet) fent clic a "Cerca"

en: YaST2 was unable to create the list of available sections.
    
    This means that either YaST2 or this Control Center are
    not correctly installed, or that you don't have sufficient
    permissions.
ca: El YaST2 no ha pogut crear la llista de seccions disponibles.
    
    Aix vol dir que o b?el YaST2 o aquest Centre de Control
    estan incorrectament installats, o b?no teniu prou permisos.

en: For the first case reinstall all YaST2 components,
    for the latter try to run the Control Center as root.
    Also make sure that you did not run out of disk space.
ca: En el primer cas, reinstalleu tots els components del YaST2,
    en el segon proveu d'executar el Centre de Control com a root.
    Assegureu-vos tamb? que no us heu quedat sense espai al disc.

en: It was not possible to open the file %1
    
    Please make sure that you have read and write permissions for this file
ca: No ha estat possible obrir rl fitxer %1
    
    Assegureu-vos que teniu permisos de lectura i escriptura per al fitxer

en: YaST2
    Load rc.config database ...
ca: YaST2
    Carregant la base de dades de rc.config...

en: Edit rc_config
ca: Editar rc.config

note: Initial Settings:
en: <p>With this Editor, you can edit the variables in /etc/rc.config,
    the central configuration file of your SuSE Linux</p>
ca: <p>Amb aquest Editor, podeu editar les variables de /etc/rc.config,
    el fitxer central de configuració del vostre Linux de SuSE</p>

en: &Save
ca: &Desar

en: No entrys found
ca: No s'ha trobat cap entrada

note: helptext for popup
en: <p>With this Editor, you can edit the variables in <b>/etc/rc.config,
    the central configuration file</b> of your SuSE Linux</p>
ca: <p>Amb aquest Editor, podeu editar les variables de <b>/etc/rc.config,
    el fitxer central de configuració</b> del vostre Linux de SuSE</p>

note: helptext for popup
en: <p>After you save your changes, this editor changes the variables in the
    corresponding  rc.config file, in /etc/rc.config or /etc/rc.config.d/ *. Then it runs
    SuSEconfig, which changes the underlying configuration files, resp. stops/starts deamons,
    runs  low level configuration tools, so that your configuration in rc.config take affect.</p>
ca: <p>Després de desar els vostre canvis, aquest editor canvia les variables
    del fitxer rc.config corresponent, a /etc/rc.config o /etc/rc.config.d/*.
    Llavors, executa SuSEconfig, que canvia els fitxers de configuració subjacents,
    reengega els dimonis i executa eines de configuració a baix nivell de forma
    que la vostra configuració de rc.config tingui efecte.</p>

en: <p><b>Important:</b> You still can edit each individual configuration file manually.
ca: <p><b>Important:</b></p> Podeu, no obstant, modificar manualment cada fitxer de configuració.

en: An error occured, during execution SuSEconfig
    Probably "/sbin/SuSEconfig" is missing or the module has no root permission
ca: S'ha produït un error durant l'execució de SuSEconfig
    Possiblement "/sbin/SuSEconfig" no hi sigui, o bé el mòdul no tingui permisos de root

en: &OK and Exit
ca: &Bé; Sortir

en: SuSEConfig Logging
ca: Registre de SuSEconfig

note: e.g. `Richtext()
en: OK and Exit
ca: Bé; Sortir

en: Your changes are set, and SuSEconfig was run.
    Would now you like to see the logging of SuSEConfig?
ca: S'han establert els canvis i s'ha executat SuSEconfig.
    Voleu ara veure el fitxer de registre de SuSEconfig?

en: Show Logfile
ca: Veure el Fitxer de Registre

en: Don't show logfile and exit
ca: No veure el fitxer de registre i sortir

en: SuSEConfig is running ...
ca: SuSEconfig s'està executant...

en: Depending on  the CPU and the amount of memory,
    this procedure can take some time.
ca: Aquest procés pot trigar una estona,
    depenent de la CPU i la quantitat de memòria.

note: Main dialog edit rc_config
en: Config options
ca: Opcions de configuració

note: helptext for popup search
en: Type the word related to the information you are looking for
ca: Introduïu la paraula relacinada amb la informació que busqueu

note: heading of popup
en: Search for a rc.config variable
ca: Buscar una variable de rc.config

en: &Search for:
ca: &Buscar:

en: abg matches AbG
ca: abg coincideix amb AbG

en: Search keyname
ca: Buscar nom

en: Search description
ca: Buscar descripció

en: Search value
ca: Buscar valor

en: Help
ca: Ajuda

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the values, YaST2 will change.
    Choose "OK" and YaST2 will save these changes.
    Choose "Cancel" to edit the values again
ca: Aquí podeu veure els valor que YaST2 canviarà.
    Trieu "Bé" i YaST2 desarà aquests canvis.
    Trieu "Cancel·lar" per a editar altre cop els valors.

note: heading of popup
en: Save rc.config variables
ca: Desar les variables de rc.config

en: NEW VALUE
ca: NOU VALOR

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the results of your search. If you see your item you have searched for, click at this item and then click "OK", else click "Cancel" to quit the search.
ca: Aquí podeu veure els resultats de la vostra recerca.  Si veieu l'element que estàveu buscant, feu-hi clic i després feu clic a "Bé"; altrament feu clic a "Cancel·lar" per abandonar la recerca.

en: Value
ca: Valor

note: info text show at end of module
en: Please wait while updating configuration files.
ca: Espereu mentre s'actualitzen els fitxers de configuració, si us plau.

note: caption for screen
en: Miscellaneous settings
ca: Configuracions miscel·lànies

note: Boot options combo box caption
en: How to interpret Ctrl-Alt-Del:
ca: Com cal interpretar Ctrl-Alt-Sup:

note: Boot options combo box options
en: Ignore
ca: Ignorar

en: Reboot
ca: Reengegar

en: Halt
ca: Aturar

note: Boot options combo box caption
en: Shutdown behaviour of KDM:
ca: Permís de tancament del KDM:

note: Boot options combo box options
en: Only root
ca: Només root

en: All users
ca: Tots els usuaris

en: Nobody
ca: Ningú

en: Local users
ca: Usuaris locals

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Record failed login attempts
ca: Registrar els intents fallits de registre

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Seconds to wait after an incorrect login attempt:
ca: Segons d'espera després d'un intent fallit de registre:

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Record successful login attempts
ca: Registrar els intents reeixits de registre

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Disable telnet login for user root
ca: Desactivar l'accés telnet per a l'usuari root

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Checks for new passwords
ca: Comprovacions de contrasenyes noves

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Plausibility test for password
ca: Test de viabilitat de la contrasenya

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Days before password expires warning:
ca: Dies abans de l'avís d'expiració de contrasenya:

note: perms options combo box caption
en: Setting of file permissions:
ca: Establiment de permisos de fitxers

en: Paranoid
ca: Paranoic

note: Other options (please, stick to 50 characters per line)
en: Omit current directory from the path of user root
ca: Ometre el directori actual de la llista de camins de root

note: label for updatedb (please, stick to 50 characters per line)
en: User launching updatedb:
ca: Usuari que executa 'updatedb':

note: minimum field label (please, stick to 50 characters per line)
en: Minimum
ca: Mínim

note: maximum field label (please, stick to 50 characters per line)
en: Maximum
ca: Màxim

note: popup message
en: Do you really want to abort the security configuration?
    All changes you made will be lost.
ca: Segur que voleu avortar la configuració de seguretat?
    Tots els canvis es perdran.

note: popup if level 3 is choosen
en: You have chosen 'Level 3'. This setup
    provides a basic configuration for network servers
    but not a completed 'full security' setting.
    
    You need expert knowledge to make a
    network server secure.
ca: Heu triat 'Nivell 3'. Aquesta configuració
    ofereix una configuració bàsica per a servidors de xarxa
    però no una configuració de 'seguretat completa'.
    
    Necessiteu coneixements experts per a fer
    que un servidor de xarxa sigui segur.

en: Hardware/Sound
ca: Maquinari/So

en: Launch this module to configure your sound card.
ca: Executeu aquest mòdul per a configurar la vostra targeta de so.

note: To translators: label message 1/2 The sound card XY will be configured.
en: The sound card
ca: La targeta de so

note: help text 2/3
en: <p>If the list contains <b>autodetected</b> (and not yet configured) cards, select one and go ahead.
ca: <p>SI la llista conté targetes <b>autodetectades</b> (i encara no configurades), seleccioneu-ne una i prosseguiu.</p>

note: label of radiobutton
en: &Autodetected
ca: &Autodetectada

note: help text 1/4
en: <p>The complete sound cards list. Use the <b>Finish</b> button to save sound card information.</p>
ca: <p>Llista completa de targetes de so.  Utilitzeu <b>Acabar</b> per a desar la informació de la targeta.</p>

note: help text 3/4
en: <p>Use the <b>start ALSA</b> check button to enable (resp. disable) ALSA start-up during boot time. Check the <b>start sequencer</b> if you want to load modules for playing MIDI files during boot-time (these modules can be loaded on demand).</p>
ca: <p>Utilitzeu la casella de verificació <b>Iniciar ALSA</b> per activar ALSA en engegar el sistema.  Marqueu <p>Iniciar seqüenciador</p> si voleu carregar els mòduls per a reproduir fitxers MIDI en engegar (aquests mòduls es poden carregar sota petició).</p>

note: table header labels
en: Number
ca: Número

en: Card name
ca: Nom de la targeta

note: check button label
en: Start ALSA
ca: Iniciar ALSA

note: check button label
en: Start sequencer
ca: Iniciar seqüenciador

note: To translators: To reset the sound configuration these programs must be terminated To translators: label message
en: There are programs running that are currently using the audio device.
ca: Hi ha programes en execució que estan utilitzant el dispositiu audio.

note: To translators: label message
en: To reset the configuration these programs must be terminated. Proceed?
ca: Per reiniciar la configuració, aquests programes s'han d'aturar. Procedeixo?

note: error popup message
en: Cannot delete this entry!
ca: No puc suprimir aquesta entrada!

note: in the modules/cards list - to see all available cards
en: All
ca: Totes

note: Help text - manual configuration 1/2
en: <p>Please <b>manually</b> choose the sound card, you want to configure. You can search for a particular sound card by entering the name in the search box.</p>
ca: <p>Trieu <b>manualment</b> la targeta de so que voleu configurar, si us plau. Podeu buscar una targeta en particular entrant-ne el nom a la caixa de recerca.</p>

note: Help text - manual configuration 2/2
en: <p>Select <b>All</b> if you want to see the whole list of supported sound card models.</p>
ca: <p>Selecconeu <b>Totes</b> si voleu veure tota la llista de models de targetes de so suportades.</p>

note: To translators: selection box title
en: Sound card driver
ca: Driver de targeta de so

note: To translators: selection box title
en: Sound card model
ca: Model de targeta de so

note: To translators: text entry label con = add (con, `TextEntry (`id(`search), `opt(`notify), _("Search"))); dialog title
en: Sound manual configuration
ca: Configuració de so manual

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value: %1 must be a number
ca: El valor: %1 ha de ser un número

note: To translators: "space" means blank character
en: (space)
ca: (espai)

note: To translators: popup message, wrong value
en: String cannot contain: %1
ca: La cadena no pot contenir: %1

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value must be one of %1
ca: El valor ha de ser un de %1

note: Help text for options 1/4
en: Here, you can modify the options for the sound modules.
ca: Aquí podeu modificar les opcions dels mòduls de so.

note: Help text for options 2/4
en: If you are not <b>absolutely sure</b> what you are doing, please leave this dialog untouched.
ca: Si no esteu <b>absolutament segur/a</b> del que esteu fent, deixeu aquest diàleg tal com està, si us plau.

en: Option
ca: Opció

note: "set" button: Sets the option value
en: &Set
ca: &Establir

note: "reset" button: Resets all values
en: &Reset
ca: &Reiniciar

note: To translators: label message
en: There are no options for this module
ca: No hi ha cap opció per a aquest mòdul

note: dialog title
en: Sound cards
ca: Targetes de so

note: Error message
en: Error while saving '/etc/modules.conf'.
ca: Error en desar '/etc/modules.conf'.

note: Error message
en: Error while setting volume.
ca: Error en establir el volum.

note: Error message
en: Error while saving file: %1
ca: Error en desar el fitxer: %1

note: label message
en: Saving ...
ca: Desant ...

note: To translators: just one file will be displayed To translators: if the test audio file can not be found this message is displayed To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find file:
     %1
    
    (test audio file)
ca: No trobo el fitxer:
     %1
    
    (fitxer de prova de so)

note: To translators: error message
en: Invalid module name.
ca: Nom de mòdul invàlid.

note: To translators: label to error popup
en: The kernel module %1 for sound support
    could not be loaded.
ca: El mòdul de kernel %1 de suport de so
    no s'ha pogut carregar.

note: Help text - adjusting volume 1/4
en: <p>Please adjust the volume.</p>
ca: <p>Ajusteu el volum, si us plau.</p>

note: Help text - adjusting volume 3/4
en: <p>After the configuration is done you can use <b>amixer</b> (or any program of your choice) for adjusting the volume.</p>
ca: <p>Després de la configuració, podeu utilitzar <b>amixer</b> (o qualsevol programa que vulgueu) per ajustar el volum.</p>

note: Help text - adjusting volume 4/4
en: <p><b>WARNING/SPECIAL NOTE:</b>Please start testing your sound card with <b>very</b> low volume settings to prevent an accident with too much loud noise.</p>
ca: <p><b>AVÍS/NOTA ESPECIAL:</b>Comenceu provant la vostra targeta de so amb amb un volum <b>molt baix</b> per tal d'evitar accidents amb un soroll massa fort.</p>

note: slider label
en: Volume
ca: Volum

note: message label
en: Press 'Test' to start playing sound sample
ca: Premeu 'Provar' per a reproduir el so d'exemple

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: Sound volume and the configuration
    for the sound card will be saved now.
ca: Ara es desaran el volum i
    la configuració de la targeta de so.

note: Help text - intenal YaST2 error 2/3
en: <p>You should check that you have correctly installed the <b>ALSA</b> package (from the series 'snd') and that you are running this as a root.</p>
ca: <p>Comproveu que heu instal·lat el paquet <b>ALSA</b> (sèrie 'snd') correctament, i que esteu executant això com a root.</p>

note: Help text - intenal YaST2 error 3/3
en: <p>If the the problem persists, you can try to pass some <b>options</b> to the ALSA module. If you still can't get your sound card working, you can try <i>OSS/Free</i> or another module.</p> <p>However, <b>YaST2</b> sound configuration currently only supports ALSA.</p>
ca: <p>Si el problema persisteix, podeu provar de donar <b>opcions</b> al mòdul de kernel ALSA. Si encara no podeu fer funcionar la targeta de so, podeu provar <i>OSS/Free</i> o un altre mòdul. No obstant, la configuració de so <b>YaST2</b> actualment només suporta mòduls ALSA.</p>

note: error message
en: An error occured during installing
ca: S'ha produït un error durant la instal·lació

note: description of an checkbox option in system tuning
en: This option can improve your hard disk performance, but beware.
    Some buggy hardware (chipsets, disks) can destroy your data with
    this option turned on.
ca: Aquesta opci pot millorar el rendiment del disc dur, per aneu amb compte.
    Alguns maquinaris (chipsets, discs), poden destruir les vostres
    dades amb aquesta opci activada.

note: additional description of an checkbox option in system tuning (empty lines are intentionally!)
en: 
    
    Even though the kernel has an internal 'black list' of drivers and
    chipsets that don't support this option, please use this
    option only if you are absolutely sure your hardware supports
    Ultra DMA on Linux.
ca: 
    
    Tot i que el kernel t?una 'llista negra' dels programes i chipsets
    que no suporten aquesta opci, feu-la servir nom? si esteu absolutament
    segur/a que el vostre maquinari suporta Ultra DMA en Linux.

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    This dialog provides some tuning options that may or may not improve
    system performance - depending on your hardware.
    </p>
ca: <p>
    Aquest di?eg ofereix algunes opcions de sintonitzaci que poden o no
    millorar el rendiment del sistema - depenent del vostre maquinari.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    Some hardware may even be incompatible with certain tuning options, so
    please make sure you know what you are doing.
    </p>
ca: <p>
    Alguns maquinaris poden fins i tot ser incompatibles amb certes opcions
    de sintonitzaci, aix?que assegureu-vos del que feu.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    The default settings are always on the safe side, so if you are
    unsure, leave them as they are.
    </p>
ca: <p>
    La configuraci per omissi sempre cont?els valors m? segurs,
    aix?que si no n'esteu segur/a, deixeu-ho tal com est?
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    And always remember to have fun!
    </p>
ca: <p>
    I recordeu: passeu-vos-ho b?
    </p>

note: Checkbox description: Want to use
en: &Ultra DMA support for IDE-disks
ca: Suport &Ultra DMA per a discs IDE

note: Description of the textenty field, where the user have list devices he wants to use for UDMA
en: &Activate UDMA for the following devices:
ca: &Activar UDMA per als dispositius segents:

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Module for tuning the system
ca: Mdul per a sintonitzar el sistema

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA
en: ENABLE THE FOLLOWING TUNING OPTIONS:
    
    - Ultra DMA support for
ca: ACTIVAR LES SEG?NTS OPCIONS DE SINTONITZACI?
    
    - Suport Ultra DMA per a

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (second part)
en: 			
    
    Caution:
    
    This option will take effect after you reboot your system.
ca: 			
    
    Compte:
    
    Aquesta opci tindr?efecte despr? de reengegar el sistema.

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (third part)
en: 
    In order to start the DMA support immediately, enter
    "rcidedma start" as root user. 
    
    If there are any problems with DMA support, it is much easier to fix them at boot time.
    This is why DMA support is not automatically started right here.
ca: 
    Per tal d'installar el suport de DMA immediatament, introdu?
    "rcidedma start" com a usuari root. 
    
    Si hi ha algun problema amb el suport de DMA, ? m? f?il d'arreglar-ho en engegar.
    Aquest ? el perqu?el suport de DMA no s'inicia autom?icament aqu?mateix.

note: Acknowledgment popup, when the user has not choosen UDMA
en: 
    Tuning options:
    
    Ultra DMA is disabled
ca: 
    Opcions de sintonitzaci:
    
    Ultra DMA est?desactivat

note: Failure popup
en: Turning on UltraDMA for IDE disks has failed
ca: L'activaci d'UltraDMA per a discs IDE ha fracassat

note: Failure popup
en: Turning off UltraDMA for IDE disks has failed
ca: La desactivaci d'UltraDMA per a discs IDE ha fracassat

note: header
en: YaST2 Printconf
    Initializing ...
ca: YaST2 Printconf
    Inicialitzant...

note: ===== help text ================================================ Help, 1 of 3
en: <P>In this dialog, you can manage printers in your system. The upper
    box contains the current configuration. To delete a printer, select it
    and press <B>Delete</B>. You can modify settings of your printers
    configured using YaST2 with the help of the <B>Edit</B> button.</P>
ca: <p>En aqeust diàleg, podeu gestionar les impressores del vostre sistema.
    La caixa superior conté la configuració actual. Per suprimir una impressora,
    seleccioneu-la i premeu <b>Suprimir</b>.  Podeu modificar la configuració
    de les vostres impressores ab l'ajuda del botó <b>Editar</b>.</p>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you want to save your changes to the printing system, press the
    <B>Finish</B> button, if you want to discard them, use <B>Cancel</B>.
ca: <p>Si voleu desar els canvis en el sistema d'impressió, premeu el
    botó <b>Acabar</b>; si els voleu descartar, premeu <b>Cancel·lar</b>.

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for printing:
ca: Nom per a la impressió:

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for ascii printing:
ca: Nom per a la impressió ASCII:

note: up to 40 chars
en: Parallel printer
ca: Impressora paral·lela

note: up to 40 chars
en: USB printer
ca: Impressora USB

note: up to 40 chars
en: TCP/IP forwarding queue
ca: Cua de reenviament TCP/IP

note: up to 40 chars
en: Samba/Windows printer
ca: Impressora Samba/Windows

note: up to 40 chars
en: Novell printer
ca: Impressora Novell

note: up to 40 chars
en: Prefilter queue for remote printers
ca: Cua de prefiltratge per a cues remotes

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for TCP/IP forwarding queue
ca: Nom de la cua de reenviament TCP/IP

note: Names of devices. Items in list.
en: First parallel port (/dev/lp0)
ca: Primer port paral·lel (/dev/lp0)

en: Second parallel port (/dev/lp1)
ca: Segon port paral·lel  (/dev/lp1)

en: Third parallel port (/dev/lp2)
ca: Tercer port paral·lel (/dev/lp2)

en: Fourth parallel port (/dev/lp3)
ca: Quart port paral·lel (/dev/lp3)

en: First USB printer (/dev/usblp0)
ca: Primera impressora USB (/dev/usblp0)

en: Second USB printer (/dev/usblp1)
ca: Segona impressora USB (/dev/usblp1)

en: Third USB printer (/dev/usblp2)
ca: Tercera impressora USB (/dev/usblp2)

en: Fourth USB printer (/dev/usblp3)
ca: Quarta impressora USB (/dev/usblp3)

note: This printer was not configured using YaST2. Item in table. SHORT!
en: - not YaST2 -
ca: - no YaST2 -

note: Do not do the translation longer than this text. It is a label of a selection box.
en: Select the printer type you want to add:
ca: Seleccioneu el tipus d'impressora que voleu afegir:

note: Header of the table with all the printers in the system
en: Default
ca: Omissió

note: pushbutton
en: &Set as default
ca: Establir per &Omissió

note: message box
en: FATAL: I am unable to find the printer database!
ca: FATAL: No puc trobar la base de dades d'impressores!

note: message box
en: FATAL: I am unable to restart the lpd daemon!
     Maybe, you haven't installed lpd (one of
     the lprold, plp or lprng packages) or
     you are not user 'root'.
ca: FATAL: No puc reengegar el dimoni lpd!
     Potser no heu instal·lat lpd (un dels
     paquets lprold, plp o lprng), o bé no
     sou l'usuari 'root'.

note: message box
en: ERROR: I was unable to read
    the current configuration!
ca: ERROR: No he pogut llegir
    la configuració actual!

en: Do you really want to delete
    the "%1" printer?
ca: Segur que voleu suprimir
    la impressora "%1"?

en: Now the changes to your printing
    system are going to be saved.
ca: Ara es desaran els canvis fets
    al vostre sistema d'impressió.

en: The new configuration
    was successfully stored.
ca: La nova configuració
    s'ha emmagatzemat amb èxit.

note: Help, USB printer part
en: <P>Please select the device for your USB printer.</P>
ca: <P>Seleccioneu el dispositiu per a la impressora USB, si us plau.</P>

note: Help, common part
en: <P>If you want to be sure that the printer is properly connected, try the <B>Test</B> button.</P>
ca: <P>Si voleu estar segur/a que la impressora està ben connectada, proveu el botó <B>Provar</B>.</P>

en: It seems that there are no problems with the device
    you chose.
    
    If your printer has reacted somehow (printed message,
    formfeed or at least blinking leds), the hardware 
    connection should be functioning correctly.
ca: Sembla que no hi ha cap problema amb el dispositiu
    que heu triat.
    
    Si la vostra impressora ha reaccionat (ha imprès el missatge,
    ha saltat pàgina, o almenys ha bellugat els leds),
    tot hauria d'estar correcte.

en: There was a problem while sending the message
    to the printer--The operation has timed out.
    
    Please, verify that your printer is connected to
    the computer, that the printer power is on and 
    that it is ONLINE. It is also possible that you
    have a cabling problem.
ca: Hi ha hagut algun problema en enviar el missatge a la 
    impressora. L'operació s'ha cancel·lat per límit de temps.
    
