installation - en to cs translation catalogue (121 entries)

en: &Start YaST Control Center
cs: &Spustit Řídící středisko YaST

note: caption for dialog "Congratulation Dialog"
en: Installation Completed
cs: Instalace dokončena

en: <p><b>Congratulations!</b></p>
cs: <p><b>Blahopřejeme!</b></p>

note: congratulation text 2/4
en: <p>The installation of &product; on your machine is complete.
    After clicking <b>Finish</b>, you can log in to the system.</p>
cs: <p>&product; byl nainstalován na váš počítač.
    Po stisknutí tlačítka <b>Konec</b> se můžete přihlásit do systému.</p>

note: congratulation text 3/4 Translators: If there exists a SuSE web-page for your language change the address accordingly. If in doubt leave the original.
en: <p>Visit us at www.suse.com.</p>
cs: <p>Navštivte nás na www.suse.cz.</p>

note: congratulation text 4/4
en: <p>Have a lot of fun!<br>Your SuSE Development Team</p>
cs: <p>Have a lot of fun!<br>Váš vývojový tým SuSE</p>

note: help 1/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>Your system is ready for use.</p>
cs: <p>Váš systém je připraven k použití.</p>

note: help 2/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p><b>Finish</b> will close the YaST installation and continue
    to the login screen.</p>
cs: <p><b>Konec</b> ukončí instalační okno a vy můžete pokračovat
    přihlášením.</p>

note: help 3/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If you choose the default graphical desktop KDE, you can
    adjust some KDE settings to your hardware. Also notice
    our SuSE Welcome Dialog.</p>
cs: <p>Pokud si zvolíte výchozí grafické prostředí KDE, můžete
    si jej přizpůsobit v závislosti na svém hardwaru. Také si
    všimněte uvítací obrazovky SuSE.</p>

note: help 4/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If desired, experts can use the full range of SuSE's configuration
    modules at this time. Check <b>Start YaST Control Center</b> and it will start
    after <b>Finish</b>. Note: The Control Center does not have a back button to
    return to this installation sequence.</p>
cs: <p>Pokud je to žádoucí, experti mohou nyní využít celou škálu konfiguračních
    nástrojů SuSE. Zaškrtněte <b>Spustit Řídící středisko YaST</b>, které se tak spustí
    stisku tlačítka <b>Konec</b>. Poznámka: Řídící středisko nemá tlačítko Zpět, kterým
    by bylo možno vrátit se do této instalační sekvence.</p>

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the installation, i.e. format hard disk partitions and install software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will prepare (format) the disk and install the software. `No' will go back; further con
en: Warning:
    YaST2 has obtained all the information
    required to install %1.
    The installation will be carried out according
    to settings made in the previous dialogs.
    To commit the installation and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
cs: Pozor:
    YaST2 má již všechny informace,
    aby instaloval %1.
    K instalaci se použijí údaje z předchozích
    dialogů. Můžete ještě odpovědět "Ne",
    chcete-li se vrátit k předchozímu dialogu,
    jinak odpovězte "Ano".
    
    Zahájit instalaci?

note: PushButton: Allright, really start installation
en: &Yes, install
cs: &Ano, instalovat

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the update, i.e. update software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will update the software. `No' will go back; further config steps are possible. Translators notice: Line length < 48 chars.
en: Warning:
    YaST2 has all the data required for updating %1.
    The update will be carried out according to your
    settings made in the previous dialogs.
    To commit the update and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start update?
cs: Upozornění:
    YaST2 má již všechny informace, aby aktualizoval
    %1. K aktualizaci se použijí údaje
    z předchozích obrazovek.
    Pro potvrzení aktualizace zvolte "Ano". Zvolte
    "Ne", chcete-li se vrátit k předchozímu dialogu.
    
    Spustit update?

note: PushButton: Allright, really start update
en: &Yes, Update
cs: &Ano, aktualizovat

note: Help text for last dialog of base installation
en: <p>
    Please wait while the base system is being installed.
    </p>
cs: <p>
    Prosím vyčkejte, než se nainstaluje základní systém.
    </p>

note: progress stages
en: Update configuration
cs: Aktualizace konfigurace

note: progress stages
en: Copy files to installed system
cs: Kopírovat soubory do instalovaného systému

note: progress stages
en: Install boot manager
cs: Instalovat zavaděč

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
cs: Připravit systém na úvodní spuštění

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Basic Installation
cs: Základní instalace se dokončuje

note: progress stage title
en: Configuring system for initial boot.
cs: Konfiguruje se systém pro úvodní spuštění.

note: progress stage title
en: Executing autoinstall scripts in the installation environment.
cs: Vykonávají se autoinstalační skripty v instalačním prostředí.

note: progress stage title
en: Setting up linker cache
cs: Nastavuje se vyrovnávací paměť linkeru

note: progress stage title
en: Initializing kernel modules...
cs: Inicializují se moduly jádra...

note: progress stage title
en: Configuring CD-ROM devices
cs: Konfigurují se zařízení CD-ROM

note: progress stage title
en: Creating mount points
cs: Vytvářejí se body připojení

note: progress stage title
en: Saving configuration data on target system.
cs: Ukládají se konfigurační data na cílovém systému.

note: progress stage title
en: Initializing default window manager
cs: Inicializuje se výchozí správce oken

note: progress stage title
en: Initializing fonts
cs: Probíhá inicializace písem

note: progress stage title
en: Updating kernel module dependencies
cs: Aktualizují se závislosti modulů jádra

note: progress stage title
en: Copying configuration files to installed system
cs: Kopírují se konfigurační soubory do instalovaného systému

note: progress stage title
en: Installing boot manager...
cs: Instaluje se zavaděč...

note: for s390: Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: 
    Your system will now be shut down.
    After shutdown, reload the system
    with the load address of your root DASD.
cs: 
    Systém bude nyní ukončen (vypnut).
    Potom nahrajte obraz znovu se startovací
    adresou svého kořenového DASD.

note: Final message after all packages from CD1 are installed and we're ready to start (boot into) the installed system Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: Now booting your system...
cs: Nyní se startuje systém...

en: Cannot mount host file system.
cs: Nelze připojit souborový systém.

note: progress stage title
en: Copying log files to installed system
cs: Kopírují se soubory se záznamy (log) do instalovaného systému

note: progress stage title
en: Unmounting all mounted devices
cs: Odpojují se připojená zařízení

note: Button to accept a license agreement
en: I &Agree
cs: Souhl&asím

note: Button to reject a license agreement
en: I Do &Not Agree
cs: &Nesouhlasím

en: Evaluating root partition. One moment please...
cs: Zjišťuje se kořenový oddíl. Čekejte, prosím...

note: a popup
en: No Linux root partition found.
cs: Linuxový kořenový oddíl nenalezen.

note: Information popup: Inform user what partition will be booted from after user selected "Boot installed system"
en: Booting from %1
cs: Startuji z %1.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    There is no Linux on any of your hard disks.
    It is only possible to perform a new installation at the moment.
    
    After Linux is installed, you can use this selection
    to boot the installed system or to update it.
cs: 
    Na žádném vašem pevném disku se nenachází Linux.
    V tomto okamžiku je možné provést pouze novou instalaci.
    
    Poté, co se Linux nainstaluje, můžete použít tento výběr ke
    spuštění nainstalovaného systému nebo k aktualizaci.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    This product only offers a new installation.
cs: 
    Tento produkt umožňuje pouze novou instalaci.

note: --------------------------------------------------------------- help text for installation method
en: <p>
    It appears that your machine has a Linux system installed.
    </p>
cs: <p>
    Vypadá to, že váš počítač již má nainstalován Linux.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    To verify this, existing partitions must be mounted. This can be a
    time-consuming process for large partitions.
    </p>
cs: <p>
    Aby bylo možné si toto ověřit, je třeba připojit existující oddíly. To může zabrat
    dost času, zvlášť pro velké oddíly.</p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Please choose what to do:
    </p>
cs: <p>
    Prosím zvolte, co chcete provést:
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>New Installation</b> if there is no existing Linux system on your
    machine or if you want to replace an existing Linux system completely,
    abandoning all its configuration data.
    </p>
cs: <p>
    Zvolte <b>Nová instalace</b>, pokud na vašem počítači 
    není nainstalován linuxový systém nebo pokud chcete plně nahradit 
    existující systém a nezachovat žádná nastavení.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Update an Existing System</b> to update a Linux system already
    installed on your machine. This option preserves configuration settings
    from your existing system whenever possible.
    </p>
cs: <p>
    Zvolíte-li <b>Aktualizace stávajícího systému</b>, 
    zachovají se podle možností všechna nastavení z původní konfigurace.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Repair Installed System</b> if you have a damaged Linux system on
    your hard disk. With this option, try to fix problems automatically.
    </p>
cs: <p>
    Zvolte <b>Opravit nainstalovaný systém</b>, máte-li na disku poškozený
    linuxový systém. S touto volbou můžete automaticky odstraňovat potíže.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Boot Installed System</b> if you have a Linux system on your hard
    disk that will not boot. With this option, try to fix problems manually.
    </p>
cs: <p>
    Zvolte <b>Spustit nainstalovaný systém</b>, máte-li na disku systém linuxový systém,
    který vám sám odmítá nastartovat. S touto volbou můžete manuálně
    odstraňovat potíže.
    </p>

note: label for radio button 1, New installation
en: New &installation
cs: &Nová instalace

note: label for radio button 2, update
en: &Update an existing system
cs: &Aktualizace stávajícího systému

note: label for radio button 3: Start repair system
en: &Repair Installed System
cs: &Opravit nainstalovaný systém

note: label for radio button 4: Boot installed system
en: &Boot installed system
cs: &Spustit nainstalovaný systém

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
cs: Prosím zvolte

note: this is a label of a message box
en: Choose one of the
    options to continue.
cs: Aby mohla instalace pokračovat,
    zvolte jednu z možností.

note: caption for dialog "Release Notes"
en: Release Notes
cs: Poznámky k verzi

en: Content of File %1
cs: Obsah souboru %1

note: help text for dialog "Release Notes"
en: <p>Here are the <b>release notes</b> for the installed
    Linux system. They provide a brief summary of new features and changes.</p>
cs: <p>Zde jsou <b>poznámky</b> k nainstalované verzi systému.
    Poskytují krátký přehled o novinkách a změnách.</p>

note: give user feedback what's happening
en: Probing USB devices
cs: Probíhá zjišťování USB zařízení

note: give user feedback what's happening
en: Probing FireWire devices...
cs: Hledají se FireWire zařízení...

note: give user feedback what's happening
en: Probing floppy disk devices
cs: Probíhá analýza disketových jednotek

note: give user feedback what's happening
en: Probing hard disk controllers
cs: Probíhá analýza diskových řadičů

note: give user feedback what's happening
en: Loading kernel modules for hard disk controllers
cs: Nahrávají se moduly pro diskové řadiče

note: -------------------------------------------------------------- Hard disks give user feedback what's happening
en: Probing hard disks
cs: Probíhá analýza pevných disků

en: No hard disks were found for the installation.
    Please check your hardware!
cs: Nebyl nalezen žádný disk pro instalaci.
    Zkontrolujte prosím svůj hardware!

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Check your hardware!
cs: Nebyl nalezen žádný disk ani diskový řadič
    pro instalaci.
    Zkontrolujte prosím svůj hardware!

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> must write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
cs: <p><tt>SuSEconfig</tt> potřebuje zapsat nastavení
    vašeho systému &product;, což potrvá určitý čas
    v závislosti na rychlosti CPU a velikosti paměti.</p>

note: Progress bar that displays overall progress in this dialog
en: Progress
cs: Průběh

note: Dialog title for SuSEconfig dialog
en: Writing the system configuration
cs: Zapisuje se konfigurace systému

note: inform user about current SuSEconfig step
en: Running SuSEconfig.%1
cs: Spouští se SuSEconfig %1

note: Call "all the rest" of the SuSEconfig main program inform user that SuSEconfig has finished
en: Finishing SuSEconfig
cs: Dokončuje se SuSEconfig

note: inform user that SuSEconfig has been disabled
en: SuSEconfig disabled in /etc/sysconfig/suseconfig
cs: SuSEconfig je vypnut v /etc/sysconfig/suseconfig

note: The final LogView line to be displayed after SuSEconfig etc. is done.
en: Done.
cs: Hotovo

note: inform the user that he/she has to reboot to activate new kernel
en: Reboot your system
    to activate the new kernel.
cs: Je třeba znovu nastartovat systém,
    aby se aktivovalo nové jádro.

note: Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer does not fulfill all requirements for
    a graphical installation. There is less than %1 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
cs: Váš počítač nesplňuje všechny požadavky
    na instalaci v grafickém režimu. Buď máte méně než %1 MB
    paměti nebo z nějakých důvodů zatím nejde spustit X server.
    
    Jako náhradní řešení bude nyní YaST pracovat
    v textovém režimu. Můžete se spolehnout,
    že vám poskytne stejné možnosti,
    pouze obrazovky se budou úpravou lišit od manuálu.

note: The script YaST2 wants to inform about a problem with the option no_x11 but it's broken. else if (Mode::no_x11) Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: The graphical interface could not be started.
    
    The required packages were not installed (minimal installation) or
    the graphics card is not properly supported.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
cs: Grafické rozhraní nelze spustit.
    
    Buďto nejsou nainstalovány odpovídající balíky anebo
    není grafická karta správně podporována.
    
    Jako náhradní řešení bude nyní YaST pracovat
    v textovém režimu. Můžete se spolehnout,
    že vám poskytne stejné možnosti,
    pouze obrazovky se budou úpravou lišit od manuálu.

note: Submodules handle their own error reporting text for a message box
en: Configuration saved.
    There were errors.
cs: Konfigurace uložena
    s chybami.

note: headline for installation proposal
en: Installation Settings
cs: Instalační nastavení

en: Network Configuration
cs: Konfigurace sítě

en: Hardware Configuration
cs: Konfigurace hardwaru

en: Service Configuration
cs: Nastavení služeb

note: Check box: Skip all the configurations in this dialog - do this later manually or not at all Translators: About 40 characters max, use newlines for longer translations.
en: &Skip Configuration
cs: Pře&skočit konfiguraci

en: &Use Following Configuration
cs: Po&užít tuto konfiguraci

en: &Change...
cs: &Změnit...

note: Help message between headline and installation proposal / settings summary. May contain newlines, but don't make it very much longer than the original.
en: Click any headline to make changes or use the "Change..." menu below.
cs: Klikněte na záhlaví ke změně parametrů nebo použijte nabídku "Změnit..." níže.

note: Initial contents of proposal subwindow while proposals are calculated
en: Analyzing your system...
cs: Probíhá analýza systému...

note: maybe some submodules are not installed
en: &Reset to defaults
cs: Obnovit na vý&chozí

note: General part of the help text for all types of proposals
en: <p>
    Change the values by clicking on the respective headline
    or by using the <b>Change...</b> menu.
    </p>
cs: <p>
    Hodnoty změníte kliknutím na odpovídající záhlaví
    nebo pomocí nabídky <b>Změnit...</b>.
    </p>

note: Help text for installation proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform a new installation with the values displayed.
    </p>
cs: <p>
    Použijte tlačítko <b>Přijmout</b> k provedení nové instalace
    se zobrazenými hodnotami.
    </p>

note: Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    To update an existing &product; system instead of doing a new install,
    click the <b>Mode</b> headline or select <b>Mode</b> in the
    <b>Change...</b> menu.
    </p>
cs: <p>
    K aktualizaci existujícího systému, namísto nové instalace,
    klikněte na tlačítko <b>Mód</b> nebo zvolte <b>Mód</b> z nabídky
    <b>Změnit...</b>.
    </p>

note: * * Deliberately omitting "boot installed system" here to avoid * confusion: The user will be prompted for that if Linux * partitions are found. * - sh@suse.de 2002-02-26 Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    Your hard disk has not been modified in any way, so you can still safely abort.
    </p>
cs: <p>
    Váš pevný disk dosud nebyl nijak změněn, můžete stále instalaci přerušit.
    </p>

note: Help text for update proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform an update with the values displayed.
    </p>
cs: <p>
    Použijte tlačítko <b>Přijmout</b> k provedení nové instalace
    se zobrazenými hodnotami.
    </p>

note: Help text for network configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the network settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
cs: <p>
    Síťová nastavení provedete pomocí tlačítka <b>Další</b>.
    </p>

note: Help text for service configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the service settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
cs: <p>
    Nastavení služby provedete pomocí tlačítka <b>Další</b>.
    </p>

note: Help text for hardware configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the hardware settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
cs: <p>
    Hardwarová nastavení provedete pomocí tlačítka <b>Další</b>.
    </p>

note: Proposal in uml module
en: <P><B>UML Installation Proposal</B></P>
cs: <P><B>UML návrh instalace</B></P>

en: <P>UML (User Mode Linux) installation allows you to start independent
    Linux virtual machines in the host system.</P>
cs: <P>UML (User Mode Linux) umožňuje v nainstalováném systému
    spustit další nezávislou linuxovou instalaci.</P>

note: Generic help text for other proposals (not basic installation or hardhware configuration. General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    To use the settings as displayed, press <b>Next</b>.
    </p>
cs: <p>
    K provedení změn tak, jak je zobrazeno, stiskněte tlačítko <b>Další</b>.
    </p>

note: question in a popup box
en: Really reset everything to default values?
cs: Opravdu nastavit vše na výchozí hodnoty?

note: explain consequences of a decision
en: You will lose all changes.
cs: Ztratíte veškeré provedené změny.

note: message show when user has disabled the configuration
en: Skipping configuration upon user request
cs: Konfigurace hardwaru vynechána na požadavek uživatele

note: error message is a popup
en: The proposal contains an error that must be
    resolved before continuing.
cs: Návrh obsahuje chybu, která musí být
    nejdřív vyřešena.

note: Proposal for installation mode
en: New installation
cs: Nová instalace

note: Proposal for installation mode
en: Update
cs: Aktualizovat

note: this is a heading
en: Mode
cs: Mód

note: this is a menu entry
en: M&ode
cs: Mó&d

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
cs: CD s ovladačem od výrobce

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
cs: Vložte prosím CD výrobce

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Could not find driver data on the CD-ROM.
    Aborting now.
cs: Na CD nebyla nalezena data ovladače.
    Přerušuje se.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: The CD-ROM data does not match the running Linux system.
    Aborting now.
cs: Data na CD neodpovídají běžícímu linuxovému systému.
    Přerušuje se.

note: VENDOR: dialog heading
en: Installing driver...
cs: Instaluje se ovladač...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: The installation failed.
    Contact the address on the CD-ROM.
cs: Instalace selhala.
    Kontaktujte prosím adresu uvedenou na CD-ROM.

note: VENDOR: message box with number of drivers installed
en: Installed %1 drivers from CD
cs: Z CD bylo nainstalováno  %1 ovladačů

note: VENDOR: message box with error text
en: No driver data found on the CD-ROM.
    Aborting now.
cs: Na CD nebyla nalezena data o ovladači.
    Přerušuje se.

note: notification 1/2
en: <p>To access the X11 system, the <b>%1</b> package must be installed.</p>
cs: <p>Systém X11 vyžaduje balík<b>%1</b>.</p>

note: notification 2/2
en: <p>Do you want to install it now?</p>
cs: <p>Přejete si jej nyní nainstalovat?</p>

note: progress stage title
en: Executing auto-install scripts in the installation environment.
cs: Vykonávají se autoinstalační skripty v instalačním prostředí.

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Please check your hardware!
cs: Nebyl nalezen žádný disk ani diskový řadič
    pro instalaci.
    Zkontrolujte prosím svůj hardware!

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> has to write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
cs: <p><tt>SuSEconfig</tt> potřebuje zapsat nastavení vašeho systému &product;,
    což potrvá určitý čas v závislosti na rychlosti CPU a velikosti paměti.
    </p>
