sax - en to sv translation catalogue (217 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
sv: <b>SaX2-förslag</b><hr>Det nu startade grafiksystemet bygger på ett förslag från SaX2. Om du accepterar det klickar du på <b>OK</b>. Om inte, ändra inställningarna.

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
sv: Automatisk inställning av grafiksystem

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
sv: SaX inställningscentral

note: Help Button text
en: &Help
sv: &Hjälp

note: Yes Button text
en: &Yes
sv: &Ja

note: No Button text
en: &No
sv: &Nej

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
sv: Avbr&yt

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
sv: <b>Avsluta SaX2</b><hr>Avsluta SaX2 nu?

note: Message box default caption text
en: Message
sv: Meddelande

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
sv: Ändra inställnin&gar

note: Short description of the Monitor module Monitor name label
en: Monitor
sv: Bildskärm

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
sv: Kort- och bildskärmsegenskaper

note: Short description of the Mouse module Tab text for a display tab of the mouse dialog
en: Mouse
sv: Mus

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
sv: Musegenskaper

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
sv: Tangentbordsegenskaper

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
sv: Pekplatta

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
sv: Pekplattaegenskaper

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
sv: Pekskärm

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
sv: Pekskärmsegenskaper

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
sv: Egenskaper för fjärråtkomst

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
sv: Skärm

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
sv: Aktivera den här skärmen

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
sv: Aktivera den här pekaren

note: Graphics Card name label
en: Card
sv: Kort

note: Change data
en: &Change...
sv: &Ändra...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
sv: A&lternativ...

note: Configure some data
en: Con&figure...
sv: S&täll in...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
sv: Flerhuvudläge

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
sv: Alternativ

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
sv: Aktivera mushjul

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
sv: Aktivera 3-knappemulering

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
sv: Emulera hjul med musknapp

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
sv: Rotera skärm

note: Group box title for the mouse test field Line edit label pointing to the keyboard test field
en: Test
sv: Testa

note: Button text in final step message box for testing the configuration
en: &Test
sv: &Testa

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
sv: &Spara

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
sv: Test klart

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
sv: Enkelknappklick: Klar

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
sv: Dubbelknappklick: Klar

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
sv: Rullning

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
sv: Knapp nedtryckt

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
sv: Knapp släppt

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
sv: Stoppat: Klar

note: Group box title for properties
en: Properties
sv: Egenskaper

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
sv: Aktivera flerhuvudläge

note: Set display resolution
en: Resolution
sv: Upplösning

note: Set display colors
en: Colors
sv: Färger

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
sv: Aktivera 3D-acceleration

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
sv: Bildskärm för kort

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
sv: Andra bildskärm för kort

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
sv: Synkfrekvenser

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
sv: Skärmstorlek

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
sv: Arrangemang

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
sv: Aktiverad i %1-läge med %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
sv: Aktiverad i drivrutinens standardläge

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
sv: Inte inställd

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
sv: <b>Kan inte inaktivera alla skärmar</b><hr><nobr>Minst en skärm måste vara aktiv.</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
sv: Ingen inställning tillgänglig

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
sv: Traditionellt flerhuvudläge:
    Varje skärm är självständig.

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
sv: Klonat flerhuvudläge:
    Varje skärm är en klon av första skärmen.

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
sv: Xinerama flerhuvudläge:
    Gör en stor skärm av alla skärmar.

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
sv: Flerhuvudläge

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
sv: Ansluten till

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
sv: Okänd bildskärm:

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
sv: Primär bildskärm:

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
sv: Bildskärmsinställningar

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
sv: Musinställningar

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
sv: Grafikkortsinställningar

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
sv: Flerhuvudlägesinställningar

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
sv: Inte roterad

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
sv: Åt vänster

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
sv: Åt höger

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
sv: <b>Alternativet behöver ett värde</b><hr><nobr>Ställ in ett värde för alternativet %1.</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
sv: Bildskärm: Välj leverantör och namn

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
sv: Mus: Välj leverantör och namn

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
sv: Manuell sync-frekvensinställning

