installation - en to nl translation catalogue (112 entries)

en: &Start YaST Control Center
nl: &Start YaST controle centrum

note: caption for dialog "Congratulation Dialog"
en: Installation Completed
nl: De installatie is voltooid

en: <p><b>Congratulations!</b></p>
nl: <p><b>Gefeliciteerd!</b></p>

note: congratulation text 2/4
en: <p>The installation of &product; on your machine is complete.
    After clicking <b>Finish</b>, you can log in to the system.</p>
nl: <p>De installatie van &product; op uw computer is gereed.
    Nadat u op <b>Afronden</b> heeft gedrukt, kunt u op het systeem inloggen.</p>

note: congratulation text 3/4 Translators: If there exists a SuSE web-page for your language change the address accordingly. If in doubt leave the original.
en: <p>Visit us at www.suse.com.</p>
nl: <p>Kom eens bij ons op bezoek op www.suse.com.</p>

note: congratulation text 4/4
en: <p>Have a lot of fun!<br>Your SuSE Development Team</p>
nl: <p>Veel plezier!<br>Uw SuSE Development Team</p>

note: help 1/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>Your system is ready for use.</p>
nl: <p>Uw systeem is gereed voor gebruik.</p>

note: help 2/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p><b>Finish</b> will close the YaST installation and continue
    to the login screen.</p>
nl: <p><b>Afronden</b> zal de YaST installatie afsluiten en
    vervolgens het login-scherm laten verschijnen.</p>

note: help 3/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If you choose the default graphical desktop KDE, you can
    adjust some KDE settings to your hardware. Also notice
    our SuSE Welcome Dialog.</p>
nl: <p>Wanneer u voor de standaard grafische desktop KDE kiest, dan kunt
    enkele KDE instellingen aan uw hardware aanpassen. Bekijk ook
    ons SuSE "Welkom"-dialoog.</p>

note: help 4/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If desired, experts can use the full range of SuSE's configuration
    modules at this time. Check <b>Start YaST Control Center</b> and it will start
    after <b>Finish</b>. Note: The Control Center does not have a back button to
    return to this installation sequence.</p>
nl: <p>Indien gewenst kunnen experts op dit moment alle SuSE configuratie
    modules gebruiken. Klik op <b>Start YaST controle centrum</b> en het zal na
    <b>Afronden</b> starten. Opmerking: Het controle centrum heeft geen terugkeer-knop
    om naar deze installatie omgeving terug te kunnen gaan.</p>

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the installation, i.e. format hard disk partitions and install software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will prepare (format) the disk and install the software. `No' will go back; further con
en: Warning:
    YaST2 has obtained all the information
    required to install %1.
    The installation will be carried out according
    to settings made in the previous dialogs.
    To commit the installation and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
nl: Waarschuwing:
    YaST2 heeft nu alle benodigde info voor het
    installeren van %1.
    De installatie zal worden uitgevoerd overeenkomstig
    de instellingen gemaakt in de voorgaande dialogen.
    Om de installatie en alle tot nu toe gemaakte keuzes
    te bevestigen drukt u op "Ja". Druk op "Nee"
    om naar het vorige dialoog terug te gaan.
    
    Installatie starten?

note: PushButton: Allright, really start installation
en: &Yes, install
nl: &Ja, installeren

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the update, i.e. update software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will update the software. `No' will go back; further config steps are possible. Translators notice: Line length < 48 chars.
en: Warning:
    YaST2 has all the data required for updating %1.
    The update will be carried out according to your
    settings made in the previous dialogs.
    To commit the update and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start update?
nl: Waarschuwing:
    YaST2 heeft nu alle benodigde informatie om %1 bij te kunnen
    werken. Dit zal gedaan worden overeenkomstig de instellingen
    die u gemaakt heeft in de voorgaande dialogen.
    Druk op "Ja" om de update en alle tot dusver gemaakte
    keuzes te activeren.  Druk op "Nee" om naar het vorige
    dialoog terug te gaan.
    
    Update starten?

note: PushButton: Allright, really start update
en: &Yes, Update
nl: &Ja, update uitvoeren

note: Help text for last dialog of base installation
en: <p>
    Please wait while the base system is being installed.
    </p>
nl: <p>
    Even geduld aub, het basissysteem wordt geïnstalleerd.
    </p>

note: progress stages
en: Update configuration
nl: Configuratie bijwerken

note: progress stages
en: Copy files to installed system
nl: Kopieer bestanden naar het geïnstalleerde systeem

note: progress stages
en: Install boot manager
nl: Bootloader installatie

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
nl: Systeem preparatie om voor het eerst te kunnen booten

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Basic Installation
nl: De basis installatie wordt afgerond

note: progress stage title
en: Configuring system for initial boot.
nl: Het systeem wordt geconfigureerd om voor het eerst te kunnen booten.

note: progress stage title
en: Setting up linker cache
nl: linker cache instellen

note: progress stage title
en: Initializing kernel modules...
nl: De kernel modules worden geïnitialiseerd...

note: progress stage title
en: Configuring CD-ROM devices
nl: De CDROM apparaten worden geconfigureerd

note: progress stage title
en: Creating mount points
nl: De mountpunten worden aangemaakt

note: progress stage title
en: Saving configuration data on target system.
nl: De configuratie data wordt opgeslagen op het doel systeem.

note: progress stage title
en: Initializing default window manager
nl: De standaard window manager wordt geïnitialiseerd

note: progress stage title
en: Initializing fonts
nl: De fonts worden geïnitialiseerd

note: progress stage title
en: Updating kernel module dependencies
nl: De kernel module afhankelijkheden worden bijgewerkt

note: progress stage title
en: Copying configuration files to installed system
nl: De configuratie bestanden worden naar het geïnstalleerde systeem gekopieerd

note: progress stage title
en: Installing boot manager...
nl: De bootmanager wordt geïnstalleerd...

note: for s390: Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: 
    Your system will now be shut down.
    After shutdown, reload the system
    with the load address of your root DASD.
nl: 
    Uw systeem wordt nu afgesloten.
    Na het afsluiten zult u het systeem opnieuw moeten
    laden met het laadadres van uw root DASD.

note: Final message after all packages from CD1 are installed and we're ready to start (boot into) the installed system Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: Now booting your system...
nl: Uw systeem wordt geboot...

note: progress stage title
en: Copying log files to installed system
nl: De logfiles worden naar het geïnstalleerde systeem gekopieerd

note: progress stage title
en: Unmounting all mounted devices
nl: Alle gemounte apparaten worden nu ge-unmount

note: Button to accept a license agreement
en: I &Agree
nl: Ik ga &akkoord

note: Button to reject a license agreement
en: I Do &Not Agree
nl: Ik ga &niet akkoord

en: Evaluating root partition. One moment please...
nl: Root-partitie evaluatie. Even geduld aub...

note: a popup
en: No Linux root partition found.
nl: Geen Linux root partitie gevonden.

note: Information popup: Inform user what partition will be booted from after user selected "Boot installed system"
en: Booting from %1
nl: Booten van %1

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    There is no Linux on any of your hard disks.
    It is only possible to perform a new installation at the moment.
    
    After Linux is installed, you can use this selection
    to boot the installed system or to update it.
nl: 
    Op uw harddisk(s) is Linux nergens te vinden.
    Er kan nu alleen een nieuwe installatie worden uitgevoerd.
    
    Nadat Linux geïnstalleerd is, kunt u deze selectie
    gebruiken om het geinstalleerde systeem te booten of bij te werken.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    This product only offers a new installation.
nl: 
    Dit product biedt alleen een nieuwe installatie.

note: --------------------------------------------------------------- help text for installation method
en: <p>
    It appears that your machine has a Linux system installed.
    </p>
nl: <p>
    Het lijkt er op dat er een Linux systeem op uw machine is geïnstalleerd.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    To verify this, existing partitions must be mounted. This can be a
    time-consuming process for large partitions.
    </p>
nl: <p>
    Om dit te controleren moeten de bestaande partities gemount worden. Dit kan voor
    grote partities veel tijd kosten.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Please choose what to do:
    </p>
nl: <p>
    Kies aub dat wat er gedaan moet worden:
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>New Installation</b> if there is no existing Linux system on your
    machine or if you want to replace an existing Linux system completely,
    abandoning all its configuration data.
    </p>
nl: <p>
    Kies <b>Nieuwe installatie</b> wanneer op uw computer nog geen
    Linux systeem is geïnstalleerd of wanneer u een bestaand Linux
    systeem volledig wilt vervangen en geen instellingen wilt overnemen.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Update an Existing System</b> to update a Linux system already
    installed on your machine. This option preserves configuration settings
    from your existing system whenever possible.
    </p>
nl: <p>
    Kies <b>Bestaand systeem opwaarderen</b> om een reeds op uw machine
    geïnstalleerd Linux systeem op te waarderen. Deze optie zal de op uw
    systeem bestaande instellingen zoveel mogelijk proberen over te nemen.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Repair Installed System</b> if you have a damaged Linux system on
    your hard disk. With this option, try to fix problems automatically.
    </p>
nl: <p>
    Selecteer <b>Repareer geïnstalleerd systeem</b> wanneer u een beschadigd Linux systeem op uw
    harddisk heeft staan. Met deze optie wordt geprobeerd de problemen automatisch op te lossen.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Boot Installed System</b> if you have a Linux system on your hard
    disk that will not boot. With this option, try to fix problems manually.
    </p>
nl: <p>
    Selecteer <b>Boot geïnstalleerd systeem</b> wanneer u op uw harddisk een Linux systeem heeft
    staan dat niet wil booten. Met deze optie kunt u proberen om de problemen handmatig op te lossen.
    </p>

note: label for radio button 1, New installation
en: New &installation
nl: Nieuwe &installatie

note: label for radio button 2, update
en: &Update an existing system
nl: &Bestaand systeem opwaarderen

note: label for radio button 3: Start repair system
en: &Repair Installed System
nl: &Repareer geïnstalleerd systeem

note: label for radio button 4: Boot installed system
en: &Boot installed system
nl: &Boot geïnstalleerd systeem

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
nl: Selecteer aub

note: this is a label of a message box
en: Choose one of the
    options to continue.
nl: Kies één van de opties
    om verder te gaan.

note: caption for dialog "Release Notes"
en: Release Notes
nl: Versie notities

en: Content of File %1
nl: Inhoud van bestand %1

note: help text for dialog "Release Notes"
en: <p>Here are the <b>release notes</b> for the installed
    Linux system. They provide a brief summary of new features and changes.</p>
nl: <p>Hier vindt u de <b>versie notities</b> van het geïnstalleerde Linux systeem.
    Deze geven een korte opsomming van de nieuwe opties en wijzigingen.</p>

note: give user feedback what's happening
en: Probing USB devices
nl: USB apparatuur zoeken

note: give user feedback what's happening
en: Probing FireWire devices...
nl: FireWire apparaten zoeken...

note: give user feedback what's happening
en: Probing floppy disk devices
nl: Floppydisk apparaten zoeken

note: give user feedback what's happening
en: Probing hard disk controllers
nl: Harddisk controllers zoeken

note: give user feedback what's happening
en: Loading kernel modules for hard disk controllers
nl: De kernel modules voor de harddisk controllers worden geladen

note: -------------------------------------------------------------- Hard disks give user feedback what's happening
en: Probing hard disks
nl: Harddisks zoeken

en: No hard disks were found for the installation.
    Please check your hardware!
nl: Er zijn geen harddisks gevonden t.b.v. de installatie.
    Controleer uw hardware aub!

note: Progress bar that displays overall progress in this dialog
en: Progress
nl: Voortgang

note: Dialog title for SuSEconfig dialog
en: Writing the system configuration
nl: De systeemconfiguratie wordt opgeslagen

note: inform user about current SuSEconfig step
en: Running SuSEconfig.%1
nl: SuSEconfig.%1 wordt uitgevoerd

note: Call "all the rest" of the SuSEconfig main program inform user that SuSEconfig has finished
en: Finishing SuSEconfig
nl: SuSEconfig wordt nu afgerond

note: inform user that SuSEconfig has been disabled
en: SuSEconfig disabled in /etc/sysconfig/suseconfig
nl: SuSEconfig is uitgeschakeld in /etc/sysconfig/suseconfig

note: The final LogView line to be displayed after SuSEconfig etc. is done.
en: Done.
nl: Klaar.

note: inform the user that he/she has to reboot to activate new kernel
en: Reboot your system
    to activate the new kernel.
nl: Boot uw systeem opnieuw om
    de nieuwe kernel te activeren.

note: Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer does not fulfill all requirements for
    a graphical installation. There is less than %1 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
nl: Uw computer voldoet niet aan alles om een grafische
    installatie te kunnen uitvoeren. Er is minder dan %1 MB
    aan geheugen of de X server kon niet gestart worden.
    
    De tekstversie van YaST2 zal u verder door de
    installatie leiden. Deze tekstversie biedt dezelfde functionaliteit
    als de grafische versie, de schermen daar in tegen
    zien er anders uit dan die in het handboek te zien zijn.

note: The script YaST2 wants to inform about a problem with the option no_x11 but it's broken. else if (Mode::no_x11) Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: The graphical interface could not be started.
    
    The required packages were not installed (minimal installation) or
    the graphics card is not properly supported.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
nl: De grafische interface kon niet gestart worden.
    
    De benodigde pakketten zijn niet geïnstalleerd (minimale installatie)
    of de grafische kaart wordt niet correct ondersteund.
    
    De tekstversie van YaST2 zal u nu verder door de
    installatie leiden. Deze tekstversie biedt dezelfde functionaliteit
    als de grafische versie, de schermen daar in tegen
    zien er anders uit dan die in het handboek te zien zijn.

note: this is a heading
en: Dummy
nl: Dummie

note: this is a menu entry
en: &Dummy
nl: &Dummie

note: Submodules handle their own error reporting text for a message box
en: Configuration saved.
    There were errors.
nl: Configuratie is opgeslagen.
    Er zijn fouten opgetreden.

note: headline for installation proposal
en: Installation Settings
nl: Installatie instellingen

en: Network Configuration
nl: Netwerk configuratie

en: Hardware Configuration
nl: Hardware configuratie

note: Check box: Skip all the configurations in this dialog - do this later manually or not at all Translators: About 40 characters max, use newlines for longer translations.
en: &Skip Configuration
nl: Configuratie &overslaan

en: &Use Following Configuration
nl: &Gebruik de volgende configuratie

en: &Change...
nl: &Wijzigen...

note: Help message between headline and installation proposal / settings summary. May contain newlines, but don't make it very much longer than the original.
en: Click any headline to make changes or use the "Change..." menu below.
nl: Klik voor wijzigingen op het gewenste onderdeel of gebruik het menu "Wijzigen...".

note: Initial contents of proposal subwindow while proposals are calculated
en: Analyzing your system...
nl: Uw systeem wordt onderzocht...

note: maybe some submodules are not installed
en: &Reset to defaults
nl: &Reset met standaard instellingen

note: General part of the help text for all types of proposals
en: <p>
    Change the values by clicking on the respective headline
    or by using the <b>Change...</b> menu.
    </p>
nl: <p>
    Wijzig de waardes door op de respectievelijke kopregel te klikken
    of door het <b>Wijzigen...</b> menu te gebruiken.
    </p>

note: Help text for installation proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform a new installation with the values displayed.
    </p>
nl: <p>
    Gebruik <b>Accepteren</b> om een nieuwe installatie uit te voeren met de afgebeelde waardes.
    </p>

note: Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    To update an existing &product; system instead of doing a new install,
    click the <b>Mode</b> headline or select <b>Mode</b> in the
    <b>Change...</b> menu.
    </p>
nl: <p>
    Om een bestaand &product; systeem op te waarderen i.p.v. een nieuwe
    installatie uit te voeren, moet u op de <b>Mode</b> kopregel drukken of
    de optie <b>Mode</b> in het <b>Wijzigen...</b> menu selecteren.
    </p>

note: * * Deliberately omitting "boot installed system" here to avoid * confusion: The user will be prompted for that if Linux * partitions are found. * - sh@suse.de 2002-02-26 Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    Your hard disk has not been modified in any way, so you can still safely abort.
    </p>
nl: <p>
    Uw harddisk is in het geheel niet gewijzigd, u kunt veilig dit alles afbreken.
    </p>

note: Help text for update proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform an update with the values displayed.
    </p>
nl: <p>
    Gebruik <b>Accepteren</b> om een update met de weergegeven waardes uit te voeren.
    </p>

note: Help text for network configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the network settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
nl: <p>
    Om de netwerk instellingen te activeren moet u op <b>Verder</b> drukken.
    </p>

note: Help text for hardware configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the hardware settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
nl: <p>
    Om de hardware instellingen te activeren moet u op <b>Verder</b> drukken.
    </p>

note: Generic help text for other proposals (not basic installation or hardhware configuration. General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    To use the settings as displayed, press <b>Next</b>.
    </p>
nl: <p>
    Druk op <b>Verder</b> om de afgebeelde instellingen te gaan gebruiken.
    </p>

note: question in a popup box
en: Really reset everything to default values?
nl: Wilt u echt alles resetten naar standaard waardes?

note: explain consequences of a decision
en: You will lose all changes.
nl: U zult alle gemaakte wijzigingen verliezen.

note: message show when user has disabled the configuration
en: Skipping configuration upon user request
nl: De configuratie wordt op verzoek van de gebruiker overgeslagen

note: error message is a popup
en: The proposal contains an error that must be
    resolved before continuing.
nl: Het voorstel bevat een fout dat eerst opgelost
    moet worden voordat we verder kunnen gaan.

note: Proposal for installation mode
en: New installation
nl: Nieuwe installatie

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
nl: Fabrikant driver CD

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
nl: Plaats aub de CDROM van de fabrikant

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Could not find driver data on the CD-ROM.
    Aborting now.
nl: Kon op de CDROM geen driverdata vinden.
    We gaan nu stoppen.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: The CD-ROM data does not match the running Linux system.
    Aborting now.
nl: De CD-ROM data komt niet overeen met het draaiende Linux systeem.
    Er wordt nu gestopt.

note: VENDOR: dialog heading
en: Installing driver...
nl: Driver wordt geïnstalleerd...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: The installation failed.
    Contact the address on the CD-ROM.
nl: De installatie is mislukt.
    Neem contact op met het op de CD vermelde adres.

note: VENDOR: message box with number of drivers installed
en: Installed %1 drivers from CD
nl: %1 drivers geïnstalleerd van de CD

note: VENDOR: message box with error text
en: No driver data found on the CD-ROM.
    Aborting now.
nl: Kon geen driver data vinden op de CDROM.
    We gaan nu stoppen.

note: notification 1/2
en: <p>To access the X11 system, the <b>%1</b> package must be installed.</p>
nl: <p>Het <b>%1</b> pakket moet geïnstalleerd zijn om toegang tot het X11 systeem te kunnen krijgen.</p>

note: notification 2/2
en: <p>Do you want to install it now?</p>
nl: <p>Wilt u het nu installeren?</p>

note: progress stage title
en: Executing auto-install scripts in the installation environment.
nl: De auto-install scripts in de installatie omgeving worden uitgevoerd.

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Please check your hardware!
nl: Er zijn voor de installatie geen harddisks
    en harddisk controllers gevonden.
    Controleer uw hardware aub!

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> has to write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
nl: <p><tt>SuSEconfig</tt> moet de configuratie van uw
    &product; systeem vastleggen. Afhankelijk van de CPU en de hoeveelheid
    aan intern geheugen kan dit enige tijd in beslag nemen.</p>
