installation - en to sv translation catalogue (115 entries)

en: &Start YaST Control Center
sv: &Starta inställningscentralen YaST

note: caption for dialog "Congratulation Dialog"
en: Installation Completed
sv: Installationen är slutförd

en: <p><b>Congratulations!</b></p>
sv: <p><b>Gratulerar!</b></p>

note: congratulation text 2/4
en: <p>The installation of &product; on your machine is complete.
    After clicking <b>Finish</b>, you can log in to the system.</p>
sv: <p>Installationen av &product; på datorn är slutförd.
    När du har klickat på <b>Slutför</b> kan du logga in i systemet.</p>

note: congratulation text 3/4 Translators: If there exists a SuSE web-page for your language change the address accordingly. If in doubt leave the original.
en: <p>Visit us at www.suse.com.</p>
sv: <p>Besök oss på www.suse.com.</p>

note: congratulation text 4/4
en: <p>Have a lot of fun!<br>Your SuSE Development Team</p>
sv: <p>Ha så kul!<br>Din SuSE-utvecklingsgrupp</p>

note: help 1/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>Your system is ready for use.</p>
sv: <p>Systemet är klart att användas.</p>

note: help 2/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p><b>Finish</b> will close the YaST installation and continue
    to the login screen.</p>
sv: <p><b>Slutför</b> kommer att stänga YaST-installationen och fortsätta
    till inloggningsskärmen.</p>

note: help 3/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If you choose the default graphical desktop KDE, you can
    adjust some KDE settings to your hardware. Also notice
    our SuSE Welcome Dialog.</p>
sv: <p>Om du väljer det förvalda grafiska skrivbordet KDE kan du
    justera vissa KDE-inställningar för din hårdvara. Lägg också märke
    till SuSE:s välkomstdialogruta.</p>

note: help 4/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If desired, experts can use the full range of SuSE's configuration
    modules at this time. Check <b>Start YaST Control Center</b> and it will start
    after <b>Finish</b>. Note: The Control Center does not have a back button to
    return to this installation sequence.</p>
sv: <p>Om så önskas kan experter använda alla SuSE:s inställningsmoduler
    vid detta tillfälle. Markera <b>Starta inställningscentralen YaST</b> så kommer den
    att starta när du har klickat på <b>Slutför</b>. Observera: Inställningscentralen har ingen
    knapp för att gå tillbaka till den här installationssekvensen.</p>

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the installation, i.e. format hard disk partitions and install software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will prepare (format) the disk and install the software. `No' will go back; further con
en: Warning:
    YaST2 has obtained all the information
    required to install %1.
    The installation will be carried out according
    to settings made in the previous dialogs.
    To commit the installation and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
sv: Varning:
    YaST har alla uppgifter som krävs för att
    installera %1.
    Installationen kommer att genomföras enligt de
    inställningar du gjort i de tidigare dialogrutorna.
    Välj "Ja" för att starta installationen med
    de inställningar du gjort. Välj "Nej" för att gå tillbaka
    till föregående dialogruta.
    
    Starta installationen?

note: PushButton: Allright, really start installation
en: &Yes, install
sv: &Ja, installera

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the update, i.e. update software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will update the software. `No' will go back; further config steps are possible. Translators notice: Line length < 48 chars.
en: Warning:
    YaST2 has all the data required for updating %1.
    The update will be carried out according to your
    settings made in the previous dialogs.
    To commit the update and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start update?
sv: Varning:
    YaST har alla uppgifter som krävs för att uppdatera %1.
    Uppdateringen görs enligt dina inställningar i föregående
    dialogrutor.
    Välj "Ja" för att starta uppdatering med
    de inställningar du gjort. Välj "Nej" för att gå tillbaka
    till föregående dialogruta.
    
    Starta uppdatering?

note: PushButton: Allright, really start update
en: &Yes, Update
sv: Ja, &uppdatera

note: Help text for last dialog of base installation
en: <p>
    Please wait while the base system is being installed.
    </p>
sv: <p>
    Vänta medan bassystemet installeras.
    </p>

note: progress stages
en: Update configuration
sv: Uppdatera inställningar

note: progress stages
en: Copy files to installed system
sv: Kopiera filer till installerat system

note: progress stages
en: Install boot manager
sv: Installera starthanterare

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
sv: Förbered systemet för initial start

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Basic Installation
sv: Basinstallationen slutförs

note: progress stage title
en: Configuring system for initial boot.
sv: Ställer in systemet för initial start

note: progress stage title
en: Setting up linker cache
sv: Ställer in linker cache

note: progress stage title
en: Initializing kernel modules...
sv: Initierar kärnmoduler...

