installation - en to de translation catalogue (115 entries)

en: &Start YaST Control Center
de: YaST-Kontrollzentrum &starten

note: caption for dialog "Congratulation Dialog"
en: Installation Completed
de: Installation abgeschlossen

note: congratulation text 1/4
en: <p><b>Congratulations!</b></p>
de: <p><b>Glückwunsch!</b></p>

note: congratulation text 2/4
en: <p>The installation of &product; on your machine is complete.
    After clicking <b>Finish</b>, you can log in to the system.</p>
de: <p>Die Installation von &product; auf Ihrem Rechner ist abgeschlossen.
    Nach einem Klick auf <b>Beenden</b> können Sie sich beim System anmelden.</p>

note: congratulation text 3/4 Translators: If there exists a SUSE web-page for your language change the address accordingly. If in doubt leave the original.
en: <p>Visit us at www.suse.com.</p>
de: <p>Besuchen Sie uns auf www.suse.de.</p>

note: congratulation text 4/4
en: <p>Have a lot of fun!<br>Your SUSE Development Team</p>
de: <p>Have a lot of fun!<br>Ihr SUSE Entwicklungsteam</p>

note: help 1/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>Your system is ready for use.</p>
de: <p>Ihr System ist einsatzbereit.</p>

note: help 2/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p><b>Finish</b> will close the YaST installation and continue
    to the login screen.</p>
de: <p><b>Beenden</b> schließt die YaST-Installation und führt
    Sie weiter zum Anmeldebildschirm.</p>

note: help 3/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If you choose the default graphical desktop KDE, you can
    adjust some KDE settings to your hardware. Also notice
    our SUSE Welcome Dialog.</p>
de: <p>Wenn Sie den grafischen Standarddesktop KDE wählen, können Sie
    einige KDE-Einstellungen an Ihre Hardware anpassen. Beachten Sie auch
    unseren SUSE-Willkommensdialog.</p>

note: help 4/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If desired, experts can use the full range of SUSE's configuration
    modules at this time. Check <b>Start YaST Control Center</b> and it starts
    after <b>Finish</b> is pressed. Note: The Control Center does not have a back button to
    return to this installation sequence.</p>
de: <p>Falls gewünscht, können Experten nun die gesamte Bandbreite der Konfigurationsmodule
    von SUSE nutzen. Markieren Sie <b>YaST-Kontrollzentrum starten</b> und gehen Sie auf
    <b>Beenden</b>. Hinweis: das Kontrollzentrum besitzt keinen Button 'Zurück', mit dem Sie
    zu diesem Installationsdialog zurückkehren könnten.</p>

note: push button Button to accept a license agreement
en: I &Agree
de: &Akzeptieren

note: push button
en: I &Disagree
de: &Ablehnen

note: push button
en: I D&isagree to All
de: Alles &ablehnen

en: &Close
de: Schließ&en

note: Label for the button that confirms startint the installation
en: &Install
de: &Installieren

note: Help text for last dialog of base installation
en: <p>
    Please wait while the base system is being installed.
    </p>
de: <p>
    Bitte warten Sie, während das Basissystem installiert wird.
    </p>

note: progress stages
en: Update configuration
de: Update der Konfiguration

note: progress stages
en: Copy files to installed system
de: Kopieren der Dateien in das installierte System

note: progress stages
en: Install boot manager
de: Installation des Bootmanagers

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
de: System für den ersten Bootvorgang vorbereiten

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Basic Installation
de: Abschluss der Installation

note: progress stage title
en: Configuring system for initial boot.
de: System wird für ersten Bootvorgang konfiguriert...

note: progress stage title
en: Executing autoinstall scripts in the installation environment.
de: Ausführen der Skripte für die automatische Installation in der Installationsumgebung.

note: progress stage title Preliminary 'ldconfig' - this takes a long time at first run. SusEconfig calls this internally, too, but we want to avoid giving the impression the very first SuSEconfig module takes that long: It's simply not true, it's 'ldconfig' that takes this long. So make this fact transpa
en: Setting up linker cache
de: Linker-Cache wird eingerichtet

note: progress stage title
en: Initializing kernel modules...
de: Kernelmodule werden initialisiert...

