YaST2 (packages) - en to pt_BR translation catalogue (167 entries)

en: Select a valid directory for the installation first.
pt_BR: Selecionar primeiro um diretório válido para instalação.

en: Directory already exists. Select another directory for installation.
pt_BR: Diretório já existe. Selecione outro diretório para instalação.

note: Proposal for uml installation
en: Target Directory: %1
pt_BR: Diretório Destino %1

note: Proposal for backup during update
en: Run YaST and SuSEconfig at First Boot: %1
pt_BR: Executar YaST e SuSEconfig após primeiro boot: %1

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Create Image: %1
pt_BR: Criar imagem: %1

note: this is a heading
en: Options
pt_BR: Opções

note: this is a menu entry
en: &Options
pt_BR: &Opções

en: Initializing the target directory failed
pt_BR: Inicialização do diretório destino falhou

note: progress stages
en: Finalize system configuration
pt_BR: Finalize a configuração do sistema

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
pt_BR: Preparar o sistema para o boot inicial

en: Create image file
pt_BR: Criar arquivo imagem

en: <p>Please wait while the system is being configured.</p>
pt_BR: <p>Favor esperar enquanto o sistema está sendo configurado.</p>

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Directory Installation
pt_BR: Terminando a Instalação do Diretório

en: Configuring installed system
pt_BR: Configurando o sistema instalado

en: Building directory image...
pt_BR: Construindo imagem do diretório...

note: screen title for uml options
en: Directory Install Options
pt_BR: Opções de Instalação do Diretório

en: Root Directory (not "/"):
pt_BR: Diretório Raiz (não "/"):

en: Run YaST and SuSEconfig on First Boot
pt_BR: Executar YaST e SuSEconfig no primeiro boot

en: Create Ima&ge
pt_BR: Criar ima&gem

en: Ima&ge Name:
pt_BR: Nome da Ima&gem:

en: &Image Directory:
pt_BR: Diretório da &Imagem:

en: Select &Directory
pt_BR: Selecione um &Diretório

note: help text for uml options
en: <p>Choose a directory to which to install. Depending on the software selection, make sure
    enough space is available.</p>
pt_BR: <p>Escolha um diretório onde instalar. Dependendo da seleção de software,
    certifique-se que exista espaço disponível.</p>

en: <p>Additionally, you can create an archive image of the directory using tar. To create an 
    image, specify the name and the location in the respective fields.</p>
pt_BR: <p>Adicionalmente, você pode criar uma imagem arquivada do diretório usando tar. Para criar uma
    imagem, especifique o nome e o local nos campos respectivos.</p>

en: Select Directory
pt_BR: Selecionar Diretório

en: Specify a root directory. This does not mean /
pt_BR: Especificar diretório raiz. Isto não significa /

note: an error popup
en: Backup of %1 failed. See %2 for details.
pt_BR: Salvamento do %1 falhou. Veja %2 para detalhes.

en: Name
pt_BR: Nome

en: Version
pt_BR: Versão

note: Dialog title for software selection
en: Software Selection
pt_BR: Seleção de Software

note: Help text Software Selection dialog Explain selectable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po
en: <p>
    The &product; <b>Default</b> system is a good software
    selection for most users.
    </p>
pt_BR: <p>
    O sistema <b>Padrão</b> &product; é uma seleção 
    de software boa para a maioria dos usuários. 
    </p>

note: help text, continued
en: <p>It includes powerful graphical office applications.
    </p>
pt_BR: <p>Ela inclui aplicações gráficas de escritório poderosas.
    </p>

note: help text, continued
en: <p>
       You will not need to insert all of the CDs that
    come with &product; for this selection. Additional software from the
    other CDs can always be installed later.
    </p>
pt_BR: <p>
       Você não necessitará inserir todos os CDs 
    que vem com &product; para esta seleção. Software adicional
    dos outros CDs podem ser instalados depois. 
    </p>

en: <p>
    The <b>Minimal</b> system includes just the bare essentials needed
    to safely run &product;. This selection <b><i>does not include
    graphical desktop environments</i></b> -- no X11, no KDE, no GNOME.
    Select this option as a base for your own custom selection, for
    dedicated server systems that do not need a graphical desktop, or for
    systems that are short on disk space or memory.
    </p>
pt_BR: <p>
    O sistema <b>Mínimo</b> inclui o estritamente essencial necessário
    para executar &product;. Esta seleção <b><i>não inclue ambientes de
    estação gráfica</i></b> -- sem X11, sem KDE, sem GNOME.
    Selecione esta opção como uma base para sua seleção customizada, para
    sistemas servidores dedicados que não requeiram uma estação gráfica,
    ou para sistemas que tem pouco espaço em disco ou memória.
    </p>