note: progress stage title
en: Configuring CD-ROM devices
sv: Ställer in cd-rom-enheter

note: progress stage title
en: Creating mount points
sv: Skapar monteringspunkter

note: progress stage title
en: Saving configuration data on target system.
sv: Sparar inställningsdata på målsystem

note: progress stage title
en: Initializing default window manager
sv: Initierar förvald fönsterhanterare

note: progress stage title
en: Initializing fonts
sv: Initierar teckensnitt

note: progress stage title
en: Updating kernel module dependencies
sv: Uppdaterar kärnmodulberoenden

note: progress stage title
en: Copying configuration files to installed system
sv: Kopierar inställningsfiler till installerat system

note: progress stage title
en: Installing boot manager...
sv: Installerar starthanterare...

note: for s390: Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: 
    Your system will now be shut down.
    After shutdown, reload the system
    with the load address of your root DASD.
sv: 
    Nu kommer systemet att stängas av.
    När systemet stängts av måste du ladda om systemet,
    med laddningsadressen för din root DASD.

note: Final message after all packages from CD1 are installed and we're ready to start (boot into) the installed system Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: Now booting your system...
sv: Nu startas systemet...

note: progress stage title
en: Copying log files to installed system
sv: Kopierar loggfiler till installerat system

note: progress stage title
en: Unmounting all mounted devices
sv: Avmonterar alla monterade enheter

note: Button to accept a license agreement
en: I &Agree
sv: J&ag accepterar

note: Button to reject a license agreement
en: I Do &Not Agree
sv: Jag accepterar i&nte

en: Evaluating root partition. One moment please...
sv: Utvärderar rotpartition. Vänta...

note: a popup
en: No Linux root partition found.
sv: Hittade ingen Linux-rotpartition.

note: Information popup: Inform user what partition will be booted from after user selected "Boot installed system"
en: Booting from %1
sv: Startar från %1

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    There is no Linux on any of your hard disks.
    It is only possible to perform a new installation at the moment.
    
    After Linux is installed, you can use this selection
    to boot the installed system or to update it.
sv: 
    Det finns inget Linux-system installerat på någon av hårddiskarna.
    För tillfället är det är endast möjligt att utföra en ny installation.
    
    Efter det att Linux installerats kan du välja det här valet
    för att starta det installerade systemet eller för att uppdatera det.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    This product only offers a new installation.
sv: 
    Den här produkten erbjuder endast en ny installation.

note: --------------------------------------------------------------- help text for installation method
en: <p>
    It appears that your machine has a Linux system installed.
    </p>
sv: <p>
    Det verkar som om datorn har ett Linux-system installerat.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    To verify this, existing partitions must be mounted. This can be a
    time-consuming process for large partitions.
    </p>
sv: <p>
    För att verifiera detta måste befintliga partitioner monteras. Detta kan ta
    lång tid för stora partitioner.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Please choose what to do:
    </p>
sv: <p>
    Välj vad som ska göras:
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>New Installation</b> if there is no existing Linux system on your
    machine or if you want to replace an existing Linux system completely,
    abandoning all its configuration data.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Ny installation</b> om det inte finns något Linux-system installerat
    på datorn eller om du vill ersätta ett befintligt Linux-system fullständigt, utan att
    överta några inställningar.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Update an Existing System</b> to update a Linux system already
    installed on your machine. This option preserves configuration settings
    from your existing system whenever possible.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Uppdatera befintligt system</b> för att uppdatera ett redan
    installerat Linux-system. Det här alternativet övertar befintliga
    inställningar så långt det är möjligt.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Repair Installed System</b> if you have a damaged Linux system on
    your hard disk. With this option, try to fix problems automatically.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Reparera installerat system</b> om du har ett trasigt Linux-system på
    hårddisken. Med det här alternativet åtgärdas problem automatiskt.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Boot Installed System</b> if you have a Linux system on your hard
    disk that will not boot. With this option, try to fix problems manually.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Starta installerat system</b> om du har Linux installerat på hårddisken,
    men inte kan starta det. Med det här alternativet kan du försöka åtgärda problemet manuellt.
    </p>

note: label for radio button 1, New installation
en: New &installation
sv: Ny &installation

note: label for radio button 2, update
en: &Update an existing system
sv: &Uppdatera ett befintligt system

note: label for radio button 3: Start repair system
en: &Repair Installed System
sv: &Reparera installerat system

note: label for radio button 4: Boot installed system
en: &Boot installed system
sv: Starta in&stallerat system

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
sv: Välj

note: this is a label of a message box
en: Choose one of the
    options to continue.
sv: Välj ett alternativ
    för att fortsätta.