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
sv: Diagonal och proportion

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
sv: Skärmstorlek i mm

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
sv: Aktivera DPMS

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
sv: Drivrutinsdisk...

note: Label text for horizontal sync frequency
en: Horizontal
sv: Horisontell

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
sv: Sekundär bildskärm:

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
sv: Upplösning för sekundär skärm

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
sv: Vertikal

note: Label text for hsync unit
en: KHz
sv: kHz

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
sv: Proportion

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
sv: X-axel [mm]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
sv: Y-axel [mm]

note: Something is not configured
en: Not configured
sv: Inte inställd

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
sv: tum

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
sv: <b>Sätt i cd eller diskett</b><hr>Sätt in drivrutins-cd:n eller disketten från bildskärmsleverantören.

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
sv: <b>Läsfel</b><hr>Kunde inte läsa från cd eller diskett. Det kan bero på felaktig media eller ett felaktigt format på informationsfilen på mediat.

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
sv: Traditionell

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Clone
sv: Klon

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
sv: Musmodell

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
sv: Primär inställning

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
sv: Typ

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
sv: Ytterligare layouter

note: Table topic text describing the keytable column
en: Keytable
sv: Tangentkarta

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
sv: Skift/Lock-gruppbeteende

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
sv: Använd tangentbordets LED för att visa alternativ grupp

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
sv: Position för Ctrl-tangenten

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
sv: Tredje nivån av väljare

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
sv: Alt/win-tangenternas beteende

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
sv: Caps Lock-tangentens beteende

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
sv: Ingen

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
sv: Vänster Alt-tangent byter grupp när den hålls nere.

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
sv: Båda Ctrl-tangenterna tillsammans byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
sv: Höger Skift-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
sv: Vänster Win-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
sv: Vänster Alt-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
sv: Båda win-tangenterna byter grupp när de hålls nere.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
sv: Höger Ctrl-tangent byter grupp när den hålls nere.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
sv: Höger win-tangent är komponera.

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
sv: Skift + Caps Lock byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
sv: R-Alt byter grupp när nedtryckt.

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
sv: Höger Ctrl-tangent fungerar som höger Alt.

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
sv: Ctrl-tangent längst ner till vänster

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
sv: Tryck på någon av win-tangenterna för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
sv: Tryck höger Alt-tangent för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
sv: Höger Ctrl-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
sv: Höger alt-tangent är komponera.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
sv: Höger Ctrl är komponera.

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
sv: Scroll Lock LED visar alternativ grupp.

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
sv: Ctrl-tangent till vänster om -A-

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
sv: Tredje nivån av väljare

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
sv: Båda skift-tangenterna samtidigt byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
sv: Caps Lock använder internationellt skiftläge. Skift upphäver Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
sv: Gör Caps Lock till ytterligare kontroll.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
sv: Tryck vänster win-tangent för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
sv: Höger win-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
sv: Meta tilldelas till vänster win-tangent.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
sv: Caps Lock LED visar alternativ grupp.

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
sv: Num Lock LED visar alternativ grupp.

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
sv: Vänster Skift-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
sv: Vänster win-tangent byter grupp när den hålls nere.

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
sv: Meny är komponera.

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
sv: Båda Alt-tangenterna samtidigt byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
sv: Caps Lock-tangenten byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
sv: Byt position för Ctrl och Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
sv: Tryck på någon av Alt-tangenterna för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
sv: Höger Alt-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
sv: Skift med numeriska tangenter fungerar som i MS Windows.

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
sv: Hyper tilldelas win-tangenterna.

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
sv: Alt tilldelas höger win-tangent och Super tilldelas Meny.

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
sv: Super tilldelas win-tangenterna (standard).

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
sv: Alt och meta på alt-tangenterna (standard).

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
sv: Lägger till standardbeteendet till meny-tangenten.

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
sv: Alt och meta på alt-tangenterna (standard).