note: help text, continued
en: <p>
    With the <b>Minimum graphical system</b>, install the &product;
    base system and all packages required for X11, the graphical user
    interface (GUI).
    You can then work with a simple graphical desktop. </p>
pt_BR: <p>
    Com o <b>Sistema gráfico mínimo</b>, instale o &product;
    sistema base e todos os pacotes requeridos para X11, a Interface 
    de Usuário Gráfica (GUI).
    Você pode então trabalhar com uma estação gráfica simples.</p>

note: help text, continued
en: <p>
    To make a more precise selection of software to install, select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
pt_BR: <p>
    Para fazer uma seleção mais precisa do software a instalar,
    selecione<b>Seleção detalhada</b>.
    </p>

note: Intermediate contents of the software selection screen
en: This product has a fixed software selection that cannot be changed.
pt_BR: Este produto tem uma seleção de software fixa que não pode ser mudada

note: Intermediate contents of the software selection screen
en: Reading package database...
pt_BR: Lendo banco de dados de pacotes...

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
pt_BR: Você já escolheu software a partir de "Seleção detalhada".
    Você vai perder esta seleção se você modificar a seleção básica.

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
pt_BR: Seleção &detalhada...

note: popup text: ask the user whether to reset his individuell selection
en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
pt_BR: Você quer realmente 
    reconfigurar sua seleção detalhada?

note: intermediate popup while initializing internal packagemanagement
en: Reading package information. One moment please...
pt_BR: Lendo informações de pacotes. Um momento por favor...

en: Show &details
pt_BR: Mostra &detalhes

note: error popup, %1 is the name of the .rpm package
en: Package %1 was not found on the medium.
pt_BR: Pacote %1 não foi encontrado na mídia.

note: error popup during package installation, %1 is the name of the package
en: Installation of package %1 failed.
pt_BR: Instalação do pacote %1 falhou.

note: media is double sided, we want the user to insert the 'Side A' of the media the complete string will be "<product> <media> <number>, <side>" e.g. "'SuSE Linux 9.0' DVD 1, Side A"
en: Side A
pt_BR: Lado A

note: media is double sided, we want the user to insert the 'Side B' of the media
en: Side B
pt_BR: Lado B

note: prompt to insert product (%1 == "SuSE Linux ...") and media (%2 == "CD 2")
en: Insert
    '%1' %2
pt_BR: inserir
    '%1'  %2

note: FIXME currently unused
en: The correct source medium could not be mounted.
pt_BR: A mídia fonte correta não pode ser montada.

note: push button label during media change popup, user can skip this media (CD) so no packages from this media will be installed
en: &Skip
pt_BR: &Saltar

note: push button label during media change popup, user can eject the CD/DVD
en: &Eject
pt_BR: &Ejetar

note: message in a progress popup
en: Downloading: %1
pt_BR: Fazendo Download: %1

note: error message, %1 is the cause for the error
en: Download failed:
    %1
pt_BR: Download falhou:
    %1

note: heading of popup
en: Checking Package Database
pt_BR: Verificando Banco de Dados de Pacotes

note: message in a progress popup
en: Rebuilding package database. This process can take some time.
pt_BR: Refazendo banco de dados de pacotes. Este processo pode demorar.

note: error message, %1 is the cause for the error
en: Rebuilding of package database failed:
    %1
pt_BR: Reconstrução do banco de dados de pacotes falhou:
    %1

en: Error rebuilding database:
    %1
pt_BR: Erro durante reconstrução do banco de dados:
    %1

note: message in a progress popup
en: Converting package database. This process can take some time.
pt_BR: Convertendo banco de dados de pacotes. Este processo pode demorar.

note: error message, %1 is the cause for the error
en: Conversion of package database failed:
    %1
pt_BR: Conversão do banco de dados de pacotes falhou:
    %1

en: Package %1 is already present in the new database.
pt_BR: Pacote %1 já está presente no novo banco de dados.

en: Error reading from old database.
    Ignore this error and continue?
pt_BR: Erro ao ler do banco de dados antigo.
    Ignorar este erro e continuar?

en: Error writing to new database
pt_BR: Erro ao gravar no novo banco de dados

note: button label
en: &Show Failed Packages List
pt_BR: Mo&Strar Lista de Pacotes com Falha

note: button label
en: &Show Full Log
pt_BR: Mo&Strar Log Completo

note: dialog headline
en: Installation of Some Packages Failed
pt_BR: Instalação de Alguns Pacotes Falhou

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes Ask for a formatted floppy to save the package selection
en: The current package selection will be saved
    on a floppy disk.  Insert a formatted floppy.
    