    Comproveu que la impressora està connectada a
    l'ordinador, que la impressora està encesa i
    que està EN LÍNIA. També es possible que hi
    hagi un problema de cablejat.

en: There was a problem while printing.
    
    It seems that the device is not properly configured
    or you do not have permissions to write to it.
    Did you run the configuration program as user 'root'?
ca: Hi ha hagut un problema en imprimir.
    
    Sembla que el dispositiu no està configurat apropiadament
    o no teniu permisos per escriure-hi.
    Heu executat el programa de configuració com a 'root'?

en: FATAL: I was not able to run 
    the 'test_device' script.
    I am sorry.
ca: FATAL: No he pogut executar
    el script de prova 'test_device'.
    Ho sento.

en: The baud rate should not be 0!
ca: La velocitat en bauds no pot ser 0!

note: CAUTION: "device" here means /dev/lp0, /dev/lp1, ...
en: I have not found any parallel devices (/dev/lp?)! It seems
    that your parallel port is not properly configured.
ca: No he trobat cap dispositiu paral·lel (/dev/lp?)!
    Sembla que el vostre port paral·lel no està configurat adequadament.

note: CAUTION: "device" here means /dev/usblp0, /dev/usblp1, ...
en: I have not found any USB devices (/dev/usblp?)! It seems
    that your USB bus is not properly configured.
ca: No he trobat cap dispositiu USB (/dev/usblp?)!
    Sembla que el vostre bus USB no està configurat adequadament.

en: Baud rate:
ca: Velocitat en bauds:

note: Help, 1 of 3
en: <P>Please enter the hostname of your print server and the name of its printer.</P>
ca: <p>Introduïu el nom del vostre servidor d'impressió i el nom de la impressora, si us plau.</p>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you want to be sure that you have entered the right name, try the <B>Test</B> button.</P>
ca: <p>Si voleu estar segur(a) que heu introduït el nom correcte, premeu el botó <b>Provar</b>.</p>

en: <P>Alternatively you can use an already configured forwarding queue.</P>
ca: <p>Alternativament, podeu utilitzar una cua de reenviament ja configurada</p>

en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
ca: Heu introduït un nom de host incorrecte.  Ha de
    ser més curt de 50 caràcters i només podeu fer
    servir 0..9, A..Z, a..z, punts, - i _.

en: You entered a wrong remote name. It must be
    shorter than 30 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, spaces, - and _.
ca: Heu introduït un nom de host incorrecte.  Ha de
    ser més curt de 30 caràcters i només podeu fer
    servir 0..9, A..Z, a..z, espais, - i _.

en: Please choose which forwarding
    queue do you want to use.
ca: Trieu quina cua de reenviament
    voleu utilitzar, si us plau.

note: Text describing what is happening
en: I will run 'ping -c 1 %1'.
ca: Executaré 'ping -c 1 %1'.

en: I will try if %1
    accepts printing jobs.
ca: Vejam si %1 accepta
    treballs d'impressió.

en: The printer server is accessible.
ca: El servidor d'impressió és accessible.

en: There was a problem.
    
    Your network access is not properly configured
    or the printer server is unknown or unreachable.
    Please check the hostname of the print
    server or contact your network administrator.
ca: Hi ha algun problema.
    
    O bé el vostre accés de xarxa no està correctament configurat,
    o el servidor d'impressió és desconegut o fora d'abast.
    Comproveu el nom de host del servidor d'impressió o
    poseu-vos en contacte amb el vostre administrador de xarxa.

en: There was a problem.
    
    You specified a wrong name of the queue
    on the printer server or the printer server
    does not accept print jobs.
ca: Hi ha algun problema.
    
    O bé heu especificat un nom erroni de la cua
    del servidor d'impressió. o el servidor d'impressió
    no accepta treballs.

en: &User:
ca: &Usuari:

en: &Password:
ca: Contrasen&ya:

en: &Hostname of the printer server:
ca: Nom de &host del servidor d'impressió:

en: Use already configured TCP/IP forwarding queue:
ca: Utilitzar una cua dereenviament TCP/IP ja configurada:

en: Queues:
ca: Cues

en: Create a new one:
ca: Crear-ne una de nova:

note: Frame around hostname, queue, (user, passwd)
en: Connection information
ca: Informació de la connexió

en: Name of the remote &queue:
ca: Nom de la &cua remota:

note: Help, part 1 of 4
en: <P>Printer autoprobing was successful.</P>
ca: <p>El sondeig automàtic de la impressora ha reeixit.</p>

note: Help, part 2 of 4
en: <P>If the printer is in the database of supported printers, the name and the manufacturer of it should be shown.</P>
ca: <p>Si la impressora és a la base de dades d'impressores suportades, n'hauria d'aparèixer el nom i el fabricant.</p>

note: Help, part 3 of 4
en: <P>If it is not, you have to choose a similar printer or a generic one in an additional dialog.</P>
ca: <p>Si no hi és, n'haureu de triar una de similar o una de genèrica en un diàleg addicional.</p>

note: Help, part 4 of 4
en: <P>Use <B>Skip</B> button if you do not want to configure this printer now or if you have already configured it before.</P>
ca: <p>Utilitzeu el botó <b>Ometre</b> si no voleu configurar ara aquesta impressora o ja l'heu configurat abans.</p>

note: Manufacturer
en: Unknown
ca: Desconeguda

note: Dialog, sentence 2 of 3 This means: Printer model '%1' by '%2'.
en: %1 by %2
ca: %1 per %2

note: Dialog, sentence 3 of 3 (e.g. /dev/lp0)
en: On device:
ca: Al dispositiu:

en: Autodetected printer
ca: Impressora autodetectada

note: Help, 1 of
en: <P>In this dialog you can adjust how printout of ascii files should look 
    like.
    Please choose how many pages you want to have on one sheet of paper.</P>
ca: <p>En aquest diàleg, podeu ajustar l'aparença dels fitxers ASCII impresos.
    Trieu quantes pàgines voleu per cada full de paper, si us plau.</p>

note: Help, 2 of
en: <P>Additionally you can set encoding of the documents you print. For some
    languages this choice is important to get correct output from 
    <I>netscape</I>
    and some other programs. By default, the encoding is set to fit the 
    language
    you chose at the time of the installation.</P>
ca: <p>De forma addicional, podeu establir la codificació dels documents que
    imprimiu. Per a alguns idiomes, aquesta tria és important per a obtenir
    una impressió correcta des de <i>netscape</i> i altres programes. Per
    omissió, la codificació està establerta en relació amb l'idioma que heu
    triat en el moment de la instal·lació.</p>

en: Printing of ascii text
ca: Impressió de text ASCII

en: One page per sheet
ca: Una pàgina per full

en: Two pages per sheet
ca: Dues pàgines per full

en: Landscape orientation
ca: Orientació apaisada

note: ComboBox
en: Encoding of the printed documents
ca: Codificació dels documents impresos

en: Use the system default
ca: Utilitzar la codificació per omissió del sistema

en: iso-8859-1
ca: ISO-8859-1

en: iso-8859-2
ca: ISO-8859-2

note: Label of the dialog
en: Hardware independent settings
ca: Configuracions independents del maquinari

note: Help, 1 of 8
en: <P>This dialog allows you to customize printing.
ca: <p>Aquest diàleg us permet de personalitzar la impressió.

note: help 2 of 8, keep the leading space
en:  The options you may change depend on the type of printer you have.
ca:  Les opcions que podeu canviar depenen de la vostra impressora.

note: help 3 of 8, keep the leading space
en:  Some printers support many options, while with others you may only be able to change the paper size.</P>
ca:  Algunes impressores suporten moltes opcions, mentre que en altres només podeu canviar la mida del paper.</p>

note: Help, 4 of 8
en: <P>You can see the current configuration of your printer in the upper box.
ca: <P>Podeu veure la configuració actual de la vostra impressora a la caixa superior.

note: help 5 of 8, keep the leading space
en:  If you click on an item, the possible values are shown in the lower box.
ca:  Si feu clic sobre un element, els valors possibles es mostraran a la caixa inferior.

note: help 6 of 8, keep the leading space
en:  Clicking on one of the options in the lower box will select it.</P>
ca:  Fent clic sobre una de les opcions de la caixa inferior, la seleccionarà.</p>

note: Help, 7 of 8
en: <P>Some of the settings may not work together properly.
ca: <P>Pot ser que alguns valors no funcionin bé conjuntament.

note: Help 8 of 8, keep the leading space
en:  If you want to try printing with the current configuration, click the <B>Test</B> button.
ca:  Si voleu provar d'imprimir amb la configuració actual, feu clic sobre el botó <p>Provar</p>.

note: There is an error in the database. This should not happen, but for case...
en: FATAL: An error occured.
    I have no information how to manage your printer.
    Broken database? Contact SuSE support, please.
ca: FATAL: S'ha produït un error.
    No tinc informació de com gestionar la vostra impressora.
    Base de dades corrupta? Si us plau, contacteu amb SuSE.

en: Current printer's settings:
ca: Paràmetres actuals de la impressora

en: Printer's settings
ca: Paràmetres de la impressora

note: Help, 1 of 2
en: <P>Please choose the manufacturer and model of your printer.</P>
ca: <p>Trieu el fabricant i el model de la vostra impressora, si us plau.</p>

note: Help, 2 of 2
en: <P>If you cannot find your printer in this database, see the <B>Generic
    printers</B> section. There you can select from a list of common printing
    protocols. If you do not know which protocol your printer uses,
    consult the printer's manual or contact the manufacturer's technical 
    support.</P>
ca: <p>Si no trobeu la vostra impressora en aquesta base de dades, mireu a la
    secció <b>Impressores genèriques</b>. Allà la podreu seleccionar d'una 
    llista de protocols comuns d'impressió.  Si no sabeu quin protocol utilitza
    la vostra impressora, consulteu el manual de la impressora o poseu-vos en
    contacte amb el suport tècnic del fabricant.</p>

en: Select manufacturer:
ca: Seleccioneu el fabricant:

en: Select model:
ca: Seleccioneu el model:

en: Manufacturer and model of the printer
ca: Fabricant i model de la impressora

en: Please select at least a manufacturer.
ca: Seleccioneu almenys un fabricant, si us plau.

en: No info available.
ca: No hi ha cap informació disponible.

en: <P><B>Manufacturer:</B></P> %1 <P><B>Model:</B></P> %2
ca: <p><b>Fabricant:</b></p> %1 <p><b>Model:</b></p> %2

note: Help, 1 of 3
en: <P>A printer name is required for printing.</P>
ca: <p>Cal un nom d'impressora per a poder imprimir.</p>

note: Help, 2 of 3
en: <P>Your first local printer will be called 'lp',
    your first remote printer will be 'remote'.
    You must provide a unique name for each additional printer. The 
    configuration program will assign additional names to each printer. Please 
    refer to the manual for more information.</P>
ca: <p>La vostra primera impressora local es dirà 'lp',
    la vostra primera impressora remota serà 'remote'.
    Heu de donar un nom únic per a cada impressora addicional. 
    El programa de configuració assignarà noms addicionals a cada impressora. 
    Consulteu el manual per a més informació, si us plau</p>

note: The end of the definitions
en: Printer's name
ca: Nom de la impressora

note: message box, keep line with (%1) as short as possible
en: The test page was sent to the printer using
    the command '%1'.
    Printing should start in few seconds.
    
    If the printer is not producing appropriate
    output, use the 'Stop!' button.
    
    When the whole page is printed, press 'OK'.
ca: La pàgina de prova ha estat enviada a la impressoras
    utilitzant l'ordre '%1'.
    La impressió hauria de començar d'aquí a pocs segons.
    
    Si la impressora no imprimeix tal com cal,
    utilitzeu el botó 'Aturar!'.
    
    Quan la pàgina s'hagi imprès, premeu 'Bé'.

en: &Stop!
ca: &Aturar!

en: YaST2 is ready to print a sample page.
    
    Please make sure that the printer is turned
    on and ONLINE, then press the 'OK' button.
ca: El YaST2 està preparat per imprimir una pàgina de prova.
    
    Si us plau, assegureu-vos que la impressora està encesa
    i en línia, llavors premeu el botó 'Bé'.

en: I was unable to print the testpage.
    Check %1.
ca: No he pogut imprimir la pàgina de prova.
    Comproveu %1.

note: remove all jobs restart lpd
en: Printing was stopped.
    
    If the printer is still printing, push the reset button
    on the printer or remove all the paper from its tray.
    After it stops printing, switch off the printer power,
    wait 10 seconds and switch it on again.
    
    Recheck the manufacturer and printer model entries
    you made previously.
ca: La impressió s'ha aturat.
    
    Si la impressora encara està imprimint, reinicieu-la
    o traieu el paper de la safata.
    Quan acabi d'imprimir, apagueu-la, espereu uns
    10 segons i torneu-la a encendre.
    
    Reviseu les entrades del fabricant i model de la impressora
    fetes prèviament.

en: I cannot write %1.
    Please, check that you are
    logged in as the user root.
ca: No puc escriure %1.
    Comproveu que us heu registrat
    com a usuari root, si us plau.

en: I cannot configure a remote
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
ca: No puc configurar una cua remota.
    L'estructura interna no s'ha
    emplenat correctament.

en: I cannot configure a printer
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
ca: No puc configurar una cua d'impressió.
    L'estructura interna no s'ha
    emplenat correctament.

en: Can't create directory '%1'!
ca: No puc crear el directori '%1'!

en: <P>Launch this module to configure your printer.
     If you turn your printer on, YaST2 will try to autodetect it.</P>
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</P>
ca: <P>Executeu aquest mòdul per a configurar la vostra impressora.
     Si enceneu la impressora, el YaST2 provarà d'autodetectar-la.</P>
    <P>Us heu d'haver registrat com a <i>root</i> per fer-ho.</P>

en: Ghostscript devices
ca: Dispositius Ghostscript

en: <P>Apple Dot Matrix Printer 120x72 dpi</P>
ca: <P>Apple Dot Matrix Printer 120x72 ppp</P>

en: <P>Apple Imagewriter in high-resolution mode 120x144 dpi</P>
ca: <P>Apple Imagewriter en mode d'alta resolució 120x144 ppp</P>

en: <P>Apple Imagewriter in low-resolution mode 120x72 dpi</P>
ca: <P>Apple Imagewriter en mode de baixa resolució 120x72 ppp</P>

en: <P>Apple Imagewriter LQ in 320x216 dpi mode</P>
ca: <P>Apple Imagewriter LQ en mode 320x216 ppp</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 2 bits per R/G/B component</P>
ca: <P>Impressora en color Tektronix 4693d, 2 bits per component R/G/B</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 4 bits per R/G/B component</P>
ca: <P>Impressora en color Tektronix 4693d, 4 bits per component R/G/B</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 8 bits per RGB component</P>
ca: <P>Impressora en color Tektronix 4693d, 8 bits per component R/G/B</P>

en: <P>Tektronix 4695/4696 inkjet plotter</P>
ca: <P>Plotter d'injecció Tektronix 4695/4696</P>

en: resolution
ca: resolució

en: 120x120 dpi (Tektronix 4695)
ca: 120x120 ppp (Tektronix 4695)

en: 180x180 dpi (Tektronix 4696)
ca: 180x180 ppp (Tektronix 4696)

en: 216x216 dpi (Tektronix 4697)
ca: 216x216 ppp (Tektronix 4697)

en: <P>Epson AP3250 printer</P>
ca: <P>Impressora Epson AP3250</P>

en: <P>Epson-compatible dot matrix printers (9 or 24 pin)</P>
ca: <P>Impressores matricial compatibles Epson (9 o 24 agulles)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (intermediate resolution)</P>
ca: <P>Compatible Epson 9 agulles, línies intercalades (resolució mitjana)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (triple resolution)</P>
ca: <P>Compatible Epson 9 agulles, línies intercalades (resolució triple)</P>

en: <P>Epson LQ-2550 and Fujitsu 3400/2400/1200 color printers</P>
ca: <P>Impressores en color Epson LQ-2550 i Fujitsu 3400/2400/1200</P>

en: 60x60 dpi
ca: 60x60 ppp

en: 60x72 dpi
ca: 60x72 ppp

en: 120x60 dpi
ca: 120x60 ppp

en: 120x72 dpi
ca: 1200x72 ppp

en: 240x60 dpi
ca: 140x60 ppp

en: 240x72 dpi
ca: 240x72 ppp

en: 240x216 dpi (Epson LQ-24)
ca: 240x216 ppp (Epson LQ-24)

en: <P>Epson LP-8000 laser printer</P>
ca: <P>Impressora làser Epson LP-8000</P>

en: <P>Epson LQ850 printer at 360x360 dpi</P>
ca: <P>Impressora Epson LQ850 a 360x360 ppp</P>

en: <P>Epson Stylus 800 printer</P>
ca: <P>Impressora Epson Stylus 800</P>

en: not set (use the driver default)
ca: no establert (usar valor per omissió)

en: standard monochrome printing
ca: impressió en color estàndard

en: CMYK color printing
ca: impressió en color CYMK

en: RGB color printing
ca: impressió en color RGB

en: Floyd-Steinberg monochrome printing
ca: impressió monocroma Floyd-Steinberg

en: Floyd-Steinberg RGB color printing
ca: impressió RGB Floyd-Steinberg

en: Floyd-Steinberg CMYK color printing
ca: impressió CMYK Floyd-Steinberg

en: faster Floyd-Steinberg CMYK color printing
ca: impressió CMYK Floyd-Steinberg ràpida

en: no Weaving
ca: sense Weaving

en: enable the printers microeaving
ca: activar microeaving de la impressora

en: enable weaving of the driver
ca: activar weaving del driver

en: Output Code
ca: Codi de Sortida

en: runlength encoding
ca: codificació runlength

en: uncompressed encoding
ca: codificació sense comprimir

en: deltarow encoding
ca: codificació deltarow

en: <P>Brother HL720 and HL730 (but not HL760 which works with ljet4)</P>
ca: <P>Brother HL720 i HL730 (però no HL760, que va amb ljet4)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (1 bit per pixel color)</P>
ca: <P>HP DeskJet 500C (color d'1 bit per píxel)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (24 bits per pixel color , Floyd-Steinberg dithering)</P>
ca: <P>HP DeskJet 500C (color de 24 bits per píxel, dithering Floyd-Steinberg)</P>

en: <P>HP DeskJets (monochrome)</P>
ca: <P>HP DeskJets (monocrom)</P>

en: 50% interlaced multi pass printing
ca: impressió multipàs entrellaçada al 50%

en: 25% interlaced multi pass printing (best)
ca: impressió multipàs entrellaçada al 25% (millorada)

en: no interlaced multi pass printing (fastest)
ca: impressió multipàs no entrellaçada (més ràpida)

en: Depletion
ca: Deplexió

en: 25% dot removal (best for graphics ?)
ca: Eliminació de punts al 25% (millor per a gràfics?)

en: 50% dot removal
ca: Eliminació al 50%

en: no dot removal (for transparencies ?)
ca: No eliminació de punts (per a transparències?)

en: Black Correction
ca: Correcció de Negre

en: <P>HP DeskJet 550C , 560C , 660C , 660Cse , ...</P>
ca: <P>HP DeskJet 550C, 560C, 660C, 660Cse, ...</P>

en: <P>HP DeskJet 670C , 690C , ...</P>
ca: <P>HP DeskJet 670C, 690C, ...</P>

en: print quality
ca: qualitat d'impressió

en: 1 (presentation)
ca: 1 (presentació)

en: -1 (draft)
ca: -1 (esborrany)

en: papertype
ca: tipus de paper

en: 0 (normal plain paper)
ca: 0 (paper normal)

en: 1 (bond paper)
ca: 1 (paper adhesiu)

en: 2 (special inkjet paper)
ca: 2 (paper inkjet especial)

en: 3 (glossy film)
ca: 3 (transparència setinada)

en: 4 (transparency film)
ca: 4 (transparència)

en: 1 (C-RET on)
ca: 1 (C-RET activat)

en: 0 (C-RET off)
ca: 0 (C-RET desactivat)

en: <P>HP DeskJet 850C , 855C , 870C , 1100C , 1120C</P>
ca: <P>HP DeskJet 850C, 855C, 870C, 1100C, 1120C</P>

en: <P>HP DeskJet 890C (for the 895C better use cdj880)</P>
ca: <P>HP DeskJet 890C (per a la 895C, millor usar cdj880)</P>

en: <P>HP DeskJet 880C , 810C , 812C , 832C</P>
ca: <P>HP DeskJet 880C, 810C, 812C, 832C</P>

en: <P>HP DeskJet 820C (experimental, no color, hardcoded paper sizes A4, letter)</P>
ca: <P>HP DeskJet 820C (experimental, sense color, mides de paper A4, letter)</P>

en: <P>HP DeskJet and DeskJet Plus</P>
ca: <P>HP DeskJet i DeskJet Plus</P>

en: <P>HP DeskJet 500 (for DJ 600 series 600x600 dpi may work)</P>
ca: <P>HP DeskJet 500 (per a la sèrie DJ 600, pot funcionar 600x600)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C alternate driver (does not work on 550C or 560C)</P>
ca: <P>Driver alternatiu HP DeskJet 500C (no funciona amb 550C o 560C)</P>

en: <P>alternate HP PaintJet color driver</P>
ca: <P>Driver alternatiu HP PaintJet color</P>

en: <P>HP PaintJet XL driver</P>
ca: <P>Driver HP PaintJet XL</P>

en: <P>alternate HP PaintJet XL driver</P>
ca: <P>Driver alternatiu HP PaintJet XL</P>

en: <P>HP PaintJet XL color driver</P>
ca: <P>Driver HP PaintJet XL color</P>

en: <P>HP PaintJet XL300 , PaintJet 1200C , CopyJet</P>
ca: <P>HP PaintJet XL300, PaintJet 1200C, CopyJet</P>

en: <P>monochrome and color PCL-3 printers (e.g. HP DeskJets)</P>
ca: <P>impressores monocromes i en color PCL-3 (p.ex. HP DeskJets)</P>

en: PCL 3 printer
ca: impressora PCL 3

en: color mode
ca: mode de color

en: CMYK (850C, 855C, unspec)
ca: CMYK (850C, 855C, sense especificar)

en: draft
ca: esborrany

en: presentation
ca: presentació

en: media type
ca: tipus de mitjà

en: plain paper
ca: paper normal

en: bond paper
ca: paper adhesiu

en: HP Premium paper
ca: paper HP Premium

en: glossy paper
ca: paper setinat

en: transparency film
ca: transparències

en: photo paper
ca: paper fotogràfic

en: compression method
ca: mètode de compressió

en: 0 , Unencoded , non-compressed
ca: 0 , Sense codificar , no comprimit

en: 1 , Runlength encoding
ca: 1 , Codificació Runlength

en: 2 , Tagged Image File Format (TIFF)
ca: 2 , Format de Fitxer Tagged Image (TIFF)

en: 3 , Delta Row Compression (DeskJet 500)
ca: 3 , Compressió Delta Row (DeskJet 500)

en: 9 , Compressed Replacement Delta Row Encoding (modern DeskJets)
ca: 9 , Modificació Comprimida de la Codificació Delta Row (DeskJets modernes)

en: <P>HP LaserJet (for modern LaserJets ljet4 may work much better)</P>
ca: <P>HP LaserJet (per a LaserJets modernes, ljet4 funcionarà millor)</P>

en: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* with TIFF compression</P>
ca: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* amb compressió TIFF</P>

en: <P>HP LaserJet III* with Delta Row compression</P>
ca: <P>HP LaserJet III* amb Compressió Delta Row</P>

en: <P>HP LaserJet IIID with duplex capability</P>
ca: <P>HP LaserJet IIID amb capacitat dúplex</P>