note: progress stage title
en: Configuring CD-ROM devices
de: CD-ROM-Geräte werden konfiguriert...

note: progress stage title
en: Creating mount points
de: Erzeugen der Mountpoints

note: progress stage title
en: Saving configuration data on target system.
de: Konfigurationsdaten werden auf das Zielsystem gespeichert...

note: progress stage title
en: Initializing default window manager
de: Initialisierung des Windowmanagers

note: progress stage title
en: Initializing fonts
de: Initialisieren der Schriften

note: progress stage title
en: Updating kernel module dependencies
de: Aktualisierung der Abhängigkeiten der Kernelmodule

note: progress stage title
en: Copying configuration files to installed system
de: Konfigurationsdateien werden in das installierte System kopiert...

note: progress stage title
en: Installing boot manager...
de: Bootmanager wird installiert...

note: for s390: Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: 
    Your system will now be shut down.
    After shutdown, reload the system
    with the load address of your root DASD.
de: 
    Ihr System wird nun heruntergefahren.
    Nach dem Beenden muss das System mit der
    Ladeadresse Ihres root DASD neu geladen werden.

note: Final message after all packages from CD1 are installed and we're ready to start (boot into) the installed system Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: Now booting your system...
de: System wird gestartet...
    YaST installiert gleich weiter.

en: Cannot mount host file system.
de: Dateisystem kann nicht gemountet werden.

note: progress stage title
en: Copying log files to installed system
de: Log-Dateien werden in das installierte System kopiert...

note: progress stage title
en: Unmounting all mounted devices
de: Alle gemounteten (eingehangenen) Geräte werden ungemountet (ausgehangen)...

note: Button to reject a license agreement
en: I Do &Not Agree
de: &Nicht akzeptieren

en: Evaluating root partition. One moment please...
de: Untersuchung der Root-Partition. Einen Moment bitte...

note: a popup
en: No Linux root partition found.
de: Keine Root-Partition von Linux gefunden.

note: Information popup: Inform user what partition will be booted from after user selected "Boot installed system"
en: Booting from %1
de: Es wird von %1 gebootet

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    There is no Linux on any of your hard disks.
    It is only possible to perform a new installation at the moment.
    
    After Linux is installed, you can use this selection
    to boot the installed system or to update it.
de: 
    Auf keiner Ihrer Festplatten befindet sich Linux.
    Im Moment kann lediglich eine Neuinstallation
    durchgeführt werden.
    
    Nach der Installation von Linux kann diese Auswahl
    zum Starten oder Aktualisieren des installierten Systems
    verwendet werden.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    This product only offers a new installation.
de: 
    Dieses Produkt bietet lediglich eine Neuinstallation.

note: --------------------------------------------------------------- help text for installation method
en: <p>
    It appears that your machine has a Linux system installed.
    </p>
de: <p>
    Anscheinend ist auf Ihrem Rechner ein Linux-System installiert.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    To verify this, existing partitions must be mounted. This can be a
    time-consuming process for large partitions.
    </p>
de: <p>
    Um dies zu überprüfen, müssen vorhandene Partitionen gemountet werden.
    Bei großen Partitionen kann dies sehr zeitaufwändig sein.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Please choose what to do:
    </p>
de: <p>
    Wählen Sie ein Vorgehen:
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>New Installation</b> if there is no existing Linux system on your
    machine or if you want to replace an existing Linux system completely,
    abandoning all its configuration data.
    </p>
de: <p>
    Wählen Sie <b>Neuinstallation</b>, wenn auf Ihrem Rechner noch kein
    Linux-System installiert ist oder wenn Sie ein bestehendes System
    vollständig ersetzen und keine Konfigurationseinstellungen übernehmen möchten.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Update an Existing System</b> to update a Linux system already
    installed on your machine. This option preserves configuration settings
    from your existing system whenever possible.
    </p>
de: <p>
    Wählen Sie <b>Update des bestehenden Systems</b>, um ein bereits installiertes
    Linux-System zu aktualisieren. Diese Option wird vorhandene Konfigurationseinstellungen
    so weit wie möglich übernehmen.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Repair Installed System</b> if you have a damaged Linux system on
    your hard disk. With this option, try to fix problems automatically.
    </p>
de: <p>
    Wählen Sie <b>Reparatur des installierten Systems</b>, wenn sich auf Ihrer Festplatte
    ein beschädigtes Linux-System befindet. Mit dieser Option haben Sie die Möglichkeit,
    Fehler manuell zu beheben.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Boot Installed System</b> if you have a Linux system on your hard
    disk that will not boot. With this option, try to fix problems manually.
    </p>
de: <p>
    Wählen Sie <b>Installiertes System starten</b>, wenn sich auf Ihrer Festplatte
    ein Linux-System befindet, das sich nicht mehr starten lässt. Mit dieser
    Option haben Sie die Möglichkeit, Fehler manuell zu beheben.
    </p>