    Write data to the floppy disk now?
pt_BR: A seleção de pacotes atual será salva
    em um disquete.  Insira um disquete formatado.
    
    Gravar dados no disquete agora?

note: msgbox data saved to floppy disk
en: Your settings have been saved to the floppy disk.
pt_BR: Suas configurações foram salvas no disquete.

note: text of a error popup: error occured while saving settings to the floppy
en: Error while saving settings to the floppy disk.
    Verify that the floppy is formatted
    and is not write protected.
pt_BR: Erro ao salvar as configurações no disquete.
    Verifique que o disquete está formatado e
    não está protegido contra gravação.

note: Popup with a 'Retry', a 'Cancel' button and a 'Format floppy' button. Check inserted floppy.
en: Could not find a formatted floppy disk.
pt_BR: Não foi encontrado um disquete formatado.

en: Are you sure you inserted a floppy disk
    into the correct drive?
    If so, is the disk formatted and verified?
pt_BR: Você tem certeza de ter inserido um disquete
    no drive correto?
    Se sim, o disquete está formatado e verificado?

en: &Format floppy
pt_BR: &Formatar disquete

note: text of a message popup: package selection is written correctly
en: Your package selections have been written to the hard disk.
pt_BR: Suas seleções de pacotes foram gravadas no disco rígido.

note: text of en error popup: error while writing data
en: Error while saving package selections to the hard disk.
pt_BR: Erro ao salvar a seleção de pacotes no disco rígido.

note: text of a popup with 'Yes' and 'No' button
en: Do you really want to reset your settings?
pt_BR: Você quer realmente reinicializar suas configurações?

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes Ask for the floppy with the package selection.
en: The current package selection will be loaded
    from a floppy disk.  Insert the floppy.
    
    Read data from the floppy disk now?
pt_BR: A seleção atual de pacotes será carregada 
    de um disquete.  Insira o disquete. 
     
    Ler dados do disquete agora?

note: text of an error popup: can't read settings from floppy
en: Error while loading settings from the floppy disk.
    Verify that the correct floppy has been inserted
    and that the path name has been written correctly.
pt_BR: Erro durante carga das configurações do disquete.
    Verifique se o disquete correto foi inserido, e se
    o nome do caminho foi escrito corretamente.

note: text of an error poup: can't read settings from hard disk
en: Error while loading settings from the hard disk.
    Verify that the path name has been written correctly.
pt_BR: Erro durante carga das configurações do disco rígido.
    Verifique se o nome do caminho foi escrito corretamente.

note: Headline of a popup with a 'Cancel', a 'Load' and a 'Save' button. A user defined selection of packages can be loaded or saved.
en: Load or save package selection
pt_BR: Carregar ou salvar a seleção de pacotes

note: Radio button for saving/loading from harddisk
en: &Harddisk
pt_BR: Disco &rígido

note: Radio button for saving/loading from floppy
en: &Floppy
pt_BR: &Disquete

note: Input field label for the filename
en: &Path name
pt_BR: &Nome do caminho

en: &Load
pt_BR: C&arregar

en: &Save
pt_BR: &Salvar

note: help text
en: <p>SUSE Linux offers a selection of efficient and comfortable desktops.
    Select which desktop to install.</p>
pt_BR: <p>O SUSE Linux oferece as áreas de trabalho mais eficientes e confortáveis.
    Selecione a área de trabalho que deseja instalar.</p>

note: Popup::NoHeadline(),
en: Reading Media Description Failed
pt_BR: Leitura de Descrição de Mídia Falhou

en: Cannot read media description for %1.
    Packages from this media cannot be installed.
pt_BR: Não pode ler discrição de mídia para %1.
    Pacotes desta mídia não podem ser instalados.

note: an error message
en: Error while initializing package descriptions.
    Check the log file /var/log/YaST2/y2log for more details.
pt_BR: Erro durante a inicialização das descrições de pacote.
    Verifique o arquivo de log /var/log/YaST2/y2log para detalhes.

en: Your computer is a 64-bit x86-64 system.
pt_BR: Seu computador é um sistema 64-bit x86-64.

en: However, you are trying to install a 32-bit distribution.
pt_BR: Mas você está tentando instalar uma distribuição 32-bit.