en: <P>HP LaserJet 4 with Floyd-Steinberg dithering</P>
ca: <P>HP LaserJet 4 amb dithering Floyd-Steinberg</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family (PCL XL) bitmap</P>
ca: <P>Mapa de bits de la família HP LaserJet 5 & 6 (PCL XL)</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family, gray-scale bitmap</P>
ca: <P>Mapa de bits de tons de gris de la família HP LaserJet 5 & 6</P>

en: <P>HP 2563B line printer</P>
ca: <P>Impressora de línies HP 2563B</P>

en: <P>Canon BJC-600 , BJC-4000 , BJC-70 and Apple StyleWriter 2x00</P>
ca: <P>Canon BJC-600, BJC-4000, BJC-70 i Apple StyleWriter 2x00</P>

en: bits per pixel
ca: bits per píxel

en: monochrome printing (using -dBitsPerPixel=1)
ca: impressió monocroma (usant -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=8)
ca: impressió en color Ghostscript (usant -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=16)
ca: impressió en color Ghostscript (usant -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=24)
ca: impressió en color Floyd-Steinberg (usant bjc600 -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=32)
ca: impressió en color Floyd-Steinberg (usant bjc600 -dBitsPerPixel=32)

en: coated paper
ca: paper folrat

en: envelope
ca: sobre

en: card
ca: targeta

en: other
ca: altres

en: high
ca: alta

en: <P>A resolution of 720x720 or 600x600 may not work all printers.<BR>
    For the Canon BJC800 360x360 or 720x720 should work but the 
    Canon BJC7000 and compatible printers need 300x300 or 600x600.</P>
ca: <P>La resolució 720x720 o 600x600 pot no funcionar per algunes impressores.<BR>
    Per a la Canon BJC800, 360x360 o 720x720 hauria de funcionar, però la 
    Canon BJC7000 i compatibles necessiten 300x300 o 600x600.</P>

en: 300x300
ca: 360x360

en: low
ca: alta

en: <P>Canon LBP-8II laser printer</P>
ca: <P>Impressora làser Canon LBP-8II</P>

en: <P>Canon LIPS III laser printer in English (CaPSL) mode</P>
ca: <P>Impressora làser Canon LIPS III en mode anglès (CaPSL)</P>

en: <P>alternate DEC LJ250 driver</P>
ca: <P>Driver alternatiu DEC LJ250</P>

en: <P>DEC DEClaser 2100 printer</P>
ca: <P>IMpressora DEC DEClaser 2100</P>

en: <P>DEC LA50 printer 144x72 dpi</P>
ca: <P>Impressora DEC LA50 144x72 ppp</P>

en: <P>DEC LA70 printer 144x72 dpi</P>
ca: <P>Impressora DEC LA70 144x72 ppp</P>

en: <P>DEC LA75 printer 144x72 dpi</P>
ca: <P>Impressora DEC LA75 144x72 ppp</P>

en: <P>DEC LA75plus printer 180x180 dpi</P>
ca: <P>Impressora DEC LA75plus 180x180 ppp</P>

en: <P>DEC LN03 printer 300x300 dpi</P>
ca: <P>IMpressora DEC LN03 300x300 ppp</P>

en: <P>DEC LJ250 Companion color printer</P>
ca: <P>Impressora en color DEC LJ250 Companion</P>

en: <P>Mitsubishi CP50 color printer 154x187 dpi</P>
ca: <P>Impressora en color Mitsubishi CP50 154x187 ppp</P>

en: <P>IBM 9-pin Proprinter</P>
ca: <P>IBM Proprinter 9 agulles</P>

en: 120x120 dpi
ca: 120x120 ppp

en: 180x180 dpi
ca: 180x180 ppp

en: 360x360 dpi
ca: 360x360 ppp

en: <P>Imagen ImPress printers 300x300 dpi</P>
ca: <P>Impressores Imagen ImPress 300x300 ppp</P>

en: <P>IBM Jetprinter ink-jet color printer (Model #3852)</P>
ca: <P>Impressora d'injecció en color IBM Jetprinter (Model #3852)</P>

en: <P>C.Itoh M8510 printer 100x100 dpi</P>
ca: <P>Impressora C.Itoh M8510 100x100 ppp</P>

en: <P>NEC P6/P6+/P60 printers 360x360 dpi</P>
ca: <P>Impressores NEC P6/P6+/P60 360x360 ppp</P>

en: <P>OCE 9050 printer</P>
ca: <P>Impressora OCE 9050</P>

en: <P>Okidata MicroLine 182 144x144 dpi</P>
ca: <P>Okidata MicroLine 182 144x144 ppp</P>

en: <P>Okidata OkiPage 4w+ LED printer</P>
ca: <P>Impressora Okidata OkiPage 4w+ LED</P>

en: <P>Okidata MicroLine IBM-compatible printers</P>
ca: <P>Impressores Okidata MicroLine compatibles IBM</P>

en: <P>Ricoh 4081 laser printer 300x300 dpi</P>
ca: <P>Impressora làser Ricoh 4081 300x300 ppp</P>

en: <P>StarJet 48 inkjet printer 360x360 dpi</P>
ca: <P>Impressora d'injecció StarJet 48 360x360 ppp</P>

en: <P>Xerox XES printers (2700, 3700, 4045, etc.) 300x300 dpi</P>
ca: <P>Impressores Xerox XES (2700, 3700, 4045, etc.) 300x300 ppp</P>

en: <P>Black-and-white PCL XL (1200x1200 dpi)</P>
ca: <P>PCL XL en blanc i negre (1200x1200 ppp)</P>

en: <P>Color PCL XL</P>
ca: <P>PCL XL en color</P>

en: <P>unified configurable ESC/P , ESC/P2 , HP-RTL/PCL driver</P>
ca: <P>driver configurable ESC/P unificat, ESC/P2 , HP-RTL/PCL</P>

en: stcany.upp , Any Epson Stylus Color, 360x360DpI
ca: stcany.upp , Qualsevol Epson Stylus Color, 360x360ppp

en: stc.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI
ca: stc.upp , Epson Stylus Color I (i Sèrie PRO), 360x360ppp

en: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI, noWeave
ca: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (i Sèrie PRO), 360x360ppp, sense Weaving

en: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 720x720DpI
ca: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (i Sèrie PRO), 720x720ppp

en: stc2.upp , Epson Stylus Color II / IIs, 360x360DpI
ca: stc2.upp , Epson Stylus Color II / IIs, 360x360ppp

en: stc2_h.upp , Epson Stylus Color II, 720x720DpI
ca: stc2_h.upp , Epson Stylus Color II, 720x720ppp

en: stc2s_h.upp , Epson Stylus Color IIs, 720x720DpI
ca: stc2s_h.upp , Epson Stylus Color IIs, 720x720ppp

en: stc1520h.upp , Epson Stylus Color 1520, 1440x720DpI
ca: stc1520h.upp , Epson Stylus Color 1520, 1440x720ppp

en: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360DpI, not Weaved
ca: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360ppp, sense Weaving

en: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720DpI, not Weaved
ca: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720ppp, sense Weaving

en: stc600pl.upp , Epson Stylus Color 600, 360x360DpI
ca: stc600pl.upp , Epson Stylus Color 600, 360x360ppp

en: stc600p.upp , Epson Stylus Color 600, 720x720DpI
ca: stc600p.upp , Epson Stylus Color 600, 720x720ppp

en: stc600ih.upp , Epson Stylus Color 600, 1440x720DpI
ca: stc600ih.upp , Epson Stylus Color 600, 1440x720ppp

en: stc740pl.upp , Epson Stylus Color 740, 360x360DpI
ca: stc740pl.upp , Epson Stylus Color 740, 360x360ppp

en: stc740p.upp , Epson Stylus Color 740, 720x720DpI
ca: stc740p.upp , Epson Stylus Color 740, 720x720ppp

en: stc740ih.upp , Epson Stylus Color 740, 1440x720DpI
ca: stc740ih.upp , Epson Stylus Color 740, 1440x720ppp

en: stc800pl.upp , Epson Stylus Color 800, 360x360DpI
ca: stc800pl.upp , Epson Stylus Color 800, 360x360ppp

en: stc800p.upp , Epson Stylus Color 800, 720x720DpI
ca: stc800p.upp , Epson Stylus Color 800, 720x720ppp

en: stc800ih.upp , Epson Stylus Color 800, 1440x720DpI
ca: stc800ih.upp , Epson Stylus Color 800, 1440x720ppp

en: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper, high speed
ca: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, paper normal, alta velocitat

en: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper
ca: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, paper normal

en: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, coated paper
ca: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, paper folrat

en: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, transparency film
ca: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, transparències

en: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, back print film
ca: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, transparències d'impressió posterior

en: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, fabric sheet
ca: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, teixit

en: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, glossy paper
ca: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, paper setinat

en: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high gloss film
ca: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, transparències molt setinades

en: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high resolution paper
ca: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360ppp, paper d'alta resolució

en: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, plain paper
ca: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720ppp, paper normal

en: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, coated paper
ca: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720ppp, paperl folrat

en: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, transparency film
ca: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720ppp, transparències

en: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, back print film
ca: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720ppp, transparències d'impressió posterior

en: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, glossy paper
ca: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720ppp, paper setinat

en: bjc610b7.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high gloss paper
ca: bjc610b7.upp , Canon BJC 610, 720x720ppp, paper molt setinat

en: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high resolution paper
ca: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720ppp, paper d'alta resolució

en: cdj550.upp , HP Deskjet 550c, 300x300DpI, Gamma=2
ca: cdj550.upp , HP Deskjet 550c, 300x300ppp, Gamma=2

en: necp2x.upp , NEC Prinwriter 2X, 360x360DpI
ca: necp2x.upp , NEC Prinwriter 2X, 360x360ppp

en: necp2x6.upp , NEC Prinwriter 2X, 360x360DpI
ca: necp2x6.upp , NEC Prinwriter 2X, 360x360ppp

en: monochrome or color printing
ca: impressió monocroma o color

en: Generic printers
ca: Impressores genèriques

en: ESC/P , ESC/P 2 printer (monochrome)
ca: Impressora ESC/P 2 (monocroma)

en: <P>using the stcolor driver</P>
ca: <P>usant el driver stcolor</P>

en: 1 , standard monochrome printing
ca: 1 , impressió monocroma estàndard

en: 8 , Floyd-Steinberg monochrome printing
ca: 8 , impressió monocroma Floyd-Steinberg

en: <P>using the hpdj driver</P>
ca: <P>usant el driver hpdjr</P>

en: monochrome (using -sModel=500 -sColorMode=mono)
ca: monocrom (usant -sModel=500 -sColorMode=mono)

en: CMY color (using -sModel=500C -sColorMode=CMY)
ca: color CMY (usant -sModel=500C -sColorMode=CMY)

en: CMY+K color (using -sModel=550C -sColorMode=CMY+K)
ca: color CMY+K (using -sModel=550C -sColorMode=CMY+K)

en: PCL 4 printer (monochrome 300x300 dpi)
ca: impressora PCL 4 (monocrom 300x300 ppp)

en: <P>using the ljet4 driver</P>
ca: <P>usant el driver ljet4</P>

en: any Epson Stylus Color and compatible printers
ca: qualsevol impressora Epson Stylus Color o compatible

en: Epson Stylus Color I and  PRO series and compatible printers
ca: Impressores Epson Stylus Color I i sèrie PRO i compatibles

en: Epson Stylus Color II and IIs and compatible printers
ca: Impressores Epson Stylus Color II i IIs i compatibles

en: Epson Stylus Color 500 and compatible printers
ca: Impressores Epson Stylus Color 500 i compatibles

en: Epson Stylus Color 600 and compatible printers
ca: Impressores Epson Stylus Color 600 i compatibles

en: Epson Stylus Color 740 and compatible printers
ca: Impressores Epson Stylus Color 600 i compatibles

en: Epson Stylus Color 800 and compatible printers
ca: Impressores Epson Stylus Color 800 i compatibles

en: Epson Stylus Color 1520 and compatible printers
ca: Impressores Epson Stylus Color 1520 i compatibles

en: HP DeskJet and DeskJet Plus and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet and DeskJet Plus i compatibles

en: HP DeskJet 500 and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 500 i compatibles

en: HP DeskJet 500C and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 500C i compatibles

en: HP DeskJet 550C and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 550C i compatibles

en: HP DeskJet 670C and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 670C i compatibles

en: HP DeskJet 850C and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 850C i compatibles

en: HP DeskJet 890C and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 890C i compatibles

en: HP DeskJet 1600C and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 1600C i compatibles

en: HP DeskJet 880C and compatible printers
ca: Impressores HP DeskJet 880C i compatibles

en: Canon BubbleJet BJ10e and compatible printers
ca: Impressores Canon BubbleJet BJ10e i compatibles

en: Canon BubbleJet BJ200 and compatible printers
ca: Impressores Canon BubbleJet BJ200 i compatibles

en: Canon BubbleJet BJC600 and compatible printers
ca: Impressores Canon BubbleJet BJC600 i compatibles

en: Canon BubbleJet BJC800 and compatible printers
ca: Impressores Canon BubbleJet BJC800 i compatibles

en: Canon BubbleJet BJC610 and compatible printers
ca: Impressores Canon BubbleJet BJC610 i compatibles

en: BJ200ex
ca: BJ250ex

en: LQ570
ca: LQ-570

en: mono (needs a monochrome driver)
ca: mono (cal un driver monocrom)

en: color (needs a color driver)
ca: color (cal un driver de color)

en: paper size
ca: mida del paper

en: a4 for inkjet printers (a4dj using bigger margins)
ca: a4 per a injecció de tinta (a4dj amb marges més grans)

en: letter for inkjet printers (letterdj using bigger margins)
ca: letter per a injecció de tinta (letterdj amb marges més grans)

en: 60x72 (lowest on a 9-pin printer)
ca: 60x72 (la més baixa en una impressora de 9 agulles)

en: 240x72 (highest on a 9-pin printer)
ca: 240x72 (la més alta en una impressora de 9 agulles)

en: 60x60 (lowest on a 24-pin printer)
ca: 60x60 (la més baixa en una impressora de 24 agulles)

en: 360x180 (highest on a 24-pin printer)
ca: 360x180 (la més alta en una impressora de 24 agulles)

en: 300x300 (normal for HP DeskJet printers)
ca: 300x300 (normal per a impressores HP DeskJet)

en: 600x600 (for some HP DeskJet printers)
ca: 600x600 (per a algunes impressores HP DeskJet)

en: 360x360 (normal for Epson inkjet printers)
ca: 360x360 (normal per a impressores d'injecció Epson)

en: 720x720 (for some Epson inkjet printers)
ca: 720x720 (per a algunes impressores d'injecció Epson)

en: not set
ca: no establert

en: 1 (standard monochrome printing)
ca: 1 (impressió monocroma estàndard)

en: 3 (standard color printing)
ca: 3 (impressió en color estàndard)

en: 8 (Floyd-Steinberg monochrome printing)
ca: 8 (impressió monocroma Floyd-Steinberg)

en: 16 (normal Floyd-Steinberg color printing)
ca: 16 (impressió en color Floyd-Steinberg normal)

en: 24 (best Floyd-Steinberg CMY color printing)
ca: 24 (impressió en color Floyd-Steinberg CMY millorada)

en: 32 (best Floyd-Steinberg CMYK color printing)
ca: 32 (impressió en color Floyd-Steinberg CMYK millorada)

en: monochrome printing at 360x360 dpi (using stcolor -dBitsPerPixel=1)
ca: impressió monocroma a 360/360 ppp (usant stcolor -dBitsPerPixel=1)

en: settings for the driver hpdj at 300x300 dpi
ca: configuració del driver hpdj a 300x300 ppp

en: monochrome printing (using hpdj -sColorMode=mono)
ca: impressió monocroma (usant hpdj -sColorMode=mono)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY)
ca: impressió en color (usant hpdj -sColorMode=CMY)

en: bits per pixel settings for the driver cdj500 at 300x300 dpi
ca: configuració dels bits per píxel del driver cdj500 a 300x300 ppp

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY+K)
ca: impressió en color (usant hpdj -sColorMode=CMY+K)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMYK)
ca: impressió en color (usant hpdj -sColorMode=CMYK)

en: bits per pixel settings for the driver cdj550
ca: configuració dels bits per píxel del driver cdj550

en: settings for the driver hpdj
ca: configuració del driver hpdj

en: print quality settings for the driver cdj670
ca: configuració de la qualitat d'impressió del driver cdj670

en: papertype settings for the driver cdj670
ca: configuració del tipus de paper del driver cdj670

en: C-RET settings for the driver cdj670
ca: configuració C-RET del driver cdj670

en: print quality settings for the driver cdj880
ca: configuració de la qualitat d'impressió del driver cdj880

en: papertype settings for the driver cdj880
ca: configuració del tipus de paper del driver cdj880

en: 3 (photo paper)
ca: 3 (paper fotogràfic)

en: print quality settings for the driver cdj850
ca: configuració de la qualitat d'impressió del driver cdj850

en: papertype settings for the driver cdj850
ca: configuració del tipus de paper del driver cdj850

en: C-RET settings for the driver cdj850
ca: configuració de C-RET del driver cdj850

en: print quality settings for the driver cdj890
ca: configuració de la qualitat d'impressió del driver cdj890

en: papertype settings for the driver cdj890
ca: configuració del tipus de paper del driver cdj890

en: C-RET settings for the driver cdj890
ca: configuració de C-RET del driver cdj890

en: color driver : cdj1600
ca: driver en color : cdj1600

en: print quality settings for the driver cdj1600
ca: configuració de la qualitat d'impressió del driver cdj1600

en: papertype settings for the driver cdj1600
ca: configuració del tipus de paper del driver cdj1600

en: C-RET settings for the driver cdj1600
ca: configuració de C-RET del driver cdj1600

en: monochrome driver : bj10e at 360x360 dpi
ca: driver monocrom : bj10e a 360x360 ppp

en: monochrome driver : bj200 at 360x360 dpi
ca: driver monocrom : bj200 a 360x360 ppp

en: monochrome or color driver : bjc600
ca: driver monocrom o en color : bjc600

en: settings for the driver bjc600
ca: configuració del driver bjc600

en: monochrome printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=1)
ca: impressió monocroma (usant bjc600 -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=8)
ca: impressió en color Ghostscript (usant bjc600 -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=16)
ca: impressió en color Ghostscript (usant bjc600 -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=24)
ca: impressió en color Floyd-Steinberg (usant bjc600 -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=32)
ca: impressió en color Floyd-Steinberg (usant bjc600 -dBitsPerPixel=32)

en: <P>A resolution of 720x720 may work only on some special printers.</P>
ca: <P>La resolució 720x720 pot no funcionar en algunes impressores.</P>

en: monochrome or color driver : bjc800
ca: driver monocrom o en color : bjc800

en: settings for the driver bjc800
ca: configuració del driver bjc800

en: monochrome printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=1)
ca: impressió monocroma (usant bjc800 -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=8)
ca: impressió en color Ghostscript (usant bjc800 -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=16)
ca: impressió en color Ghostscript (usant bjc800 -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=24)
ca: impressió en color Floy-Steinberg (usant bjc800 -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=32)
ca: impressió en color Floy-Steinberg (usant bjc800 -dBitsPerPixel=32)

en: monochrome driver : bjc600 at 360x360 dpi (using -dBitsPerPixel=1)
ca: driver monocrom : bjc600 a 360x360 ppp (usant -dBitsPerPixel=1)

en: high speed color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a0.upp)
ca: impressió en color ràpida sobre paper normal a 360x360 ppp (usant bjc610a0.upp)

en: color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a1.upp)
ca: impressió en color ràpida sobre paper normal a 360x360 ppp (usant bjc610a1.upp)

en: color printing on coated paper at 360x360 dpi (using bjc610a2.upp)
ca: impressió en color sobre paper folrat a 360x360 ppp (usant bjc610a2.upp)

en: color printing on transparency film at 360x360 dpi (using bjc610a3.upp)
ca: impressió en color sobre transparències a 360x360 ppp (usant bjc610a3.upp)

en: color printing on back print film at 360x360 dpi (using bjc610a4.upp)
ca: impressió posterior en color sobre transparències a 360x360 ppp (usant bjc610a4.upp)

en: color printing on fabric sheet at 360x360 dpi (using bjc610a5.upp)
ca: impressió en color sobre teixit a 360x360 ppp (usant bjc610a5.upp)

en: color printing on glossy paper at 360x360 dpi (using bjc610a6.upp)
ca: impressió en color sobre paper setinat a 360x360 ppp (usant bjc610a6.upp)

en: color printing on high gloss film at 360x360 dpi (using bjc610a7.upp)
ca: impressió en color sobre paper molt setinat a 360x360 ppp (usant bjc610a7.upp)

en: color printing on high resolution paper at 360x360 dpi (using bjc610a8.upp)
ca: impressió en color sobre paper d'alta resolució a 360x360 ppp (usant bjc610a8.upp)

en: color printing on plain paper at 720x720 dpi (using bjc610b1.upp)
ca: impressió en color sobre paper normal a 720x720 ppp (usant bjc610b1.upp)

en: color printing on coated paper at 720x720 dpi (using bjc610b2.upp)
ca: impressió en color sobre paper folrat a 720x720 ppp (usant bjc610bs21.upp)

en: color printing on transparency film at 720x720 dpi (using bjc610b3.upp)
ca: impressió en color sobre transparències a 720x720 ppp (usant bjc610b3.upp)

en: color printing on back print film at 720x720 dpi (using bjc610b4.upp)
ca: impressió posterior en color sobre transparències a 720x720 ppp (usant bjc610bs4.upp)

en: color printing on glossy paper at 720x720 dpi (using bjc610b6.upp)
ca: impressió en color sobre paper setinat a 720x720 ppp (usant bjc610b6.upp)

en: color printing on high gloss paper at 720x720 dpi (using bjc610b7.upp)
ca: impressió en color sobre paper molt setinat a 720x720 ppp (usant bjc610b7.upp)

en: color printing on high resolution paper at 720x720 dpi (using bjc610b8.upp)
ca: impressió en color sobre paper d'alta resolució a 720x720 ppp (usant bjc610b8.upp)

en: Index value for %1 soundcard.
ca: Valor de l'índex per a la targeta de so %1.

en: ID string for %1 soundcard.
ca: Cadena d'ID per a la targeta de so %1.

en: Port # for %1 driver.
ca: # de port per al driver %1.

en: FM port # for %1 driver.
ca: # de port FM per al driver %1.

en: IRQ # for %1 driver.
ca: # d'IRQ per al driver %1.

en: MPU-401 IRQ # for %1 driver.
ca: # d'IRQ MPU-401 per al driver %1.

en: 1st DMA # for %1 driver.
ca: # de 1a DMA per al driver %1.

en: 1st DMA size for %1 driver.
ca: Mida de 1a DMA per al driver %1.

en: 2nd DMA # for %1 driver.
ca: # de 2a DMA per al driver %1.

en: 2nd DMA size for %1 driver.
ca: Mida de 2a DMA per al driver %1.

en: 8-bit DMA # for %1 driver.
ca: # de DMA de 8 bits per al driver %1.

en: 16-bit DMA # for %1 driver.
ca: # de DMA de 16 bits per al driver %1.

en: Size of 16-bit DMA # for %1 driver.
ca: Mida de DMA de 16 bits per al driver %1.

en: Size of 8-bit DMA # for %1 driver.
ca: Mida de DMA de 8 bits per al driver %1.

en: DMA for %1 driver.
ca: DMA per al driver %1.

en: DMA size in kB for %1 driver.
ca: Mida en kB de DMA per al driver %1.

en: ISA PnP detection for specified soundcard.
ca: Detecció ISA PnP de la tarjeta de so especificada.

en: DAC frame size in kB for %1 soundcard.
ca: Mida en kB del marc DAC per a la tarjeta de so %1.

