sax - en to de translation catalogue (241 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
de: <b>SaX2 Vorschlag</b><hr>Das aktuell gestartete Grafiksystem beruht auf einem Vorschlag von SaX2. Wenn dieser Vorschlag akzeptabel ist, klicken Sie auf <b>OK</b>.  Anderenfalls ändern Sie die Konfiguration.

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
de: Einrichtung des automatischen Grafiksystems

note: Caption text for informing the user
en: Information...
de: Informationen...

note: Caption text for the main window
en: SaX2: X11 Configuration
de: SaX2: Konfiguration von X11

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
de: SaX-Kontrollzentrum

note: Help Button text
en: &Help
de: &Hilfe

note: Yes Button text
en: &Yes
de: &Ja

note: No Button text
en: &No
de: &Nein

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
de: A&bbrechen

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
de: <b>SaX2 beenden</b><hr>SaX2 jetzt beenden?

note: Message box default caption text
en: Message
de: Meldung

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
de: Konfiguration Ä&ndern

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
de: Karten- und Monitoreigenschaften

note: Short description of the Mouse module Tab text for a display tab of the mouse dialog
en: Mouse
de: Maus

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
de: Mauseigenschaften

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
de: Tastatur

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
de: Tastatureigenschaften

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
de: Grafiktablet

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
de: Tablet-Eigenschaften

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
de: Touchscreen-Eigenschaften

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
de: Eigenschaften für den entfernten Zugriff

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
de: Bildschirm

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
de: Diese Anzeige aktivieren

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
de: Diesen Zeiger aktivieren

note: Graphics Card name label
en: Card
de: Karte

note: Change data
en: &Change...
de: Ä&ndern ...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
de: &Optionen...

note: Configure some data
en: Con&figure...
de: Kon&figurieren ...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
de: Dual Head-Modus

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
de: Optionen

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
de: Mausrad aktivieren

note: CheckBox label to invert the mouse X axis
en: Invert X-Axis
de: X-Achse umkehren

note: CheckBox label to invert the mouse Y axis
en: Invert Y-Axis
de: Y-Achse umkehren

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
de: 3-Tasten-Emulation aktivieren

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
de: Rad mit Maustaste emulieren

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
de: Bildschirm drehen

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
de: &Speichern

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
de: Test bereit

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
de: Einzelklick: Fertig

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
de: Doppelklick: Fertig

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
de: Bildlauf

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
de: Taste gedrückt

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
de: Taste losgelassen

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
de: Gestoppt: Fertig

note: Group box title for properties
en: Properties
de: Eigenschaften

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
de: Dual Head-Modus aktivieren

note: Set display resolution
en: Resolution
de: Auflösung

note: Set display colors
en: Colors
de: Farben

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
de: 3D-Beschleunigung aktivieren

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
de: Monitor für Karte

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
de: Zweiter Monitor für Karte

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
de: Synchronisationsfrequenzen

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
de: Anzeigegröße

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
de: Anordnung

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
de: Aktiviert in %1-Modus mit %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
de: Im Standard-Treibermodus aktiviert

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
de: Nicht konfiguriert

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
de: <b>Deaktivieren aller Anzeigen nicht möglich</b><hr><nobr>Mindestens eine Anzeige muss aktiv sein.</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
de: Keine Konfiguration verfügbar

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
de: Traditionelles Multihead:
    Jeder Bildschirm ist eine eigenständige Einheit

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
de: Cloned Multihead:
    Jeder Bildschirm ist ein Clone des primären Bildschirms

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
de: Xinerama Multihead:
    Alle Bildschirme werden zu einem Ganzen zusammengefasst

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
de: Multihead-Modus

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
de: Verbunden mit

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
de: Unbekannter Monitor:

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
de: Primärmonitor:

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
de: Monitoreinstellungen

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
de: Mauseinstellungen

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
de: Grafikkarteneinstellungen

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
de: Dual Head-Einstellungen

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
de: Nicht gedreht

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
de: Nach links

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
de: Nach rechts

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
de: <b>Wert für Option erforderlich</b><hr><nobr>Richten Sie einen Wert für %1 ein.</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
de: Monitor: Auswahl von Hersteller und Namen

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
de: Maus: Auswahl von Hersteller und Namen

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
de: Manuelle Einrichtung der Synchronisationsfrequenz

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
de: Diagonalen- und Seitenverhältnis

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
de: Bildschirm-Größe in [ mm ]

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
de: <b>Hinweis:</b> Falsche Synchronisationsbereiche können Ihren Monitor beschädigen. Informationen zu den Einstellungen können Sie dem Monitorhandbuch entnehmen.<br><br>Wenn Sie nicht möchten, dass der Monitor mit den Maximalwerten arbeitet, müssen Sie die Synchronisationsbereiche verringern.

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
de: DPMS aktivieren

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
de: Diskette...

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
de: Zweiter Monitor:

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
de: Auflösung des zweiten Monitors

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
de: Vertikal

note: Label text for hsync unit
en: KHz
de: kHz

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
de: Seitenverhältnis

note: Label text for the diagonal length combo box
en: Diagonal
de: Diagonale

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
de: X-Achse [mm]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
de: Y-Achse [mm]

note: Something is not configured
en: Not configured
de: Nicht konfiguriert

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
de: Zoll

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
de: <b>CD oder Diskette einlegen</b><hr>Legen Sie die CD bzw. Diskette mit dem Anzeigedienstprogramm ein, die Sie vom Monitorhersteller erhalten haben.

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
de: <b>Lesefehler</b><hr>Lesen von CD bzw. Diskette nicht möglich. Dies kann auf ein beschädigtes Medium oder auf falsch formatierte Informationsdateien hinweisen.

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
de: Traditionell

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Clone
de: Klon

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
de: Mausmodell

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
de: Standard Belegung

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
de: Typ

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
de: Variante

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
de: Weitere Layouts

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
de: Umschalt- und Hochstell-Tasten gruppieren

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
de: Tastatur-LED zur Anzeige alternativer Gruppen verwenden

note: List View root item text
en: Compose Key Position
de: Position der Compose-Taste

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
de: Auswahl der dritten Ebene

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
de: Belegung von Alt- und Windows-Tasten

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
de: Belegung der Feststelltaste

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
de: Ohne

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
de: Drücken der linken Alt-Taste wechselt die gewechselt.

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
de: Drücken beider Strg-Tasten ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
de: Rechte Umschalttaste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
de: Linke Win-Taste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
de: Linke Alt-Taste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
de: Drücken beider Win-Tasten wechselt die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
de: Drücken der rechten Strg-Taste wechselt die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't cancel CapsLock.
de: Feststelltaste verwendet interne Großschreibung. Durch die Umschalttaste wird die Feststelltaste nicht deaktiviert.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock just locks the Shift modifier.
de: Die Feststelltaste sperrt nur die Umschalttaste.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
de: Die Feststelltaste aktiviert die normale Großschreibung alphabetischer Zeichen.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
de: Die Feststelltaste aktiviert die Umschalttaste, sodass alle Tasten betroffen sind.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
de: Rechte Win-Taste ist Compose

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
de: Umschalttaste+Feststelltaste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
de: Drücken der rechten Alt-Taste wechselt die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
de: Die rechte Strg-Taste fungiert als rechte Alt-Taste.

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
de: Steuerungstaste unten links

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
de: Drücken einer beliebigen Win-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
de: Drücken der rechten Alt-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
de: Rechte Strg-Taste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
de: Rechte Alt-Taste ist Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
de: Rechte Strg-Taste ist Compose.

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
de: Scroll Lock-LED zeigt die alternative Gruppe an.

