online-update - en to sv translation catalogue (100 entries)

en: Scheduled Online Update Enabled
sv: Schemalagda online-uppdateringar aktiverade

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Daily at %1:%2
sv: Dagligen kl %1:%2

en: Only Download Patches
sv: Ladda endast ner programfixar

en: Details
sv: Detaljer

en: Cannot fetch remote server list. Only user-defined patch
    sources will be available.
    
    Possible solution:
    Check network connection.
sv: Kan inte hämta fjärrserverlista. Endast användardefinierade
    programfixkällor kommer att finnas tillgängliga.
    
    Möjlig lösning:
    Kontrollera nätverksanslutning.

en: Unable to read server list from disk.
sv: Kunde inte läsa serverlistan från disk.

en: Could not write server list to disk.
sv: Kunde inte skriva serverlistan till disk.

en: Error getting servers.
sv: Fel vid hämtning av servrar.

en: YaST2
    Initializing ...
sv: YaST
    Initierar...

en: Selection
sv: Val

note: dummy message, which will be used in the future, but have to be translated into other languages.
en: Dialing....
sv: Kopplar upp...

en: Hang up....
sv: Kopplar ned...

en: Could not dial to the Internet. Check your settings.
sv: Kunde inte ansluta till Internet. Kontrollera inställningarna.

en: Could not dial to the Internet. Connect manually.
sv: Kunde inte ansluta till Internet. Anslut manuellt.

en: Error occured while closing the connection to the Internet.
sv: Fel uppstod vid nedkoppling från Internet.

en: Do not show this message again.
sv: Visa inte det här meddelandet igen.

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Install
sv: Installera

en: The package "%1" is not a SuSE package.
    Install anyway?
sv: Paketet "%1" är inget SuSE-paket.
    Ska det installeras ändå?

en: There is no connection to the Internet. Trying to connect.
sv: Det finns ingen anslutning till Internet. Försöker ansluta.

en: Cannot check the packages because no GPG configuration
    or key has been found. SuSE cannot guarantee that the
    packages were created by SuSE.
sv: Kan inte kontrollera paketen eftersom ingen
    GPG-konfiguration eller -nyckel hittades. SuSE kan
    inte garantera att paketen skapats av SuSE.

en: YOU Automatic Mode Setup
sv: YOU-inställning av automatiskt läge

en: Automatic update is executed by a daily cronjob. 
    A network connection must be available when
    the update takes place.
sv: Automatisk uppdatering körs dagligen av ett cron-jobb. 
    En nätverksanslutning måste vara tillgänglig när
    uppdateringen äger rum.

en: Enable Automatic Update
sv: Aktivera automatisk uppdatering

en: Time when update is performed:
sv: Tid när uppdateringen ska utföras:

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

en: No details available.
sv: Inga detaljer tillgängliga.

en: &Details <<
sv: &Detaljer <<

en: &Details >>
sv: &Detaljer >>

en: Error
sv: Fel

en: Try again
sv: Försök igen

en: Skip Patch
sv: Hoppa över programfix

en: Skip All
sv: Hoppa över alla

en: Abort Update
sv: Avbryt uppdatering

en: Warning
sv: Varning

note: Warning text for aborting the update before a patch is installed
en: If you abort the installation now, no patch will be installed.
    Your installation will remain untouched.
sv: Om du avbryter installationen nu installeras ingen programfix.
    Installationen förblir orörd.

note: Warning text for aborting if some patches are installed, some not
en: Patch download and installation in progress.
    If you abort the installation now, the update is incomplete.
    Repeat the update, including the download, if desired.
sv: Nedladdning av programfix och installation pågår.
    Om du avbryter installationen nu blir uppdateringen ofullständig.
    Gör om uppdateringen, inkluderande nedladdningen, om du så önskar.