en: ADC frame size in kB for %1 soundcard.
ca: Mida en kB del marc ADC per a la tarjeta de so %1.

en: Enable this dummy soundcard.
ca: Activar aquest targeta de so genèrica.

en: Mixer devices # (0-1) for dummy driver.
ca: # (0-1) de dispositius de mescla per al driver genèric.

en: PCM devices # (0-4) for dummy driver.
ca: # (0-1) de dispositius PCM per al driver genèric.

en: PCM subchannels # (1-16) for dummy driver.
ca: # (0-1) de subcanals PCM per al driver genèric.

en: MIDI devices # (0-2) for dummy driver.
ca: # (0-2) de dispositius MIDI per al driver genèric.

en: Number of sequencer ports for Emu10k1 WaveTable synth.
ca: Nombre de ports de seqüenciador per al sintetitzador WaveTable.

en: Maximum number of voices for WaveTable
ca: Nombre màxim de veus per a WaveTable

en: DAC1 frame size in kB for %1 soundcard.
ca: Mida en kB del marc DAC1 per a la targeta de so %1.

en: DAC2 frame size in kB for %1 soundcard.
ca: Mida en kB del marc DAC2 per a la targeta de so %1.

en: total Buffer Size in kB.
ca: Mida total del buffer en kB.

en: Midi enabled for ESS Maestro soundcard.
ca: Midi activat per a la targeta de so ESS Maestro.

en: PCM Playback subchannels for ESS Maestro soundcard.
ca: Subcanals de playback PCM per a la targeta de so ESS Maestro.

en: PCM Capture subchannels for ESS Maestro soundcard.
ca: Subcanals de captura PCM per a la targeta de so ESS Maestro.

en: 8-bit DMA size for %1 driver.
ca: Mida de DMA de 8bits per al driver %1.

en: Joystick DAC level 0.59V-4.52V or 0.389V-2.98V for %1 driver.
ca: Nivell de DAC de joystick 0.59V-4.52V o 0.389V-2.98V per al driver %1.

en: GF1 voices for %1 driver.
ca: Veus GF1 per al driver %1.

en: Reserved PCM voices for %1 driver.
ca: Veus PCM reservades per al driver %1.

en: GF1 DMA # for GUS Extreme driver.
ca: # de DMA GF1 per al driver Gus Extreme.

en: Consumer playback frame size in kB.
ca: Mida en kB del marc de playback de consumidor.

en: Consumer capture frame size in kB.
ca: Mida en kB del marc de captura de consumidor.

en: Professional playback frame size in kB.
ca: Mida en kB del marc de playback professional.

en: Professional capture frame size in kB.
ca: Mida en kB del marc de captura professional.

en: Playback frame size in kB.
ca: Mida en kB del marc de playback.

en: Capture frame size in kB.
ca: Mida en kB del marc de captura.

en: MIC capture frame size in kB.
ca: Mida en kB del marc de captura MIC.

en: MIDI UART enable for InterWave driver.
ca: Activació de UART MIDI per al driver Interwave.

en: Effects enable for InterWave driver.
ca: Activar efectes per al driver Interwave.

en: Index value for %1 MIDI.
ca: Valor de l'índex per al MIDI %1.

en: ID string for %1 MIDI.
ca: Cadena d'ID per al MIDI %1.

en: Parallel port # for MotuMTPAV MIDI.
ca: # de port paral·lel per al MIDI MotuMTPAV.

en: Parallel IRQ # for MotuMTPAV MIDI.
ca: # d'IRQ paral·lela per al MIDI MotuMTPAV.

en: Speaker size selection for 3D Enhancement mode: Desktop/Large Notebook/Small Notebook/HiFi.
ca: Selecció de la mida de l'altaveu en mode millorat 3D: Escriptori/Gran Llibreta/Petita Llibreta/HiFi.

en: No description
ca: Sense descripció

en: Enable/disable specific RME96{52,36} soundcards.
ca: Activació/desactivació de targetes de so RME96{52,36} específiques.

en: Mic Auto-Gain-Control switch.
ca: Interruptor de control de guany MIC.

en: ASP/CSP chip support.
ca: Suport de xips ASP/CSP.

en: Number of sequencer ports for WaveTable synth
ca: Nombre de ports de seqüenciador per al sintetitzador WaveTable.

en: Port # for UART16550A chip.
ca: # de port per al chip UART16550A.

en: IRQ # for UART16550A chip.
ca: # d'IRQ per al chip UART16550A.

en: Divisor of rate.
ca: Divisor del mostreig.

en: Number of MIDI ports.
ca: Nombre de ports MIDI.

en: Enable this share soundcard.
ca: Activa aquesta targeta de so compartida.

en: PCM card # for share driver.
ca: # de targeta PCM per al driver compartit.

en: PCM device # for share driver.
ca: # de dispositiu PCM per al driver compartit.

en: PCM subchannel # for share driver.
ca: # de subcanal PCM per al driver compartit.

en: Max number of contemporary open.
ca: Nombre màxim d'obertures simultànies.

en: DDMA-A size in kB for S3 SonicVibes soundcard.
ca: Mida en kB de DDMA-A per a la targeta S3 SonicVibes.

en: DDMA-C size in kB for S3 SonicVibes soundcard.
ca: Mida en kB de DDMA-C per a la targeta S3 SonicVibes.

en: Enable reverb (SRAM is present) for S3 SonicVibes soundcard.
ca: Activació de reverb (SRAM present) per a la targeta S3 SonicVibes.

en: MIC Gain Enable for S3 SonicVibes soundcard.
ca: Activació del guany MIC per a la targeta S3 SonicVibes.

en: DDMA i/o base address for S3 SonicVibes soundcard.
ca: Adreça e/s base de DDMA per a la targeta S3 SonicVibes.

en: Foldback frame size in kB for Trident 4DWave DX/NX PCI soundcard.
ca: Mida en kB del marc Foldback per a la targeta de so Trident 4DWave DX/NX PCI.

en: S/PDIF frame size in kB for Trident 4DWave NX PCI soundcard.
ca: Mida en kB del marc S/PDIF per a la targeta de so Trident 4DWave NX PCI.

en: Number of hardware channels assigned for PCM.
ca: Nombre de canals de maquinari assignats per a PCM.

en: Maximum memory size in kB for wavetable synth.
ca: Mida màxima en kB de la memòria per a al sintetitzador wavetable.

en: Enable this soundcard.
ca: Activa aquesta targeta.

en: MIDI devices # (0-4)
ca: # de dispositius MIDI (0-4)

en: IRQ # for %1 interface.
ca: # d'IRQ per a la interfície %1.

en: DMA1 # for CS4232 PCM interface.
ca: # de DMA1 per a la interfície CS4232.

en: Size of DMA1 # for CS4232 PCM interface.
ca: Mida de DMA1 per a la interfície CS4232 PCM.

en: DMA2 # for CS4232 PCM interface.
ca: # de DMA2 per a la interfície CS4232.

en: Size of DMA2 # for CS4232 PCM interface.
ca: Mida de DMA2 per a la interfície CS4232 PCM.

en: port # for CS4232 MPU-401 interface.
ca: # de port per a la interfície CS4232 MPU-401.

en: IRQ # for CS4232 MPU-401 interface.
ca: # d'IRQ per a la interfície CS4232 MPU-401.

en: IRQ # for ICS2115.
ca: # d'IRQ per a ICS2115.

en: Port # for ICS2115.
ca: # de port per a ICS2115.

en: FM port #.
ca: # de port FM.

en: Windows Sound System port #.
ca: # de port Windows Sound System.

en: ISA PnP detection for WaveFront soundcards.
ca: Detecció ISA PnP per a targetes de so WavwFront.

en: ISA PnP Device ID (0x7532 or 0x7632)
ca: ID de Dispositiu ISA PnP (0x7532 o 0x7632)

en: SuSE eMail Server
ca: Servidor de Correu Electrnic de SuSE

en: Launch this module to configure your SuSE eMail Server.
ca: Executeu aquest mdul per a configurar el Servidor de Correu de SuSE

note: warning dialog message
en: You have to configure your network, first!
ca: Primer heu de configurar la xarxa!

note: warning dialog message
en: unable to modify IMP config!
ca: no puc modificar la configuraci IMP!

en: Setup a DNS Server
ca: Configurar un servidor DNS

en: Enter Admin Password:
ca: Introdu? la Contrasenya de l'Administrador:

en: Retype Password:
ca: Reintrodu? la Contrasenya:

note: help text SuSE eMail Server configuration part 1 of 3
en: <p>
    To complete the setup of your <b>SuSE eMail Server</b>
    you have to provide some additional information.
    If you want to use your Server as DNS Server, leave the Checkbox <i>"Setup a DNS Server"</i>
    selected. If you do not know, what a DNS Server is, or if you are unsure, leave it
    also selected, because it will not harm anything.
    </p>
ca: <p>
    Per completar la configuraci del <b>Servidor de Correu de SuSE</b>
    heu de subministrar alguna informaci addicional.
    Si voleu utilitzar el Servidor com a Servidor DNS, deixeu seleccionada 
    la casella <i>"Configurar un Servidor DNS"</i>. Si no sabeu qu?? un
    servidor DNS o no n'esteu segur/a, deixeu-la seleccionada igualment;
    no far?cap mal.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 2 of 3
en: <p>
    If you do not know, what a <b>BaseDN</b> is, don't touch the default.  It was 
    determined to be a
    valid value from your currently configured Domainname.
    </p>
ca: <p>
    Si no sabeu qu?? un <b>BaseDN</b>, no toqueu el valor per omissi.
    S'ha determinat com a valor v?id per al vostre nom de domini actual.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 3 of 3
en: <p>
    Please also choose a safe password and <b>don't forget it</b>. It will be required 
    to
    administer your <b>SuSE eMail Server</b>.
    </p>
ca: <p>
    Trieu tamb?una contrasenya segura i <b>no l'oblideu</b>. Us caldr?nper a administrar el vostre <b>Servidor de Correu de SuSE</b>.
    </p>

note: warning dialog message
en: Please enter a password with at least 5 characters
ca: Introdu? una contrasenya d'almenys 5 car?ters, si us plau

note: warning dialog message
en: Password have to be identical
ca: La contrasenya ha de ser id?tica

en: Select your Country
ca: Seleccioneu el vostre Pa?

en: &Company / Organization
ca: &Empresa / Organitzaci

note: help text SuSE eMail Server configuration part 1 of 3
en: <p>
    In this last step, please enter the name of your Company and select
    a country from the list.
    </p>
ca: <p>
    En aquesta darrera configuraci, heu d'introduir el nom de la vostra
    Empresa i seleccionar un pa? de la llista.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 2 of 3
en: <p>
    The name of your Company will be used at many different parts of your server,
    e.g. in the global Addressbook.
    </p>
ca: <p>
    El nom de la vostra Empresa s'emprar?a molts llocs diferents del servidor,
    p. ex., a la Llibreta d'Adreces global.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 3 of 3
en: <p>
    The country code is a two letter code defined by ISO 3166. It will be needed later to
    create certificates.
    </p>
ca: <p>
    El codi del pa? ? un codi de dues lletres definit per ISO 3166.
    Ser?necessari m? tard per a crear certificats.
    </p>

note: warning dialog message
en: Unable to make a backup of /etc/postfix/main.cf!
    You won't be able to use the restore function of the Expert Postfix Configuration!
ca: No he pogut fer una cpia de /etc/postfix/main.cf!
    No podreu utilitzar la funci de restauraci de la Configuraci Experta!

note: warning dialog message
en: starting LDAP server failed, maybe it is already running...
ca: la inicialitzaci del servidor LDAP ha fracassat, potser encara s'est?executant...

note: warning dialog message
en: starting INETD failed, maybe it is already running...
ca: l'inicialitzaci del servidor INETD ha fracassat, potser encara s'est?executant...

note: warning dialog message
en: Adding base entries to LDAP server failed
ca: L'addici de les entrades de base al servidor LDAP ha fracassat

note: warning dialog message
en: Adding mailadmin to LDAP server failed
ca: L'addici de mailadmin al servidor LDAP ha fracassat

note: warning dialog message
en: Adding mailadmin to IMAP server failed
ca: L'addici de mailadmin al servidor IMAP ha fracassat

note: warning dialog message
en: Error creating subfolders folder for mailadmin
ca: Error en crear la carpeta de subcarpetes de mailadmin

note: warning dialog message
en: Unable to generate master key for the fetch mail interface
ca: No he pogut generar la clau mestra de la interf?ie de recuperaci de correu

note: propagate rc.config data to system
en: One moment please...
ca: Un moment, si us plau...

note: Error msg
en: The password of user cyrus could not be set!
    You won't be able to login!
ca: No s'ha pogut establir la contrasenya de l'usuari cyrus!
    No podreu entrar!

en: The installation of your SuSE eMail Server has finished successfully!
    Have a lot of fun!
ca: La installaci del vostre Servidor de Correu de SuSE ha acabat amb ?it!
    Que us ho passeu molt b?

note: boot write to floppy failed
en: Couldn't write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection is removed.
    Do you want to try again?
ca: No s'ha pogut escriure el sector d'engegada de LILO al disquet.
    Si us plau, comproveu que el disquet està formatat
    i que la protecció contra escriptura està treta.
    Voleu provar-ho un altre cop?

note: help text for monitor configuration dialog help part 1 of 7
en: <p>
    The type of your monitor could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply to that standard.
    </p>
ca: <p>
    El tipus del vostre monitor no s'ha pogut determinar de forma automàtica.
    Si us plau, seleccioneu el <b>venedor</b> i el <b>model</b> del vostre monitor.
    </p>
    
    <p>
    Si el vostre monitor no està llistat aquí, utili¡tzeu <b>VESA</b>
    - la majoria de monitors compleixen amb aquest estàndard.
    </p>

note: help part 5 of 7
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor independent of the screen resolution.
    </p>
ca: <p>
    La <b>freqüència horitzontal</b> (en kHz) especifica quants cops
    per segon el monitor pot escriure una ratlla horitzontal. Això és un
    límit físic del monitor independent de la resolució de pantalla.
    </p>

note: help part 6 of 7
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how often in a second the
    image on the screen is refreshed. This value depends on the screen
    resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.  
    </p>
ca: <p>
    La <b>freqüència vertical</b> (en Hz) especifica quants cops
    per segon es refresca la pantalla. Aquest valor depèn de la resolució
    de la pantalla i de la màxima freqüència horitzontal del monitor.
    </p>

note: help part 7 of 7
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum 
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
ca: <p>
    Si sentiu un xiulet constant d'altra freqüència procedent del monitor,
    millor que utilitzeu una freqüència lleugerament més baixa que la màxima
    especificada al manual del vostre monitor. Habitualment, això ajuda molt
    a reduir el soroll.
    </p>

en: Drivers disk could not be mounted
ca: No s'ha pogut muntar el disquet de programa

en: Maximal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ca: La freqüència horitzontal máxima no és un valor numèric.
    Proveu-ho altre cop, si us plau.

en: Maximal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ca: La freqüència vertical màxima no és un valor numèric.
    Proveu-ho altre cop, si us plau.

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can log in on the system
    and work there. In order to avoid confusion of data, each user must identify
    himself uniquely if he wants to use Linux.
    </p>
ca: <p>
    Linux és un sistema multiusuari; diferents usuaris poden entrar al sistema
    i treballar-hi. Per tal d'evitar confusions amb les dades, cada usuari ha
    de tenir una identificació única si vol utilitzar Linux.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>),
    an account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule,
    not contain any umlauts.
ca: <p>
    Si empleneu els camps (<b>Primer Cognom</b> i <b>Segon Cognom</b>),
    es crearà un compte per a un usuari amb aquest nom i una <b>Contrasenya</b>.
    En entrar una contrasenya, cal que distingiu entre majúscules i minúscules;
    una contrasenya ha de tenir almenys 5 caràcters i, com a norma,
    no ha de contenir accents.

note: help part 3 of 5
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Often it's enough to use a length of approx. 8 signs for the password.
    To ensure that the password was entered correctly, you are asked to repeat it
    exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
ca: 
    Els caràcter possibles a introduir són
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt>, espais i els dígits
    <tt>0</tt> al <tt>9</tt>.
    Normalment, és suficient una longitud aproximada de 8 signes per a la
    contrasenya. Per assegurar que la introduïu correctament, se us demana que
    la repetiu exactament en un segon camp. No oblideu la vostra contrasenya!
    </p>

note: help part 4 of 5
en: 
    <p>
    The so-called username is created from components of the full name
    and presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let
    YaST2 <tt>suggest</tt> an username.  You're allowed to modify it, but
    only use <em>lower</em> case letters (no umlauts!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, for usernames there's a closer restriction than for passwords!
    </p>
ca: 
    <p>
    L'anomenat 'nom d'usuari' es crea a partir d'elements del nom complet,
    i se us presentarà en un dels diàlegs següents. Si no n'esteu segur(a),
    el YaST2 us <tt>suggerirà</tt> un nom.  El podeu modificar, però només
    podeu utilitzar lletres <em>minúscules</em> (sense accents!), dígits i <tt>._-</tt>
    - sí,  els noms d'usuari són més restrictius que les contrasenyes!
    </p>

note: help part 5 of 5
en: 
     <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
    <br>
ca: 
     <p>
    Si voleu treballar amb Linux, primer heu d'entrar un nom d'usuari i
    la contrasenya; aquest procediment es coneix tradicionalment com a
    <b>Registre</b> (Login).
    </p>
    <br>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname is empty (no user input).
en: You didn't enter a loginname.
    Please try again.
ca: No heu introduït un nom d'usuari.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The login name must have a size between 2 and 8 characters.
    Please try again.
ca: El nom d'usuari ha de tenir una mida d'entre 2 i 8 caràcters.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The login name may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
ca: El nom d'usuari només pot contenir
    lletres minúscules i dígits,
    i ha de començar amb una lletra.
    Proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined login name.
    
    Please try another one.
ca: Hi ha un conflicte entre el nom d'usuari
    introduït i un altre definit prèviament.
    
    Proveu-ne un altre, si us plau.

note: help part 2 of 3
en: 
    <p>
    Under certain conditions not all of your hard disks might be
    auto-detected properly. If you wish to install SuSE Linux on such a
    hard disk, you might want to use <b>YaST1</b> as described in the manual.
    </p>
ca: 
    <p>
    Sota certes condicions, pot ser que no tots els vostres discs hagin estat
    apropiadament detectats. Si aquest és el cas, podeu instal·lar el Linux de
    SuSE en aquest disc utilitzant <b>YaST1</b>, tal com es descriu al manual.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: 
    <p>
    For experts, there is the <b>custom partitioning</b> option for full
    control about how to partition your hard disk(s) and assigning
    partitions to your SuSE Linux installation.
    </p>
    <br>
ca: 
    <p>
    Per als experts, hi ha l'opció de <b>partició personalitzada</b>, per a
    un control total sobre com particionar els disc(s) durs(s) i assignar
    particions a la vostra instal·lació de Linux de SuSE.
    </p>
    <br>

note: helptext, part 2 of 5
en: <p>
    You can either use the <b>entire hard disk</b> or one or more of the
    partitions or free regions shown. The selected space needs to be contiguous.
    </p>
ca: <p>
    Podeu utilitzar <b>tot el disc dur</b> o una o mes de les particions
    o regions lliures mostrades. L'espai seleccionat ha de ser contigu.
    </p>

note: KDE 2 Desktop Beta Version
en: Beta-KDE 2 Desktop
ca: Escriptori KDE 2 - Beta

note: This popup is shown if packages cannot installed together
en: Package "%1" interferes with:
ca: El paquet "%1" interfereix amb:

note: question to user: install package anyway or not?
en: Do you want to install package "%1"
ca: Voleu instal·lar el paquet "%1"?

note: the user doesnt want a package from list
en: None
ca: Cap

note: user cancels dialog und must decide later
en: Cancel
ca: Cancel·lar

note: This are the buttons of popup "package1 interferes with package2". The question is: do not install package 1 or install it anyway!
en: Install it anyway
ca: Instal·lar-lo de totes maneres

en: No installation
ca: No instal·lar-lo

en: This is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    Do you really want to deselect it?
ca: Aquest és un paquet seleccionat automàticament,
    cosa que vol dir que hi ha un altre paquet que en depèn.
    De debò que el voleu desestimar?

note: helptext is splitted into components which are added to get the different text for single / pay / post install package selection help part1
en: <p>
    This dialog is devided into two sections:
    <br>
    on the left a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space, on the
    right a list with <b>every package</b>
    belonging to selected set. 
    </p>
ca: <p>
    Aquest diàleg està dividit en dues seccions: 
    <br>
    a l'esquerra, hi ha una llista amb totes les <b>sèries
    de paquets <b>disponibles</b> i informació sobre l'espai al disc,
    a la dreta hi ha una llista amb <b>cada paquet</b> pertanyent
    a la sèrie seleccionada. 
    </p>

note: help part2
en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>Almost everything</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages is preselected.
    Now you have the possibility to make your
    own decision about installing a certain
    package or not.
    YaST2 will show you the totally <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partitions with
    every change. 
    </p>
ca: <p>
    Amb la vostra selecció bàsica <i>Mínima</i>, <i>Omissió</i>
    o <i>Gairebé Tot</i> i la vostra tria de les categories
    <i>Multimèdia</i>, <i>Jocs</i>, etc. , teniu un cert
    nombre de paquets preseleccionats.
    Ara teniu la possibilitat de prendre la vostra pròpia
    decisió sobre si instal·lar un cert paquet o no.
    El YaST2 us mostrarà amb cada canvi l'<b>espai requerit</b>
    total per a tots els paquets seleccionts i l'espai
    <b>lliure</b> de cada partició.
    </p>

note: help part3
en: <p>
    How to do:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set in list on
    left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
ca: <p>
    Com fer-ho:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Seleccioneu una sèrie de paquets a la llista
    de l'esquerra i el YaST2 mostrarà els paquets corresponents
    amb la informació de l'estat:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : el paquet està seleccionat per a ser instal·lat
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : el paquet no està seleccionat
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : El YaST2 ha seleccionat automàticament aquest
               paquet perquè hi ha un altre paquet seleccionat
               que en depèn
    </p>

note: help part4
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. You can also remove a selected package from
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, that means
    all needed packages will automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded will be deselected.
    </p>
ca: <p>
    <tt>2.</tt> Per seleccionar un paquet addicional per a
    instal·lar-lo, feu doble clic sobre la línia corresponent
    de la llista. També podeu eliminar un paquet seleccionat
    de la llista d'instal·lació.
    El YaST2 sempre comprova les dependències, de manera que
    tots els paquets necessaris es marcaran automàticament amb
    una <b>a</b> i tots els innecessaris seran desestimats.
    </p>

note: help part5 of 6
en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In that case you can choose
    from a list in popup <em>Additional package required</em>.
    Other packages cannot be installed together. They 
    are shown in <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
    <p>
    Please note: The package shown in popup is possibly
    not the selected one, but an automatically needed one.
    </p>
ca: <p>
    <tt>3.</tt> Per a alguns paquets, us caldran a més un o més
    paquets addicionals. En aquest cas, podeu triar d'una
    llista emergent els <em>Paquets addicionals requerits</em>.
    Prengueu nota: El paquet mostrat a la llista possiblement
    no sigui el seleccionat, sinó un d'automàticament necessari.
    
    Hi ha altres paquets que no es poden instal·lar alhora.
    Es mostren a la llista emergent <em>Conflicte de paquets</em>
    i podeu decidir si voleu instal·lar el paquet o no.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selection.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Per obtenir una descripció detallada de cada paquet,
    premeu el botó <b>Descripció</b>.
    Amb el botó <b>Cancel·lar</b> tornareu a
    <b>Selecció Detallada de Programari</b> sense desar
    cap de les vostres opcions, <b>Bé</b> les desarà.
    </p>
    <br>

note: additional help pay selection
en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Beware: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select an package by clicking on corresponding line or
    deselect a marked one.
    </p>
ca: <p>
    Aquí podeu triar quins paquets comercials cal instal·lar.
    </p>
    <p>
    Compte! No tots els paquets són versions conmpletes: alguns
    requereixen registre; altres són per a un temps limitat.
    </p>
    <p>
    Podeu seleccionar un paquet fent clic a la línia corresponent
    o desestimar-ne un de marcat.
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>YaST2 System Configuration and Administration</b>
    without saving any of your choices. Pressing <b>OK</b>
    will start the installation or removing of packages.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Per a obtenir una descripció detallada de cada paquet,
    premeu el botó <b>Descripció</b>.
    Amb el botó <b>Cancel·lar</b> tornareu a
    <b>Configuració i Administració del Sistema YaST2</b>
    sense desar cap de les vostres tries. Prement <b>Bé</b>
    s¡iniciarà la instal·lació o eliminació de paquets.
    </p>
    <br>

note: Warning popup if user pressed Cancel
en: WARNING
    
    Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
ca: ATENCiÓ
    
    La vostra selecció de paquets individuals i totes les
    vostres tries es perdran si sortiu amb `Cancel·lar'!
    
    De debò voleu sortir?

note: explain chooseable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1 of 3
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    base for most systems. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Further software from the
    other CDs can always be added later. 
    </p>
ca: <p>
    El sistema Linux de SuSE per <b>Omissió</b> és una bona base de programari
    per a la majoria de sistemes. Per a aquesta selecció, no us caldrà inserir
    tots els CDs que vénen amb el Linux de SuSE. El programari addicional dels
    altres CDs sempre s'hi pot afegir més endavant.
    </p>

note: help part 4 of 4
en: <p>
    <b>Almost everything</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    <b>Gairebé tot</b> inclou tots els paquets que vénen amb el Linux de SuSE
    excepte els fonts. Assegureu-vos que teniu molt espai disponible al disc
    si seleccioneu aquesta opció.
    </p>
    
    <p>
    Per tenir més control sobre el programari a instal·lar, seleccioneu
    <b>Selecció detallada</b>.
    </p>
    <br>

en: %1 remaining free space on hard disk
ca: %1 d'espai lliure al disc dur

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The basic system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu les categories de programari a instal·lar.
    </p>
    
    <p>
    El sistema bàsic sempre s'instal·larà. Les categories de programari
    inclouen automàticament altres components del sistema quan cal, o sigui:
    si seleccioneu un escriptori com <i>KDE</i> o <i>GNOME</i>, el sistema
    X Window s'instal·larà automàticament.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all free sources, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    El Linux de SuSE ve amb tots els fonts lliures, així que teniu l'opció
    d'<b>instal·lar els fonts disponibles</b> per als components seleccionats
    Tingueu en compte, però, que els fonts no estan disponibles per a
    programari comercial,
    </p>
    <br>

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this procedure can take some time.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Normalment, això portarà un parell de minuts. Espereu, si us plau...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> ha d'inicialitzar el vostre sistema Linux SuSE. Depenent
    de la CPU i de la quantitat de memòria, aquest procés pot trigar una mica.
    </p>
    <br>

note: somehow, we couldn't find any harddisks for installation. This is a fatal error, we can't do anything about it
en: No disks found for installation
    Please check your hardware
ca: No s'ha trobat cap disc per a la instal·lació
    Comproveu el vostre maquinari, si us plau

note: helptext (help1) reports packages will be installed or removed (module called in running system) help1 part 1 of 2
en: <p>
    On first run all additional selected software packages will be installed.
    After that packages marked for deletion in previous dialog will be
    removed from your installation.
    </p>
ca: <p>
    A la primera passada, s'instal·laran tots els paquets addicionals de
    programari seleccionats.  Després d'això, els paquets marcats per a la seva
    eliminació en el diàleg anterior s'eliminaran de la vostra instal·lació.
    </p>

note: help1 part 2 of 2
en: <p>
    Whole procedure could take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
ca: <p>
    El procediment complet pot trigar una mica.  Si voleu saber més coses
    sobre el programari que ve amb el <b>Linux de SuSE</b>, no dubteu a
    donar una ullada a la <em>Base de Dades de Suport de SuSE</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for user root:
ca: Introduïu una contrasenya per a "root":

note: help text ( explain what the user "root" is and does ) help part 1 of 4
en: <p>
    Apart from normal users of the system, who write texts, for instance, create
    graphics or look for information on the Internet, the user "root" exists on
    every system. The user "root" is always called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
ca: <p>
    A part dels usuaris normals del sistema, que, per exemple, escriuen textos,
    creen gràfics o busquen informació a Internet, existeix un usuari "root" a
    tots els sistemes. L'usuari "root" es posa en acció sempre que cal executar
    tasques administratives. En altres paraules: identifiqueu-vos com a root
    quan us calgui o vulgueu ser l'administrador del sistema, i només llavors.
    </p>

note: help part 2 of 4
en: <p>
    As this administrator is equipped with extensive permissions, the password for
    "root" should be chosen carefully. A combination of letters and numbers is
    recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are asked
    to repeat the process in a second field.
ca: <p>
    Donat que l'administrador està equipat amb permisos extensius, la contrasenya
    de "root" s'ha de triar acuradament. Es recomana una combinació de lletres
    i números. Per assegurar que la contrasenya s'ha entrat correctament, se us
    demana que repetiu el procés en un segon camp.

note: help part 3 of 4
en: 
    Remember the rules for the user
    password - the same signs are valid for the "root" password: you must
    distinguish between upper and lower case; a password should have at least 5
    characters, and as a rule, 
    not contain any umlauts.
ca: 
    Recordeu les regles per a la
    contrasenya de l'usuari - els mateixos símbols són vàlids per a la contrasenya
    de "root": heu de distingir entre majúscules i minúscules; la contrasenya
    ha de tenir almenys 5 caràcters i, com a norma, no ha de contenir caràcters
    accentuats.

note: help part 3 of 4
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
    <br>
ca: 
    Els possibles caràcters addicionals són
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt>, espais i els dígits <tt>0</tt> al <tt>9</tt>.
    </p>
    
    <p>
    No oblideu aquesta contrasenya de "root"!
    </p>
    <br>

note: html-format advise the user to wait for completion part 1 of 2
en: <p>
    Please stand by while your hard disk is prepared.</p>
ca: <p>
    Espereu mentre es prepara el vostre disc dur, si us plau.</p>

note: part 2 of 2
en: <p>
    Depending on the size of your hard disk and your processor speed, this	action
    might take some time.  5 minutes are not unusal for disks larger than 4 GB.  
    Often, the progress meter doesn't show a linear progress; even if it looks 
    slow near the end ("95 %"), please be patient: the formatting	tool has to 
    perform various checks.	</p><br>
ca: <p>
    Depenent de la mida del vostre disc dur i la velocitat del vostre
    processador, aquesta acció pot trigar una mica.  Per a discs més grans
    de 4GB, no és inusual un temps de 5 minuts.  Sovint, el mesurador de
    progrés no mostra un progrés lineal; fins i tot si sembla que s'alenteix
    prop del final ("95 %"), tingueu paciència, si us plau: l'eina de
    formatat ha d'executar diverses comprovacions.
    </p><br>

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your type of mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
ca: <p>
    YaST2 no ha pogut identificar el tipus de ratolí que teniu.
    Trieu el <b>tipus de ratolí</b> connectat al vostre ordinador.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>instal·lació nova</b> si no hi ha cap sistema Linux de SuSE
    a la vostra màquina, o bé voleu reeemplaçar completament un sistema Linux
    de SuSE que hi hagi instal·lat, perdent totes les seves configuracions.
    </p>
    <br>

note: Information about suggested LILO installation: Some other system present (MS Windows etc.) - LILO will be installed on floppy just to play safe
en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can safely be started.
ca: S'ha detectat un altre sistema operatiu al vostre ordinador.
    
    El LILO s'instal·larà en un disquet per tal d'assegurar que
    aquest sistema operatiu pot ser engegat sense problema.

note: Information about suggested LILO installation: The /boot partition is not accessible (e.g. above cylinder 1024). LILO and the kernel files need to be installed on a floppy.
en: With the current hard disk partitioning Linux cannot be started
    directly from hard disk.
    
    LILO and all necessary start files need to be installed on a floppy disk.
    Another configuration is not recommended.
ca: Amb el particionat actual del disc dur, el Linux no es pot engegar
    directament de disc dur.
    
    El LILO i tots els fitxers necessaris per engegar s'instal·laran en un disquet.
    No es recomana una altra configuració.

note: Information about suggested LILO installation: The best case: No other OS on the machine, /boot can be reached, no doubts about the boot device. Everything perfect. LILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed in the start sector of the first hard disk.
ca: No s'ha detectat cap altre sistema operatiu al vostre ordinador.
    
    El LILO s'instal·larà al sector inicial del primer disc dur.

note: lilo == "custom" Information about suggested LILO installation: We have a mixed IDE / SCSI system and made an educated guess (but just a guess! We are not sure!) about the most likely boot disk. The name of that disk is shown along with the message. LILO will be installed in the MBR of this disk.
en: There are several hard disks installed in your computer.
    Most likely the following disk is being used for system start:
    
    %1
    
    LILO will be installed in the start sector of this disk.
ca: Hi ha més d'un disc dur instal·lat al vostre ordinador.
    Molt probablement, el disc utilitzat per engegar és el següent:
    
    %1
    
    El LILO s'instal·larà al sector inicial d'aquest disc.

note: help text system start configuration, boot manager, lilo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>LILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems. 
    </p>
ca: <p>
    El Linux de SuSE ve amb un gestor d'engegada, <b><i>LILO</i></b>, que és
    capaç d'engegar el Linux, així com altres sistemes operatius. 
    </p>

note: help part 3 of 6
en:   <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
    <p>
    LILO itself needs to be installed in a location that is accessible as
    a boot device from your system's BIOS (Basic Input Output System).
    </p>
ca:   <p>
    El Linux de SuSE es pot instal·lar a qualsevol disc dur del vostre sistema.
    </p>
    <p>
    El propi LILO cal instal·lar-lo en una ubicació accessible com un dispositiu
    d'engegada des de la BIOS (Sistema Bàsic d'Entrada i Sortida)
    del vostre sistema.
    </p>

note: help part 4 of 6
en: <p>
    For most PC BIOSes, this means LILO has to be installed on the first
    hard disk below cylinder 1024, either in the MBR (the Master Boot
    Record) or on a bootable primary partition - or on a boot floppy
    (if you have a floppy disk drive).
    </p>
ca: <p>
    Per a la majoria de BIOS de PCs, això vol dir que el LILO s'ha d'instal·lar
    en el primer disc dur per sota del cilindre 1024; bé en el MBR (registre
    mestre d'engegada), bé en una partició primària activada - o bé en un
    disquet d'engegada (si teniu una disquetera).
    </p>

note: help part 5 of 6
en: <p>
    When other operating systems are installed, YaST2 will always suggest
    the safest possible option: Install LILO on a boot floppy. This makes
    sure there will be no conflict with the other operating system(s) on
    your computer.
    </p>
ca: <p>
    Quan hi hagi altres sistemes operatius instal·lats, el YaST2 sempre
    suggerirà l'opció més segura possible: Instal·lar el LILO en un disquet.
    Això assegura que no hi haurà conflictes amb els altres sistemes operatius
    de l'ordinador.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please notice that LILO is capable of booting other operating
    systems, too. But to make use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Tingueu en compte que el LILO també és capaç d'engegar altres sistemes
    operatius. Per a utilitzar aquesta característica, però, calen coneixements
    addicionals. Llegiu el manual per a més detalls, si us plau.
    </p>
    <br>

note: Suggested LILO installation - can be overridden with expert mode.
en: System Start Configuration
ca: Configuració de l'Engegada del Sistema

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Install LILO in the boot disk ('&MBR')
ca: Instal·lar el LILO al disc d'engegada ('MBR')

note: Radio button for LILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Install LILO on partition /&boot (have other boot manager)
ca: Instal·lar el LILO a /boot (hi ha un altre gestor d'engegada)

note: Radio button for LILO installation: Other partition (enter name in text input field)
en: Install LILO on &other partition:
ca: Instal·lar el LILO en una altra partició:

note: helptext for the customized LILO installation part 1 of 7
en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in different places:</p>
ca: <p>
    El LILO (LInux LOader) es pot instal·lar a diferents llocs:</p>

note: part 4 of 7
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you have a number of operating systems on the hard drive, and if you want to
    boot with your own boot manager, or <tt>loadlin</tt>, for example. The
    advantage of this method is that the MBR is left alone.
    </p>
ca: <p>
    - A la partició <b>/boot</b>. Aquesta opció també es pot utilitzar si
    teniu altres sistemes operatius en el disc, i voleu engegar fent servir
    el vostre propi gestor d'engegada, o <tt>loadlin</tt>, per exemple.
    L'avantatge d'aquest mètode és que no es toca el MBR.
    </p>

note: part 5 of 7
en: <p>
    Notice: If you use this method, you will also need to configure
    this other boot manager (e.g. <tt>loadlin</tt>) accordingly.
    </p>
ca: <p>
    Avís: Si utilitzeu aquest mètode, haureu de configurar en conseqüència
    aquest altre gestor d'engegada (p. ex., <tt>loadlin</tt>).
    </p>

note: part 6 of 7
en: <p>
    - In some <b>other</b> partition. You need to know your system's
    restrictions when you select this option. Most PCs for example have a
    BIOS limit that restricts booting to hard disk cylinders below
     1024. Depending on what boot manager to use, you may or you may not
     be able to boot with LILO in a logical partition.
    </p>
ca: <p>
    - En alguna <b>altra</b> partició. Us cal conèixer les restriccions del
    vostre sistema pel que fa a aquesta opció. La majoria de PCs, per exemple,
    tenen una limitació de la BIOS que restringeix l'engegada als cilindres de
    disc per sota del 1024. Depenent de quin gestor d'engegada feu servir,
    podreu o no engegar el LILO en una partició lògica.
    </p>

note: part 7 of 7
en: <p>
    Enter the partition's device name (e.g. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) in the input field.
    </p>
    <br>
ca: <p>
    Introduiu el nom de la partició (p. ex., <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) en el camp d'entrada.
    </p>
    <br>

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and later in
    the installed system.
    </p>
ca: <p>
    Trieu l'<b>idioma</b> a utilitzar durant la instal·lació, i més tard
    en el sistema instal·lat.
    </p>

en: YaST2 needs at least 48 MB of memory to run.
    
    Please use the text based YaST1 for the
    installation of SuSE Linux on your PC.
    A detailed description of the installation
    procedure can be found in the manual.
ca: El YaST2 necessita almenys 48 MB de memòria per executar-se.
    
    Si us plau, utilitzeu el YaST1 (mode text) per a
    la instal·lació del Linux de SuSE en el vostre PC.
    Podeu trobar una descripció detallada del
    procediment d'instal·lació al manual.

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the IDs `next, `back, and `help. help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use now during
    installation and later in the installed system.
    </p>
ca: <p>
    Trieu la <b>disposició del teclat</b> que voleu utilitzar durant
    la instal·lació i més endavant, al sitema instal·lat.
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>. Choose the country or
    region where you are located.
    </p>
ca: <p>
    Llavors seleccioneu la <b>zona horària</b> apropiada. Trieu el país o
    regió on esteu ubicats.
    </p>

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be written on your hard disk.
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà al disc dur.

note: show where lilo will be installed, this means just on floppy
en: The Linux boot manager will be written on a floppy disk.
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà en un disquet.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be written on the linux partition.
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà només a la partició de linux.

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be written to %1
ca: El gestor d'engegada de Linux es gravarà només a %1

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the data carefully</i></b> before you continue.
    </p>
ca: <p>
    YaST2 té tota la informació demanada.
    <b><i>Si us plau, llegiu atentament totes les dades </i></b>abans de continuar.
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget those values! (But do not write them to a sticky
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
ca: <p>
    Us caldrà el vostre <b>nom d'usuari</b>, la vostra <b>contrasenya</b> i -més
    important- la <b>contrasenya de root</b> per a treballar amb el sistema
    instal·lat. No oblideu aquests valors! (Però tampoc no els escriviu en una
    nota enganxada a la vostra pantalla -això és una errada usual de seguretat).
    </p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This is when things actually
    will happen: Your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
ca: <p>
    Si esteu satisfet(a) amb els valors, seleccioneu <b>següent</b> en aquest
    diàleg per a <b><i>iniciar la instal·lació</i></b>. Aquí és quan tot succeïrà
    de debò: El vostre disc dur es prepararà d'acord amb les vostres seleccions,
    i s'instal·larà el programari.
    </p>

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to move to this screen again.
    </p>
ca: <p>
    Si voleu canviar qualsevol dels valors, utilitzeu <b>anterior</b> per tornar
    al(s) diàleg(s) respectiu(s), canvieu-ne les opcions i llavors utilitzeu
    <b>següent</b> per tornar altre cop a aquesta pantalla.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save settings to floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need those some day.
    </p>
ca: <p>
    <b>Deseu les configuracions en un disquet</b> si voleu reutilitzar més
    endavant aquest valors.  Si us plau, feu servir un disquet nou - <em>no</em>
    el disquet "Boot disk" ni el disquet "Modules" subministrats per SuSE.
    Pot ser que els hagueu de menester algun dia.
    </p>

en: Warning:
    
    YaST2 has all information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    settings done by the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
ca: Atenció:
    
    El YaST2 té tota la informació per instal·lar el Linux de SuSE.
    La instal·lació es farà d'acord amb les vostres
    preferències fetes als diàlegs anteriors.
    Per procedir a la instal·lació amb les opcions
    actuals, trieu "si".  Trieu "no" per tornar
    al diàleg anterior.
    
    Començo la instal·lació?

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The selected configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
ca: Les preferències i la configuració seleccionades es desaran
    en un disquet.  Si us plau, inseriu un disquet formatat.
    
    Gravo ara les dades al disquet?

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Is it formatted and is the write protection removed?
ca: No s'han pogut gravar les vostres preferències al disquet.
    Està formatat i sense protecció contra escriptura?

note: helptext for popup create partition line 4 of 6
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
ca: <p>Introduïu el número del cilindre inicial de la partició.

note: popup create partition: Description Inputfield +9M means add 9 MB
en: E&nd: ( 9 or +9M or +9G )
ca: &Final: (9 o +9M o +9G)

en: Your partition is too small, to use ReiserFS!
    ReiserFS is a journaling filesystem, and the storage
    of the journal needs already about 30 MB space.
    So please use ReiserFS only with bigger partitions.
ca: La vostra partició és massa petita per a utilitzar ReiserFS!
    ReiserFS és un sistema de fitxers de diari, i només
    l'emmagatzematge del diari ja necessita uns 30 MB d'espai.
    Per tant, utilitzeu només ReiserFS amb particions més grans.

en: The start cylinder is not valid. Please check again
ca: El cilindre inicial no és vàlid. Proveu-ho altre cop

en: Wrong input for the end of the partition.
    
    st enter the endcylinder (e.g. 77) or an offset (e.g.+122)
    specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +1GB )
ca: Entrada incorrecta per al final de la partició.
    
    Introduïu el cilindre final (p. ex., 77), o bé una distància (p. ex., +122),
    o bé especifiqueu directament la mida de la partició (p. ex., +100M or +1GB)

note: //////////////// STEP E ////////////////////////////////////////////////
en: CAUTION: The value of the end cylinder was not valid. 
    YaST2 had inserted the maximum 
    possible value
ca: ATENCIÓ: El valor del cilindre final no és vàlid. 
    El YaST2 hi ha inserit el valor màxim possible

en: You have entered an invalid mountpoint. For a swap partition, only
    two mountpoints are permitted.
     - If you leave this field empty, the swap partition will NOT be used.
     - The entry "swap" means, that the swap partition will be used.
ca: Heu introduït un punt de muntatge invàlid. Per a una partició d'intercanvi,
    només es permeten dos valors del punt de muntatge.
     - Si deixeu aquest camp buit, NO s'utilitzarà la partició d'intercanvi.
     - L'entrada "swap" vol dir que s'utilitzarà la partició d'intercanvi.

en: There exists already four primary/extended partitions.
ca: Ja existeixen quatre particions primàries/exteses.

en: No space left in the extended partition.
ca: No queda espai a la partició extesa.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    delete those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To delete pdisk partitions, switch to a virtual console and
    delete those partitions manually.
ca: Compte! Aquest disc té particions pdisk
    
    Això no té res de dolent, però per ara el YaST2 no pot eliminar
    aquestes particions. Només pot muntar particions pdisk.
    Per a eliminar particions pdisk, passeu a una consola virtual
    i elimineu aquestes particions a mà.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    create those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To create new pdisk partitions, switch to a virtual console and
    create those partitions manually.
    
    The other way is to use an empty disk, without any partitions.
    Then YaST2 can also create and delete partitions.
ca: Compte! Aquest disc té particions pdisk
    
    Això no té res de dolent, però per ara el YaST2 no pot crear
    aquestes particions. Només pot muntar particions pdisk.
    Per a crear particions pdisk, passeu a una consola virtual
    i creeu aquestes particiona a mà.
    
    L'altra manera és fer servir un disc buit, sense cap partició.
    Llavors el YaST2 podrà crear i esborrar particions.

note: Main dialog: Header
en: Expert Partitioner --
ca: Particionat Expert --

note: ------pel--------
en: It is not possible, to create a partition on %1
    
    %2
ca: No és possible crear una partició sobre %1
    
    %2

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a extended partition on %2 %3
ca: %1 Crear una partició extesa sobre %2 %3

note: %1 is a disk device, example: You have selected the disk /dev/hda, but can only edit a partition like /dev/hda11, /dev/hda2,
en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only edit a partition like %11, %12, ...
ca: 
     Heu seleccionat el disc %1, però només podeu 
      editar una partició com ara %11, %12, ...

note: No line is selcted:
en: To edit a partition, you have to select one in main dialog
ca: Per editar una partició, n'heu de seleccionar una al diàleg principal

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
ca: Atenció: Amb la selecció actual, la instal·lació del vostre
    Linux SuSE no es podrà engegar directament. La vostra partició
    d'engegada té el cilindre final més enllà del 1024.
    
    Voleu canviar això?

en: In the current version, LILO cannot per default boot a boot-partition with Reiser
    Filesystem. Please choose Ext2 as the filesystem for the with /boot
    mounted partition
ca: En la versió actual, el LILO no pot engegar per omissió des d'una partició
    d'engegada amb un sistema de fitxers Reiser. Si us plau, trieu Ext2 com a
    sistema de fitxers per a la partició muntada a /boot

en: In the current version, LILO cannot per default boot partition with ReiserFS.
    Please choose Ext2 as the filesystem for your root partition
    or create a small boot-partition (10MB) with Ext2, and mount it as /boot
ca: En la versió actual, el LILO no pot engegar per omissió des d'una partició
    d'engegada amb ReiserFS. Si us plau, trieu Ext2 com a sistema de fitxers
    per a la vostra partició arrel o creeu una partició d'engegada petita
    (10 MB) i munteu-la com a /boot

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition root has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
ca: Atenció: Amb la selecció actual, la instal·lació del vostre
    Linux SuSE no es podrà engegar directament. La vostra partició
    arrel d'engegada té el cilindre final més enllà del 1024.
    
    Voleu canviar això?

note: Check box to skip X configuration alltogether (will disable all other settings in this dialog when checked)
en: No X11 configuration
ca: Sense configuració X11

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text for inst_config_x11.ycp: The user selects video resulution and color depth. Window layout: <Information about automatically detected video car
en: <p>
    Please select the <b>Desktop Settings</b> to use for the X Window System (X11).
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu les <b>Configuracions d'Escriptori</b> a utilitzar pel Sistema X Window (X11), si us plau.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can configure X11 manually later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>Sense configuració X11</b> per ometre la configuració X Window.
    Podreu configurar manualment X11 més endavant, si voleu (utilitzant <b><i>sax</i></b>).
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu una de les possibles <b>Resolucions</b> de pantalla de la caixa
    del cantó esquerre i un dels possibles valors pel <b>Color</b> de la caixa
    de la dreta.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Please notice that not all combinations of colors and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on  the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is required.
    </p>
ca: <p>
    Tingueu en compte que no totes les combinacions de colors i resolucions
    poden ser vàlides per a la vostra targeta de vídeo; això depèn de la
    quantitat de memòria de la targeta (mostrada més amunt).
    Com més alta sigui la resolució i el nombre de colors, més memòria caldrà.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable hardware accelerated 3D graphics.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
ca: <p>
    Seleccioneu <b>Utilitzar acceleració 3D</b> per activar els gràfics
    accelerats 3D. No totes les targetes suporten aquesta característica.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END The screen that is being referred to is 'xfine' - a tool that displays a full screen image and some arrow buttons to adjust image sizes and position.
en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical sizes and positions
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
ca: <p>
    Ajusteu la mida i les posicions horitzontal i vertical de la imatge
    que se us mostrarà en prémer aquest botó.
    </p>

note: default text below "Detected:" for printer
en: no printer detected
ca: no s'ha detectat cap impressora.

note: default text below "Detected:" for sound cards
en: no sound card detected
ca: no s'ha detectat cap targeta de so.

note: default text below "Detected:" for dialup internet
en: no modem or isdn card detected
ca: no s'ha detectat cap mòdem o targeta xdsi.

note: default text below "Detected:" for network
en: no ethernet card detected
ca: no s'ha detectat cap targeta ethernet.

note: PushButton: Branch to printer configuration dialog
en: Configure &Printer...
ca: Configurar Im&pressora...

note: PushButton: Branch to sound configuration dialog
en: Configure &Sound...
ca: Configurar &So...

note: PushButton: Branch to internet configuration dialog
en: Configure &Internet...
ca: Configurar &Internet...

note: PushButton: Branch to network configuration dialog
en: Configure &Network...
ca: Configurar &Xarxa...

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip those configurations now and instead finish the installaton</i></b>.
    You can perform those configurations later at any time.
    </p>
ca: <p>
    Si voleu, podeu <b><i>ometre ara aquestes configuracions i en lloc d'això acabar la instal·lació</i></b>.
    Podeu efectuar aquestes configuracions en qualsevol moment més endavant.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Any of the configuration dialogs will take you back to this screen here after they are finished.
    </p>
ca: <p>
    Tots els diàlegs de configuració us portaran de tornada a aquesta pantalla quan hagin acabat.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please notice that not all kinds of hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you may still be able to configure it manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
ca: Tingueu en compte que no tota mena de maquinari pot ser detectada de forma
    automàtica. Si el vostre dispositiu no apareix aquí, podeu configurar-lo
    manualment. Només us cal prémer el botó de configuració apropiat.
    </p>

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    Now you can log in as `%1'.
ca: El vostre sistema ja està instal·lat.
    Podeu entrar com a `%1'.

note: configuration failed somehow. Popup shows error to user and lists likely causes.
en: YaST2 couldn't write the parameters file.
    You must run this configuration as the root user!
ca: El YaST2 no ha pogut escriure el fitxer de paràmetres.
    Heu d'executar aquesta configuració com a usuari root!

note: configuration succeeded, show as popup message to user Translators: 'kinet' is wrong, this should be 'kinternet'
en: Congratulations!!!
    Your Internet connection has been successfully configured.
    
    To connect with the internet use 'kinet'.
ca: Felicitats!!!
    La connexió a Internet s'ha configurat satisfactòriament.
    
    Per connectar-se a Internet, feu servir 'kinternet'.

note: Invalid characters in various fields of dialogs (only numbers are allowed)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>You can enter only numbers
ca: <P>Heu introduït caràcters invàlids en el camp "%1".</P><P>Només hi podeu posar números

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid characters in field "%1"!
ca: Caràcters invàlids en el camp "%1"!

note: Invalid characters in various fields of dialogs (almost telephone numbers)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>Valid characters are <B>numbers</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>SPACE</B>, <B>-</B> and <B>,</B>.</P>
ca: <P>Heu introduït caràcters invàlids en el camp "%1".</P><P>Els caràcters vàlids són <B>números</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>ESPAI</B>, <B>-</B> i <B>,</B>.</P>

note: Invalid baudrate heltext
en: <P>Please choose a valid <B>baud rate</B>.</P><P>Possible values are %1.</P>
ca: <P>Trieu una <B>velocitat en baudis</B> vàlida, si us plau.</P><P>Els valors possibles són %1.</P>

note: Label for error screen if invalid baudrate writen
en: Invalid baud rate
ca: Velocitat en baudis invàlida

note: Invalid IP address inserted
en: Please enter a valid IP address in the field "%1".
ca: Entreu una adreça vàlida en el camp "%1", si us plau.

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid IP address format in field "%1"
ca: Format d'adreça IP invàlid en el camp "%1"

note: Empty value of field where is value needed)
en: <P>The field "%1" must not be empty.</P><P>Please enter a value.</P>
ca: <P>El camp "%1" no pot estar buit.</P><P>Introduïu-hi un valor, si us plau.</P>

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: The field "%1" must not be empty
ca: El camp "%1" no pot estar buit.

en: Input error
ca: Error d'entrada

note: Manual selection of ISDN card (if autodetection fails)
en: You need to select the type of your <B>ISDN</B> card and enter the required parameters manually (likely values of the parameters are shown)
ca: Heu de seleccionar el tipus de la vostra targeta <B>XDSI</B> i introduir-ne manualment els paràmetres (es mostren els possibles valors dels paràmetres)

en: Select your ISDN card:
ca: Seleccioneu la vostra targeta XDSI:

en: Manual ISDN selection and configuration
ca: Selecció i configuració manual de XDSI

en: IO address (PORT)
ca: Adreça E/S (PORT)

en: <P>Please enter the details of your internet connection.</P>
ca: <P>Introduïu els detalls de la vostra connexió, si us plau.</P>

en: Local number (MSN)
ca: Número local (MSN)

note: Type of ISDN protocol
en: ISDN protocol
ca: Protocol XDSI

note: ISDN callback mode selection
en: ISDN Callback configuration
ca: Retorn de Trucada XDSI

note: Type of device (isdn0/ippp0) selection
en: Network device type
ca: Tipus de dispositiu de xarxa

en: ISDN access for 'root' only
ca: Accés XDSI només per a 'root'

en: Internet access - ISDN configuration
ca: Accés a Internet - Configuració XDSI

note: Configuration of local IP address and remote IP address for Peer-to-Peer internet connection html-format
en: <P>You need to enter a local IP address and a remote IP address for your ISP.</P>
ca: <P>Cal que configureu una adreça IP local i una de remota per al vostre proveidor.</P>

en: <P>If your Internet provider supports dynamic DNS assignment, you can choose the appropriate checkbox. All major Internet providers support this feature.</P>
ca: <P>Si el vostre proveidor suporta assignació dinàmica de DNS, podeu triar la casella apropiada (Tots els principals proveidors ho suporten)</P>.

en: Internet access - ISDN network configuration
ca: Accés a Internet - Configuració de xarxa XDSI

en: Remote
ca: Remota

note: If input Local IP address conflicts which existing network user is needed to set it again
en: You can't use this <B>IP address (%1)</B>, because it is part of an existing, already configured network. Please choose another address ...
ca: No podeu utilitzar aquesta <B>adreça IP (%1)</B>, perquè és part d'una xarxa configurada preexistent. Trieu una altra adreça, si us plau ...

en: The ISDN network parameters you entered conflict with %1 network device
ca: Els paràmetres de la xarxa XDSI estan en conflicte amb el dispositiu %1

en: Please re-enter your %1 address
ca: Configureu altre cop la vostra adreça %1, si us plau

en: Network device conflict
ca: Conflicte de dispositius de xarxa

en: Remote IP address of the P-t-P partner
ca: Adreça IP remota del soci P-a-P

note: Setting of Modem specific parameters help 1 of 5
en: <P>If you are on PBX, you probably have to enter a <B>dial prefix</B>.
ca: <P>Si esteu connectats a una centraleta, probablement heu d'introduir un <B>prefix telefònic</B>.

note: help 2 of 5, keep the leading space
en:  Often this is <I>9</I>.</P>
ca:  Sovint, aquest prefix és <I>9</I>.</P>

note: help 3 of 5
en: <P>Most telephone companies use <I>tone dial</I> as the <B>dial method</B>.</P>
ca: <P>La majoria de companyies telefòniques utilitzen <I>marcatge per tons</I> com a <B>mètode de marcatge</B>.</P>

note: help 4 of 5
en: <P>You can adjust the INIT strings for your device.
ca: <P>Podeu ajustar les cadenes INIT del vostre dispositiu.

note: help 5 of 5, keep the leading space
en:  This may be neccessary, if you are using a terminal adapter or a special modems.</P>
ca:  Això pot caldre si esteu utilitzant un adaptador terminal o alguns mòdems especials.</P>

note: Set modem to be loud
en: Turn on modem speaker
ca: Activar l'altaveu del mòdem

en: Idle time
ca: Temps d'oci

en: Internet access - Modem configuration
ca: Accés a Internet - Configuració del mòdem

en: Dial Prefix
ca: Prefix de trucada

en: Baud Rate
ca: Velocitat en Baudis

en: Idle timeout
ca: Temps límit d'oci

note: Help text for autodetection screen. It dissapears automaticaly when autodetection is done
en: <P>An attempt to find external modems and internal modems will be made.<P>If you are using an <I>ISA-PnP or PCI-Modem</I>, please refer to the manual.</P><P><B>Please wait...</B></P>
ca: <P>Es provarà de detectar els mòdems externs i interns.<P>Si esteu utilitzant un mòdem <I>ISA-PnP o PCI</I>, us preguem que consulteu el manual.</P><P><B>Espereu-vos, si us plau...</B></P>

en: Modem and ISDN autodetection
ca: Autodetecció de mòdem i XDSI

note: Autodetection is running
en: Trying to detect your modem. Please wait...
ca: Provant de detectar el vostre mòdem. Espereu, si us plau...

note: If there are more detected devices, user has to select which of them will be configured
en: <P>Both an <B>ISDN card</B> and a <B>modem</B> were detected.</P>
ca: <P>S'ha detectat tant una <B>targeta XDSI</B> com un <B>mòdem</B>.</P>

en: <P>Please select the one that will be used for your internet connection.</P>
ca: <P>Seleccioneu quin es farà servir per a connectar-se a Internet, si us plau.</P>

en: Several devices for connecting to the Internet were found.
ca: S'han trobat diversos dispositius per a conectar-se a Internet

en: Please select which device you whish to configure:
ca: Seleccioneu quin dispositiu s'ha de configurar, si us plau:

note: Description of detected ISDN device
en: &ISDN card %1
ca: Targeta &XDSI %1

note: Description of detected modem
en: &Modem %1 on %2
ca: &Mòdem %1 a %2

en: Internet configuration
ca: Configuració d'Internet

note: There was only one device (modem) detected and in next dialogs it'll be configured
en: <P>A <B>modem</B> was detected.</P>
ca: <P>S'ha detectat un <B>mòdem</B>.</P>

en: <P>Please continue continue to configure your Internet connection.</P>
ca: <P>Si us plau, continueu amb la configuració de la vostra connexió a Internet.</P>

en: <P>Note: Serial ports in Linux are named differently than in DOS, e.g., /dev/ttyS0 = COM1, /dev/ttyS1 = COM2...</P>
ca: <P>Penseu que els noms per als ports sèrie en Linux són diferents de DOS, p. ex. /dev/ttyS0 = COM1, /dev/ttyS1 = COM2...)</P>

en: A modem
ca: S'ha detectat un mòdem

en: will be configured for internet access
ca: i es configurarà per a l'accés a Internet

note: There was only one device (ISDN card) detected and in next dialogs it'll be configured
en: <P>An <B>ISDN card</B> was detected.</P>
ca: <P>S'ha detectat una <B>targeta XDSI</B>.

en: An ISDN card
ca: S'ha detectat una targeta XDSI

en: was detected and will be configured for internet access
ca: i es configurarà per a l'accés a Internet

note: No configurable device found html-format / help start
en: <p>Neither an ISDN card or a modem could be found.</p>
ca: <p>No s'ha trobat cap mòdem ni cap targeta XDSI</p>.

note: html-format / help 2
en: <p>
    If you are using a <b>PCI-Modem</b> run <i>lspci -v</i> and determine the IRQ and PORT.
    Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i> and try again.</p>
    <p>
    <b>ISA-PnP card</b>: run <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i> and
    <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i>.<br>
    Determine the IRQ and PORT. Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i>
    and try again.</p>
ca: <p>
    Si esteu utilitzant un <b>mòdem PCI</b> executeu <i>lspci -v</i> per a determinar-ne el PORT i la IRQ.
    Llavors, executeu <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i> i torneu-ho a provar.</p>
    <p>
    <b>Targeta ISA-PnP</b>: executeu <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i>
    i <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i>.<br>. Determineu el PORT i la IRQ.
    Llavors, executeu <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i> i torneu-ho a provar.</p>

note: html-format / help 3
en: <p>
    Further Information can be found in the manual.</p>
    <p>
    If you are able to connect to the internet on another machine, have a look at
    the support database 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' and the modem trouble shooting
    tool 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html'.</p>
ca: <p>
    Trobareu més informació al manual.</p>
    <p>
    Si us podeu connectar a Internet des d'una altra màquina, doneu un cop d'ull
    a la base de dades de suport 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' i a la de
    problemes de mòdem 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html'.</p>

en: Sorry, neither a modem or an ISDN device could be found
ca: Ho sento, no s'ha trobat cap dispositiu mòdem ni XDSI

note: Try again autodetection of ISDN device
en: &Try again
ca: &Provar-ho altre cop

note: Manual ISDN card configuration (if no ISDN card found)
en: &Manual ISDN device configuration
ca: Configuració &Manual del dispositiu XDSI

en: Internet access
ca: Accés a Internet

en: <P>Please choose:<UL><LI> <I>new</I> and enter the <I>tel. no., login</I> and <I>password,</I></LI><LI>or select a predefined Call-by-Call provider from the list for your country,</LI><LI>or edit the current settings.</LI></UL></P>
ca: <P>Si us plau, trieu:<UL><LI> <I>nou</I> i introduïu <I>num. tel., usuari</I> i <I>contrasenya</I></LI>, <LI>o bé seleccioneu un proveidor predefinit de la llista del vostre país</LI>, <LI>o bé editeu els valors actuals.</LI></UL></P>

en: Select an Internet provider (fixed settings)
ca: Seleccionar un proveidor d'Internet (configuració fixa)

en: User ID
ca: Identificació d'usuari

en: Save password
ca: Desar la contrasenya

en: &Current settings
ca: &Configuració actual

en: Internet access - Provider configuration
ca: Accés a Internet - Configuració del proveidor

en: Select a Internet provider (fixed settings)
ca: Seleccionar un proveidor d'Internet (configuració fixa)

en: Telephone number
ca: Número de telèfon

note: Menuentry for the YaST2 menu
en: Network/Modem+ISDN
ca: Xarxa/Mòdem+XDSI

en: Choose this item to configure your Internet connection if you are using a modem or ISDN-card.
ca: Trieu aquest element per a configurar la connexió d'Internet si esteu fent servir un mòdem o una targeta XDSI

en: <P><P>You must be logged in as <I>root</I>.
ca: <P><P>Cal que us hagueu identificat com a <I>root</I>.

note: dialog title
en: Internet Configuration
ca: Configuració d'Internet

note: no modem detected, maybe user left it off. Popup message.
en: Turn your modem ON
ca: Enceneu el vostre mòdem

en: Network/NIS client
ca: Client de xarxa/NIS

note: radio button label
en: NIS no
ca: Sense NIS

note: radio button label
en: NIS yes
ca: Amb NIS

note: text entry label
en: NIS domain
ca: Domini NIS

note: test entry label
en: IP address of the NIS server
ca: Adreça IP del servidor NIS

note: error popup label
en: The IP address is not correct
ca: L'adreça IP no és correcta

note: ===== main ===== help text 1/2
en: <p>Here your machine can be set up as a <b>NIS client</b>. Just enter your NIS domain (e.g, suse.de) into the first entry and your IP address (e.g., 10.20.0.2) into the second. To deactivate NIS services, uncheck the NIS no button.</p>
ca: <p>Aquí, la vostra màquina es pot configurar com un client NIS</b>.  Només  cal entrar el domini NIS (p. ex., suse.de) en el primer camp i la vostra adreça IP (p. ex., 10.20.0.2) al segon.  Per desactivar els serveis NIS, premeu el botó Sense NIS.</p>

note: help text 2/2
en: <p>The Network Information Service (NIS) was formerly known as Sun <b>Yellow Pages</b> (YP). The name Yellow Pages is a registered trademark in the United Kingdom of British Telecommunications plc, and may not be used without permission.</p>
ca: <p>El Network Information Service (NIS) era anteriorment conegut com les <b>Yellow Pages</b> (YP) de Sun.  El nom Yellow Pages és una marca registrada de British Telecommunications plc al Regne Unit, i no es pot  utilizar sense permís.</p>

en: Running SuSEconfig ...
ca: Executant SuSEconfig ...

en: Starting portmapper ...
ca: Engegant el mapejador de ports ...

note: error popup message
en: Error while running portmapper
ca: Error en executar el mapejador de ports

en: Starting ypclient ...
ca: Engegant ypclient ...

note: error popup message
en: Error while running ypclient
ca: Error en executar ypclient

en: Network/Sendmail configuration
ca: Configuració de xarxa/Sendmail

note: help text 2/2 for sendmail configuration
en: <p>If you have special requirements that these do not cover, you may create you own. Please have a look at /usr/share/sendmail, one of the pre-existing configurations may well fit your requirements. <b>ATTENTION:</b> If you plan to install your own modified sendmail.cf you should select the last item in the list and install the file yourself. Otherwise, SuSEconfig will copy the selected file to sendmail.cf and your changes will be lost.</p>
ca: <p>Si teniu necessitats especials no cobertes per aquestes, podeu crear-ne una de pròpia.  Doneu un cop d'ull a /usr/share/sendmail, potser una de les configuracions preexistents us servirà. <b>ATENCIÓ:</b> Si teniu pensat d'instal·lar el vostre propi sendmail.cf modificat, cal que seleccioneu el darrer element de la llista i instal·leu el fitxer vós mateix(a). Altrament, el SuSEconfig copiarà el fitxer seleccionat sendmail.cf i els vostres canvis es perdran.</p>

note: popup message
en: Error while saving configuration files.
ca: Error en desar els fitxers de configuració.

en: <P>The table contains all the NFS entries which will be written to /etc/fstab.
    You can enter new one to the <B>Fstab entry</B> field and add it to the table
    using the <B>Add</B> button. <B>Choose</B> can help you to get the name of the
    NFS server.</P>
ca: <P>La taula conté totes les entrades NFS que s'escriuran a /etc/fstab.
    Podeu posar-ne de noves al camp <B>Entrada de fstab</B> i afegir-la a
    la taula fent servir el botó <B>Afegir</B>. <B>Triar</B> us pot ajudar a trobar el nom del servidor NFS.</P>

en: <P>A double-click on a row of the table will copy the information to the
    <B>Fstab entry</B> field. <B>Delete</B> button can delete the selected row
    in the table. So if you just want to edit an entry, double-click on it, press
    <B>Delete</B>, edit the entry and click <B>Add</B>.
ca: <P>Fent doble clic sobre una fila de la taula, en copiarà la informació
    al camp <B>Entrada de fstab</B>.  El botó <B>Suprimir</B> pot esborrar la
    fila seleccionada de la taula.  Així que si voleu editar una entrada, feu
    doble clic, premeu "<B>Suprimir</B>, editeu-la i feu clic a <B>Afegir</B>.

en: <P>For further information about fstab please use <B>man fstab</B>.
ca: <P>Per a més informació sobre fstab, utilitzeu <B>man fstab</B>.

en: The fstab already contains an entry
    with mountpoint '%1'.
ca: Fstab ja té una entrada per al punt
    de muntatge '%1'.

note: frame label
en: Fstab entry
ca: Entrada de fstab

en: <P>The <B>Directories</B> selection box contains all the directories
    which will be exported. If a directory is selected, the table shows
    the hosts allowed to mount this directory.</P>
ca: <P>La caixa de selecció <B>Directoris</B> conté tots els directoris
    que s'exportaran.  Si se selecciona un directori, la taula mostra
    els ordinadors que tenen permès de muntar aquest directori.</P>

en: <P>Hosts wildcard sets which hosts can access the selected directory.
    It can be <I>single host</I>, <I>netgroups</I>, <I>wildcards</I> or
    <I>IP networks</I>.
ca: <P>El comodí de'ordinadors estableix quins ordinadors poden tenir accés
    al directori seleccionat.  Pot ser <I>un sol ordinador</I>, <I>grup de xarxa</I>,
    <I>comodí</I> o <I>Xarxes IP</I>.

en: <P>Please have a look at <B>man exports</B> for further information.
ca: <P>Doneu un cop d'ull a <B>man exports</B> per a més informació.

note: push button label
en: Add
ca: Afegir

note: frame label
en: Directory
ca: Directori

note: frame label
en: Allowed hosts
ca: Ordinadors permesos

en: <P><B>Mount NFS directries</B> will allow you to configure which
    NFS servers will be used for mounts and where their directories
    should be mounted in your local filesystem.</P>
ca: <P><B>Muntar els directoris NFS</B> us permetrà de configurar quins
    servidors NFS es faran servir per a muntatges i on es muntaran llurs
    directoris en el vostre sistema de fitxers local.</P>

en: Network/NFS
ca: Xarxa/NFS

en: I was unable to write to /etc/rc.config.
    After reboot the NFS server may have
    unexpected bahaviour.
ca: No he pogut escriure /etc/rc.config.
    Quan es reengegui, el servidor NFS pot
    tenir un comportament inesperat.

note: help text address conflict setup dialog part 1 of 3
en: <p>
    One or more previously configured devices (such as a second network card or ISDN
     adapter) were found in your system. Some of them have been assigned a
     network address range (IP address/network mask) which <b>conflicts</b>
     with your new configuration. It is <b>not possible</b> to use multiple
     devices with <b>overlapping</b> network address.
    </p>
ca: <p>
    S'han trobat al sistema dispositius preconfigurats (tals com una 
    segona targeta de xarxa o un adaptador XDSI). Alguns d'ells ja tenen 
    asssignat el seu rang d'adreces (adreça IP/màscara de subxarxa), que 
    <b>entra en conflicte</b> amb la vostra nova configuració. <b>No és 
    possible</b> utilitzar dispositius amb adreces de xarxa <b>solapades</b>. 
    </p>

note: help text address conflict setup dialog part 2 of 3
en: <p>
    This dialog displays a list of all incorrectly configured devices. A checked line in 
    the list means that device is <b>active</b>.
    <p>
ca: <p>
    Aquest diàleg mostra la llista de tots els dispositius en conflicte. 
    Una línia marcada a la llista vol dir que el dispositiu està <b>actiu</b>.
    <p>

note: help text address conflict setup dialog part 3 of 3
en: <p>
    You can select <b>next</b> and the incorrectly configured devices will be <b>deactivated</b>
    and <b>disabled</b>. You will not be able to use them but you can reconfigure 
    them later. Configuration will be <b>continued</b>.
    </p>
    <p>
    Or you can select <b>back</b> to go back to the address setup dialog and 
    <b>replace</b> any required IP address and network masks.
    </p>
ca: <p>
    Podeu seleccionar <b>següent</b> i els dispositius en conflicte seran 
    <b>desactivats</b> i <b>desconnectats</b>. No els podreu utilitzar, però 
    els podreu reconfigurar més endavant. La configuració <b>continuarà</b>.
    </p>
    <p>
    Sinó, podeu seleccionar <b>anterior</b> per tornar al diàleg d'assignació 
    d'adreces i <b>reemplaçar</b> les adreces IP i màscares de subxarxa.
    </p>

note: main dialog label list of already configured network interfaces ([eth1, eth2...], [isdn0, isdn1...] etc.) with network address (ip/mask) which overlaps address defined by user
en: Conflicting network devices
ca: Dispositius de xarxa en conflicte

note: warning dialog message
en: Couldn't write values to %1
ca: No he pogut escriure els valors a %1

note: help text for configuration finishing
en: <p>
    Network configuration is finished and the changes are saved.
    The network is than restarted.
    </p>
ca: <p>
    La configuració de xarxa s'ha acabat i s'han desat els canvis.
    La xarxa s'ha reiniciat.
    </p>

note: final confifuration popup message
en: The network device is now configured.
    The changes will take effect after the machine reboot.
ca: El dispositiu de xarxa està configurat.
    Els canvis es faran efectius a la pròxima engegada de la màquina.

note: final confifuration popup message
en: The network device is now configured and ready to use.
ca: El dispositiu de xarxa està configurat i preparat per a ser utilitzat.

note: configuration is finished, but network is not running
en: Something's wrong! Network is not running.
    Please check your hardware and try again.
ca: Quelcom va malament! La xarxa no funciona.
    Comproveu el vostre maquinari i proveu-ho un altre cop, si us plau.

note: final confifuration popup message (when running in test mode -- no real changes)
en: The network device is now configured and ready to use. (test mode)
ca: El dispositiu de xarxa està configurat i preparat per a ser utilitzat (mode de prova).

note: help text for dns setup part 1 of 4
en: <p>Insert the host name and domain name for your computer. Name server list and domain search list are optional.</p>
ca: <p>Inseriu el nom i el domini del vostre ordinador. La llista de servidors de noms i la llista de recerca de dominis són opcionals.</p>

note: help text for dns setup part 2 of 4
en: <p>A name server is a computer which translates host names into IP addresses. This value must be entered as an an <b>IP address</b> (e.g., 10.10.0.1) not as a host name.</p>
ca: <p>Un servidor de noms és un ordinador que tradueix noms d'ordinadors a adreces IP.  S'ha d'introduir com a <b>adreça IP</b> (p. ex., 10.10.0.1), no com un nom d'ordinador.</p>

note: help text for dns setup part 3 of 4
en: <p>Search domain is the domain name where host name searching is started. The primary search domain is usually the same as the <b>domain name</b> of your computer (e.g., suse.de). There may be addidional search domains (e.g., suse.com).</p>
ca: <p>Domini de recerca és aquell nom de domini des del qual s'inicia la recerca de noms.  El domini de recerca primari és normalment el mateix que el <b>nom de domini</b> del vostre ordinador (p. ex., suse.de). Pot haver-hi dominis de recerca addicionals (p. ex., suse.com).</p>

note: help text for dns setup part 4 of 4
en: <p>Select the <b>next</b> button to <b>save</b> your changes and <b>finish</b> the network configuration.</p>
ca: <p>Seleccioneu <b>següent</b> per a <b>desar</b> els canvis i <b>acabar</b> la configuració de la xarxa.</p>

note: text entry label
en: Host name
ca: Nom d'ordinador

note: text entry label
en: Domain name
ca: Nom de domini

note: common label for more text entries
en: Name server list
ca: Llista de servidors de noms

note: common label for more text entries
en: Domain search list
ca: Llista de recerca de domini

note: main dialog label
en: Name server configuration
ca: Configuració del servidor de noms

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The network configuration will now be saved.
ca: Ara es desarà la configuració de la xarxa.

note: help text for ip address setup dialog part 2 of 9
en: <p>You can select dynamic address assignment, if you have a <b>DHCP server</b> running on your local network.
ca: <p>Podeu seleccionar assignació dinàmica d'adreça si teniu configurat un <b>servidor DHCP</b> a la vostra xarxa local.

note: part 3 of 9, keep the leading space
en:  You also should select this if you do not have a static IP address assigned to you by your cable or DSL provider.
ca:  També heu de seleccionar això si el vostre proveidor no us ha assignat una adreça IP estàtica.

note: part 7 of 9, keep the leading space
en:  Enter the IP address (e.g. 192.168.100.99) for your computer, the network mask (usually 255.255.255.0) and,optionally, the default gateway IP address.
ca: Doneu l'adreça IP per al vostre ordinador (p. ex., 192.168.100.99), llavors la màscara de la subxarxa (normalment 255.255.255.0) i, opcionalment, l'adreça IP del portal per omissió.

note: part 9 of 9
en: <p>Please contact your <b>network administrator</b> for more information about the network configuration.</p>
ca: <p>Contacteu el vostre <b>administrador de xarxa</b> per a més informació sobre la configuració de la xarxa, si us plau.</p>

note: label for radio button group (dynamic/static ip address setup method)
en: Choose the network address setup method
ca: Trieu el mètode d'assignació d'adreces de xarxa

note: frame label
en: Static address
ca: Adreça estàtica

note: warning dialog message gateway address must be accessible from subnet
en: Default gateway address is out of range
ca: L'adreça del portal per omissió és fora d'abast

note: warning dialog message ip address overlaps network or broadcast address
en: IP Address is out of range
ca: L'adreça IP és fora d'abast

en: Network/Base
ca: Xarxa Bàsica

en: Launch this module to configure your network device and local network.
ca: Executeu aquest mòdul per a configurar el dispositiu de xarxa
    i la xarxa local.

note: warning dialog message
en: Cannot create temporary file
ca: No es pot crear el fitxer temporal.

note: warning dialog message
en: Device initialization failed
ca: La inicialització del dispositiu ha fallat

note: kernel module name in warning dialog
en: Module name %1
ca: Mòdul %1

note: label for waiting while yast2 is checking hardware
en: Looking for network cards on your system...
ca: Buscant targetes de xarxa en el vostre sistema...

note: help text for autodetecting and network card selecting part 1 of 2
en: <p>YaST2 autodetects <b>network cards</b> installed in your system.</p>
ca: <p>YaST2 pot detectar <b>targetes de xarxa</b> en el vostre sistema.</p>

note: part 2 of 2
en: <p>
    If you have more than one network card, select the one you want to configure.
    Click <b>next</b> button to continue with network configuration.</p>
ca: <p>
    Si teniu més d'una targetes de xarxa, seleccioneu quina voleu configurar.
    Feu clic a <b>següent</b> per continuar amb la configuració de la xarxa.</p>

note: result of autodetection this is a multi-line label text, with line break after approx 60 characters part 1 of 4
en: No built-in network card was detected.
ca: No s'ha detectat cap targeta de xarxa integrada.

note: part 2 of 4, keep the leading space
en:  However a PCMCIA
    system was found which can be used with a PCMCIA network
    card.
ca:  No obstant, s'ha trobat
    un sistema PCMCIA que es pot utilitzar com una
    targeta de xarxa.

note: part 3 of 4, keep the leading space
en:  Press 'Next' to continue configuration of your PCMCIA
    network.
ca:  Premeu 'Següent' per continuar amb la configuració de
    la xarxa PCMCIA.

note: part 4 of 4, keep the leading space
en:  Pressing 'Back' will cancel network configuration.
ca:  Prement 'Anterior' cancel·lareu la configuració de la xarxa.

note: label when network card support is compiled in the kernel
en: It seems that support for your card is compiled in the kernel.
    It will be used for the network access.
ca: Sembla que el suport de la vostra targeta de xarxa està compilat dins
    del kernel.  Es farà servir per l'accés a la xarxa.

note: label message
en: No network card was detected.
ca: No s'ha detectat cap targeta de xarxa.

note: To translators: label message 2/2 The network card XY will be configured
en: 
    will be configured for network access.
ca: 
    es configurarà per accedir a la xarxa.

note: result of autodetection more network cards were detected and radio button group is displayed
en: Please choose the network card you would like to configure
ca: Trieu la targeta de xarxa que voleu configurar, si us plau

en: This module lets you start YaST2 components on a remote machine 
    via a network connection or on the local machine as a differnt
    user. Several protocols are supported.
ca: Aquest mòdul us permet d'executar components del YaST2 en una màquina
    remota via connexió de xarxa o en la màquina local com un usuari diferent.
    Hi ha diversos protocols suportats.

en: This module configures, which log entries YaST2 should create and which not
ca: Aquest mòdul configura quines entrades ha de crear el YaST2 i quines no

note: Generic buttons
en: &Ok
ca: &Bé

en: &Remove
ca: &Treure

en: Debug messages
ca: Missatges de depuració

en: Normal messages
ca: Missatges normals

en: Warnings
ca: Avisos

en: Security messages
ca: Missatges de seguretat

en: Internal errors
ca: Errors interns

en: Show
ca: Mostrar

en: Properties for
ca: Propietats de

en: ERROR: Record '%1' is
    not properly configured.
ca: ERROR: El registre '%1' no
    està configurat apropiadament.

en: Call of apsfilter.setup (%1%2) was not successful.
ca: La crida d'apsfilter.setup (%1%2) no ha reeixit.

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you don't like the default name, you can change it.</P>
ca: <P>Si no us agrada el nom per omissió, el podeu canviar.</P>

en: Invalid name! The name can be up to 20 characters long and you
    can only use the characters 0..9, A..Z, a..z and _. Additionally,
    you cannot use the names 'lp', 'ascii', 'raw' and 'remote' because
    of their special function.
    
    The name must not be used for another printer.
ca: Nom invàlid! El nom ha de tenir, com a molt, 20 caràcters, i només
    podeu utilitzar els caràcters 0..9, A..Z, a..z i _. A més a més,
    no podeu utilitzar els noms 'lp', 'ascii', 'raw' i 'remote' a causa
    de la seva funció especial.
    
    El nom no pot ser utilitzat per una altra impressora.

en: There was a problem while adding
    the printer to the spooling system!
ca: Hi ha hagut un problema en afegir
    la impressora al sistema de spool!

en: There was a problem while deleting
    the printer from the spooling system!
ca: Hi ha hagut un problema en eliminar
    la impressora del sistema de spool!

note: This screen contains some senteces Dialog, sentence 1parallel of 3
en: YaST2 Printconf has found a parallel printer:
ca: El YaST2 ha trobat una impressora paral·lela:

note: Dialog, sentence 1usb of 3
en: YaST2 Printconf has found a USB printer:
ca: El YaST2 ha trobat una impressora USB:

en: <P>If it's a local server, the <B>choose</B> button should help.</P>
ca: <P>Si és un servidor local, el botó <B>triar</B> us pot ajudar.</P>

en: I will run 'ping -c 1 %1'.
    
    If the operation fails, it will
    be timed out in few seconds.
ca: Executaré 'ping -c 1 %1'.
    
    Si l'operació fracassa, es tallarà
    al cap d'uns segons.

en: FATAL: I was not able to run 'ping'. I am sorry.
ca: FATAL: No he pogut executar 'ping'.  Ho sento.

en: Remote (lpd) printer
ca: Impressora remota (lpd)

note: Help, parallel printer part
en: <P>If you have multiple parallel ports, please select the parallel port to which your printer is attached.</P>
ca: <P>Si teniu més d'un port paral·lel, seleccioneu el port paral·lel on està connectada la vostra impressora, si us plau.</P>

en: Please connect your printer to the computer,
     switch it on and make sure that it is ONLINE.
    
    I will send the message 'Hello, world' to
     the previously selected device. If the operation
     fails, it will be timed out in %1 seconds.
ca: Si us plau, connecteu la impressora a l'ordinador,
     enceneu-la i assegureu-vos que està EN LÍNIA.
    
    Enviaré el missatge 'Hello, world' al
     dispositiu prèviament seleccionat, Si l'operació falla,
     es cancel·larà el procés en %1 segons.

en: Select connection:
ca: Seleccioneu la connexió:

en: Printer device
ca: Dispositiu d'impressió

en: Hardware/Printer
ca: Maquinari/Impressora

note: Help, 1 of 3
en: <P>In this dialog, you can manually add printers to your spooling system.
    Use this if your printer was not found automatically by YaST2.</P>
ca: <P>En aquest diàleg, podeu afegir impressores manualment al vostre sistema
    de spool. Utilitzeu-lo si el YaST2 no ha trobat la vostra impressora.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>The upper box contains printers that will be added to
    your system after pressing the <B>Finish</B> button.</P>
ca: <P>La caixa de sobre conté les impressores que s'afegiran
    al vostre sistema després de prémer el botó <B>Acabar</B>.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>In the lower box you can choose the type of printer you have.
    When you push the <B>Add</B> button, the process to add a printer will start.</P>
ca: <P>A la caixa de baix, podeu triar el tipus d'impressora que teniu.
    En prémer el botó <B>Afegir</B>, s'iniciarà el procés d'addició d'impressores.</P>

note: Do not do the translation longer than this text.
en: Printers added in this session:
ca: Impressores afegides en aquesta sessió:

en: Choose the printer you have
ca: Trieu la impressora que teniu

en: FATAL: I am unable to find macros for the printer database!
ca: FATAL: No puc trobar les macros de la base de dades d'impressores!

en: I tried to autoprobe parallel and USB printers,
    but I could not find any on your computer.
ca: He provat de sondejar impressores paral·leles i USB,
    però no n'he trobat cap al vostre ordinador.

en: It seems that you don't have GhostScript
     installed on your computer. This package is required
     in order to print.
ca: Sembla que no teniu GhostScript instal·lat
     al vostre ordinador. És necessari tenir-lo
     per tal de poder imprimir.

en: Remote printer
ca: Impressora remota

en: Please select the type of printer you want to add.
ca: Seleccioneu el tipus d'impressora que voleu afegir, si us plau.

en: There were no changes in
     the printer configuration.
ca: No hi ha hagut canvis en la 
     configuració de les impressores.

note: %1 - name of the printer
en: Printer '%1' was successfully configured.
ca: La impressora '%1' s'ha configurat amb èxit.

note: %1 - name of the printer
en: I was unable to configure your printer '%1'.
ca: No he pogut configurar la impressora '%1'.

note: To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find program 'amixer'.
    Please install the 'ALSA' package from the 'snd' series
ca: No trobo el programa 'amixer'.
    Instal·leu el paquet 'ALSA' de la sèrie 'snd', si us plau

note: Help text - adjusting volume 2/4
en: <p>You can test your sound card by pressing the <i>Test</i> button.</p>
ca: <p>Podeu provar la vostra targeta de so prement el botó <i>Provar</i>.</p>

note: error Help text - intenal YaST2 error 1/3
en: <p>An error has occured. </p>
ca: <p>S'ha produït un error. </p>

note: To translators: this label is just above the Test button
en: To test the sound card press the button
ca: Per provar la targeta de so, premeu el botó

note: To translators: just one file will be displayed
en: Cannot find file: %1
ca: No trobo el fitxer: %1

note: To translators: just one file will be displayed in instead parameter %1
en: Cannot write file: %1.
    The sound will not be started after next reboot.
    The sound is not configured well.
ca: No puc escriure el fitxer: %1.
    El so no s'iniciarà després de la propera engegada.
    El so no està ben configurat.

note: To translators: error popup message
en: Cannot make a list of module dependencies.
    Program 'depmod' missing,
    please check to see if the 'modules' package from series 'a' is installed.
ca: No puc fer una llista de dependències de mòduls.
    Falta el programa 'depmod',
    comproveu que el paquet 'modules' de la sèrie 'a' està instal·lat, si us plau.

note: To translators: error popup message
en: Cannot find 'alsactl'
    Please check your installation of ALSA package (series 'snd')
ca: No trobo 'alsactl'
    Comproveu la instal·lació del paquet ALSA (sèrie 'snd'), si us plau

note: Help text - saving configuration/volume 1/2
en: <p>The previously adjusted <b>volume</b> will be <b>stored</b> for later use.</p>
ca: <p>El <b>volum</b> ajustat prèviament s'<b>emmagatzemarà</b> ara per a un ús proper.</p>

note: Help text - saving configuration/volume 2/2
en: <p>The configuration of the sound card will be <b>saved</b>.</p>
ca: <p>La configuració de la targeta de so es <b>desarà</b>.</p>

note: To translators: error label message
en: The sound card configuration could not be saved
     due to following error:
    %1
ca: La configuració de la targeta de so no es pot desar
     degut a l'error següent:
    %1

note: To translators: label message
en: The sound card was succesfully configured.
    You can now use it immediately.
ca: La targeta de so ha estat configurada amb èxit
    i ja la podeu fer servir.

note: Help text for options 3/4
en: <p>Choose the option you want to set, use the <i>Set</i> button to enable new value. You can reset all values by pressing <i>Reset</i>. Numeric values can be entered as decimal or hexadecimal (hexadecimal with a <b>0x</b> prefix).</p>
ca: <p>Trieu l'opció que voleu establir, utilitzant el botó <i>Establir</i> per a activar el nou valor.  Podeu reiniciar tots els valors prement <i>Reiniciar</i>.  Els valors numèrics es poden introduir en decimal o hexadecimal (en hexadecimal, amb  el prefix <b>0x</b>).</p>

note: Help text for options 4/4
en: Please refer to the <b>SuSE</b> help system, section 'package description', series 'snd', <b>alsa</b> package for more information.
ca: Per a més informació, consulteu el sistema d'ajuda <b>SuSE</b>, secció  'descripció de paquets', sèrie 'snd', paquet <b>alsa</b>.

note: Help text when sndcards database not found 1/1
en: <p>An internal <b>YaST2</b> file is missing or corrupted. Please try to reinstall <b>YaST2</b>, you find it in the <b>SuSE</b> distribution, series 'a'.</p>
ca: <p>Falta un fitxer intern del <b>YaST2</b> o està corrupte.  Proveu de reinstal·lar el <b>YaST2</b>, si us plau. El trobareu a la distribució <b>SuSE</b>, sèrie 'a'.</p>

note: To translators: label message
en: The Sound card database cannot be found!!!
ca: No es pot trobar la base de dades de targetes de so!!!

note: ==== main ==== help text 1/1 when some user-less operation comes on
en: <p>No help text available.</p>
ca: <p>No hi ha cap ajuda disponible.</p>

note: To translators: label message
en: Reading sound card database ...
ca: Llegint la base de dades de targetes de so...

note: This help text is displayed during some "userless" operations, like searching in DB, saving, etc ...
en: <p>No help text available.<p>
ca: <p>No hi ha cap ajuda disponible.<p>

note: To translators: label message
en: Incorrect sound configuration found.
ca: S'ha trobat una configuració de so incorrecta.

note: Help text, if an attempt for configuration failed 1/2
en: <p>The sound card does not function correctly although it has <b>previously</b> been configured. Possible causes are: 1. You have tried to configure the sound outside of <b>YaST2</b> and you were unsuccessful. 2. The card requires options which you must enter manually. 3. You have passed some incorrect options or option values to the sound card module.
ca: <p>La targeta de so no funciona correctament, tot i que ha estat configurada <b>prèviament</b>. Les possibles causes són: 1. Heu provat de configurar el so fora del <b>YaST2</b> i us n'heu sortit. 2. La targeta necessita valors d'opcions que heu d'introduir manualment. 3. Heu donat algun o alguns valors d'opcions incorrectes al mòdul de la trageta de so.

note: Help text, if an attempt for configuration failed 2/2
en: <p>You can reset the configuration process by pressing the <i>Reset</i> button and try to configure the card again. Please refer to the <b>SuSE</b> help system, section 'package description', series 'snd', <b>alsa</b> package for more information.
ca: <p>Podeu reiniciar el procés de configuració prement el botó <i>Reiniciar</i> i provant de configurar altre cop la targeta. Per a més informació, consulteu el sistema d'ajuda <b>SuSE</b>, secció 'descripció de paquets', sèrie 'snd1', paquet <b>alsa</b>.

note: To translators: selection box title
en: Already configured sound cards
ca: Targetes de so ja configurades

note: Help text - existing sound card 1/2
en: <p>There <b>already exists</b> a configured sound card.</p>
ca: <p><b>Ja hi ha</b> una targeta de so configurada.</p>

note: Help text - existing sound card 2/2 To translators: the only way to change the configuration is to delete an old one and create another
en: <p>Currently, YaST2 <b>cannot</b> be used for modifying existing sound card configurations. If you want to change a sound card's configuration, you must <b>reset</b> the existing card configuration and reconfigure the card from scratch.</p>
ca: <p>Actualment, el YaST2 <b>no es pot</b> utilitzar per a modificar configuracions existents de targetes de so. Si voleu canviar la configuració d'una targeta de so, heu de <b>Reiniciar</b> la configuració de la targeta i reconfigurar-la de zero.</p>

note: To translators: label message
en: The previous configuration cannot be reset.
ca: La configuració prèvia no es pot reiniciar.

note: Help text 1/2 when removing kernel modules were unsuccessfull
en: <p>Removal of kernel sound modules was unsuccessful.</p>
ca: <p>La retirada dels mòduls del kernel no ha reeixit.</p>

note: Help text 2/2 when removing kernel modules were unsuccessfull
en: <p>It is probably because these modules are in use by some other program OR you don't have root privileges to remove them.</p>
ca: <p>Probablement, això és perquè aquests mòduls estan en ús per part d'algun programa, O BÉ perquè no teniu privilegis per treure'ls.</p>

note: To translators: label message
en: The previous configuration has been reset.
ca: La configuració prèvia ha estat reiniciada.

note: Help text 1/1
en: <p>The previous configuration has been reset. Now you can configure the sound card again by pressing <i>Next</i>.</p>
ca: <p>La configuració prèvia ha estat reiniciada.  Ara podeu configurar altre cop la targeta de so prement <i>Següent</i>.</p>

en: <p>You must be logged in as <i>root</i> in order to configure your sound card.</p>
ca: <p>Cal que us hagueu identificat com a <i>root</i> per tal de configurar la targeta de so.</p>

note: To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot execute the program "rpm".
    Please check if the 'rpm' package from the series 'a' is installed.
ca: No es pot executar el programa "rpm".
    Comproveu si el paquet 'rpm' de la sèrie 'a' està instal·lat, si us plau.

note: Help text when Alsa-drivers are not installed 1/1
en: Sound support requires the <b>ALSA</b> package. You can find it in the <b>SuSE</b> distribution (series 'snd') or you can download it from <i>http://www.alsa-project.org</i>
ca: El suport de so necessita tenir instal·lat el paquet <b>ALSA</b>. El trobareu a la distribució <b>SuSE</b> (sèrie 'snd') o bé el podeu descarregar des de <i>http://www.alsa-project.org</i>

note: This label is displayed when no alsa package is not installed To translators: label message, please insert \n after each aprox. 70 chars
en: Please install the
     package ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)
     before you proceed
     with the configuration of your sound system.
ca: Si us plau, instal·leu el
     paquet ALSA (Arquitectura Linux de So Avançada)
     abans de procedir
     amb la configuració del sistema de so.

note: Help text when sndcards database not found 1/1
en: An internal <b>YaST2</b> file is missing or corrupted. Please try to reinstall <b>YaST2</b>. You can find it in the <b>SuSE</b> distribution, series 'a'.
ca: Un fitxer intern del <b>YaST2</b> no hi és o està corrupte. Proveu de reinstal·lar el <b>YaST2</b>. El trobareu a la distribució de <b>SuSE</b>, sèrie 'a'.

