sax - en to cs translation catalogue (246 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
cs: <b>Návrh konfigurace</b><hr>Právě spuštěný grafický systém vychází z návrhu konfigurace vytvořené programem SaX2. Pokud vám současné nastavení vyhovuje, stiskněte <b>OK</b>. V opačném případě změňte konfiguraci.

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
cs: Automaticky vytvořený návrh konfigurace

note: Caption text for informing the user
en: Information...
cs: Informace...

note: Caption text for the main window
en: SaX2: X11 Configuration
cs: SaX2: Nastavení X11

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
cs: SaX ovládací centrum

note: Help Button text
en: &Help
cs: &Nápověda

note: Yes Button text
en: &Yes
cs: &Ano

note: No Button text
en: &No
cs: &Ne

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
cs: &Zrušit

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
cs: <b>Opustit SaX2</b><hr>Přejete si nyní opustit SaX2?

note: Message box default caption text
en: Message
cs: Zpráva

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
cs: Z&měnit konfiguraci

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
cs: Vlastnosti karty a monitoru

note: Short description of the Mouse module Tab text for a display tab of the mouse dialog
en: Mouse
cs: Myš

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
cs: Vlastnosti myši

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
cs: Klávesnice

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
cs: Vlastnosti klávesnice

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
cs: Vlastnosti tabletu

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
cs: Dotykový displej

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
cs: Vlastnosti dotykového displeje

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
cs: Vlastnosti vzdáleného přístupu

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
cs: Obrazovka

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
cs: Povolit obrazovku

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
cs: Povolit ukazatel

note: Graphics Card name label
en: Card
cs: Karta

note: Change data
en: &Change...
cs: &Změnit...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
cs: V&olby...

note: Configure some data
en: Con&figure...
cs: &Nastavit...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
cs: Režim dualhead

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
cs: Volby

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
cs: Povolit kolečko myši

note: CheckBox label to invert the mouse X axis
en: Invert X-Axis
cs: Invertovat osu X

note: CheckBox label to invert the mouse Y axis
en: Invert Y-Axis
cs: Invertovat osu Y

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
cs: Povolit emulaci třetího tlačítka

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
cs: Napodobit kolečko pomocí tlačítka

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
cs: Otočit obrazovku

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
cs: &Uložit

note: Tab text for a layout tab of the keyboard dialog Label text for the primary keyboard layout Table topic text describing the keyboard layout column
en: Layout
cs: Rozložení

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
cs: Test připraven

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
cs: Klik: hotovo

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
cs: Dvojklik: hotovo

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
cs: Skrolování

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
cs: Stisknuto tlačítko

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
cs: Uvolněno tlačítko

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
cs: Zastavení: hotovo

note: Group box title for properties
en: Properties
cs: Vlastnosti

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
cs: Aktivovat režim dualhead

note: Set display resolution
en: Resolution
cs: Rozlišení

note: Set display colors
en: Colors
cs: Barvy

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
cs: Povolit 3D akceleraci

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
cs: Monitor pro kartu

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
cs: Druhý monitor pro kartu

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
cs: Sync .frekvence

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
cs: Velikost zobrazení

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
cs: Uspořádání

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
cs: Aktivování v režimu %1 s %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
cs: Aktivováno ve výchozím režimu ovladače

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
cs: Není nastaveno

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
cs: <b>Nelze deaktivovat všechny obrazovky</b><hr><nobr>Alespoň jedna obrazovka musí zůstat aktivní.</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
cs: Konfigurace není dostupná

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
cs: Tradiční multihead:
    Každá obrazovka zobrazuje nezávisle

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
cs: Klonovaný multihead:
    Každá obrazovka je kopií primární obrazovky

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
cs: Xinerama:
    Vytváří velkou obrazovku z více monitorů

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
cs: Režim s více monitory

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
cs: Propojeno k

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
cs: Neznámý monitor:

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
cs: Primární monitor:

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
cs: Nastavení monitoru

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
cs: Nastavení myši

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
cs: Nastavení grafické karty

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
cs: Nastavení režimu dualhead

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
cs: Není otočena

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
cs: Doleva

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
cs: Doprava

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
cs: <b>Volba vyžaduje hodnotu</b><hr>Prosím nastavte hodnotu pro volbu %1.

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
cs: Monitor: Výběr výrobce a typu

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
cs: Myš: Výběr výrobce a typu

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
cs: Ruční nastavení sync. frekvence

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
cs: Úhlopříčka a poměr stran

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
cs: Velikost zobrazení v [ mm ]

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
cs: <b>Poznámka:</b><hr>Chybné nastavení synchronizace může poškodit monitor. Ověřte si prosím následující nastavení v příručce monitoru.<br><br>Pokud nechcete používat maximální nastavení monitoru, snižte hodnoty sync. frekvencí.