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
sv: Tryck på höger Ctrl-tangent för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
sv: Alt+skift byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
sv: Ctrl+skift byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
sv: Caps Lock fungerar som Skift med låsning. Skift upphäver Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
sv: Använd tangentbordets LED för att visa alternativ grupp.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
sv: Tryck höger win-tangent för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
sv: Tryck vänster Alt-tangent för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
sv: Meta tilldelas win-tangenterna.

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
sv: Tryck på meny-tangenten för att välja tredje nivån.

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
sv: Vänster Ctrl-tangent byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
sv: Meny-tangenten byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
sv: Alt+Ctrl byter grupp.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
sv: Höger win-tangent byter grupp när den hålls nere.

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
sv: Port och läge

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
sv: Elektroniska pennor

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
sv: Aktivera den här pekplattan

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
sv: Pekplatta: Välj leverantör och namn

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
sv: Anslutningsport

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
sv: Primärt läge för pekplatta

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
sv: Penn- eller raderare-läge

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
sv: Relativ

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
sv: Absolut

note: Combobox item text for tablet port: ttyS0
en: COM-1 [ /dev/ttyS0 ]
sv: COM-1 [/dev/ttyS0]

note: Combobox item text for tablet port: ttyS1
en: COM-2 [ /dev/ttyS1 ]
sv: COM-2 [/dev/ttyS1]

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
sv: Verktyg

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
sv: Lägg till penna

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
sv: Lägg till raderare

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
sv: Inställningar för penna eller raderare

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
sv: Egenskaper för penna

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
sv: Egenskaper för raderare

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
sv: Tilldela en pekskärm till skärm nummer %1

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
sv: Pekskärm: Välj leverantör och namn

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
sv: <b>De sista stegen</b><hr>Det sista steget är att spara de nya inställningarna. Du rekommenderas att först testa de nya inställningarna. Om testservern visar en dålig skärmbild trycker du på <b>[Ctrl+Alt+Backsteg]</b> för att stoppa servern.

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
sv: VNC-server

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
sv: Tillåt åtkomst till skärm med VNC-protokollet

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
sv: VNC-alternativ

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
sv: Aktivera lösenordsskydd

note: LineEdit label: enter password
en: Password
sv: Lösenord

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
sv: <Ange nytt lösenord>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
sv: <Ändra lösenord>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
sv: <Verifiera lösenord>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
sv: Aktivera HTTP-åtkomst

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
sv: Tillåt flera VNC-anslutningar

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
sv: HTTP-port

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
sv: <b>VNC-lösenord överensstämmer inte</b><hr>Det första och andra lösenordet överensstämmer inte.

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
sv: <b>Fel på VNC-lösenord</b><hr>Lösenordsfältet har lämnats tomt eller så är lösenordet för kort. Ange ett lösenord med minst sex tecken.

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
sv: <b>Programinstallation:</b><hr>Några paket saknas. Installera de saknade paketen nu?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
sv: Paketinstallation

note: Progress bar title text
en: Importing module
sv: Importerar modul

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
sv: SaX2: Importerar data...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
sv: Initiera cache...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
sv: <b>Misslyckades med att spara inställning</b><hr>Följande rapport har skapats:

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
sv: <b>Inställningarna har sparats</b><hr>Observera att ändringarna träder i kraft nästa gång grafiksystemet startas om. Avsluta SaX2 nu?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
sv: <b>Misslyckades med att testa inställningar</b><hr>Se filen <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt> för mer information. Följande rapport har skapats från anropande instans:

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
sv: <b>Information om VNC-inställningar</b><hr>VNC-tjänsten kräver att TCP-port 5900 och HTTP-port (5800 som standard) öppnas i brandväggen. Du kan ställa in detta med YaST.

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
sv: &Stegstorlek

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
sv: Liten

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
sv: Stor

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
sv: Enorm

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
sv: &Nästa skärm

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
sv: Sp&ara

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
sv: Ändra &position

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
sv: Än&dra storlek

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
sv: Skärm

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
sv: Ingen justering för grafikläge tillgänglig

en: Configuration on display
sv: Inställningar på skärmen

en: Idle timer...
sv: Inaktivitetstidur...
