YaST2 (packages) - en to ca translation catalogue (33 entries)

en: Yes
ca: Sí

note: this is a heading
en: Options
ca: Opcions

note: this is a menu entry
en: &Options
ca: &Opcions

en: Name
ca: Nom

en: Version
ca: Versió

note: Dialog title for software selection
en: Software Selection
ca: Selecció de Programari

note: Intermediate contents of the software selection screen
en: Reading package database...
ca: Llegint la base de dades de paquets...

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
ca: Ja heu triat algun programari de "Selecció detallada"
    Perdreu aquesta selecció si canvieu la selecció bàsica.

note: Frame caption for software selection this is a heading
en: Software
ca: Programari

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
ca: Selecció &Detallada...

note: popup text: ask the user whether to reset his individuell selection
en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
ca: Segur que voleu reiniciar
    la vostra selecció detallada?

en: Show &details
ca: Mostra els &detalls

note: error popup, %1 is the name of the .rpm package
en: Package %1 was not found on the medium.
ca: No s'ha trobat el paquet %1 al mitjà font.

note: FIXME currently unused
en: The correct source medium could not be mounted.
ca: No s'ha pogut muntar el mitjà font correcte.

note: push button label during media change popup, user can skip this media (CD) so no packages from this media will be installed
en: &Skip
ca: &Omet

note: push button label during media change popup, user can eject the CD/DVD
en: &Eject
ca: &Expulsa

en: Status
ca: Estat

note: Radio button for saving/loading from harddisk
en: &Harddisk
ca: &Disc dur

en: &Load
ca: &Carrega

en: &Save
ca: &Desa

note: Nothing more to install from this CD (very concise - little space!!)
en: Done.
ca: Fet.

en: Size
ca: Mida

en: &Details
ca: &Detalls

en: Do you really want
    to quit the installation?
ca: Segur que voleu
    abandonar la instal·lació?

note: Warning message, e.g.: Partition /usr needs 35 MB more disk space
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
ca: La Partició "%1" necessita %2 més d'espai al disc.

en: Please deselect some packages.
ca: Desseleccioneu alguns paquets, si us plau.

en: Off
ca: Desactivat

en: &Delete
ca: &Suprimeix

en: &Add
ca: &Afegeix

en: &Edit
ca: &Edita

en: Software Source Media
ca: Mitjà Font del Programari

note: label of popup
en: Reading package information; One moment please...
ca: Llegint informació del paquet; un moment, si us plau...

note: Button label: User does not like to install any more package, exit program
en: &Finish
ca: &Acaba