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
cs: Povolit DPMS

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
cs: Disketa s utilitami...

note: Label text for horizontal sync frequency
en: Horizontal
cs: Vodorovně

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
cs: Druhý monitor:

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
cs: Rozlišení druhého monitoru

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
cs: Svisle

note: Label text for hsync unit
en: KHz
cs: kHz

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
cs: Poměr

note: Label text for the diagonal length combo box
en: Diagonal
cs: Diagonálně

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
cs: Osa X [mm]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
cs: Osa Y [mm]

note: Something is not configured
en: Not configured
cs: Není nastaveno

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
cs: palců

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
cs: <b>Vložit disketu nebo CD</b><hr>Prosím vložte disketu nebo CD s nástroji od výrobce monitoru.

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
cs: <b>Chyba při čtení</b><hr>Není možné číst z diskety nebo CD. Asi máte poškozené médium nebo neplatné soubory na médiu.

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
cs: Tradiční režim

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
cs: Typ myši

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
cs: Primární zařízení

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
cs: Typ

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
cs: Varianta

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
cs: Další rozložení

note: Table topic text describing the keytable column
en: Keytable
cs: Tabulka

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
cs: Chování skupiny Shift/Lock

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
cs: Použít k zobrazení alternativní skupiny LED

note: List View root item text
en: Compose Key Position
cs: Změna umístění kláves

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
cs: Změna umístění kláves

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
cs: Výběr třetí úrovně

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
cs: Chivání klávesy Alt/Win

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
cs: Chování klávesy CapsLock

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
cs: Nic

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
cs: Levý Alt přepíná skupinu při stisknutí.

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
cs: Obě klávesy Ctrl současně mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
cs: Pravý Shift mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
cs: Levá Win mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
cs: Levý Alt mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
cs: Obě klávesy Win přepínají skupinu při stisknutí.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
cs: Pravá Ctrl přepíná skupinu při stisknutí.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't cancel CapsLock.
cs: Caps Lock používá interní nastavení. Shift nevyruší Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock just locks the Shift modifier.
cs: CapsLock již zamkl Shift.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
cs: Caps Lock aktivuje standardní velká písmena.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
cs: Caps Lock aktivuje Shift, takže jsou ovlivněny všechny klávesy.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
cs: Pravá Win je Compose.

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
cs: Shift+Caps Lock mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
cs: Pravý Alt přepíná skupinu při stisknutí.

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
cs: Pravá klávesa Ctrl jako pravý Alt.

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
cs: Klávesa Ctrl vlevo dole

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
cs: Třetí úroveň nastavíte stisknutím klávesy Win.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
cs: K volbě třetí úrovně stiskněte pravý Alt.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
cs: Pravý Ctrl mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
cs: Pravý Alt je Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
cs: Pravý Alt je Compose.

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
cs: Scroll Lock LED zobrazuje alternativní skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
cs: Klávesa Ctrl vlevo od -A-

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
cs: Výběr třetí úrovně

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
cs: Oba Shifty mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't cancel CapsLock.
cs: Caps Lock je jako Shift se zámkem. Shift neruší Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
cs: Caps Lock používá interní nastavení. Shift vyruší Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
cs: Caps Lock jako další ovládací klávesa.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
cs: Třetí úroveň zvolíte stisknutím levé klávesy Win.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
cs: Pravá Win klávesa mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
cs: Meta je mapované na levou klávesu Win.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
cs: Caps Lock LED zobrazuje alternativní skupinu.

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
cs: Num Lock LED zobrazuje alternativní skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
cs: Levý Shift mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
cs: Levá klávesa Win přepíná skupinu při stisknutí.

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
cs: Menu je Compose.

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
cs: Oba Shifty mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
cs: Caps Lock mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
cs: Zaměnit Ctrl a Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
cs: Třetí úroveň nastavíte stisknutím klávesy Alt.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
cs: Pravý Alt mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
cs: Shift a numerické klávesy jako ve Windows.

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+<key>) handled in a server.
cs: Zvláštní klávesy (Ctrl+Alt+<klávesa>) spravované serverem.

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
cs: Hyper je výchozí na klávesách Win.

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
cs: Alt je mapovaná na pravou klávesu Win a Super na Menu.

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
cs: Super je namapovaná na klávesách Win (výchozí).

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
cs: Alt a Meta na klávese Alt (výchozí).

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
cs: Přidat standardní chování do klávesy Menu.

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
cs: Alt a Meta na klávese Alt (výchozí).

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
cs: Třetí úroveň zvolíte stisknutím pravého Ctrl.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
cs: Alt a Shift mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
cs: Ctrl a Shift mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
cs: Caps Lock je jako Shift se zámkem. Shift ruší Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
cs: Použít k zobrazení alternativní skupiny LED.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
cs: K volbě třetí úrovně stiskněte pravý Win.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
cs: Třetí úroveň zvolíte stisknutím levé klávesy Alt.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
cs: Meta je mapována na klávesách Win.

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
cs: Třetí úroveň nastavíte stisknutím klávesy Menu.

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
cs: Levá klávesa Ctrl mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
cs: Klávesa Menu mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
cs: Alt a Ctrl mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
cs: Pravá Win přepíná skupinu při stisknutí.

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
cs: Port a režim

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
cs: Elektronická pera

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
cs: Aktivovat tablet

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
cs: Tablet: Výběr výrobce a typu

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
cs: Port připojení

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
cs: Primární režim tabletu

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
cs: Režim pera nebo gumy

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
cs: Relativní

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
cs: Absolutní

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
cs: Nástroje

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
cs: Přidat pero

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
cs: Přidat gumu

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
cs: Nastavení pera nebo gumy

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
cs: Vlastnosti pera

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
cs: Vlastnosti gumy

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
cs: Přidělit dotykovému displeji číslo obrazovky %1

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
cs: Dotykový displej: Výběr typu a výrobce

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
cs: <b>Poslední krok</b><hr>Závěrečným krokem je uložení konfigurace. Před uložením doporučujeme novou konfiguraci otestovat. Pokud nebude obraz čistý, pak stiskněte <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> a okamžitě zastavíte spuštěný X server.

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
cs: VNC server

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
cs: Povolit přístup k obrazovce přes VNC protokol

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
cs: VNC volby

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
cs: Povolit ochranu heslem

note: LineEdit label: enter password
en: Password
cs: Heslo

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
cs: <Zadejte nové heslo>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
cs: <Změňte heslo>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
cs: <Ověření hesla>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
cs: Povolit HTTP přístup

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
cs: Povolit vícečetná VNC spojení

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
cs: HTTP port

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
cs: <b>Chybné VNC heslo</b><hr>První a druhá verze hesla nesouhlasí.

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
cs: <b>Chybné VNC heslo</b><hr>Heslo je příliš krátké nebo nebylo zadáno. Heslo musí obsahovat alespoň 6 znaků.

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
cs: <b>Instalace softwaru:</b><hr>Chybí některé balíky. Chcete je instalovat nyní?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
cs: Instalace balíčku

note: Progress bar title text
en: Importing module
cs: Importuje se modul

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
cs: SaX2: importují se data...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
cs: Inicializuje se cache...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
cs: <b>Uložení konfigurace selhalo</b><hr>Vytvořeno bylo následující hlášení:

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
cs: <b>Konfigurace byla uložena</b><hr>Vaše změny se projeví po restartu grafického prostředí. Ukončit SaX2?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
cs: <b>Test nastavení selhal</b><hr>Podrobnější informace najdete v souboru <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. Následující výstup byl vytvořen voláním instance:

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
cs: <b>Informace o konfiguraci VNC</b><hr>VNC služba vyžaduje otevřené TCP porty 5900 a 5800. Otevřít je můžete v nastavení firewallu v programu YaST.

note: XKBFile extension text
en: Miscellaneous compatibility options
cs: Různé volby související s kompatibilitou

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 5 key.
cs: Euro na klávese 5.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key behavior
cs: Chování klávesy Caps Lock

note: XKBFile extension text
en: Alt/Win key behavior
cs: Chivání klávesy Alt/Win

note: XKBFile extension text
en: Adding the EuroSign to certain keys
cs: Ukládá se nastavení Eura na klávesy

note: XKBFile extension text
en: Caps Lock is Compose.
cs: Caps Lock je Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key works as Right Alt.
cs: Pravá klávesa Ctrl jako pravý Alt.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at bottom left
cs: Klávesa Ctrl vlevo dole

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at left of 'A'
cs: Klávesa Ctrl vlevo od 'A'

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Ctrl.
cs: Caps Lock jako další ovládací klávesa.

note: XKBFile extension text
en: Swap Ctrl and CapsLock.
cs: Zaměnit Ctrl a Caps Lock.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key position
cs: Změna umístění kláves

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server.
cs: Zvláštní klávesy (Ctrl+Alt+&lt;klávesa&gt;>) spravované serverem.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Ctrl to choose 3rd level.
cs: Třetí úroveň zvolíte stisknutím pravého Ctrl.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl+Shift changes group.
cs: Ctrl a Shift mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the E key.
cs: Euro na klávese E.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 2 key.
cs: Euro na klávese 2.

note: XKBFile extension text
en: key Compose key position
cs: umístění Compose

note: XKBFile extension text
en: Alt+Ctrl changes group.
cs: Alt a Ctrl mění skupinu.

note: XKBFile extension text
en: Group Shift/Lock behavior
cs: Chování skupiny Shift/Lock

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
cs: Veliko&st kroku

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
cs: Malá

note: Maximum length: 40  characters
en: Normal
cs: Běžná

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
cs: Velká

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
cs: Obrovská

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
cs: &Následující obrazovka

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
cs: &Uložit

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
cs: Z&měnit umístění

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
cs: Změn&it velikost

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
cs: Obrazovka

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
cs: Ladění video módu není dostupné

en: Configuration on display
cs: Konfigurace na obrazovce

en: Idle timer...
cs: Čekání...