note: label for radio button 1, New installation
en: New &installation
de: &Neuinstallation

note: label for radio button 2, update
en: &Update an existing system
de: &Update des bestehenden Systems

note: label for radio button 3: Start repair system
en: &Repair Installed System
de: &Reparatur des installierten Systems

note: label for radio button 4: Boot installed system
en: &Boot installed system
de: Installiertes System &starten

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
de: Bitte wählen Sie

note: this is a label of a message box
en: Choose one of the
    options to continue.
de: Um fortzufahren, muss
    eine Auswahl getroffen werden.

note: caption for dialog "Release Notes"
en: Release Notes
de: Hinweise zur Version

en: Content of File %1
de: Inhalt der Datei %1

note: help text for dialog "Release Notes"
en: <p>Here are the <b>release notes</b> for the installed
    Linux system. They provide a brief summary of new features and changes.</p>
de: <p>Dies sind die <b>Hinweise zur Version</b> für das installierte
    Linux-System. Sie beinhalten eine kurze Zusammenfassung der neuen Funktionen und Änderungen.</p>

note: give user feedback what's happening
en: Probing USB devices
de: USB-Geräte überprüfen...

note: give user feedback what's happening
en: Probing FireWire devices...
de: Erkennung der FireWire-Geräte...

note: give user feedback what's happening
en: Probing floppy disk devices
de: Diskettenlaufwerke überprüfen...

note: give user feedback what's happening
en: Probing hard disk controllers
de: Festplatten-Controller überprüfen...

note: Don't abort or even warn if no storage controllers can be found.  Disks might be detected even without proper knowledge about the controller.  There's a warning below if no disks were found. give user feedback what's happening
en: Loading kernel modules for hard disk controllers
de: Kernelmodule für die Festplatten-Controller werden geladen

note: -------------------------------------------------------------- Hard disks give user feedback what's happening
en: Probing hard disks
de: Festplattenanalyse...

en: No hard disks were found for the installation.
    Please check your hardware!
de: Es wurden keine Festplatten für die Installation gefunden.
    Bitte überprüfen Sie Ihre Hardware.

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Check your hardware.
de: Es wurden keine Festplatten und keine Festplatten-Controller
    für die Installation gefunden.
    Bitte überprüfen Sie Ihre Hardware.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> must write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
de: <p><tt>SuSEconfig</tt> muss die Konfiguration Ihres &product;-Systems
    schreiben.  Je nach Leistung der CPU und verfügbarem Arbeitsspeicher
    kann dieser Vorgang einige Zeit in Anspruch nehmen.</p>

note: Progress bar that displays overall progress in this dialog
en: Progress
de: Fortschritt

note: Dialog title for SuSEconfig dialog
en: Writing the system configuration
de: Update der Konfiguration

note: inform user about current SuSEconfig step
en: Running SuSEconfig.%1
de: SuSEconfig.%1 wird ausgeführt.

note: Call "all the rest" of the SuSEconfig main program inform user that SuSEconfig has finished
en: Finishing SuSEconfig
de: SuSEconfig wird beendet

note: inform user that SuSEconfig has been disabled
en: SuSEconfig disabled in /etc/sysconfig/suseconfig
de: SuSEconfig in /etc/sysconfig/suseconfig deaktiviert

note: The final LogView line to be displayed after SuSEconfig etc. is done.
en: Done.
de: Fertig.

