beagle - en to sv translation catalogue (106 entries)

en: If you're wondering whether Best is working check your notification area (system tray)
sv: Om du undrar om Best fungerar så kan du hitta den i din notifieringsyta (system tray)

en: No Recent Searches
sv: Inga tidigare sökningar

en: Recent Searches
sv: Tidigare sökningar

en: Quit
sv: Avsluta

en: Anywhere
sv: Överallt

en: in Files
sv: i filer

en: in Addressbook
sv: i adressboken

en: in Mail
sv: i e-post

en: in Web Pages
sv: i websidor

en: in Chats
sv: i snabbmeddelanden

en: Search terms:
sv: Söktermer:

en: Find
sv: Sök

en: Show More Results
sv: Visa fler träffar

en: Show Previous Results
sv: Visa tidigare träffar

en: No results.
sv: Inga träffar.

note: To translators: {0} is the current count of results shown of {1} in total, this is the message that is initially shown when results are returned to the user.
en: Best <b>{0} results of {1}</b> are shown.
sv: Bästa <b>{0} av {1}</b> träffar visas.

note: To translators: {0} to {1} is the interval of results currently shown of {2} results in total
en: Results <b>{0} through {1} of {2}</b> are shown.
sv: Visar träffarna <b>{0} till {1}</b> av totalt {2}.

note: To translators: {0} represents the current query keywords
en: The query for <i>{0}</i> failed.<br>The likely cause is that the beagle daemon isn't running.
sv: Sökningen efter <i>{0}</i> gick ej att genomföra.<br>Söktjänsten är inte startad.

note: To translators: {0} represents the current query keywords, {1} contains the errormessage
en: The query for <i>{0}</i> failed with error:<br>{1}<br>
sv: Sökningen efter <i>{0}</i> gick ej att genomföra:<br>{1}

en: <b>Conversations History</b>
sv: <b>Samtalshistorik</b>

en: IM Viewer
sv: IM visare

en: Conversations in {0}
sv: Samtal i {0}

en: Conversations with {0}
sv: Samtal med {0}

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Words:
sv: Ord:

en: Empty
sv: Tom

en: Contains {0} Item | Contains {0} Items
sv[0]: Innehåller {0} objekt
sv[1]: Innehåller {0} objekt

en: Send Mail
sv: Skicka e-post

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Send IM
sv: Skicka snabbmeddelande

en: Conversation in {0}
sv: Samtal i {0}

en: Conversation with {0}
sv: Samtal med {0}

en: No Subject
sv: Inget ämne

en: email attachment
sv: e-post bilaga

en: To
sv: till

en: From
sv: från

en: Sent
sv: Skickat

en: Received
sv: Mottaget

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: in folder
sv: i mappen

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Last modified
sv: Senast ändrad

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Title:
sv: Titel:

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Author:
sv: Författare:

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-launcher.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-im-log.html For translat
en: Open
sv: Öppna

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Send to...
sv: Skicka till...

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-music.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Reveal in file manager
sv: Visa i filhanteraren

note: For translators: From template Tiles/template-launcher.html
en: Application:
sv: Applikation:

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Folder:
sv: Mapp:

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Track
sv: Spår

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: from
sv: från

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Enqueue
sv: Köa

note: For translators: From template Tiles/template-note.html
en: last modified
sv: senast ändrad

note: For translators: From template Tiles/template-picture.html
en: Modified:
sv: Ändrad:

note: For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Slides:
sv: Bilder:

note: For translators: From template Tiles/template-web-history.html
en: Last viewed:
sv: Senast visad:

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Weblog:
sv: Blogg:

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Published:
sv: Publicerad:

en: Reload configuration
sv: Läs om inställningar

en: The configuration file has been modified by another application. Do you wish to discard the currently displayed values and reload configuration from disk?
sv: Filen med inställningar har ändrats av ett annat program. Vill du bortse från dina ändringar och läsa om inställningarna från disk?

en: Select Path
sv: Välj katalog

en: The selected path is already selected for indexing and wasn't added.
sv: Den valda katalogen lades inte till. Katalogen är redan vald för indexering.

en: The selected path wasn't added. The list contains items that supercedes it and the data is already being indexed.
sv: Den valda katalogen lades inte till. Listan innehåller objekt som

en: Path not added
sv: Katalogen lades inte till

en: Remove obsolete paths
sv: Ta bort onödiga kataloger

en: Remove path
sv: Ta bort katalog

en: Are you sure you wish to remove this path from the list of directories to be included for indexing?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna katalog från listan över kataloger som skall indexeras?

en: Remove item
sv: Ta bort objekt

en: Are you sure you wish to remove this item from the list of data to be excluded from indexing?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här objektet från listan över resurser som skall undanhållas från indexering.

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: Path
sv: Katalog

en: Pattern
sv: Filnamnsmönster

en: Mail Folder
sv: E-post mapp

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Error adding path
sv: Fel då katalog försöktes läggas till

en: The specified path could not be found and therefor it could not be added to the list of resources excluded for indexing.
sv: Den valda katalogen kunde inte hittas och lades därför inte till.

en: Show
sv: Visa

en: <b>Add resource</b>
sv: <b>Lägg till objekt</b>

en: <b>Display</b>
sv: <b>Visa</b>

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: <b>Privacy</b>
sv: <b>Privat</b>

en: <b>Select mail folder</b>
sv: <b>Välj e-post mapp</b>

en: Add any additional paths to be included for indexing.
sv: Lägg till ytterligare kataloger för indexering.

en: Add resource
sv: Lägg till objekt

en: Directory Path
sv: Katalog

en: Display the search window by pressing
sv: Visa sökfönstret genom att trycka

en: Filename Pattern
sv: Filnamnsmönster

en: Index my home directory
sv: Indexera min hemkatalog

en: Indexing
sv: Indexering

en: Please select the mail folder you wish to exclude from indexing.
sv: Välj den e-post mapp som du vill undanhålla för indexing

en: Search
sv: Sökning

en: Search & Indexing Preferences
sv: Söknings- & indexeringsinställningar

en: Select mail folder
sv: Välj e-post mapp

en: Specify any resources, such as paths, patterns, mail folders or type of objects you wish to exclude from indexing.
sv: Lägg till resurser såsom kataloger, filnamnsmönster och e-post mappar som du vill undanhålla från indexering.

en: Start search & indexing services automatically on login
sv: Starta söktjänster automatiskt vid inloggning

en: On This Computer
sv: Den här datorn

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: MMM d
sv: d MMM

en: MMM d, yyyy
sv: d MMM, yyyy

en: h:mm tt
sv: HH:mm

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
sv: Idag, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
sv: Igår, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
sv: {0} dagar sedan, {1}

en: MMMM d, h:mm tt
sv: d MMMM, HH:mm

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
sv: d MMMM yyyy, HH:mm

en: {0} hour | {0} hours
sv[0]: {0} timme
sv[1]: {0} timmar

en: {0} minute | {0} minutes
sv[0]: {0} minut
sv[1]: {0} minuter