note: Warning text for aborting an installation during the install process
en: If you abort the installation now,
    at least one patch is not installed correctly.
    You will need to do the update again.
sv: Om du avbryter installationen nu
    installeras minst en programfix felaktigt.
    Du måste göra om uppdateringen.

note: Warning text for aborting an installation without running SuSEconfig
en: If you abort the installation now, SuSEconfig will
    not be run. The patches have been installed
    correctly, but without running SuSEconfig
    some of them might not work as expected.
sv: Om du avbryter installationen nu kommer SuSEconfig inte
    att köras. Programfixarna har installerats
    korrekt men om inte SuSEconfig körs
    kanske inte några av dem fungerar som förväntat.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort YaST Online Update?
sv: Vill du verkligen avbryta YaST online-uppdateringen?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Update
sv: &Avbryt uppdatering

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Update
sv: &Fortsätt uppdatering

en: <b>Patch:</b> %1<br>
sv: <b>Programfix:</b> %1<br>

en: <b>Summary:</b> %1<br>
sv: <b>Sammanfattning:</b> %1<br>

en: <b>Packages:</b>
sv: <b>Paket:</b>

en: Patch &Details <<
sv: Programfix&detaljer <<

en: Patch &Details >>
sv: Programfix&detaljer >>

en: Install Patch
sv: Installera programfix

en: Progress Log
sv: Förloppslogg

en: Patch Progress
sv: Programfixförlopp

en: Total Progress
sv: Totalt förlopp

en: &Remove Source Packages after Update
sv: Ta bo&rt källpaket efter uppdatering

en: <p>After connecting to the SuSE update server,
    YaST2 will download all selected patches.
    This could take some time. Download details are shown in the log window.</p>
sv: <p>När anslutningen är upprättad till SuSE:s uppdateringsserver
    laddar YaST ner alla valda programfixar.
    Detta kan ta en stund. Nedladdningsdetaljer visas i loggfönstret.</p>

en: <p>When the download has finished successfully, the
    patches will be installed. The progress is shown in the log window. If there
    are special messages associated with patches, they will be shown in an
    extra dialog when the patch is being installed.</p>
sv: <p>När nedladdningen är klar kommer programfixarna att
    installeras. Förloppet visas i loggfönstret. Om det finns
    speciella meddelanden som tillhör programfixarna visas de
    i en extra dialogruta när programfixen installeras.</p>

en: <p>After patches are installed, the downloaded
    data is no longer needed. To delete this data, activate 
    <b>Remove Source Packages after Update</b>.</p>
sv: <p>När programfixarna har installerats behövs inte längre
    den nerladdade datan. Om du vill ta bort den här datan, aktivera
    <b>Ta bort källpaket efter uppdatering</b>.</p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: Patch Download and Installation
sv: Programfixnedladdning och installation

en: Patch processing failed.
sv: Programfixbehandling misslyckades.

en: &Username:
sv: &Användarnamn:

en: Authentication Data
sv: Autentiseringsdata

en: &Password:
sv: L&ösenord:

en: &Keep Authentication Data
sv: &Behåll autentiseringsdata

en: &Clear Inputs
sv: &Rensa inmatningar

en: &Login
sv: Användarna&mn

en: Retrieving information about new updates...
sv: Hämtar information om nya uppdateringar...

en: Authorization
sv: Autentisering

en: Enter the registration data.
sv: Ange registreringsdata.

en: User-Defined Location
sv: Användardefinierad plats

en: Initializing for CD update...
sv: Initierar för cd-uppdatering...

en: Getting a list of mirror servers...
sv: Hämtar en lista över spegelservrar...

en: There was no update executed up to now.
sv: Det har inte körts någon uppdatering förrän nu.

en: Last successful update was performed less than one day ago.
sv: Senaste lyckade uppdatering utfördes för mindre än en dag sedan.

en: Last successful update was performed %1 day ago. | Last successful update was performed %1 days ago.
sv[0]: Senaste uppdatering utfördes för %1 dag sedan.
sv[1]: Senaste uppdatering utfördes för %1 dag sedan.