note: translators: dialog text
en: The &product; includes two different
    desktop environments.
    Select the environment to use by default
    from the list below. If you do not
    know which environment is preferred by your company,
    ask your system administrator.
pt_BR: O &product; inclui dois ambientes
    diferentes de área de trabalho.
    Selecione o ambiente que deseja usar por padrão
    na lista a seguir. Se você não souber qual
    é o ambiente preferencial de sua empresa,
    pergunte ao administrador do sistema.

note: translators: dialog title
en: Select Your Default Desktop
pt_BR: Selecione Sua Área de Trabalho Padrão

note: popup label
en: Evaluating package selection...
pt_BR: Avaliando seleção de pacotes...

en: Disk Space Exhausted
pt_BR: Espaço em Disco Esgotado

note: the selected set of software packages does not fit on the harddisk error message
en: Disk space exhausted -- changing software selection
pt_BR: Espaço em disco esgotado -- trocando seleção de software

note: Can't find any software data, probably a installation media error error message
en: Cannot read package data from installation media. Media error?
pt_BR: Não pode ler dados do pacote da mídia de instalação. Erro na mídia?

en: Not enough disk space.  Remove some packages in the single selection.
pt_BR: Não há espaço suficiente no disco; remova alguns pacotes da seleção.

note: can't find a set of software packages which fits on the harddisk error message
en: Not enough disk space even for a minimal installation!
pt_BR: Espaço insuficiente mesmo para instalação mínima!

note: Nothing more to install from this CD (very concise - little space!!)
en: Done.
pt_BR: Concluído.

note: (Short!) headline for the total remaining time or MBs to install
en: Remaining:
pt_BR: Restando:

note: Avoid height changes at this late stage when everything is done
en: Remaining:
    %1
pt_BR: Restando:
    %1

note: Status line informing about the next CD that will be used %1: Media type ("CD" / "DVD", ???) %2: Media name ("SuSE Linux Professional CD 2" ) %3: Time remaining until this media will be needed
en: Next %1: %2 -- %3
pt_BR: Próximo %1: %2 -- %3

note: Status line informing about the next CD that will be used %1: Media type ("CD" / "DVD", ???) %2: Media name ("SuSE Linux Professional CD 2" )
en: Next %1: %2
pt_BR: Próximo %1: %2

note: Heading for the progress bar for the current package while it is deleted. "%1" is the package name.
en: Deleting %1
pt_BR: Deletando %1

note: Table headings for CD statistics during installation
en: Media
pt_BR: Mídia

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Packages
pt_BR: Pacotes

en: Time
pt_BR: Horário

note: Help text while software packages are being installed (displayed only in rare cases)
en: <p>Please wait while packages are installed.</p>
pt_BR: <p>Favor esperar enquanto pacotes são instalados.</p>

en: &Details
pt_BR: &Detalhes

note: Dialog heading while software packages are being installed
en: Package Installation
pt_BR: Instalação de Pacotes

en: Do you really want
    to quit the installation?
pt_BR: Você quer realmente terminar a
    instalação?

en: The disk space is nearly exhausted.
    Continue with the installation?
pt_BR: O espaço em disco está quase esgotado.
    Você quer continuar com a instalação?

note: Warning message, e.g.: Partition /usr needs 35 MB more disk space
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
pt_BR: Partição "%1" necessita %2 mais espaço de disco.

en: Please deselect some packages.
pt_BR: Favor remover seleção de alguns pacotes.

note: the language_changed flag has NOT been set by the NLD frame
en: The software proposal is reset to default values.
pt_BR: A sugestão de software é reinicializada para valor padrão

note: corresponds to the "Enable/Disable" button
en: On
pt_BR: Ativo

en: Off
pt_BR: Inativo

en: Adding installation source...
pt_BR: Adicionando Fonte da instalação...

en: Unable to create installation source
    from URL '%1'.
pt_BR: Não foi possível criar fonte de instalação
    da URL '%1'.

en: A source for this product already exists.
pt_BR: Uma fonte de mesmo nome de produto já existe.

en: Details:
pt_BR: Detalhes:

note: continue-back popup
en: There is no product information available at the given location.
    If you expected to address a product, return back and enter
    the correct location.
    To make rpm packages located at the specified location available
    in the packages selection, continue.
pt_BR: Não existe informação de produto disponível no local dado.
    Se esperava endereçar um produto, volte e informe o
    local correto.
    Para fazer pacotes rpm localizados no local especificado na seleção
    de pacotes disponível, continue.

en: &Replace...
pt_BR: Substitui&R...