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
de: Strg-Taste links neben -A-

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
de: Beide Umschalttasten zusammen ändern die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't cancel CapsLock.
de: Die Feststelltaste funktioniert wie Umschalt mit Sperre. Durch die Umschalttaste wird die Feststelltaste nicht deaktiviert.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
de: Feststelltaste verwendet interne Großschreibung. Umschalttaste deaktiviert Feststellung.

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
de: Feststelltaste zu zusätzlicher Steuerungstaste machen.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
de: Drücken der linken Win-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
de: Rechte Win-Taste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
de: Meta ist der linken Win-Taste zugeordnet.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
de: Caps Lock-LED zeigt die alternative Gruppe an.

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
de: Num Lock-LED zeigt die alternative Gruppe an.

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
de: Linke Umschalttaste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
de: Drücken der linken Win-Taste wechselt die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
de: Menütaste ist Compose.

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
de: Beide Alt-Tasten zusammen ändern die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
de: Feststelltaste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
de: Strg- und Feststelltaste vertauschen.

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
de: Drücken einer beliebigen Alt-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
de: Rechte Alt-Taste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
de: Umschalttaste mit Zahlenblock funktioniert wie bei MS Windows.

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+<key>) handled in a server.
de: Sondertasten(Strg+Alt+<key>) werden von einem Server verwaltet.

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
de: Hyper ist den Win-Tasten zugeordnet.

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
de: Alt ist der rechten Win-Taste zugeordnet, und Super ist der Menütaste zugeordnet.

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
de: Super ist den Win-Tasten zugeordnet (Standard).

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
de: Alt und Meta auf den Alt-Tasten (Standard).

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
de: Standardfunktionen zur Menütaste hinzufügen.

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
de: Alt und Meta auf den Alt-Tasten (Standard).

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
de: Drücken der rechten Strg-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
de: Alt+Umschalt ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
de: Strg+Umschalt ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
de: Die Feststelltaste funktioniert wie Umschalt mit Sperre. Umschalttaste deaktiviert Feststellung.

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
de: Tastatur-LED zur Anzeige alternativer Gruppen verwenden.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
de: Drücken der rechten Win-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
de: Drücken der linken Alt-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
de: Meta ist den Win-Tasten zugeordnet.

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
de: Drücken der Menütaste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
de: Linke Strg-Taste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
de: Menütaste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
de: Alt+Strg ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
de: Drücken der rechten Win-Taste wechselt die Gruppe.

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
de: Port und Modus

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
de: Elektronische Stifte

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
de: Dieses Tablet aktivieren

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
de: Tablet: Auswahl von Hersteller und Namen

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
de: Anschlussport

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
de: Primärer Tablet-Modus

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
de: Stift/Radierer-Modus

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
de: Relativ

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
de: Absolut

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
de: Werkzeuge

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
de: Stift hinzufügen

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
de: Radierer hinzufügen

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
de: Stift/Radierer-Einstellungen

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
de: Stifteigenschaften

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
de: Radierereigenschaften

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
de: Anzeige Nummer %1 Touchscreen zuweisen

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
de: Touchscreen: Auswahl von Hersteller und Namen

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
de: <b>Abschließende Schritte</b><hr>Der letzte Schritt besteht in der Speicherung der neuen Konfiguration. Die neue Konfiguration sollte vor dem Speichern getestet werden. Wenn der Desktop auf dem Testserver nicht ordnungsgemäß angezeigt wird, drücken Sie <b>[Strg+Alt+Rücktaste]</b>, um einen Server zwangsweise zu beenden.

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
de: VNC-Server

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
de: Zugriff auf die Anzeige über das VNC-Protokoll zulassen

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
de: VNC Optionen

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
de: Passwortschutz aktivieren

note: LineEdit label: enter password
en: Password
de: Passwort

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
de: <Neues Passwort eingeben>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
de: <Passwort ändern>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
de: <Passwort bestätigen>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
de: HTTP-Zugriff aktivieren

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
de: Mehrere VNC-Verbindungen zulassen

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
de: HTTP-Port

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
de: <b>Fehlende Übereinstimmung bei VNC-Passwort</b><hr>Die erste Version des Passworts stimmt nicht mit der zweiten überein.