note: caption for dialog "Release Notes"
en: Release Notes
sv: Versionsinformation

en: Content of File %1
sv: Innehåll i fil %1

note: help text for dialog "Release Notes"
en: <p>Here are the <b>release notes</b> for the installed
    Linux system. They provide a brief summary of new features and changes.</p>
sv: <p>Här är <b>versionsinformationen</b> för det installerade
    Linux-systemet. Den tillhandahåller en kort sammanfattning över nya funktioner och ändringar.</p>

note: give user feedback what's happening
en: Probing USB devices
sv: Identifierar USB-enheter

note: give user feedback what's happening
en: Probing FireWire devices...
sv: Identifierar FireWire-enheter...

note: give user feedback what's happening
en: Probing floppy disk devices
sv: Identifierar diskettenheter

note: give user feedback what's happening
en: Probing hard disk controllers
sv: Identifierar hårddiskstyrenheter

note: give user feedback what's happening
en: Loading kernel modules for hard disk controllers
sv: Laddar kärnmoduler för hårddiskstyrenheter

note: -------------------------------------------------------------- Hard disks give user feedback what's happening
en: Probing hard disks
sv: Identifierar hårddiskar

en: No hard disks were found for the installation.
    Please check your hardware!
sv: Inga hårddiskar hittades för installation.
    Kontrollera hårdvaran.

note: Progress bar that displays overall progress in this dialog
en: Progress
sv: Förlopp

note: Dialog title for SuSEconfig dialog
en: Writing the system configuration
sv: Skriver systeminställningar

note: inform user about current SuSEconfig step
en: Running SuSEconfig.%1
sv: Kör SuSEconfig.%1

note: Call "all the rest" of the SuSEconfig main program inform user that SuSEconfig has finished
en: Finishing SuSEconfig
sv: Slutför SuSEconfig

note: inform user that SuSEconfig has been disabled
en: SuSEconfig disabled in /etc/sysconfig/suseconfig
sv: SuSEconfig inaktiverad i /etc/sysconfig/suseconfig

note: The final LogView line to be displayed after SuSEconfig etc. is done.
en: Done.
sv: Klar.

note: inform the user that he/she has to reboot to activate new kernel
en: Reboot your system
    to activate the new kernel.
sv: Starta om systemet
    för att aktivera den nya kärnan.

note: Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer does not fulfill all requirements for
    a graphical installation. There is less than %1 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
sv: Datorn uppfyller inte alla krav för en grafisk installation.
    Det finns mindre än %1 MB minne, eller så kunde
    inte X-servern startas.
    
    Som reservutväg hjälper dig textversionen av YaST
    genom installationen. Det gränssnittet
    erbjuder samma funktionalitet som det grafiska,
    men att dialogrutorna inte ser ut som i handboken.

note: The script YaST2 wants to inform about a problem with the option no_x11 but it's broken. else if (Mode::no_x11) Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: The graphical interface could not be started.
    
    The required packages were not installed (minimal installation) or
    the graphics card is not properly supported.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
sv: Det grafiska gränssnittet kunde inte startas.
    
    De paket som krävs är inte installerade (minimal installation)
    eller så stöds inte grafikkortet.
    
    Som reservutväg hjälper dig textversionen av YaST
    genom installationen. Det gränssnittet
    erbjuder samma funktionalitet som det grafiska,
    men dialogrutorna ser inte ut som i handboken.

note: this is a heading
en: Dummy
sv: Testmodul

note: this is a menu entry
en: &Dummy
sv: &Test

note: Submodules handle their own error reporting text for a message box
en: Configuration saved.
    There were errors.
sv: Inställningarna sparades.
    Det uppstod vissa fel.

note: headline for installation proposal
en: Installation Settings
sv: Inställningar för installation

en: Network Configuration
sv: Ställ in nätverk

en: Hardware Configuration
sv: Hårdvaruinställningar

note: Check box: Skip all the configurations in this dialog - do this later manually or not at all Translators: About 40 characters max, use newlines for longer translations.
en: &Skip Configuration
sv: Hoppa över in&ställningar

en: &Use Following Configuration
sv: Använ&d följande inställningar

en: &Change...
sv: &Ändra...

note: Help message between headline and installation proposal / settings summary. May contain newlines, but don't make it very much longer than the original.
en: Click any headline to make changes or use the "Change..." menu below.
sv: Klicka på någon rubrik för att ändra den eller använd menyn "Ändra..." nedan.

note: Initial contents of proposal subwindow while proposals are calculated
en: Analyzing your system...
sv: Analyserar systemet...