en: Re&fresh...
pt_BR: Renovar &f...

en: &Delete
pt_BR: &Deletar

en: &Up
pt_BR: Acima (&U)

en: D&own
pt_BR: Para baix&o

en: Enab&le or Disable
pt_BR: Habi&litar/Desabilitar

en: &Add
pt_BR: &Adicionar

en: &Local Directory...
pt_BR: Diretório &Local...

en: &Edit
pt_BR: &Editar

en: Software Source Media
pt_BR: Mídia fonte de Software.

note: help
en: <p>
    Software packages can be installed from the CD, over a
    network, or from the hard disk.
    </p>
pt_BR: <p>
    Pacotes de software podem ser instalados do CD, 
    via rede, ou do disco rígido.
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    To install packages from <b>CD</b>,
    have the &product; CD set or the DVD available.
    </p>
pt_BR: <p>
    Para instalar pacotes do <b>CD</b>,
    tenha a mão o conjunto de CDs ou DVD &product;.
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    The &product; CDs can be copied to the <b>hard disk</b>.
    Then use that as the installation source.
    Insert the path name where the first
    CD is located, for example, /data1/<b>CD1</b>.
    Only the base path is required if all CDs are copied
    into one directory.
    </p>
pt_BR: <p>
    Os CDs &product; podem ser copiados para o<b>disco rígido</b>.
    Esta cópia pode ser usada como fonte de instalação.
    Insira o nome do caminho onde o primeiro CD
    está localizado, por exemplo, /usr/SuSE/<b>CD1</b>.
    Somente o caminho base é requerido se todos CDs 
    estão copiados em um diretório.
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    <b>Network</b> installation requires a working network connection.
    Configure YaST2's "Network/Base" module first,
    if required.  Specify the directory where the packages from
    the first CD are located, such as /data1/<b>CD1</b>.
    Only the base path is
    required if packages are not divided, for example, /usr/full-i386.
    The directory must be listed in the file <i>/etc/exports</i>
    on the NFS server.
    </p>
pt_BR: <p>
    Instalação de <b>Rede</b> requer uma conexão de rede 
    ativa.Configure o módulo "Rede/Base" do YaST2 inicialmente,
    se necessário.  Especifique o diretório onde os pacotes do primeiro 
    CD estão localizados, tal como,/data1/<b>CD1</b>. 
    Somente o caminho base é requerido
    se os pacotes não estão divididos, por exemplo, /usr/full-i386.
    O diretório deve ser listado no arquivo <i>/etc/exports</i>
    em um servidor NFS.
    </p>

en: Unable to save changes to installation source
    configuration.
pt_BR: Não poderam ser salvas modificações na configuração
    fonte da instalação.

en: Abort Installation Source Configuration
pt_BR: Abortar Configuração do Fonte da Instalação

en: Abort the installation source configuration?
    All changes will be lost.
pt_BR: Abortar a configuração do fonte de instalação?
    Todas as mudanças serão perdidas.

en: Delete selected installation source from list?
pt_BR: Remover da lista a fonte de instalação selecionada?

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: Account
pt_BR: Conta

en: User Name
pt_BR: Nome do usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: FTP Server and Directory
pt_BR: Servidor de FTP e Diretório

en: Server Name
pt_BR: Nome do Servidor

en: Directory on Server
pt_BR: Diretório no servidor

en: Authentication:
pt_BR: Autenticação:

en: Edit...
pt_BR: Editar...

en: NFS Server and Directory
pt_BR: Servidor NFS e Diretório

en: &Server Name
pt_BR: Nome do &Servidor

en: &Directory on Server
pt_BR: &Diretório no Servidor

en: CD Installation
pt_BR: Instalação de CD

en: Server and Directory
pt_BR: Servidor e Diretório

en: P&rotocol
pt_BR: P&rotocolo

en: Server &Name
pt_BR: &Nome do Servidor

en: Au&thentication
pt_BR: Au&tenticação

en: &User Name
pt_BR: Nome do &usuário

en: &Password
pt_BR: Senha (&P)

note: dialog caption
en: Local Directory
pt_BR: Diretório local

en: &Directory Path
pt_BR: Caminho do &Diretório

note: Label text
en: Select Type of URL:
pt_BR: Selecionar tipo de URL:

note: RadioButton label
en: D&irectory
pt_BR: D&iretório

note: label of popup
en: Reading package information; One moment please...
pt_BR: Lendo informações de pacotes. Favor aguardar...

note: Button label: User does not like to install any more package, exit program
en: &Finish
pt_BR: &Encerrar