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
de: <b>Fehler bei VNC-Passwort</b><hr>Das Passwortfeld wurde leer gelassen oder das Passwort ist zu kurz. Geben Sie ein Passwort mit mindestens sechs Zeichen ein.

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
de: <b>Softwareinstallation:</b><hr>Einige Pakete fehlen. Fehlende Pakete jetzt installieren?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
de: Paketinstallation

note: Progress bar title text
en: Importing module
de: Importieren des Moduls

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
de: SaX2: Daten werden importiert ...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
de: Cache initialisieren ...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
de: <b>Fehler beim Speichern der Konfiguration</b><hr>Folgender Bericht wurde erstellt:

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
de: <b>Konfiguration gespeichert</b><hr>Ihre Änderungen werden beim nächsten Neustart des Grafiksystems wirksam. SaX2 jetzt beenden?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
de: <b>Fehler beim Testen der Konfiguration</b><hr>Weitere Informationen finden Sie in der Datei <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. Der folgende Bericht wurde von der aufrufenden Instanz erstellt:

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
de: <b>Konfigurationsinformationen VNC</b><hr>Für den VNC-Dienst müssen der TCP-Port 5900 und ein ein HTTP-Port (standardmäßig 5800) in der Firewall geöffnet sein. Dies kann mit Yast konfiguriert werden.

note: XKBFile extension text
en: Miscellaneous compatibility options
de: Verschiedene Kompatibilitätsoptionen

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 5 key.
de: Eurozeichen der Taste '5' zuweisen.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key behavior
de: Belegung der Feststelltaste

note: XKBFile extension text
en: Alt/Win key behavior
de: Belegung von Alt- und Windows-Tasten

note: XKBFile extension text
en: Adding the EuroSign to certain keys
de: Zuweisen des Eurozeichens zu bestimmten Tasten

note: XKBFile extension text
en: Caps Lock is Compose.
de: Die Feststelltaste dient als Compose-Taste.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key works as Right Alt.
de: Die rechte Strg-Taste fungiert als rechte Alt-Taste.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at bottom left
de: Strg-Taste unten links

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at left of 'A'
de: Strg-Taste links neben 'A'

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Ctrl.
de: Feststelltaste zu zusätzlicher Strg-Taste machen.

note: XKBFile extension text
en: Swap Ctrl and CapsLock.
de: Strg- und Feststelltaste vertauschen.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key position
de: Position der Strg-Taste

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server.
de: Sondertasten (Strg+Alt+&lt;Taste&gt;) werden von einem Server verwaltet.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Ctrl to choose 3rd level.
de: Drücken der rechten Strg-Taste wählt die dritte Ebene an.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl+Shift changes group.
de: Strg+Umschalttaste ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the E key.
de: Eurozeichen der Taste 'E' zuweisen.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 2 key.
de: Eurozeichen der Taste '2' zuweisen.

note: XKBFile extension text
en: key Compose key position
de: Position der Compose-Taste

note: XKBFile extension text
en: Alt+Ctrl changes group.
de: Alt+Strg ändert die Gruppe.

note: XKBFile extension text
en: Group Shift/Lock behavior
de: Umschalt- und Hochstell-Tasten gruppieren

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
de: &Schrittweite

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
de: Klein

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
de: Groß

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
de: Riesig

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
de: &Nächster Bildschirm

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
de: Sp&eichern

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
de: &Position ändern

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
de: &Größe ändern

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
de: Bildschirm

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
de: Video-Mode Tuning nicht verfügbar

en: Configuration on display
de: Konfiguration auf Bildschirm

en: Idle timer...
de: Verbleibend...