en: System &Information
sv: System&information

en: Product: %1
sv: Produkt: %1

en: Base Architecture: %1
sv: Basarkitektur: %1

en: Update Configuration
sv: Uppdatera inställningar

en: &Installation source
sv: &Installationskälla

en: Location
sv: Plats

en: New Server...
sv: Ny server...

en: Edit Server...
sv: Redigera server...

en: &Manually Select Patches
sv: Välj progra&mfixar manuellt

en: &Reload All Patches from Server
sv: Ladda om alla prog&ramfixar från server

en: &Configure Fully Automatic Update...
sv: Ställ in fullständig a&utomatisk uppdatering...

note: helptext dialog online update start screen
en: <p>YaST Online Update (YOU) is the easy way to get all recommended
    patches and security fixes from a SuSE update server.
    </p>
sv: <p>YaST online-uppdateringar (YOU) är det enkla sättet att hämta
    alla rekommenderade programfixar och säkerhetsfixar från SuSE:s
    uppdateringsserver.</p>

en: <p>
    If <b>Manually Select Patches</b> is checked, all available patches will be shown
    from which to select the patches to install.<br>
    If <b>Reload All Patches from Server</b> is checked, all patches will be fetched
    from the server even when they already are locally available from a previous
    download.
    </p>
sv: <p>
    Om <b>Välj programfixar manuellt</b> är markerat kommer alla tillgängliga programfixar att
    visas där du kan välja vilka programfixar som ska installeras.
    Om <b>Ladda om alla programfixar från server</b> är markerat kommer alla programfixar
    att hämtas från servern även om de redan finns lokalt tillgängliga från en tidigare
    nedladdning.
    </p>

en: <p>After clicking <b>New Server</b>, select a local
    installation source instead of an FTP or HTTP server or select
    another FTP or HTTP server. Click <b>Edit Server</b> to edit the location of the
    selected server.</p>
sv: <p>Om du klickar på <b>Ny server</b> kan du välja en lokal
    installationskälla istället för en FTP- eller HTTP-server eller välja en
    annan FTP- eller HTTP-server. Klicka på <b>Redigera server</b> för att redigera
    platsen för den valda servern.</p>

en: <p>Clicking <b>Configure Fully Automatic Update</b>
    opens a dialog in which to configure YOU to check for updates once a day
    and automatically download and install updates when new ones are available
    without the need of user interaction.</p>
sv: <p>Genom att klicka på <b>Ställ in fullständig automatisk uppdatering</b>
    öppnas en dialogruta där du kan ställa in YOU att titta efter uppdateringar en gång om
    dagen och automatiskt ladda ner och installera uppdateringar när nya sådana är tillgängliga
    utan att du behöver göra något.</p>

en: Welcome to YaST Online Update
sv: Välkommen till YaST online-uppdatering

en: Login failed. Check that you have provided
    the correct user name and password.
sv: Inloggning misslyckades. Kontrollera att du har tillhandahållit
    korrekt användarnamn och lösenord.

en: Initialization failed. Check that
    you have inserted the correct CD.
sv: Initieringen misslyckades. Kontrollera
    att du har lagt i korrekt cd.

en: Initialization failed. Try again.
    If failure continues, choose
    another SuSE FTP/HTTP server.
sv: Initiering misslyckades. Försök igen.
    Om felet kvarstår bör du försöka med
    en annan SuSE FTP/HTTP-server.

en: Signature check for patch info files failed.
    Cannot load patch information.
sv: Signaturkontroll för programfixinformationsfiler misslyckades.
    Kan inte ladda programfixinformation.

en: URL is invalid.
sv: Webbadressen är felaktig.

en: Patch information retrieval failed.
sv: Hämtning av information om programfix misslyckades.

en: Time of Scheduled Online Update?
sv: Tid för schemalagd online-uppdatering?

en: &Code:
sv: &Kod:
