kinternet - en to ja translation catalogue (118 entries)

note: desc: dialog title
en: Check Connection
ja: 接続をチェック

en: Default Route
ja: デフォルトルート

en: Name Server
ja: ネームサーバ

en: Update
ja: 更新

en: Invalid default route:
ja: 不正なデフォルトルート:

note: desc: %1 is a filename, %2 an error message
en: Cannot read `%1': %2
ja: `%1'を読み込めません: %2

en: Default route ok.
ja: デフォルトルート OK

en: Gateway Address
ja: ゲートウェイアドレス

en: Own Address
ja: 自分のアドレス

en: Kernel Interface
ja: カーネルインタフェース

en: Name server failure:
ja: ネームサーバエラー

en: no name server found in `%1'
ja: `%1' にネームサーパが見つかりません

en: waiting for reply
ja: 返答待ち

en: unable to fork (internal error)
ja: フォーク不可(内部エラー)

en: Name server ok.
ja: ネームサーバ OK

en: Name Server Address
ja: ネームサーバアドレス

en: address lookup does not work
ja: アドレス検索が機能しません

en: Configuration of the selected interface
    and provider:
ja: 選択したインタフェース
    とプロバイダ:

en: Parameter
ja: 引数

en: Value
ja: 値

note: desc: dialog title
en: Data Rate
ja: データ転送速度

note: desc: dialog title
en: Dial Prefix
ja: ダイヤルプレフィックス

en: Enter the dial prefix for the interface `%1':
ja: インタフェース「%1」のダイヤルプレフィックスを入れて下さい:

en: The dial prefix `%1' is not allowed. It must
    match the regular expression `%2'.
ja: ダイヤルプレフィックス「%1」は許可されません。 正規表現「%2」に
    一致する必要があります。

note: desc: menu title
en: KInternet - Internet Tool
ja: KInternet - インターネットツール

note: desc: dialog title
en: Various Settings
ja: 色々な設定

en: Configure with YaST2...
ja: YaST2 で設定...

en: Set Dial Prefix...
ja: ダイヤルプレフィックスを設定...

en: View Log
ja: ログの参照

en: View Data Rate
ja: データ速度の参照

en: Reconnect to Server
ja: サーバへ再接続

en: &Interface
ja: インタフェース (&I)

en: &Provider
ja: プロバイダ (&P)

en: St&art
ja: 開始 (&A)

note: desc: menu entry to add a link/channel (e.g. for isdn channel bundling)
en: &Add Link
ja: リンクを追加 (&A)

note: desc: menu entry to remove a link/channel (e.g. for isdn channel bundling)
en: &Remove Link
ja: リンクを削除 (&R)

en: Should KInternet start automatically
    when you log in?
ja: ログインしたときに自動的に
    KInternetを起動しますか？

note: desc: dialog title
en: Log
ja: ログ

en: This is the complete log:
ja: このログは完全です:

en: Save to File...
ja: ファイルに保存...

en: Save Log As
ja: ログを別名で保存

en: Cannot open file for writing.
ja: 書き込みにファイルが開けません。

en: KInternet is already running. It is the small
    icon showing a connector in your panel.
ja: KInternatは既に起動しています。パネルには
    小さなアイコンが表示されているはずです。

note: desc: dialog title
en: Password
ja: パスワード

en: Enter the password for the provider `%1':
ja: インターネットプロバイダー「%1」のパスワードを入れて下さい:

en: WEP - Key Input Dialog
ja: WEP - キー入力ダイアログ

en: Insert WEP key:
ja: WEPキーを挿入してください:

en: Select WEP key type:
ja: WEPキーの型を選択してください:

en: Select WEP authentication mode:
ja: WEP認証モードを選択してください:

en: Wireless LAN - Dialog
ja: ワイヤレスLAN - ダイアログ

en: Name
ja: 名前

en: Value(s)
ja: 値

en: Associated:
ja: 関連付け:

en: Scan for Wireless &Networks
ja: ワイヤレスネットワークのスキャン(&N)

en: Auto refresh
ja: 自動更新

en: Start Active Scan
ja: アクティブスキャンの起動

en: Start &YaST
ja: YaSTを起動します(&Y)

en: Refresh
ja: 更新間隔(F)

en: Connect
ja: 接続

en: Name/ESSID
ja: 名前/ESSID

en: Signal
ja: 信号

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Frequency
ja: 周波数

en: Channel
ja: チャネル

en: Authentication with the server failed.
ja: サーパへの認証に失敗しました。

en: Connection closed by server.
ja: サーバによって接続が閉じられました。

en: Connection to server lost.
ja: サーバへの接続を失いました。

en: Could not connect to local server. Maybe
    smpppd is not running or you are not
    member of the group "dialout".
    Also check the server settings in
    the dialog "Various Settings".
ja: ローカルサーバに接続できませんでした。恐らく
    smpppd が起動していないか。グループに
    属していないか「dialout」。
    ダイアログにある「色々な設定」のサーバの
    設定も見直して下さい。

en: Connection to remote server refused.
    Maybe smpppd is not running.
    Also check the server settings in
    the dialog "Various Settings".
ja: リモートサーバへの接続が拒否されました。
    恐らく smpppd が起動してないのでしょう。
    ダイアログにある「色々な設定」のサーバの
    設定も見直して下さい。

en: Connection to local and remote server
    refused. Maybe smpppd is not running
    or you are not member of the group "dialout".
    Also check the server settings in
    the dialog "Various Settings".
ja: ローカル及びリモートへのサーバ接続は
    拒否されました。恐らく smpppd は起動していなか
    グループの一員ではない 「dialout」。
    ダイアログにある「色々な設定」のサーバの
    設定も見直して下さい。

en: No Action
ja: 動作なし

en: Menu
ja: メニュー

en: Start or Stop Connection
ja: 接続を開始または終了

en: Login
ja: ログイン

en: Interface
ja: インタフェース

en: Interface to select on start-up:
ja: スタートアップ中にインタフェースの選択:

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Provider to select on start-up:
ja: スタートアップ中にプロバイダの選択:

en: Keep Active Provider on Start-up
ja: スタートアップ中に現行のプロバイダに持続

en: Icon
ja: アイコン

en: Window
ja: ウインドウ

en: Mouse Buttons
ja: マウスボタン

en: Chart Type
ja: チャートタイプ

en: Update Interval
ja: 更新の間隔

en: S&witch KDE network status
ja: KDEネットワーク状況の切り替え(&w)

en: Trigger connect on request of application
ja: アプリケーションの要求接続をトリガします

en: Occasion
ja: 場合

en: When should the scripts be executed:
ja: スクリプトが実行されるとき:

en: Never
ja: 実行しない

en: Script to execute after connect:
ja: 接続した後実行するスクリプト

en: Disconnect
ja: 切断

en: Script to execute after disconnect:
ja: 切断後に実行するスクリプト

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Location of smpppd
ja: smpppd の場所

en: Manual Settings
ja: 手動設定

en: Server:
ja: サーバ:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Server
ja: サーバ

en: Host Names
ja: ホストネーム

en: DNS Check
ja: DNS チェック

en: Select Script
ja: スクリプトの選択

en: Use this button to start YaST for permanent configuration.
ja: このボタンを使用して、一時的でない設定に対してYaSTを起動します。

en: Use this button to connect to the above selected accesspoint.
ja: このボタンを使用して、前の選択したアクセサリに接続します。

en: This load the list of current known accesspoints and don't start a active scan.
ja: これにより現在の既知のアクセスポイントがリストでロードされ、アクティブスキャンは起動されません。

en: This start a active scan. During a active scan it could happen, that you lost 
     your current wireless connection.
ja: これにより、アクティブスキャンが起動します。 アクティブスキャンの間、
    現在のワイヤレス接続を失うことがあります。

en: This activate accoustic for the next 'Refresh' or 'Active Scan'. 
     To stop this, untoggle this checkbox.
ja: これにより、次の「更新」または「アクティブスキャン」のアコースティックが有効になります。 
    これを停止するには、このチェックボックスをオフにします。

en: This activate auto refresh scan for the next 'Refresh' or 'Active Scan'. 
     To stop this, untoggle this checkbox.
ja: これにより、次の「更新」または「アクティブスキャン」の自動更新スキャンが有効になります。 
    これを停止するには、このチェックボックスをオフにします。

en: WARNING
ja: 警告

en: Could not start YaST Network Module. Is it installed?
ja: YaSTネットワークモジュールを起動できませんでした。 インストールされていますか?

en: Could not start YaST Network Module, is it already installed?
ja: YaSTネットワークモジュールを起動できません。インストールされていますか？

en: Networkaddress
ja: ネットワークアドレス

en: Link Quality
ja: リンク品質

en: Signal level
ja: 信号レベル

en: Noise level
ja: ノイズレベル

en: Conntection details
ja: 接続の詳細

en: WEP Key
ja: WEPキー

en: Encryption
ja: 暗号化

en: WEP Key Size
ja: WEPキーサイズ