note: inform the user that he/she has to reboot to activate new kernel
en: Reboot your system
    to activate the new kernel.
de: Sie müssen das System neu starten (Reboot),
    um den neuen Kernel in Betrieb zu nehmen.

note: Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer does not fulfill all requirements for
    a graphical installation. There is less than %1 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
de: Ihr Computer genügt nicht den Anforderungen für eine grafische
    Installation: Entweder sind weniger als %1 MB Speicher
    vorhanden oder der X-Server konnte nicht gestartet werden.
    
    Ersatzweise wird Sie das textbasierte Frontend von YaST durch
    die Installation führen.  Diese Textoberfläche bietet zwar die gleiche
    Funktionalität wie das grafische Frontend, jedoch werden die Bildschirmmasken
    anders aussehen als im Handbuch abgebildet.

note: The script YaST2 wants to inform about a problem with the option no_x11 but it's broken. else if (Mode::no_x11) Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: The graphical interface could not be started.
    
    The required packages were not installed (minimal installation) or
    the graphics card is not properly supported.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
de: Die grafische Oberfläche konnte nicht gestartet werden.
    
    Entweder wurden erforderliche Pakete nicht installiert (Installation
    "Minimal") oder die Grafikkarte wird nicht in geeigneter Weise
    unterstützt.
    
    Ersatzweise wird Sie das textbasierte Frontend von YaST
    durch die Installation führen.  Beachten Sie bitte, dass diese
    Textoberfläche zwar die gleiche Funktionalität wie das grafische
    Frontend bietet, jedoch werden die Bildschirmmasken anders aussehen
    als im Handbuch abgebildet.

note: Initial contents of proposal subwindow while proposals are calculated
en: Analyzing your system...
de: Systemanalyse...

note: Submodules handle their own error reporting text for a message box
en: Configuration saved.
    There were errors.
de: Konfiguration gespeichert.
    Es sind Fehler aufgetreten.

en: Installation Settings
de: Installationseinstellungen

note: Check box: Skip all the configurations in this dialog - do this later manually or not at all Translators: About 40 characters max, use newlines for longer translations.
en: &Skip Configuration
de: Konfiguration übersprin&gen

en: &Use Following Configuration
de: Folgende Konfiguration &verwenden

en: &Change...
de: Ä&ndern...

note: Help message between headline and installation proposal / settings summary. May contain newlines, but don't make it very much longer than the original.
en: Click any headline to make changes or use the "Change..." menu below.
de: Eine Überschrift anklicken oder über "Ändern..." Einstellungen ändern.

note: maybe some submodules are not installed
en: &Reset to defaults
de: Auf Standardwerte &zurücksetzen

note: General part of the help text for all types of proposals
en: <p>
    Change the values by clicking on the respective headline
    or by using the <b>Change...</b> menu.
    </p>
de: <p>
    Ändern Sie die Werte, indem Sie auf die entsprechende Überschrift klicken
    oder das Menü <b>Ändern...</b> verwenden.
    </p>

note: Help text for installation proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform a new installation with the values displayed.
    </p>
de: <p>
    Verwenden Sie <b>Übernehmen</b> zum Ausführen einer Neuinstallation
    mit den angezeigten Werten.
    </p>

note: Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    To update an existing &product; system instead of doing a new install,
    click the <b>Mode</b> headline or select <b>Mode</b> in the
    <b>Change...</b> menu.
    </p>
de: <p>
    Wollen Sie statt einer Neuinstallation ein bereits vorhandenes &product;-System 
    aktualisieren, klicken Sie auf die Überschrift <b>Modus</b> oder wählen Sie 
    <b>Modus</b> im Menü <b>Ändern...</b>.
    </p>

note: * * Deliberately omitting "boot installed system" here to avoid * confusion: The user will be prompted for that if Linux * partitions are found. * - sh@suse.de 2002-02-26 Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    Your hard disk has not been modified in any way, so you can still safely abort.
    </p>
de: <p>
    Ihre Festplatte ist unverändert. Sie können also immer noch gefahrlos abbrechen.
    </p>