note: maybe some submodules are not installed
en: &Reset to defaults
sv: Åte&rställ till standardvärden

note: General part of the help text for all types of proposals
en: <p>
    Change the values by clicking on the respective headline
    or by using the <b>Change...</b> menu.
    </p>
sv: <p>
    Ändra värdena genom att klicka på respektive rubrik
    eller genom att använda menyn <b>Ändra...</b>.
    </p>

note: Help text for installation proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform a new installation with the values displayed.
    </p>
sv: <p>
    Använd <b>Acceptera</b> för att utföra en ny installation med värdena som visas.
    </p>

note: Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    To update an existing &product; system instead of doing a new install,
    click the <b>Mode</b> headline or select <b>Mode</b> in the
    <b>Change...</b> menu.
    </p>
sv: <p>
    För att uppdatera ett befintligt &product;-system istället för att göra
    en ny installation, klicka på rubriken <b>Läge</b> eller välj
    <b>Läge</b> i menyn <b>Ändra...</b>.
    </p>

note: * * Deliberately omitting "boot installed system" here to avoid * confusion: The user will be prompted for that if Linux * partitions are found. * - sh@suse.de 2002-02-26 Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    Your hard disk has not been modified in any way, so you can still safely abort.
    </p>
sv: <p>
    Hårddisken har inte ändrats så det är säkert att avbryta.
    </p>

note: Help text for update proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform an update with the values displayed.
    </p>
sv: <p>
    Använd <b>Acceptera</b> för att utföra en uppdatering med värdena som visas.
    </p>

note: Help text for network configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the network settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
sv: <p>
    Verkställ nätverksinställningarna genom att klicka på <b>Nästa</b>.
    </p>

note: Help text for hardware configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the hardware settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
sv: <p>
    Verkställ hårdvaruinställningarna genom att klicka på <b>Nästa</b>.
    </p>

note: Generic help text for other proposals (not basic installation or hardhware configuration. General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    To use the settings as displayed, press <b>Next</b>.
    </p>
sv: <p>
    För att använda inställningarna som visas, klicka på <b>Nästa</b>.
    </p>

note: question in a popup box
en: Really reset everything to default values?
sv: Verkligen återställa allt till standardvärden?

note: explain consequences of a decision
en: You will lose all changes.
sv: Du kommer att förlora alla ändringar.

note: message show when user has disabled the configuration
en: Skipping configuration upon user request
sv: Hoppar över inställningar på användarens begäran

note: error message is a popup
en: The proposal contains an error that must be
    resolved before continuing.
sv: Förslaget innehåller ett fel som måste lösas
    innan du kan fortsätta.

note: Proposal for installation mode
en: New installation
sv: Ny installation

note: Proposal for installation mode
en: Update
sv: Uppdatera

note: this is a heading
en: Mode
sv: Läge

note: this is a menu entry
en: M&ode
sv: L&äge

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
sv: Tillverkarens drivrutin-cd

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
sv: Lägg i tillverkarens cd-skiva

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Could not find driver data on the CD-ROM.
    Aborting now.
sv: Kunde inte hitta drivrutinsdata på cd-skivan.
    Avbryter nu.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: The CD-ROM data does not match the running Linux system.
    Aborting now.
sv: Cd-datat motsvarar inte det Linux-system som används.
    Avbryter nu.

note: VENDOR: dialog heading
en: Installing driver...
sv: Installerar drivrutin...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: The installation failed.
    Contact the address on the CD-ROM.
sv: Installationen misslyckades.
    Kontakta adressen på cd-skivan.

note: VENDOR: message box with number of drivers installed
en: Installed %1 drivers from CD
sv: Installerade %1 drivrutin(er) från cd-skiva

note: VENDOR: message box with error text
en: No driver data found on the CD-ROM.
    Aborting now.
sv: Kunde inte hitta drivrutinsdata på cd-skivan.
    Avbryter nu.

note: notification 1/2
en: <p>To access the X11 system, the <b>%1</b> package must be installed.</p>
sv: <p>För att komma åt X11-systemet måste paketet <b>%1</b> installeras.</p>

note: notification 2/2
en: <p>Do you want to install it now?</p>
sv: <p>Vill du installera det nu?</p>

note: progress stage title
en: Executing auto-install scripts in the installation environment.
sv: Kör automatiska installationsskript i installationsmiljön.

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Please check your hardware!
sv: Inga hårddiskar och inga hårddiskstyrenheter
    hittades för installation.
    Kontrollera hårdvaran.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> has to write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
sv: <p><tt>SuSEconfig</tt> måste skriva inställningarna för 
    &product;-systemet. Beroende på processorkapacitet och tillgängligt minne
    kan den här processen ta en stund.</p>