note: To translators: label message (if longer than 50 chars, must be devided by '\n'
en: Searching for a sound card on your system...
ca: Buscant una targeta de so al sistema...

note: Help text 1/2 (autodetection failed)
en: <p>The autodetection for a sound card were unsuccessful.</p>
ca: <p>L'autodetecció de la targeta de so no ha reeixit.</p>

note: Help text 2/2 (autodetection failed)
en: <p>If you still want to
     configure your sound card, press the <i>Manual</i> button. Otherwise
     simply quit by pressing the <i>Back</i> button.</p>
ca: <p>Si encara voleu
     configurar la vostra targeta de so, premeu el botó <i>Manual</i>.
     Altrament, abandoneu prement el botó <i>Anterior</i>

note: To translators: label message
en: No sound cards were found on your system.
     Try manual setup.
ca: No s'ha trobat cap targeta de so al vostre sistema.
     Proveu la configuració manual.

note: To translators: parameter is sound card name
en: The sound card
    %1
    can not be configured,
    because there is no available driver.
ca: La targeta de so
    %1
    no es pot configurar
    perquè no hi ha cap driver disponible.

note: "Let me choose" button: Runs dialog where user manually chooses the sound card from a list this button is displayed when sound card was detected (by libhd), but no appropriate module can be found in DB
en: &Let me choose
ca: &Deixa'm triar

note: Help text 1/2 (driver not available)
en: <p>This means that an appropriate driver for your your sound card is not available.<p>
ca: <p>Això sisgnifica que no hi ha cap driver apropiat per a la vostra targeta de so.</p>

note: Help text 2/2 (driver not available)
en: <p>You may try to use one of the available drivers that can fit to your sound card by pressing the <i>Let me choose</i> button.</p>
ca: <p>Podeu provar d'utilitzar un dels drivers disponibles que poden encaixar amb la vostra targeta prement el botó <i>Deixa'm triar</i>.</p>

note: To translators: label message 2/2 "The sound card XY will be configured" - split due the different widget
en: 
    will be configured.
ca: 
    es configurarà.

note: "Options" button: Runs dialog where user manually can modify module specific options
en: &Options
ca: &Opcions

note: Help text 1/2 (one sound card found)
en: <p>The sound card was
     found. If you want to configure this sound card press <i>Next</i>
     otherwise quit by pressing <i>Back</i><p/>
ca: <p>S'ha trobat la targeta de so.
     Si voleu configurar aquesta targeta, premeu <i>Següent</i>,
     altrament abandoneu prement <i>Anterior</i><p/>

note: Help text 2/2 (one sound card found)
en: <p>You can
     change option values that are passed to the module by pressing the
     <i>Options</i> button.</p>
ca: <p>Podeu
     canviar els valors de les opcions que es donen al mòdul prement  el botó <i>Opcions</i>.</p>

note: To translators: label over selection box
en: Sound card models
ca: Models de targetes de so

note: Help text 1/1 (more sound cards detected)
en: <p>More sound cards were found. Please select <b>the one</b> you want to configure.</p>
ca: <p>S'han trobat més targetes de so.  Seleccioneu <b>quina</b> voleu configurar.</p>

note: To translators: popup message (more sound cards was detected, and user choosed the one where driver can not be found in DB
en: There is no driver available for the card you selected.
    Do you want to select the driver manually?
ca: No hi ha cap driver disponible per a la targeta seleccionada.
    Voleu seleccionar el driver manualment?

note: To translators: internal yast2 error
en: Cannot find module: %1
ca: No puc trobar el mòdul: %1

en: <p>Pressing the <i>Next</i> button will finish the sound card configuration.</p>
ca: <p>En prémer el botó <i>Següent</i>, hauríeu acabat de configurar la targeta de so.</p>

en: <p>You can change options that are passed to the module by pressing
     the <i>Options</i> button.</p>
ca: <p>Podeu canviar les opcions que es passen al mòdul prement
     el botó <i>Opcions</i>.</p>

en: Install/Remove packages
ca: Instal·lar/Eliminar Paquets

en: <P>Launch this module to install additional packages or
    remove installed ones.
    For installing commercial software also launch this module and select
    set 'pay' from list of package sets.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
ca: <P>Executeu aquest mòdul per a instal·lar paquets addicionals o
    eliminar-ne d'instal·lats.
    Per a instal·lar software comercial, executeu també aquest mòdul
    i seleccioneu el conjunt 'pay' de la llista de sèries de paquets.
    </P>
    Inseriu el <b>CD 1</b> abans de procedir, si us plau.
    <P>Us heu d'haver identificat com a <i>root</i> per tal de fer-ho.</P>

en: Network/Services
ca: Xarxa/Serveis

en: <P>Here you can select and configure any Ghostscript device.<BR>
    There are many possible sources of error but via 
    printing the sample page you can test any configuration.<BR>
    Please find informations regarding the parameter 
    settings in the following file:<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>
ca: <P>Aquí podeu seleccionar i configurar qualsevol dispositiu Ghostscrip.<BR>
    Hi ha moltes fonts possibles d'errors, però amb la impressió
    de la pàgina de prova, podeu comprovar qualsevol configuració.<BR>
    Trobareu informació sobre els valors de paràmetres
    en el següent fitxer:<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>

en: full PCL 3 printer
ca: impressora PCL 3 completa

en: <P>The color modes for the driver hpdj:<BR>
    mono:   Print in black.<BR>
    CMY:    Print in cyan, magenta and yellow only.<BR>
    CMY+K:  Print with all four inks, but never mix black with one of the others.<BR>
    CMYK:   Print with all four inks (not for the HP DeskJet 550C but for modern inkjet printers).</P>
ca: <P>Els modes de color del driver hpdj:<BR>
    mono:   Imprimir amb negre<BR>
    CMY:    Imprimir només amb blau cel, magenta i groc<BR>
    CMY+K:  Imprimir amb totes quatre tintes, però sense barrejar el negre amb les altres<BR>
    CMYK:   Imprimir amb totes quatre tintes (no per a la 550C, sinó per a impressores més modernes)</P>

en: <P>PCL5 or PCL6 printers (e.g. HP LaserJet 4)</P>
ca: <P>Impressores PCL5 o PCL6 (p.ex. HP LaserJet 4)</P>

en: <P>color modes for the driver hpdj<BR>
    mono  : print in black<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : print with all four inks, but never mix black with one of the others<BR>
    CMYK  : print with all four inks (not for the 550C but for modern inkjet printers)</P>
ca: <P>modes de color del driver hpdj<BR>
    mono  : Imprimir amb negre<BR>
    CMY   : Imprimir només amb blau cel, magenta i groc<BR>
    CMY+K : Imprimir amb totes quatre tintes, però sense barrejar el negre amb les altres<BR>
    CMYK  : Imprimir amb totes quatre tintes (no per a la 550C, sinó per a impressores més modernes)</P>

en: PCL 5 or PCL 6 printer (monochrome)
ca: impressora PCL 5 or PCL 6 (monocrom)

en: PostScript printer
ca: impressora PostScript

en: lq850 (using the LQ850 emulation)
ca: lq850 (usant l'emulació LQ850)

en: bjc610a1.upp , 360x360DpI
ca: bjc610a1.upp , 360x360ppp

en: bjc600 , monochrome
ca: bjc600 , monocoroma

en: bjc600 , monochrome - better grayscale
ca: bjc600 , monocroma - tons de gris millorats

en: bjc610a1.upp , 360x360DpI , color
ca: bjc610a1.upp , 360x360ppp , color

en: bjc610b1.upp , 720x720DpI , color
ca: bjc610b1.upp , 720x720ppp , color

en: bjc600 , 360x360DpI , monochrome
ca: bjc600 , 360x360ppp , monocroma

en: bjc600 , 360x360DpI , monochrome - better grayscale
ca: bjc600 , 360x360ppp , monocroma - tons de gris millorats

en: stc1520h.upp , 1440x720DpI
ca: stc1520h.upp , 1440x720ppp

en: stcany.upp , 360x360DpI
ca: stcany.upp , 360x360ppp

en: stcolor , monochrome , 360x360DpI
ca: stcolor , monocroma , 360x360ppp

en: stc2.upp , 360x360DpI
ca: stc2.upp , 360x360ppp

en: stc2_h.upp , 720x720DpI
ca: stc2_h.upp , 720x720ppp

en: stc500p.upp , 360x360DpI
ca: stc500p.upp , 360x360ppp

en: stc500ph.upp , 720x720DpI
ca: stc500ph.upp , 720x720ppp

en: stcolor , color , 360x360DpI
ca: stcolor , color , 360x360ppp

en: stcolor , 360x360DpI
ca: stcolor , 360x360ppp

en: stc600pl.upp , 360x360DpI
ca: stc600pl.upp , 360x360ppp

en: stc600p.upp , 720x720DpI
ca: stc600p.upp , 720x720ppp

en: stc600ih.upp , 1440x720DpI
ca: stc600ih.upp , 1440x720ppp

en: stc800pl.upp , 360x360DpI
ca: stc800pl.upp , 360x360ppp

en: stc800p.upp , 720x720DpI
ca: stc800p.upp , 720x720ppp

en: stc800ih.upp , 1440x720DpI
ca: stc800ih.upp , 1440x720ppp

en: stc.upp , 360x360DpI
ca: stc.upp , 360x360ppp

en: stc_h.upp , 720x720DpI
ca: stc_h.upp , 720x720ppp

en: stc2s_h.upp , 720x720DpI
ca: stc2s_h.upp , 720x720ppp

en: hpdj , monochrome
ca: hpdj , monocroma

en: standard color printing
ca: impressió en color estàndard

en: normal Floyd-Steinberg color printing
ca: impressió en color Floyd-Steinberg normal

en: best Floyd-Steinberg color printing
ca: impressió en color Floyd-Steinberg millorada

en: drivers for any Epson Stylus Color and compatible printers
ca: drivers per a qualsevol impressora Epson Stylus Color o compatible

en: color printing at 360x360 dpi for any Stylus Color printer (using stcany.upp)
ca: impressió en color a 360/360 ppp per a qualsevol Stylus Color (usant stcany.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color I and  PRO series and compatible printers
ca: drivers per a impressores Epson Stylus Color I i sèrie PRO i compatibles

en: color printing at 360x360 dpi (no Weave , using stc_l.upp)
ca: impressió en color a 360x360 ppp (sense Weaving, usant stc_l.upp)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc.upp)
ca: impressió en color a 360x360 ppp (usant stc.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc_h.upp)
ca: impressió en color a 720x720 ppp (usant stc_h.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color II and IIs and compatible printers
ca: drivers per a impressores Epson Stylus Color II i IIs i compatibles

en: color printing at 360x360 dpi (using stc2.upp)
ca: impressió en color a 360x360 ppp (usant stc2.upp)

en: color printing for Stylus Color II at 720x720 dpi (using stc2_h.upp)
ca: impressió en color per a Stylus Color II a 720x720 ppp (usant stc2_h.upp)

en: color printing for Stylus Color IIs at 720x720 dpi (using stc2s_h.upp)
ca: impressió en color per a Stylus Color IIs a 720x720 ppp (usant stc2s_h.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color 500 and compatible printers
ca: drivers per a impressores Epson Stylus Color 500 i compatibles

en: color printing at 360x360 dpi (using stc500p.upp)
ca: impressió en color a 360x360 ppp (usant stc500p.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc500ph.upp)
ca: impressió en color a 720x720 ppp (usant stc500ph.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color 600 and compatible printers
ca: drivers per a impressores Epson Stylus Color 600 i compatibles

en: color printing at 360x360 dpi (using stc600pl.upp)
ca: impressió en color a 360x360 ppp (usant stc600pl.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc600p.upp)
ca: impressió en color a 720x720 ppp (usant stc600p.upp)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc600ih.upp)
ca: impressió en color a 1440x720 ppp (usant stc600ih.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color 740 and compatible printers
ca: drivers per a impressores Epson Stylus Color 740 i compatibles

en: color printing at 360x360 dpi (using stc740pl.upp)
ca: impressió en color a 360x360 ppp (usant stc740pl.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc740p.upp)
ca: impressió en color a 720x720 ppp (usant stc740p.upp)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc740ih.upp)
ca: impressió en color a 1440x720 ppp (usant stc740ih.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color 800 and compatible printers
ca: drivers per a impressores Epson Stylus Color 800 i compatibles

en: color printing at 360x360 dpi (using stc800pl.upp)
ca: impressió en color a 360x360 ppp (usant stc800pl.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc800p.upp)
ca: impressió en color a 720x720 ppp (usant stc800p8.upp)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc800ih.upp)
ca: impressió en color a 1440x720 ppp (usant stc800ih.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color 1520 and compatible printers
ca: drivers per a impressores Epson Stylus Color 1520 i compatibles

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc1520h.upp)
ca: impressió en color a 1440x720 ppp (usant stc1520h.upp)

en: driver for HP DeskJet and DeskJet Plus and compatible printers
ca: driver per a impressores HP DeskJet i DeskJet Plus i compatibles

en: monochrome driver : deskjet at 300x300 dpi
ca: driver monocrom : deskjet a 300x300 ppp

en: drivers for HP DeskJet 500 and compatible printers
ca: drivers per a impressores HP DeskJet 500 i compatibles

en: monochrome driver : hpdj at 300x300 dpi
ca: driver monocrom : hpdj a 300x300 ppp

en: drivers for HP DeskJet 500C and compatible printers
ca: drivers per a impressores HP DeskJet 500C i compatibles

en: monochrome or color driver : hpdj at 300x300 dpi
ca: driver monocrom o en color : hpdj a 300x300 ppp

en: monochrome driver : cdjmono at 300x300 dpi
ca: driver monocrom : cdjmono a 300x300 ppp

en: color driver : cdeskjet at 300x300 dpi
ca: driver en color : cdeskjet a 300x300 ppp

en: driver : cdj500 at 300x300 dpi
ca: driver : cdj500 a 300x300 ppp

en: color driver : djet500c at 300x300 dpi
ca: driver en color : djet500c a 300x300 ppp

en: drivers for HP DeskJet 550C and compatible printers
ca: drivers per a impressores HP DeskJet 550C i compatibles

en: monochrome or color driver : hpdj
ca: driver monocrom o en color : hpdj

en: color printing at 300x300 dpi (using cdj550.upp)
ca: impressió en color a 300x300 ppp (usant cdj550.upp)

en: <P>A resolution of 600x600 works only on some special printers.</P>
ca: <P>La resolució 600x600 només funciona en algunes impressores.</P>

en: drivers for HP DeskJet 670C and compatible printers
ca: drivers per a impressores HP DeskJet 670C i compatibles

en: monochrome driver : hpdj
ca: driver monocrom : hpdj

en: color driver : cdj670
ca: driver en color: cdj670

en: <P>The resolution of 600x600 may not work on all printers.</P>
ca: <P>La resolució 600x600 pot no funcionar en algunes impressores.</P>

en: drivers for HP DeskJet 850C and compatible printers
ca: drivers per a impressores DeskJet 850C i compatibles

en: color printing for the HP DeskJet 850C (using hpdj -sModel=850C)
ca: impressió en color per a HP DeskJet 850C (usant hpdj -sModel=850C)

en: color printing for the HP DeskJet 855C (using hpdj -sModel=855C)
ca: impressió en color per a HP DeskJet 855C (usant hpdj -sModel=855C)

en: color printing (using hpdj -sModel=unspec)
ca: impressió en color (usant hpdj -sModel=unspec)

en: color driver : cdj850
ca: driver en color : cdj850

en: drivers for HP DeskJet 890C and compatible printers
ca: drivers per a impressores 890C i compatibles

en: color driver : cdj890
ca: driver en color : cdj890

en: drivers for HP DeskJet 1600C and compatible printers
ca: drivers per a impressores HP DeskJet 1600C i compatibles

en: drivers for HP DeskJet 880C and compatible printers
ca: drivers per a impressores HP DeskJet 880C i compatibles

en: color driver : cdj880
ca: driver en color : cdj880

en: driver for Canon BubbleJet BJ10e and compatible printers
ca: driver per a impressores Canon BubbleJet BJ10e i compatibles

en: driver for Canon BubbleJet BJ200 and compatible printers
ca: driver per a impressores Canon BubbleJet BJ200 i compatibles

en: driver for Canon BubbleJet BJC600 and compatible printers
ca: driver per a impressores Canon BubbleJet BJC600 i compatibles

en: driver for Canon BubbleJet BJC800 and compatible printers
ca: driver per a impressores Canon BubbleJet BJC800 i compatibles

en: drivers for Canon BubbleJet BJC610 and compatible printers
ca: drivers per a impressores Canon BubbleJet BJC610 i compatibles

en: <p>In the listbox you see all services preconfigured by SuSE</p>
    <p>All services marked with "#" are <i>inactive</i> (locked).</p>
    All services marked with "Active!" are <i>active</i> (unlocked).
    <p>Inactive means, that these services are preconfigured in the configuration
    file of inetd (/etc/inetd.conf), but they are locked.</p>
    
    <p>With a click to this entry, and a second click
    on the button activat/inactivate you can unlock an inactive entry, or
    lock an active entry.</p>
    
    <p>With a click to an entry, and a second click
    on the button edit you can change parameters of this service
    </p>
ca: <p>A la llista, hi veureu tots els serveis preconfigurats per SuSE</p>
    <p>Tots els serveis marcats amb "#" estan <i>inactius</i> (aturats).</p>
    Tots els serveis marcats amb "Actiu!" estan <i>actius</i> (engegats).
    <p>Inactiu vol dir que els serveis estan preconfigurats al fitxer de configuració d'inetd (/etc/inetd.conf), però que estan aturats.</p>
    
    <p>Fent clic sobre l'entrada, i un altre clic sobre el botó
    Activar/Desactivar, podeu engegar una entrada inactica, o
    aturar-ne una d'activa.</p>
    
    <p>Fent clic sobre una entrada i un altre clic sobre el botó
    Editar, podeu canviar els paràmetres d'aquest servei.
    </p>

en: Network and Internet
ca: Xarxa i Internet

en: Please insert the directory, where
    the packages from CD %1 are located.
ca: Inseriu el directori on estan ubicats
    els paquets del CD %1, si us plau.

en: Your partition table on %1 is corrupt. The extended partition contains invalid data.
    To sane your partition table, you have to save your data and delete the extended partition.
    
    Now you have to abort the installation
ca: La vostra taula de particions de %1 és corrupta.  La partició extesa conté dades no vàlides.
    Per arranjar la taula de particions, heu de desar les vostres dades i suprimir la partició extesa.
    
    Ara cal que avorteu la instal·lació

en:  for update.
ca:  per actualitzar.

en: <p>
    NOTICE: This is only a <b>demo-version</b>. Please use very carefully.
    </p>
ca: <p>
    NOTA: Aquesta és només una <b>versió demo</b>. Utilitzeu-la amb compte.
    </p>

en: It has not been installed the correct
ca: No s'ha instal·lat el correcte

en: should installed:
ca: s'haurien d'instal·lar:

en: ERROR while installing
ca: ERROR en instal·lar

en: ; Please check logging at the end of update
ca: ; comproveu el registre al final de l'actualització, si us plau

en: It has not benn installed the correct
ca: No s'ha instal·lat el correcte

en: ; Please check logging at the end of update.
ca: ; comproveu el registre al final de l'actualització, si us plau.

en: You have changed slots of some of your network cards.
     Do you want to reconfigure them?
ca: Heu canviat la ranura d'alguna de les vostre targetes de xarxa.
     Voleu reconfigurar-les?

en: You have changed slots of some of your ISDN cards.
     Do you want to reconfigure them?
ca: Heu canviat la ranura d'alguna de les vostre targetes XDSI.
     Voleu reconfigurar-les?

en: <p>The ISDN card was
     found. If you want to configure this ISDN card press <b>Next</b>
     use <b>Back</b> button to go back.</p>
ca: <p>S'ha trobat la targeta XDSI
     Si voleu configurar aquesta targeta XDSI, premeu <b>Següent</b>;
     utilitzeu el botó <b>Endarrere</b> per tornar endarrere.</p>

en: Detection of ISDN
ca: Detecció de XDSI

en: <p>Choose <b>Already configured ISDN card</b> if you already have configured 
    your card and you want to set-up provider.</p>
ca: <p>Trieu una <b>Targeta XDSI ja configurada</b> si ja teniu una targeta
    configurada i voleu configurar el vostre proveidor.</p>

en: <p>If you want to configure new hardware, you can choose one from 
    autodetected list (if any) or choose <b>Configure new ISDN card</b> 
    to configure your hardware manually.</p>
ca: <p>Si voleu configurar maquinari nou, podeu triar-ne una de la llista
    d'autodeteccció (si n'hi ha) o triar <b>Configurar nova targeta XDSI</b>
    per a configurar manualment el vostre maquinari.</p>

en: Autodetected
ca: Autodetecció

en: <p>Please select ISDN protocol (ask your provider if you are not sure).</p>
ca: <p>Seleccioneu el vostre protocol XDSI (pregunteu al vostre proveidor).</p>

en: <p>Please select the dial mode and enter callback entries.</p>
ca: <p>Seleccioneu el mode de trucada i introduïu els retorns de trucda.</p>

en: <p>Fill-in other necessary information if you want to enable call-backs.</p>
ca: <p>iEmpleneu la resta d'informació necessària si voleu activar el retorn de trucades.</p>

en: <p>If you not sure, ask your provider.</p>
ca: <p>Si no n'esteu segur/a, consulteu el vostre proveidor.</p>

en: ISDN type selection
ca: Selecció del tipus de XDSI

en: Select device you want to add
ca: Seleccioneu el dispositiu per afegir

en: Module options
ca: Opcions del mòdul

en: <p>The modem was
     found. If you want to configure this modem press <b>Next</b>
     use <b>Back</b> button to go back.</p>
ca: <p>S'ha trobat el mòdem.
     Si voleu configurar aquest mòdem, premeu <b>Següent</b>
     Utilitzeu el botó <b>Endarrere</b> per tornar endarrerre.</p>

en: <p>Press <b>Skip</b> button to skip the configuration of this modem.</p>
ca: <p>Premeu el botó <b>Ometre</b> per ometre la configuració d'aquest mòdem.</p>

en: Hardware detection found the modem
ca: La detecció de maquinari ha trobat el mòdem

en: connected to
ca: connectat a

en: Detection of Modem
ca: Detecció del Mòdem

en: <p>Choose <b>Already configured modem</b> if you already have configured modem and you want to set-up provider.</p>
ca: <p>Trieu un <b>Mòdem prèviament configurat</b> si ja teniu un mòdem configurat i voleu configurar el proveidor.</p>

en: <p>If you want to configure new hardware, you can choose one from 
    autodetected list (if any) or choose <b>Configure new modem</b>. This allows 
    you to configure your hardware manually.</p>
ca: <p>Si voleu configurar maquinari nou, podeu triar-ne un de la llista 
    d'autodetecció (si n'hi ha), o bé triar <b>Configurar mòdem nou</b>.
    Això us permetrà de configurar manualment el vostre maquinari.</p>

en: Already configured modem
ca: Mòdem prèviament configurat

en: Carrier Detect
ca: Detecció de Portadora

en: Subdialog for %1
ca: Subdiàleg de %1

en: Abort
ca: Avortar

en: Finish
ca: Acabar

en: Main help ...
ca: Ajuda principal...

en: Boot help ...
ca: Configuració d'engegada...

en: Login help ...
ca: Ajuda del registre...

en: Perms help ...
ca: Ajuda dels permisos...

en: Adduser help ...
ca: Ajuda d'usuaris...

en: Other help ...
ca: Altra ajuda...

en: This printer is not supported by YaST2.
ca: Aquesta impressora no està suportada pel YaST2.