note: Help text for update proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform an update with the values displayed.
    </p>
de: <p>
    Verwenden Sie <b>Übernehmen</b> zum Ausführen eines Updates
    mit den angezeigten Werten.
    </p>

note: Help text for network configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the network settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
de: <p>
    Übernehmen Sie die Netzwerkeinstellungen mit <b>Weiter</b>.
    </p>

note: Help text for service configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the service settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
de: <p>
    Übernehmen Sie die Diensteinstellungen mit <b>Weiter</b>.
    </p>

note: Help text for hardware configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the hardware settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
de: <p>
    Übernehmen Sie die Hardware-Einstellungen mit <b>Weiter</b>.
    </p>

note: Proposal in uml module
en: <P><B>UML Installation Proposal</B></P>
de: <P><B>UML-Installationsvorschlag</B></P>

en: <P>UML (User Mode Linux) installation allows you to start independent
    Linux virtual machines in the host system.</P>
de: <P>Die UML (User Mode Linux)-Installation erlaubt das Starten unabhängiger
    virtueller Linux-Rechner im Host-System.</P>

note: Generic help text for other proposals (not basic installation or hardhware configuration. General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    To use the settings as displayed, press <b>Next</b>.
    </p>
de: <p>
    Zum Übernehmen der angezeigten Einstellungen, drücken Sie <b>Weiter</b>.
    </p>

en: <p>Some proposals might be
    locked by the system administrator and cannot be changed. If you need to change
    a proposal that is locked, ask your system administrator</p>
de: <p>Einige Vorschläge könnten vom Systemadministrator
    gesperrt sein und können somit nicht geändert werden.
    Falls Sie einen gesperrten Vorschlag ändern müssen,
    fragen Sie Ihren Systemadministrator.</p>

note: question in a popup box
en: Really reset everything to default values?
de: Wirklich alles auf Standardwerte zurücksetzen?

note: explain consequences of a decision
en: You will lose all changes.
de: Alle Änderungen werden verloren gehen.

note: message show when user has disabled the configuration
en: Skipping configuration upon user request
de: Konfiguration überspringen, wie gewünscht

note: error message is a popup
en: The proposal contains an error that must be
    resolved before continuing.
de: Der Vorschlag hat einen Fehler verursacht, der
    erst behoben werden muss, bevor es weitergehen
    kann.

note: Proposal for installation mode
en: New installation
de: Neuinstallation

note: this is a heading
en: Mode
de: Modus

note: this is a menu entry
en: M&ode
de: Mo&dus

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
de: Treiber-CD des Herstellers

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
de: Bitte legen Sie die Treiber-CD des Herstellers ein.

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Could not find driver data on the CD-ROM.
    Aborting now.
de: Auf der CD konnten keine Treiberdaten
    gefunden werden.
    Der Vorgang wird nun abgebrochen.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: The CD-ROM data does not match the running Linux system.
    Aborting now.
de: Die CD enthält keine passenden Daten für das laufende Linux-System.
    Abbrechen.

note: VENDOR: dialog heading
en: Installing driver...
de: Treiber installieren...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: The installation failed.
    Contact the address on the CD-ROM.
de: Die Installation ist fehlgeschlagen.
    Bitte wenden Sie sich an den Hersteller der CD.

note: VENDOR: message box with number of drivers installed
en: Installed %1 drivers from CD
de: %1 Treiber von der CD installiert.

note: VENDOR: message box with error text
en: No driver data found on the CD-ROM.
    Aborting now.
de: Auf der CD konnten keine passenden
    Treiber-Informationen gefunden werden.
    Abbrechen.

note: notification 1/2
en: <p>To access the X11 system, the <b>%1</b> package must be installed.</p>
de: <p>Um auf das X11-System zugreifen zu können, muss das Paket <b>%1</b> installiert sein.</p>

note: notification 2/2
en: <p>Do you want to install it now?</p>
de: <p>Wollen Sie es nun installieren?</p>
